Your slip is showing: Γλωσσικές και μεταφραστικές γκάφες (και μικρολαθάκια)

nickel

Administrator
Staff member
Μου το έστειλαν και είναι από εκείνα που κυκλοφορούν φατσομπουκικά:




Το σχολίασα: Ξαδέρφι δυο άλλων γνωστών Ούγγρων, του Μσίντος και του Μσιντίρ.




mcinnes.jpg
 

SBE

¥
Αυτό είναι το McInnes; Εμ, κι αυτός ο άνθρωπος, συγγνώμη, γιατί δεν το γράφει Macinnes να μην μας μπερδεύει;
 

SBE

¥
Δεν σχολιάζω τα υπόλοιπα, μπούκωσα με το καλαμάρι.

Κορυφαίο το καλαμάρι, αλλά εγώ θα πάρω μία μύδια με δυο χερούλια. Προφανώς είναι το γνωστό είδος μυδιών που τα μαζεύεις από το χερούλι.
 

daeman

Administrator
Staff member
Αυτό είναι το McInnes; Εμ, κι αυτός ο άνθρωπος, συγγνώμη, γιατί δεν το γράφει Macinnes να μην μας μπερδεύει;

Όπως καταλαβαίνεις, με τη λογική (λέμε τώρα) του «Μσίνες», αυτό θα γινόταν Μασίνες.
Στόφες-Σόμπες-Μασίνες-Φούρνοι: Γκάβιν ο ακροδεξιός χιπστεράς.

Κορυφαίο το καλαμάρι, αλλά εγώ θα πάρω μία μύδια με δυο χερούλια. Προφανώς είναι το γνωστό είδος μυδιών που τα μαζεύεις από το χερούλι.

They would come in handy, though. Too :-)Two handy. :-):upz:
 

nickel

Administrator
Staff member
Σήμερα, στην είδηση για το αόρατο όργανο που ανακαλύφθηκε διαβάζουμε σε πολλές ιστοσελίδες για *διαμέσιο:

Οι επιστήμονες του έδωσαν την ονομασία «interstitium» (κάτι σαν «διαμέσιο»).
https://left.gr/news/anakalyfthike-ena-megalo-aorato-organo-sto-anthropino-soma

Δεν υπάρχει τέτοια λέξη και αρμοδίως μου λένε ότι πρόκειται για διάμεσο ιστό.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό εδώ πάλι δεν έχει πρόβλημα μόνο με το επισημαινόμενο. Η μετάφραση γίνεται για την ψυχαγωγία των ξενόγλωσσων; αναρωτιέσαι.


ektakta.jpg
 

Earion

Moderator
Staff member
Κι εκείνο το booths of patients τι εννοεί; Ότι τους χώνουν σε τηλεφωνικούς θαλάμους; :p
 
Σήμερα, στην είδηση για το αόρατο όργανο που ανακαλύφθηκε διαβάζουμε σε πολλές ιστοσελίδες για *διαμέσιο:

Οι επιστήμονες του έδωσαν την ονομασία «interstitium» (κάτι σαν «διαμέσιο»).
https://left.gr/news/anakalyfthike-ena-megalo-aorato-organo-sto-anthropino-soma

Δεν υπάρχει τέτοια λέξη και αρμοδίως μου λένε ότι πρόκειται για διάμεσο ιστό.
Yep, διάμεσος ιστός. Το τσέκαρα και στο Dorland.

Σε άλλες ειδήσεις, τον ξέρετε τον Γερμανό συγγραφέα Γκέρτε; Το Γκέρτε, καλέ, αυτόν που έγραψε τον Φάουστ. Και δεν ήταν τυπογραφικό, διότι εμφανίστηκε τουλάχιστον τρεις φορές.
 

daeman

Administrator
Staff member
... Σε άλλες ειδήσεις, τον ξέρετε τον Γερμανό συγγραφέα Γκέρτε; Το Γκέρτε, καλέ, αυτόν που έγραψε τον Φάουστ. Και δεν ήταν τυπογραφικό, διότι εμφανίστηκε τουλάχιστον τρεις φορές.

Πώς, πώς! Αυτόν που έγραψε τον Φράουστ, όμως. :p
Μέσα σε κάποιο πυκνό και σκοτεινό κεντροευρωπαϊκό δάσος, οι αδελφοί Γκιμ ψάχνουν τα ρο τους.
 

SBE

¥
Κι εκείνο το booths of patients τι εννοεί; Ότι τους χώνουν σε τηλεφωνικούς θαλάμους; :p

Ασθενείς έχουν χρησιμοποιηθεί σαν δομικά υλικά, μάλλον.
 
Στα νοσοκομεία τι προτιμούν κανονικά, radiological ή radiology; (Κόλλησα για μια στιγμή στο «ADIOLOGICA», με τα γράμματα που λείπουν.) Παρωνυχίδα βέβαια, ακόμα και με το συμπληρωμένο K στο «MIKROBIOLOGICA»...
 

nickel

Administrator
Staff member
Σπουδαία η είδηση για την ανακάλυψη τεράστιου κοιτάσματος σπάνιων γαιών στην Ιαπωνία.

