lapsus clavis

Zazula

Administrator
Staff member
Αγαπητή Σατυρούλα (αντί για: Αγαπητή Σταυρούλα)

Στο τσακ το πρόλαβα και δεν πάτησα Send, να τρέχουμε μετά... :cry:
 
Kinky! Σε αντίθεση με το σημερινό δικό μου: των ηλεκτρομαγνητικών κοιμάτων. Προφανώς κοιμάμαι όρθια.
 
Σήμερα έκατσα να διορθώσω μια μετάφραση που έκανα πριν από δυο μήνες περίπου (μεσολάβησαν άλλα πιο επείγοντα κι αυτή είχε μείνει στο ράφι). Πρόκειται για (ακόμη) ένα παιδικό βιβλίο για δεινόσαυρους. Είχα ψιλοξεχάσει τι έγραφε, αλλά φυσικά αυτά είναι όλα λίγο-πολύ ίδια. Κι ενώ διαβάζω ψιλοαφηρημένα κάτι περί στεγόσαυρου, βλέπω ξαφνικά "...όταν χώνευε την τεράστια ποσότητα δυτών που καταβρόχθιζε..." κι έχω πεταχτεί πάνω, ενώ στο μυαλό μου σχηματίζονται εικόνες θρίλερ. Μου πήρε σχεδόν πέντε κλικ να καταλάβω ότι έπρεπε να λέει φυτών.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ίσως έτσι εξηγείται κι η μαζική εξαφάνιση των δυτών εκείνη την εποχή. :laugh:
 
Το πέτυχα αυτό ενώ έτρωγα δημητριακά, και δεν θέλει πολύ για να αρχίσουν να αποκτούν μπουκάλες και βατραχοπέδιλα μέσα στο κουτάλι μου. Νιαμ! :D
 

nickel

Administrator
Staff member
Ίσως έτσι εξηγείται κι η μαζική εξαφάνιση των δυτών εκείνη την εποχή. :laugh:

Πλην των τρωγλοδυτών ενδεχομένως. Ή όχι;
 
Αυτοί ζουν ανάμεσά μας, Νίκελ. Ή ίσως εμείς ανάμεσά τους.

Σήμερα πάλι, ένας νεαρός ήθελε να είναι εξφανίσιμος σε μια συνέντευξη για δουλειά. Ελπίζω να μην καταλήξει εξαφανίσιμος.
 

SBE

¥
To λάθος το έκανε φοιτητής.
Autonomous vehicles could save 300 thousand livers per decade in America alone.
 
Μία συκώτι στα κάρβουνα, μάστορα!

Στο αναμεταξύ, το ξέρατε ότι ο Διεθνής Διαστημικός Σταθμός είναι καρπός συνεργασίας 16 χορών;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Η γειτνίαση α-σ μόλις μου μετέτρεψε μια συνάντηση σε αυνάντηση. :blush:
 

Zazula

Administrator
Staff member
Λίγο κόντεψα να υποβάλω μελάτη αντί για μελέτη. :eek:
 
Διαβάζω τον Αρχισιδηρουργό σε μια παλιά φτηνή έκδοση και ξαφνικά με συγκλονίζει μια "ασπροσδόκητη αποκάλυψις".
 
Γιατί πάντα, μα πάντα, γράφω "δραστηρικότητα" αντί δια δραστηριότητα;
ΕΔΙΤ: Δεν διορθώνω το λάπσους της προηγούμενης πρότασης.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Στο σημείο αυτό αξίζει νομίζω να επισημάνουμε ότι μπορεί μεν να αργοπεθαίνει η ελληνική χαλυβουργία, υπάρχουν όμως ελπίδες με τα σύγχρονα χαλβουργεία.
 
Βοήθεια, ανθρώποι! Μεταφράζω ένα παιδικό βιβλιαράκι με θέμα το σύμπαν. Είμαι στη δεύτερη διόρθωση. Πείτε μου πώς στην ευχή αντί για "υπεργίγαντας" είχα γράψει "υπερνικώντας"; Να πω ότι φταίει η αυτόματη διόρθωση; Μα δεν υπάρχει αυτόματη διόρθωση. Πώς γκένεν ατό;
 
Top