Your slip is showing: Γλωσσικές και μεταφραστικές γκάφες (και μικρολαθάκια)

Καλά, εγώ δεν μπόρεσα καν να τον εντοπίσω πριν διαβάσω τη λεζάντα, και έχω δει τόσες φωτογραφίες του τελευταία. (Ο μόνος που έβλεπα να κρατάει κάτι ήταν ο κύριος με το καπέλο κάτω δεξιά!)
 

Katsik35

Member
Καλά, εγώ δεν μπόρεσα καν να τον εντοπίσω πριν διαβάσω τη λεζάντα, και έχω δει τόσες φωτογραφίες του τελευταία. (Ο μόνος που έβλεπα να κρατάει κάτι ήταν ο κύριος με το καπέλο κάτω δεξιά!)
Είναι βέβαιο ότι κρατάει σωλήνα; Μου φαίνεται σαν να κρατάει την πίπα του.
 

nickel

Administrator
Staff member
Είναι βέβαιο ότι κρατάει σωλήνα; Μου φαίνεται σαν να κρατάει την πίπα του.
Το γλωσσικό λάθος είναι του είδους «Μα κοίτα τη φωτογραφία». Ο μεταφραστής διάβασε κάτι σαν «standing with pipe in hand», αλλά δεν έκανε τον κόπο να αναζητήσει τον Οπενχάιμερ στη φωτογραφία.
 

daeman

Administrator
Staff member
Με κάποια επιφύλαξη, γιατί δεν το είδα με τα μάτια μου, αλλά το ψάρεψα στο FB, σε ομάδα... αμφιλεγόμενη (για να το πω κομψά):

Γαύδος μαρινάτος (νέο αρχαιολογικό Μουσείο Χανίων)

Γαύδος μαρινάτος (νέο αρχαιολογικό Μουσείο Χανίων(.jpg


Από την άλλη, μου φαίνεται απίθανο να το έστησε (φωτοσόπαρε) κάποιος επίτηδες.

πηγή: https://www.facebook.com/groups/248214492228213/posts/1944555705927408/
 

cougr

¥
«[...] Η Πολιτεία θα πρέπει να ενσκήψει* και να δώσει λύσεις στα προβλήματα που έχουν δημιουργηθεί και κατ’ επέκταση στα προβλήματα των επιχειρήσεων».
*Σαν τον «Daniel» άραγε;:-)

 
Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βασιγκτώνος κ.κ. Ιωσήφ θα πάρει τον λόγο…

Έχει αναλόγια και στις εκκλησίες, αλλά άμβωνες βρίσκει κανείς μόνο εκεί.

ασφδσφσδφ.png


(Επίσης, δεν νομίζω να μπερδευτεί κανείς, αλλά χωρίς ένα «εκείνος» η λεζάντα ουσιαστικά λέει ότι η υπάλληλος θα εκφωνήσει την ομιλία.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτές οι «εκατέρωθεν αλληλοκατηγορίες» που ακούω στα δελτία ειδήσεων του Σκάι, δεν θα έβλαπτε να τους πει κανείς ότι είναι πλεονασμός.
 
Αλίευσα από το ΦΒ μια αναφορά σε αυτές τις δύο πινακίδες έξω από τη Λάρισα. Η ερώτηση αφορούσε το όνομα, που όντως θα περίμενε κανείς να μεταγραμματιστεί ως «Averof» και όχι να γραφτεί με ξένη ορθογραφία. Εμένα όμως μου τράβηξε περισσότερο την προσοχή αυτό το «Local Area»… Κάτι σε District ή Quarter δεν θα ήταν πιο λογικό;

Αβέρωφ.png


(Η τοποθέτηση των αριθμών μοιάζει επίσης λάθος: αν πρόκειται για χιλιομετρική απόσταση, θα έπρεπε να μπει μόνο ένας αριθμός, στη μέση και δεξιότερα· αν, από την άλλη, μετράνε κόμβους, θα έπρεπε ο δεύτερος αριθμός να μπει στο τέλος της μετάφρασης. Αλλά δεν προσάρμοσαν το μέγεθος της πινακίδας για να χωρέσει στην τελευταία σειρά, οπότε καθόμαστε και μετράμε τους Αβέρωφ τώρα. Θα χωρούσε βέβαια κι έτσι αν δεν είχαν βάλει «Local Area»…)
 

Katsik35

Member
Αλίευσα από το ΦΒ μια αναφορά σε αυτές τις δύο πινακίδες έξω από τη Λάρισα. Η ερώτηση αφορούσε το όνομα, που όντως θα περίμενε κανείς να μεταγραμματιστεί ως «Averof» και όχι να γραφτεί με ξένη ορθογραφία. Εμένα όμως μου τράβηξε περισσότερο την προσοχή αυτό το «Local Area»… Κάτι σε District ή Quarter δεν θα ήταν πιο λογικό;

View attachment 7715

(Η τοποθέτηση των αριθμών μοιάζει επίσης λάθος: αν πρόκειται για χιλιομετρική απόσταση, θα έπρεπε να μπει μόνο ένας αριθμός, στη μέση και δεξιότερα· αν, από την άλλη, μετράνε κόμβους, θα έπρεπε ο δεύτερος αριθμός να μπει στο τέλος της μετάφρασης. Αλλά δεν προσάρμοσαν το μέγεθος της πινακίδας για να χωρέσει στην τελευταία σειρά, οπότε καθόμαστε και μετράμε τους Αβέρωφ τώρα. Θα χωρούσε βέβαια κι έτσι αν δεν είχαν βάλει «Local Area»…)
Μια και είμαστε στα μαργαριτάρια της οδοσήμανσης, μπορεί να φανταστεί κανείς σε ποιον απευθύνεται η προειδοποίηση "Προσοχή παιδιά";
IMG_5622.jpeg
 
... Παίζουν οδηγοί

Όπως έγραφε μια φορά κι έναν καιρό και σ' έναν τοίχο κάπου στη Θεσσαλονίκη...
Σε πρώτη ανάγνωση είναι μια αστεία αντιμετάθεση, όμως πλάκα πλάκα, αυτό ακριβώς κάνουν πολλοί οδηγοί: παίζουν με τις ζωές των παιδιών, τα οποία εξαιτίας τους είναι αναγκασμένα να προσέχουν. Πολύ εύστοχος ο τοίχος, λοιπόν.
 

m_a_a_

Active member
Κάτι δεν μου καθότανε καλά με την ανάρτησή/ανάμνησή μου...
Εν τέλει θυμήθηκα ακριβώς τι έλεγε ο τοίχος:

Παιδιά μην τρέχετε
Παίζουν οδηγοί
 

cougr

¥
Ιτς α λιτλ μπιτ λάθος, ή μάλλον μπιτ για μπιτ λάθος😊

Ναι, φυσικά, ο εξυπνάκιας της παρέας συνήθως είναι και υπερέλληνας. Μαζί πάνε αυτά τα δύο. Που θα πει, εκείνος μόνο αγαπά και υπηρετεί (με τα σχόλια που κάνει στο καφενείο) την πατρίδα, όλοι οι υπόλοιποι την υποσκάπτουμε και την πουλάμε μπιτ παρά.

Και σχετικό νήμα:
 
Top