lapsus clavis

Τις προάλλες έγραψα δύο φορές, σε διαφορετική χρονική στιγμή, τη λέξη στρατόπαιδο.

Την πρώτη είπα άει στην ευχή, δεν θα το βάλω στη Λεξιλογία. Την δεύτερη είπα όχι, πρέπει να το βάλω.

Αυτό πια ξεφεύγει ξεκάθαρα από το απλό παραστράτημα των δακτύλων και πάει σε κάποια σκιώδη εγκεφαλική διεργασία. Μιλάμε για δύο γράμματα αντί ενός, σε μεγάλη απόσταση μεταξύ τους και από το γράμμα που αντικαθιστούν. Και δεν είναι δύο τυχαία γράμματα, αλλά δυο γράμματα που δίνουν τον ίδιο ήχο και προκύπτει λογοπαίγνιο.

Πώς στην ευχή δουλεύει το μυαλό μου; Νομίζω ότι από τα πολλά λογοπαίγνια που έχει χρειαστεί να μεταφράσω, το μυαλό μου φτιάχνει λογοπαίγνια αυτόματα, ακόμη και όταν δεν χρειάζεται.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
anus*probandi

Μόνο η Palavra θα το βρει αστείο πιστεύω, και αν.


Πόσο τέλειο! :lol: (Ακόμα πιο τέλειο θα ήταν να μετέφραζες ανώνυμα και να μπορούσες να το αφήσεις, αλλά δεν μπορεί κανείς να τα έχει όλα :D)
 

nickel

Administrator
Staff member
Παρέμπ, η Palavra ξέρει ότι η πεοτίμηση που έγραψα κάπου προχτές δεν σημαίνει ότι άρχισε η απονομή τιμών στους φαλλούς.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πεοτίμηση: όταν έχεις κάτι γτπκ (I'm sorry, or you're welcome :p)
 
Α καλά, αν έγραφα εδώ κάθε φορά που πατάω ε αντί για ρ στα διάφορα "προ"κάτι, θα είχα ανοίξει σεξ σοπ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ωχπαναΐαμ, έριξα μια ματιά στο νήμα απ' την αρχή και γελάω μόνη μου σαν το χαζό :D :D :D
 

nickel

Administrator
Staff member
Τέτοια λάθη κάνουν οι μεταφραστές, ενώ οι δημοσιογράφοι κάνουν την τρίχα τριχιά. :-)
 
Εχτές το βράδυ, σχολιάζοντας σε κάποια φυσιολατρική ομάδα, κάτι έγραψα για μια νυστοπεταλούδα. Τέτοιαν ώρα, τέτοια λόγια, θα μου πείτε...
 
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ίσως ΚΚ-ένωση, δλδ ένωση όλων των ΚΚΕ, ΟΑΚΚΕ, μουλούΚΚΕ, ΚΚΕμουλού κλπ; Οπότε (συνεκδοχικά) το αδύνατον;
 
Έλα, καιρό είχα να σας διασκεδάσω, γι' αυτό μετέτρεψα τα σωματίδια σε... δωματίδια. Ό,τι πρέπει για RBnB.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ κάνω συνέχεια παραπληκτρολογήσεις αλλά καμιά δεν είναι αστεία, όλες είναι τραγικές. Να όμως που έκανε μια φίλη μου μια ωραία που μου την αφιέρωσε... με νόημα:

«διατροφικές αλλεγρίες»
 
Top