Japan Just Found a Huge Rare-Earth Mineral Deposit That Can Supply The World For Centuries
Εντοπίστηκε κοίτασμα 16 εκατ. τόνων σπάνιων γαιών στην Ιαπωνία

Αλλά ακόμα κι εγώ, που δεν τα πάω καλά με τη χημεία, ένιωσα να μου σηκώνεται η τρίχα όταν διάβασα:

Οι σπάνιες γαίες είναι ομάδα 17 μετάλλων με εξωτικά ονόματα όπως γιούτριουμ (yttrium), γιουρόπιουμ (europium) και τέρμπιουμ (terbium)...


Εξωτικά ονόματα τα εξελληνισμένα ύττριο και τέρβιο, για να μην πω για το ελληνικότατο ευρώπιο; Ανοίξτε επιτέλους κανένα βοήθημα, απίστευτοι τεμπελχανάδες!

https://www.ptable.com/?lang=el







rareearths.jpg
 

Zazula

Administrator
Staff member
Σπουδαία η είδηση για την ανακάλυψη τεράστιου κοιτάσματος σπάνιων γαιών στην Ιαπωνία.
Κι όχι όπου κι όπου, αλλά σε αυτό που θα μπορούσε να είναι το ιαπωνικό Καστερόρυζο. :p
 

nickel

Administrator
Staff member
Για τις σπάνιες γαίες:

Ο Καρλ Άξελ Αρένιους (απλή συνωνυμία με τον μεγάλο Σβάντε Αρένιους που έζησε σχεδόν έναν αιώνα αργότερα) ήταν ένας Σουηδός χημικός που ανακάλυψε γύρω στα 1820 στο χωριουδάκι Ytterby ένα σκούρο πέτρωμα, που το ονόμασε υττερβίτη. Από το πέτρωμα αυτό, διάφοροι χημικοί απομόνωσαν τις επόμενες δεκαετίες πολλά μέταλλα που ανήκουν στην ομάδα του Περιοδικού Συστήματος που σήμερα ονομάζουμε σπάνιες γαίες (αν και δεν είναι πια και τόσο σπάνιες). Τέσσερα από αυτά τα μέταλλα ονομάστηκαν υττέρβιο, τέρβιο, έρβιο και ύττριο, και όταν τελείωσαν οι παραλλαγές του ονόματος του χωριού εμφανίστηκαν και άλλα ονόματα για τα επόμενα μέταλλα που αποσπάστηκαν από το πέτρωμα όπως σκάνδιο και θούλιο (να θυμίζουν πάντα Σκανδιναβία), γαδολίνιο (προς τιμή του επιστήμονα που διαχώρισε το ύττριο) κ.ά.

Οι σπάνιες γαίες είναι πολύτιμες σε μια σειρά από εφαρμογές της σύγχρονης τεχνολογίας και θεωρούνται στρατηγικό ορυκτό εν ανεπαρκεία, καθώς η Κϊνα ελέγχει το 75% των ως τώρα γνωστών λιγοστών αποθεμάτων τους.

Από σημείωμα του δόκτορα στο σαχλό κατασκεύασμα του Ζάκερμπεργκ.

(Αν μη τι άλλο, εδώ μπορείς να ορίσεις τη γραμματοσειρά και να μη φαίνεται ο υττερβίτης σαν υπερβίτης...)
 
Μείνατε στην αρχή του άρθρου· έχει και καλύτερο:

Σύμφωνα με τα σχετικά δημοσιεύματα, το συγκεκριμένο κοίτασμα αλλάζει τα δεδομένα, καθώς περιέχει πάνω από 16 εκατ. τόνους σπάνιων γαιών που μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες της παγκόσμιας βιομηχανίας σε γιούτριουμ για 780 χρόνια, σε γιουρόπιουμ για 620 χρόνια, σε τέρμπιουμ για 420 χρόνια και σε δισπρόσιουμ (dysprosium) για 730 χρόνια.

Πάνω που έλεγες ότι χρησιμοποιούσε με συνέπεια την αγγλική προφορά των στοιχείων, να σου και το ελαφρώς εξελληνισμένο. Αγγλική που λέει ο λόγος, βέβαια· αυτό το y το έχουν παρεξηγήσει τόσο πολύ τελικά, από ένα yellow που ξέρουν όλοι, που μας το έκαναν ισοδύναμο του u. Να το λυπάσαι είναι.

«Y, y, y μ;»

(Παρομοίως, βλέπω ότι μετά την εκ παραδρομής επικεφαλίδα μεταγραμματίζουν το όνομα του επιστήμονα και του πανεπιστημίου του, αλλά όχι της νήσου Μιναμιτόρι, ή Μάρκους όπως την έχει στον επιτοίχιο χάρτη μου. Εδώ βέβαια περιπλέκεται λιγάκι το πράγμα –μήπως είναι Μινάμι Τόρι;– και έχει γούστο να δείτε πώς τα άρθρα των διάφορων Βικιπαιδειών για το νησί χωρίζουν το όνομά του σε διαφορετικά σημεία.)
 
Top