–είστε, –ήστε, –ίστε: Είστε ή δεν είστε του κλαμπ;

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
... συνταγογραφώ ...
Εδώ ανοίγει άλλο ένα κεφάλαιο, με τις νοηματικές διαφορές των συσχετισμένων ουσιαστικών. Εδώ, π.χ., το αποτέλεσμα της πράξης του ρήματος (η συνταγογράφηση) δεν αποδίδεται από τη συνταγογραφία (άλλη έννοια) αλλά από τη συνταγή.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Στη Συναγωγή του, ο Σ. Κουμανούδης μάς πληροφορεί ότι το φωτογραφώ το έχουμε στη γλώσσα από το 1861, το φωτογραφίζω από το 1896. Αυτές τις χρονολογίες αναφέρει και το ΕΛΝΕΓ, μαζί με την πληροφορία ότι το φωτογραφίζω απέδωσε το ελληνογενές γαλλικό photographier. Ενδιαφέρον ωστόσο έχει η παρατήρηση στο τέλος του λήμματος της Συναγωγής για το φωτογραφώ: «Πρβλ. φωτογραφίζω, ὃ κακόν».

Τη ζημιά βέβαια την είχε κάνει πολύ παλιότερα το ζωγραφίζω (και πριν απ' αυτό το αρχίζω). Όπως γράφει το ΕΛΝΕΓ:
ζωγραφίζω < μεσν. ζωγραφ-ίζω, μεταπλ. τύπος (με βάση το συνοπτικό θ. ζωγραφησ- κατά το σχήμα άρχισα - αρχίζω) του αρχ. ζωγραφ-ώ (-έω) [ήδη τον 5ο αι. π.Χ. κτλ]
 
Σας ευχαριστώ όλους για το φιλικότατο καλωσόρισμα και τους ενδιαφέροντες συνδέσμους. Δεν είχα καν σκεφτεί την περίπτωση του «φωτογραφηθώ», που όμως καταδεικνύει την ατελή μετακόμιση του θέματος στη γειτονιά του «-ίζω». Παράξενη περίπτωση, και απ' ό,τι ξέρω είναι και τα ρήματα από «ξε-» που προέκυψαν απ' τον αόριστο μέσω καινούργιου ενεστώτα, όχι μόνο η κατάληξη «-ίζω», οπότε αρχίζει κι εμφανίζεται (σε μένα τουλάχιστον) εξελικτικό μοτίβο. Υπάρχουν άραγε και άλλοι τέτοιοι σχηματισμοί;
 
Εννοείς κάτι σαν αυτά που έχουμε συζητήσει εδώ: http://lexilogia.gr/forum/showthrea...ης-γειτονιάς-σας&p=93789&viewfull=1#post93789;

Ω, υπάρχει μεγάλη ποικιλία εδώ. Ο αντίστροφος σχηματισμός ενεστώτων μοιάζει βασικός μηχανισμός ρηματουργίας/ρηματοπλασίας (για να νεολογίσω κι εγώ λίγο).
 

SBE

¥
Μη μας το χαλάς. Τηλεφωνιόμαστε στον Σκάι, δεν του τηλεφωνάμε.
 

nickel

Administrator
Staff member

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231329471

Τηρήστε τους κανόνες, βρε!
Σφάλμα και κάθε χαλάρωση των γραμματικών κανόνων, έτσι;
 
Μου ήρθε προχτές διαφημιστικό email από γνωστό κατάστημα για ένα σύστημα παρακολούθησης με κάμερες. Στο email αυτό αναφερόταν όχι μία, ούτε δύο, αλλά τρεις φορές «Παρακολουθείστε». Θέλοντας να τους υποδείξω το λάθος τους με λίγο καυστικό τρόπο, τους απάντησα ζητώντας να μου εξηγήσουν ποιος με παρακολουθεί και γιατί :cheek: Δυστυχώς η λεπτή ειρωνεία μου δεν έγινε αντιληπτή, με αποτέλεσμα να προσπαθούν τρία άτομα εδώ και δύο ημέρες να με πείσουν ότι δεν με παρακολουθεί κανείς :laugh::laugh: Το αποκορύφωμα όμως ήταν το σημερινό email, που γράφει: «Σε καμία περίπτωση δεν «παρακολουθήστε» [sic] εσείς από κάποιον...».
Μετά από αυτό δεν ξέρω αν πρέπει να εγκαταλείψω την προσπάθεια ή να το τραβήξω λίγο ακόμα... :devil::devil:

