lapsus clavis

nickel

Administrator
Staff member
Μόνο εσύ κάνεις φροϊδικά πληκτρολισθήματα.

Να και το φροϊδικό πληκτρολίσθημα ενός φίλου (το Facebook και η χαλαρότητα που επιτρέπει αφήνουν να αποκαλύπτονται οι πιο μύχιες σκέψεις μας):

δημιοϋπαλληλικό
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το δικό μου τελευταίο ήταν ένα αρχείδιο που έγραψα πριν πάω διακοπές, ευτυχώς όμως το αντιλήφθηκα και γρήγορα το διόρθωσα σε αρχείο (όπως ίσως υποψιάζεστε, κάποιο τεχνικό πρόβλημα μου είχε βγάλει την πίστη :D).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το είδα χτες στο ΦΒ, στη διαμάχη για το καρανίκειο τιτίβισμα, όπου γνωστός καθηγητής έκανε μια λίστα με όλα τα μέταλλα που περιέχονται σε ένα λάπτοπ (και προφανώς χρειάζονται εξόρυξη) αναφέροντας ανάμεσα σε όλα και το στοιχείο «φάνκιο», το οποίο, μετά από την παρέμβαση του κοινού, το διόρθωσε στο σωστό φράνκιο (που θα έπρεπε να είναι φράγκιο, βέβαια...).
 
Σας έλειψα; Ήμουν στο αεροδρόμοιο. Προφανώς υπάρχει και αεροδραλλιώτικο.
 
Όπου ο σύζυγος, θέλοντας να παροτρύνει την σύζυγο να παραδειγματιστεί για να βελτιώσει την εμφάνισή της, της λέει:
"Ρίξε μια μασιά στη Τζέιν Μάνσφιλντ".

Φαντάζομαι πως ίσως το κάνει, από τη ζήλεια της.
 
Δεν είναι δικό μου αλλά μου έφτιαξε το κέφι: "We say "mettere il carro davanti ai buoi" (to put the cart before the hores, to run before one can walk)."
 
Από χαμηλότερος, έγινε χαμηλόγερος. EDIT: Δεν το πιστεύω! Πήγα να τον διορθώσω, και τον έκανα χαμηλόγετο.
 
Από χαμηλότερος, έγινε χαμηλόγερος. EDIT: Δεν το πιστεύω! Πήγα να τον διορθώσω, και τον έκανα χαμηλόγετο.
Για την επόμενη διόρθωση προτείνω χαμηλόκερος (= ο ταπεινόφρων ρινόκερος).
 

daeman

Administrator
Staff member
...
μεγάλο καρτόρθωμα: όταν ο διαιτητής βγάζει κόκκινη :whistle:

μικρό καρτόρθωμα: όταν ο διαιτητής βγάζει κίτρινη
 

nickel

Administrator
Staff member
Διασκέδασα με αυτό το (φροϊδικό;) πληκτρολίσθημα στο σαββατιάτικο κείμενο του Γ. Παπαχρήστου στα Νέα:

Σε άλλους χώρους έχουν άλλα προβλήματα. Στο κόμμα ΑΝΕΛ ο πρόεδρος Καμμένος είναι, μου λένε, έντονα προβληματισμένος για τη δημοκοπική συρρίκνωση του κόμματος, το οποίο φέρεται σταθερά σε όλες τις μετρήσεις εκτός της νέας Βουλής.
http://www.tanea.gr/opinions/all-opinions/article/5573400/h-filoksenh-katoikia-toy-efoplisth/

Υποθέτω ότι ο πρόεδρος των ΑΝΕΛ προβληματίζεται για τη δημοσκοπική συρρίκνωση του κόμματος, εμείς για κάθε δημοκοπική τους εκτίναξη...
 
Κάτι μού θύμιζε αυτό -και τελικά είχα δίκιο.

Η "δημοκοπική συρρίκνωση" γκουγκλίζεται άλλες 3-4 φορές (για άλλα κόμματα) ενώ και εδώ στη Λέξι έχουμε κι αλλες περιπτώσεις όπου μπερδεύονται οι δυο λέξεις, δημοσκοπικός και δημοκοπικός.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πρέπει να το πάρω απόφαση ότι, εκτός από μνημονιακή συρρίκνωση, πάσχω πλέον και από μνημονική συρρίκνωση. :)
 
Αντί να γράψω "οι περιπέτειες" έγραψα "πιπεριπέτειες". Και όχι, δεν είναι διόλου πιπεράτες.
 
(όταν διορθώνεις το κατασκευαστής σε παρασκευαστής αλλά σβήνεις μόνο τα δύο πρώτα γράμματα:)
παρτασκευαστής, ο: 1) ο κατασκευαστής πάρτι, 2) εκείνος που κατασκευάζει κάτι για την πάρτη του.
 
Top