Your slip is showing: Γλωσσικές και μεταφραστικές γκάφες (και μικρολαθάκια)

nickel

Administrator
Staff member
Όπως φαίνεται από πρόσφατη ομιλία του, πρόκειται για δική του ορολογία:

Η μελέτη των διεθνών σχέσεων, με έμφαση στις εμπειρίες της εξωτερικής πολιτικής μικρότερων κρατών – ευρωπαϊκών κρατών, ειδικότερα – με οδήγησε στο συμπέρασμα ότι, όπως στον διεθνή καταμερισμό εργασίας κάθε κράτος πρέπει να βρει τη φωλιά (niche) του, στην οποία θα έχει τη μέγιστη παραγωγικότητα και παρουσία, ανάλογα στη διεθνή διπλωματία κάθε κράτος πρέπει να αναπτύξει τις μέγιστες δυνατότητες (potential) και ικανότητες (capabilities) σε συγκεκριμένες θεματικές, σε γεωγραφικές περιοχές καθώς και σε ό,τι αφορά στα εργαλεία. Με άλλα λόγια, ένα κράτος πρέπει να διαθέτει τις απαραίτητες χωρητικότητες (capacities), που να το καθιστούν ικανό να ανταποκριθεί σε τρία «καθήκοντα», τα οποία αντιστοιχούν στα εξής πεδία:

(α) της αναγνώρισης προβλημάτων σε παγκόσμιο, περιφερειακό και στο άμεσο γειτονικό περιβάλλον.

(β) της διαμόρφωσης και διατύπωσης εναλλακτικών λύσεων και σχεδίων, δράσεων και συμμαχιών, και

(γ) της συγκέντρωσης των μέγιστων δυνατών πνευματικών δυνάμεων και πόρων, προκειμένου να διασφαλιστεί η πλέον αποτελεσματική υλοποίηση εκείνων των σχεδίων εξωτερικής πολιτικής εν γένει – ή, πολιτικής σε κάποιον συγκεκριμένο τομέα – που είναι ρεαλιστικά και η υλοποίησή τους μπορεί να έχει τη μέγιστη ανταποδοτική αξία.

https://www.tribune.gr/politics/new...tiko-dogma-tis-elladas-ti-simenoun-ta-3d.html
 
Σ' ευχαριστώ, nickel, μου έλυσες την απορία! Θα μπορούσε βέβαια ο υπουργός μας να αποφύγει τις αυθαιρεσίες και να χρησιμοποιήσει κάποια πιο κατάλληλη απόδοση του capacity (π.χ. δυναμικότητα, όπως έχουμε πει ήδη)...
 
Ότι η προχειρότητα, η ασχετοσύνη και η φτήνια (απ' όλες τις απόψεις) έχουν χτυπήσει κόκκινο, δεν αμφισβητείται, αλλά πιθανολογώ ότι ο μέσος συντάκτης "ενημερωτικών" ιστοσελίδων, όπως και ο μέσος αναγνώστης τους, θεωρεί αρκετά λογικό ένας τρελάρας φονιάς να κουβαλάει, εκτός απ' τα όπλα του, και διάφορα άσχετα τεκμήρια της τρέλας του, περιοδικά, μπαλόνια, κρεμμύδια κλπ.

Κοίτα να δεις. Μόλις προχτές έβλεπα στην τηλεόραση έναν δολοφόνο που άφησε περιοδικά στον τόπο του εγκλήματος. :whistle:
 

nickel

Administrator
Staff member
Εδώ το παιδί του θυρωρού ήταν σε πολύ καλή μέρα!










