metafrasi banner

comfort foods = φαγητά που (σου) φτιάχνουν τη διάθεση

nickel

Administrator
Staff member
Ρώτησα προ ημερών μια παρέα για την καλύτερη απόδοση για τα comfort foods. «Φαγητά της παρηγοριάς» μου πρότειναν, σύμφωνα με τις γκουγκλιές. Δεν πείστηκα.

Σε αγγλικά λεξικά, ο ορισμός λέει:
simple food that makes you feel relaxed and happy
If you call something comfort food, you mean it is enjoyable to eat and makes you feel happier, although it may not be very good for your health.
food that you enjoy very much and often eat when you are feeling sad


Το «φαγητό της παρηγοριάς» δεν είναι, βέβαια, ίδιο πράγμα με τον «καφέ της παρηγοριάς» ή το «βραβείο της παρηγοριάς». Θα μπορούσε ίσως να ταιριάζει στην περίπτωση «when you are feeling sad» αλλά γενικά εμένα μου ταιριάζει περισσότερο η απόδοση «φαγητό που σου φτιάχνει τη διάθεση».

Στο wordreference βρήκα την απόδοση «μαμαδίστικο φαγητό», που μπορεί να ταιριάζει σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά δεν ξέρω αν θα συμφωνήσουν οι διατροφολόγοι.

Ποιες αποδόσεις θα προτείνατε εσείς; Έχετε κάτι πιο οικονομικό; (Φοβάμαι την απόδοση «ανεβαστικά φαγητά» μήπως παρεξηγηθεί ο τρόπος που σου φτιάχνουν τη διάθεση.)
 
ιδέες μήπως μας εμπνεύσουν για κάτι άλλο:

φαγητά που φτιάχνουν το κέφι / που ανεβάζουν το κέφι
φαγητά που σε ανεβάζουν
φαγητά για να στρώνει το κέφι
φαγητά για ευδιαθεσία

ή

Ανασταίνουμε το αρχαίο επίθετο "ευεκτικός" [συντελεστικὸς πρὸς εὐεξίαν, ὑγιεινός], αγνοώντας όμως το "υγιεινός", και τα λέμε "ευεκτικά φαγητά", "ευεκτικές τροφές".
 
Έχω την εντύπωση ότι στις περιφράσεις "που σου φτιάχνουν τη διάθεση/το κέφι" κτλ., η προσωπική αντωνυμία δεν είναι απαραίτητη: "που φτιάχνουν τη διάθεση", "που ανεβάζουν τη διάθεση" - νομίζω ότι είναι καλύτερα έτσι, πιο γενικό. (Άρα, και στον τίτλο του νήματος.)
 
Η δική μου resident expert πάντως συμφωνεί με τα «φαγητά της παρηγοριάς».
 

nickel

Administrator
Staff member
Η δική μου resident expert πάντως συμφωνεί με τα «φαγητά της παρηγοριάς».
Μα τα λένε έτσι πολλοί. Κι εγώ ξεκινώ εκστρατεία να σταματήσω αυτή τη φρικτή απόδοση. :cool:

Προτιμώ όλες τις άλλες αποδόσεις που έχουν προτείνει παραπάνω οι φίλες και οι φίλοι.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Για μένα πάντως είναι σχετικά παράλογη η απόδοση «φαγητά που σου φκιάχνουν τη διάθεση», υπό την έννοια πως υπονοείται ότι ίσως υπάρχουν και φαγητά που δεν σου την φκιάχνουν. :sneaky::rolleyes:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Για μένα πάντως είναι σχετικά παράλογη η απόδοση «φαγητά που σου φκιάχνουν τη διάθεση», υπό την έννοια πως υπονοείται ότι ίσως υπάρχουν και φαγητά που δεν σου την φκιάχνουν. :sneaky::rolleyes:
Φαγητά που δεν σου φτιάχνουν τη διάθεση είναι τα κακομαγειρεμένα και τα άνοστα.
 

cougr

¥
Εμένα πάντως μια χαρά μου φαίνεται το φαγητά της παρηγοριάς. Θα έλεγα ότι η απόδοση που έχει προταθεί στον τίτλο ταιριάζει περισσότερο στα mood foods.
 

SBE

¥
Δεδομένου ότι όλα τα φαγτά μου φτιάχνουν τηδιάθεση, εκτός απο τα πολύ χάλια, το δικό μου σλόγκαν θα ήταν

Φαγητό, και το κέφι συνεχίζεται!
 

pontios

Well-known member
απλά φαγητά που προσφέρουν τη θαλπωρή της σπιτικής κουζίνας;
απλά φαγητά που προσφέρουν τη σπιτική θαλπωρή;

... I'm trying to cover all bases.
 
Last edited:

pontios

Well-known member
... Θα έλεγα ότι η απόδοση που έχει προταθεί στον τίτλο ταιριάζει περισσότερο στα mood foods.
or mood-boosting/mood-enhancing foods?
or pick-me-up foods (assuming "re-energising" means you're also lifting your mood)?
 
Last edited:

Lina

¥
Το μαμαδίστικο φαγητό είναι πολύ πετυχημένο! Αποδίδει τη συναισθηματική, νοσταλγική χροιά του comfort food και όλα αυτά που αναφέρθηκαν για παρηγοριά, θαλπωρή, αγκαλιά, και στοργή και προδέρμ, θα προσέθετα:-). Τώρα, ως γνωστό τη διάθεση μας την ανεβάζει και η σοκολάτα, αλλά προσωπικά δεν θα την έβαζα στα comfort foods, όσο κι αν σας παροτρύνω να την τρώτε, εκτός κι αν είναι η πρώτη σου αγάπη και μοναδική, τώρα που το σκέφτομαι, μ' αυτό το ρετρό περιτύλιγμα κατευθείαν από την πρώτη δημοτικού.

Τα περί ανθυγιεινού comfort food είναι ασύστολα ψεύδη, κοινές συκοφαντίες! Το comfort food δεν είναι τζανκ φουντ, μπορεί να έχει λίγο βουτυράκι, τυράκι, αυγουλάκι παραπάνω, αλλά μπορεί και όχι. Και επειδή η υγεία είναι ψυχοσωματικό φαινόμενο, δεν πειράζει να το ρίχνουμε και λίγο έξω, βρε αδερφέ.

Last but not least, το comfort food τρώγεται με το κουτάλι.;-)
 

pontios

Well-known member
Έχουμε και το comfort eating. Αυτό πώς θα το λέγαμε;
συναισθηματικό φαγητό; (emotional food?)
συναισθηματική λαχτάρα για φαγητό; (emotional food craving?)
συναισθηματική βρώση; (emotional eating? = comfort eating, maybe?)
 
Last edited:

cougr

¥
Yes. I had assumed that the two were different in some subtle and nuanced way but it appears that they're totally synonymous. (y)
 
Top