lapsus clavis

Κάποτε θα συνέβαινε κι αυτό. Είχα εδώ έναν λόρδο, και μπέρδεψα το λ με το π.

EDIT: Όλο εγώ γράφω εδώ. Μήπως μου ξεφεύγουν τα δάχτυλα υπερβολικά συχνά; :confused:
Μήπως είναι φαινόμενο του τύπου "λανθάνων δάκτυλος"; :cheek:
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν έγραφα εδώ, θα πέρναγα εδώ το μισό μεροκάματο. Αλλά δεν είναι αστεία αυτά που φτιάχνω· γεολία είναι και ενκευριστικά.
 

daeman

Administrator
Staff member
Κάποτε θα συνέβαινε κι αυτό. Είχα εδώ έναν λόρδο, και μπέρδεψα το λ με το π.
...

Oh, Lord, what a blow! Was it the Baron of Flatulence, then? Or Lord Windesmear? :whistle:

She who detected it ejected it. From the text.
Whoever resented it presented it. To us.
Whoever supplied it, then denied it. :-)
 
Σήμερα το ριψοκινδυνεύω έγινε διψοκινδυνεύω. Μάστορα πιάσε ένα καραφάκι και γρήγορα.
 
Αχ παιδιά μου συγγνώμη αλλά...
σε ένα κείμενο περί παχυσαρκίας, εκεί πού εγραφα δείκτης μάζας σώματος ξαφνικά έγινε δείκτης μάσας. :lol::lol::lol:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σιγά σιγά έχεις τους τίτλους για να γράψεις ολόκληρο βιβλιαράκι με σύντομες ιστορίες... :D
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ κάνω περισσότερους αναγραμματισμούς από την Αόρατη καθημερινά και θα μπορούσα να συντάξω τομίδιο, αλλά χάνω τόσην ώρα να διορθώνω, που σκέφτηκα να μη χάνω άλλη τόση να τους καταγράφω.

Αλλά πρέπει να σας πω ότι κι άλλοι γράφουν ναυραχίδα. Προφύλαξη ίσως, μια και η σωστή λέξη, τόσο συνηθισμένη και σε διαφημιστικά κείμενα, είναι συνάμα τόσο κακόηχη.
 
Τη λέσχη Μπίλντερμπεργκ την έχετε ακουστά.
Αυτό που δεν ξέρετε είναι ότι στην ετήσια μάζωξή τους, αντί να χαράζουν, αράζουν την πορεία της ιστορίας.:p
 
Εξηγήστε μου παρακαλώ, με ποια νοητική διεργασία η Αλγερία γίνεται Αλεργασία;; :-)
 

daeman

Administrator
Staff member
Εξηγήστε μου παρακαλώ, με ποια νοητική διεργασία η Αλγερία γίνεται Αλεργασία;; :-)

Με τον υποσυνείδητο φόβο ότι δεν πρόκειται να πάρεις σύνταξη: αλ-γερία > αλ-εργασία :cry::


Αλί και τρισαλί, αλ-αχ!
 
Αχ παιδιά μου συγγνώμη αλλά...
σε ένα κείμενο περί παχυσαρκίας, εκεί πού εγραφα δείκτης μάζας σώματος ξαφνικά έγινε δείκτης μάσας. :lol::lol::lol:

Ε, το ίδιο είναι.:D
 
Σας έχω καινούριο, πιο ύπουλο. Η ψυχοθεραπεία μόλις έγινε ψηφοθεραπεία. Ξέρω μερικούς πολιτικούς που την χρειάζονται επειγόντως.

Αναρωτιέμαι γιατί τα λάθη μου μοιάζουν τόσο συχνά με λογοπαίγνια. Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το υποσυνείδητό μου φταίει για όλα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τελικά δεν είναι ύπουλο μόνο το λ δίπλα απ' τον τόνο, είναι κι εκείνο το ε δίπλα απ' το ρ — που κάνει όλες τις λέξεις από προ- να γίνονται υποψήφιες για το σλανγκρ...
 
Tell me about it... και το Ψ που το έχουν βάλει μαζί με το C βάζει κι αυτό την ουρά του (στα κολέγια και αλλού).
 
Πρέπει να τόχω ξαναπεί, αλλά φταίει ο Ζάζ που θα το επαναλάβω.

Κάποτε μεταφράζαμε τις προκηρύξεις διαγωνισμών και μια συνηθισμένη φράση ήταν ότι ανάμεσα στα κριτήρια για την ανάθεση της σύμβασης θα είναι και οι "πίνακες προμετρήσεων". Και όπως το ε είναι δίπλα στο ρ....
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κάποτε μεταφράζαμε τις προκηρύξεις διαγωνισμών και μια συνηθισμένη φράση ήταν ότι ανάμεσα στα κριτήρια για την ανάθεση της σύμβασης θα είναι και οι "πίνακες προμετρήσεων". Και όπως το ε είναι δίπλα στο ρ....
Δίνει άλλο νόημα στο «θα τις βγάλουμε να τις μετρήσουμε»! :D
 
Μόλις διαπίστωσα ότι αν ξεχάσεις να αλλάξεις από ελληνικό σε αγγλικό πληκτρολόγιο, τα φρένα γίνονται... βράκες.
Ήταν και κεφαλαία οπότε δεν είναι καν να πεις ότι λείπει ο τόνος ή το σίγμα δεν είναι τελικό.
 
Top