Apagotevetai_chalet.jpg
 

SBE

¥
Στα ελληνικά δεν βγάζει νόημα, ε, στα αγγλικά το ξεκοιλιάσανε τελείως.
Γιατί δεν έλεγαν παρακαλούμε μην πιάνετε τις θέσεις με τα προσωπικά σας αντικείμενα και μην καταναλώνετε προϊόντα που δεν έχουν αγοραστεί εδώ;
 
Ωχ, τι μου θύμισες τώρα. Ο τίγρης + η τίγρη + η τίγρις = η *τίγρης, ή τουλάχιστον έτσι το έγραφα για αρκετά χρόνια.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Για να κατανοήσουν το πώς το είδος, το οποίο μπορεί να φτάσει τα 5 εκατοστά, μπόρεσε να προσαρμοστεί σε τέτοιες βρώμικες και ανθυγιεινές γωνιές και κρησφύγετα, οι Κινέζοι επιστήμονες αποκρυπτογράφησαν ολόκληρο το γενετικό μακιγιάζ της αμερικανικής κατσαρίδας Periplaneta americana.
http://www.lifo.gr/now/tech_science...-vromiko-mystiko-poy-kryvetai-stis-katsarides

Κινέζοι επιστήμονες ή μακιγιέρ; :rolleyes:

To understand how the species, which can grow to 5cm long, came to succeed in such filthy and unsanitary nooks and crannies, Chinese scientists deciphered the entire genetic makeup of the American cockroach, Periplaneta americana.
https://www.theguardian.com/science...-dna-reveals-why-they-thrive-in-filthy-places


Μάκη, Τάκη, Σούλα, κατσαριδάκια μου γλυκά, φύγετε γρήγορα γρήγορα. Έρχονται να σας ξεμακιγιάρουν οι Κινέζοι!


Κατσαριδοκτονίας οθονιά, μην ψεκαστεί με μπαμπεσιά:
 

nickel

Administrator
Staff member
Τέτοια σουρτούκω που είναι αυτή η Periplaneta, στο μακιγιάζ έχει το νου της.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Μόλις που πρόλαβα να πάρω την προηγούμενη οθονιά, και «διόρθωσαν» το «γενετικό μακιγιάζ» σε «γενετικό κωδικό» :rolleyes:



Φύγαν απ' την αρκούδα και πέσανε στον λύκο: κώδικας vs κωδικός.


Παρανυχίδα η ακλισιά του Αρμαγεδδώνα:

Ενδιαφέρον έχει πάντως πως η δεν εντοπίστηκε κανένα γονίδιο που να υποστηρίζει τον ισχυρισμό ότι οι κατσαρίδες θα επιβιώσουν στον πυρηνικό Αρμαγεδδών, όπως συχνά υποστηρίζεται.
 

SBE

¥
Tελικά πώς λέγεται η ηρωίδα του Σαίξπηρ; (και τί σχεση έχει με την κήλη, και πώς κλίνεται, αλλά αυτό είναι άλλη πονεμένη ιστορία)
Capture.JPG

Από εδώ, και φυσικά δεν ειναι το μόνο μαργαριτάρι.
Λίγο πιο πάνω λέει π.χ. "Οι γονείς της χώρισαν όταν αυτή ήταν τριών ετών και μεταφέρθηκε με τη μητέρα της και την αδελφή της Τζόαν στη Σαρατόγκα της Καλιφόρνια."
Πώς μεταφέρθηκε; Και δεν εννοώ αν πήγαν με αεροπλάνο ΝτεΧάβιλαντ, αλλά αν τις μεταφέρανε με το ζόρι. Ή αν διακτινίστηκαν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μπορεί να το έχουμε ξαναπεί, αλλά, επειδή είναι στην επικαιρότητα, ας το ξαναπούμε: Στη γενική πτώση λέμε «αμοιβαία αποδεκτής λύσης», αφού το «αμοιβαία» είναι επίρρημα που προσδιορίζει το επίθετο «αποδεκτή». Δεν είναι σωστές οι εκατοντάδες «*αμοιβαίας αποδεκτής λύσης».
 

daeman

Administrator
Staff member
... Εγώ που δεν ξέρω τον γενετικό κωδικό μου, μπορώ να τον μάθω από την εξυπηρέτηση πελατών;

Reset μόνο μην τον κάνεις, γιατί θα διαλυθείς στα εξ ων συνετέθης.
 
Πρόσεξα αργότερα ότι έχει και το calamares σε παρένθεση, αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.

DSCI0845b.jpg
 
Top