lapsus clavis

SBE

¥
Εγώ βλέπω τόσα πολλά κάθε μέρα (πού χρειάζεται δηλαδή να κανακοιτάξω τί διάβασα για να βεβαιωθώ ότι δεν λέει χαλβάς αλλά χάλυβας) που έχω καταλήξει ότι είναι είτε α. σημάδια απώλειας σύνδεσης όρασης- κατανόησης (μετά θα έρθει και το Αλτσχάιμερ), είτε β. είμαι στο επεισόδιο της Ζώνης του Λυκόφωτος που ο πρωταγωνιστής ξυπνάει ένα πρωί κι όλες οι λέξεις έχουν αλλάξει νόημα και κάθεται να διαβάσει από την αρχή το λεξικό
 
Δεν είναι διόλου σπάνιο να κάνω την ακτινογραφία ακτιβογραφία, μάλλον λόγω εγγύτητας του νι με το βι στο πληκτρολόγιο. Υποθέτω δε ότι πρόκειται για δείγμα γραφής ακτιβιστών.

Σήμερα όμως το πήγα ένα βήμα παραπέρα και την έκανα ακριβογραφία. Έτσι όπως πάει το σύστημα υγείας, επόμενο ήταν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο Γιώργος Παπαχρήστος έκλεινε ως εξής το χτεσινό σημείωμά του στα Νέα, μιλώντας για την Αυγή:

«Για δεύτερη φορά, δε, μέσα σε λίγες εβδομάδες (η πρώτη ήταν με τη δημοσίευση της έρευνας της Public Issue που κατέγραφε τη δημοκοπική κατάρρευση του ΣΥΡΙΖΑ...).»
http://www.tanea.gr/opinions/all-opinions/article/5399518/to-fintani-feygei/

Τον έχω ικανό να το έκανε επίτηδες...
 

daeman

Administrator
Staff member


unkeyboardinated

Lacking physical or mental keyboard coordination; unable to type without repeatedly making mistakes.

Nancy, don't you know how to type? You're so unkeyboardinated!

https://www.google.gr/?gfe_rd=cr&ei=Zk9UWN2CDsKs8wfDzq_QBg&gws_rd=ssl#q="unkeyboardinated"
 
Ισχνοστοιχεία αντί για ιχνοστοιχεία.

Πρέπει εξάπαντος να ταΐσω τις αγελάδες.
 
ρυζικά τριχίδια αντί για ριζικά τριχίδια.

Μεσημέριασε, πάω να στήσω το φαγί.
 
Το πληκτρολίσθημα της ημέρας: τα κουμπιούτερ.
Έχουν πολλά κουμπιά, είναι αλήθεια.

Μόνο εγώ γράφω σ' αυτό το νήμα; :s
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ορίστε κι ένα δικό μου: στις Ανεμώνες Πολιτείες (της Αμερικής). Το πληκτρολίσθημα πήγε ως τις Ηνεμώνες και μετά ανέλαβε ο (κακο)διορθωτής του Word...
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Amnemonemomne, by Nemo


Την πήρε ο στρατηγός Άνεμος· απλώς την αναμενομνημονεύω. :p
 
Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι έχουν γράψει κάποια στιγμή Untied States of America. Βαρετό αλλά αρμόζον: το αντίθετο του ενωμένου είναι –προφανώς– ο λυτός.
 
Top