metafrasi banner

backronym, bacronym = αντακρώνυμο

daeman

Administrator
Staff member
...
Στο τελευταίο, αρκεί να μην προστεθεί κι ένα Γενικευμένη μπροστά να δείξει μαζική συμμετοχή, γιατί τότε δεν θα γίνει μπούγιο, θα πέσει το γέλιο της γελάδας αρκούδας. Μα πώς τα μπλέκω έτσι τα καημένα τα ζωντανά; Οικόσιτα, μαντρωμένα, άγρια, ημιάγρια, εξαγριωμένα κι επαναγριωμένα, όλα μια σούπα τα 'χω κάνει. Νόστιμη για χάζι, δε λέω, αλλά στο στομάχι μού πέφτει βαριά. Και να 'πεφτε μόνο στο στομάχι. Ώφου, πονεί η κεφαλή μου. Αμ μου το είπαν οι φίλοι να μην ανακατεύω τα ποτά τις μεταφορές.
 

Zazula

Administrator
Staff member
ΠΑΣΑ = Πολίτες Απέναντι Στον Ατομικισμό

Από το «κάνω κτ πάσα» και με αντικείμενο το εισιτήριο του ΟΑΣΑ, πρακτική που συζητιέται εδώ: http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?5777-%CE%95%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%89%CF%83%CF%84%CF%8C-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B7%CE%BD-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF-%CE%BD%CE%B1-%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%AF-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%BD-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B9%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%BF-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CE%BC%CE%B1
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τελικά κάποιοι συλλέκτες χρησιμοποιημένων λαδιών έχουν φαίνεται αδυναμία στα αντακρωνυμικά λογοπαίγνια· το μεσημέρι πέρασα δίπλα από ένα βανάκι που έγραφε ΒΑΒΕΛ (κι απ' όσο πρόλαβα να δω αντιστοιχούσε μάλλον στο Βιομηχανία Ανακύκλωσης Βρώσιμων ΕΛαίων), ενώ υπάρχει και η ΣΕΛΑΣ = Συλλογή & Επεξεργασία Λιπών & Ανακυκλώσιμων Στερεών. :D
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
LOVE MUFFIN = League of Villainous Evildoers Maniacally United for Frightening Investments in Naughtiness.

Καμιά ιδέα για απόδοση στα ελληνικά; (Δεν έχω πρόβλημα να κρατήσω τον ίδιο τίτλο: ΛΑΒ ΜΑΦΙΝ.)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Λεγεώνα
Αθλιότατων
Βρομιάρηδων
Μηχανορραφούντων
Αποκλειστικά προς
Φόβο των
Ιδιαζόντως
Ντροποφόρων

Ε, θα υπάρξουν και καλύτερα. :)
 

bernardina

Moderator
Τάγματα
Σιχαμερών
Οκνηρών
Υπουλων
Ρυπαρών
Εμετικών
Κακόψυχων
Αθλιων
Καθαρμάτων
Ιδιαζόντως
Αποκρουστικών

ΤΣΟΥΡΕΚΑΚΙΑ
 
Περιφερειακή Ενότητα Ηρακλείου: Π.Ε.Η.
Περιφερειακή Ενότητα Αχαΐας: Π.Ε.Α.

Τώρα θέλω να μου βρείτε και την ενότητα Π.Ε.Ο.Σ. :-)
 

daeman

Administrator
Staff member
..
Π.Ε.Ο.Σ. = Πανελλήνια Ένωση Ορθών Στειλεών :inno:
Όνομα και πράμα και backronym αντάμα. Αντακροσυνώνυμο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Συνεχίζεται η χρήση αντακρώνυμων στην πολιτική:
Νέα ΜΕΡΑ = Νέα Μεταρρυθμιστική Ριζοσπαστική Ανασυγκρότηση

(Η ξεκαρδιστική λεπτομέρεια: το nea-me-r-a στην ονομασία της ιστοσελίδας.)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Είτε οι αγαπητοί βιβλιοθηκονόμοι θέλουν κάτι να μας πουν —ίσως «πίετε εκ του Dewey πάντες»;— είτε αυτό που είχαν καταφέρει να θεωρείται δυσκολότερο να εντοπιστεί κι απ' την πειραματική απόδειξη της Θεωρίας-Μ —δηλαδή το βιβλιοθηκονομικό χιούμορ— τελικά υπάρχει:
ΕΒΙΒΑ = Ελληνική ΒΙβλιοθηκονομική ΒΑση δεδομένων
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
STRIPS (Separate Trading of Registered Interest and Principal of Securities), πρόγραμμα του Υπουργείου Οικονομικών των ΗΠΑ με το οποίο απογυμνώνονται τα ομόλογα από τα τοκομερίδια (που αντιμετωπίζονται ως ξεχωριστά ομόλογα). Γι' αυτό και τα ομόλογα χωρίς τοκομερίδιο ονομάζονται στις ΗΠΑ strips.
 
Top