lapsus clavis

nickel

Administrator
Staff member
Προσοχή, ακολουθεί πολιτικό σχόλιο εκτός πολιτικού φόρουμ:

Άλλωστε, τώρα με τον Σύριζα δεν πεινάει κανείς.
 
Ένα λάθος στην πληκτρολόγηση μού έδωσε μια καταπληκτική, φανταστική, απίστευτα χρήσιμη ιδέα: ξέρετε τον μικρό δισταγμό που νιώθετε πριν γράψετε «Καλημέρα» ή «Καλησπέρα» σε ένα e-mail γιατί δεν ξέρετε αν ο παραλήπτης θα το διαβάσει πρωί ή απόγευμα; Ε, λοιπόν, μόλις έγραψα «Καλησμέρα» και προτείνω να το καθιερώσουμε ως χαιρετισμό γενικής χρήσης :-) :-) :-)
 

nickel

Administrator
Staff member
Με αυτά το πρόβλημα είναι τα πρώτα τρία χρόνια, που όλοι νομίζουν ότι είναι πληκτρολίσθημα. :)
 
ξέρετε τον μικρό δισταγμό που νιώθετε πριν γράψετε «Καλημέρα» ή «Καλησπέρα» σε ένα e-mail

Εγώ αυτό τον δισταγμό τον νιώθω και ανάμεσα 12 -12.30 μ.μ.
Καλησμέρα! :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Εσύ κι εγώ κρατάμε αυτό το νήμα ζωντανό. Καλησμέρα!

Καλησμέρα! Μα τι θέλετε; Κανένας δεν γράφει πιο ατσούμπαλα από μένα, αλλά κάνω ανέμπνευστα πληκτρολισθήματα. Ούτε μισό φροϊδικό. Όλα είναι κάποια χτυπήματα από δάχτυλα που μπουρδουκλώνονται, όταν η σκέψη είναι δέκα λέξεις παρακάτω. Εγώ απορώ και μόνο που αντεπεξέρχονται σε ένα τόσο απαιτητικό έργο χωτλις να γρλαφοτν κλαπβς εστι.
 

daeman

Administrator
Staff member
Εγώ αυτό τον δισταγμό τον νιώθω και ανάμεσα 12 -12.30 μ.μ.
Καλησμέρα! :)

Καλημσπέρα. :cool:

Εγώ από την άλλη, μεταξύ 4 και 6 μ.μ. —κι ακόμη πιο αργά το καλοκαίρι. Γιατί πριν τις 4 δεν λέω καλησπέρα ούτε χειμώνα στον Αρκτικό Κύκλο, κι ας είναι πίσσα σκοτάδι έξω. Άσε που συχνά τέτοια ώρα είμαι ακόμα στον πρώτο καφέ, όπως τώρα καλή ώρα.

Καλημσπέρα.
(=καλημέρα μου και καλησπέρα σας ;)
...
 
Γιατί πριν τις 4 δεν λέω καλησπέρα ούτε χειμώνα στον Αρκτικό Κύκλο, κι ας είναι πίσσα σκοτάδι έξω.
Να έρθεις να μείνεις εδώ, που σου λένε Bonjour στις 8 το βράδυ :-)
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Ένα αμαννηστικό από τη Χαβάη.
Αμάν, πείνασα. Σοκολατάκια με μακαντάμια βλέπω.
 
Να ισοφαρίσεις ή μήπως να ισοαφρίσεις; Αφρίζει ξαφρίζει τον παρά μας δώσαμε, που λέει κι η παροιμία.
 
Λοιπόν για να ξέρετε, η εποχή της απλυταρχίας τελείωσε.

(Συγγνώμη, γελάω μόνη μου σαν χαζό μπροστά στην οθόνη.)
 
Top