ΥΓ. Στο ίδιο email υπάρχει και ένα ωραιότατο και ισοπεδωτικότατο *απεστάλλει...

Νενικήκαμεν! Σε χτεσινό διαφημιστικό e-mail από το ίδιο κατάστημα για παρόμοιο προϊόν, το «παρακολουθήστε» ήταν ολόσωστο! Νιώθω μια δικαίωση, άλλο πράγμα... :-D :-D
 

daeman

Administrator
Staff member
Νενικήκαμεν!... Νιώθω μια δικαίωση, άλλο πράγμα... :-D :-D

Ω Λαιμοδέτα μέγιστε, ευ αγγέλλεις Λεξιλόγοις ότι τόδε διωρθώθη υπό των τοις σων ρήμασιν πειθομένων! :-D ;-)


—Άρ' ουν ο Χαρβατίκιος νενίκηκεν;
—Τρόπον τινά, Οβελίκιε, τρόπον τινά. Μικρολίθου μικρολίθου αναγεροίμεν.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πάλι το γνωστό λάθος! «Κρατήστε» είναι η προστακτική αορίστου (β' πληθ.) του ρ. κρατώ· το «κρατείστε» σημαίνει «κρατιέστε» — και το πολύ-πολύ είτε να το δούμε σε παλιά λεωφορεία («κρατείσθε από τας χειρολαβάς»), είτε να τ' ακούσουμε ως πληθυντικό ευγενείας σε κάποιο κρατητήριο...
 

Attachments

  • κρατήστε.jpg
    κρατήστε.jpg
    23.8 KB · Views: 309

SBE

¥
Υπερβολές. Πρόκειται για λάθος στίξης.
Κρατείστε. Το κεφάλι ψηλά! θα μπορούσε άνετα να είναι διάλογος στο κρατητήριο που αναφέρεις.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ρωτήστε και θα μάθετε.
Έτσι γράφουμε την προστακτική τού ρωτάω.

Κατά τη έναρξη του παιχνιδιού ερωτείστε εάν επιθυμείτε να παίξετε με το μαύρο χρώμα.
Με -ει- γράφουμε τον ενεστώτα στην παθητική.
 

daeman

Administrator
Staff member
Και η ΔΕΗ πρέπει επειγόντως να μελετήσει αυτό το νήμα!



Αν εγώ αγνοούμαι, πώς θα πληρωθεί; :confused:

Μακάρι να αγνοούσατε την ύπαρξή μου, αντί να αγνοείτε τα βασικά.

Εκατομμύρια μάτια το βλέπουν κάθε δίμηνο, αλλά φαίνεται πως ή αγνοούν ή το αγνοούν (κάνουν τα στραβά μάτια). Δεν είναι παράξενο βέβαια, γιατί την ώρα που το βλέπεις, δεν προσέχεις τα ρήματα αλλά τα χρήματα. Κι είναι πολλά τα λεφτά που αγνοούνται σ' αυτόν τον άπατο πίθο, Άρη.
 

daeman

Administrator
Staff member
εικόνα_2021-09-29_144314.png


Από τη Μήκροσοφτ (https://www.microsoft.com/el-gr/windows/windows-11?ocid=prod_win11_cons_win_awr_LearnMore), προφανώς με ελλιπή επιμέλεια. Μα ούτε ένα σπελτσέκ, ρε παιδιά; Αφού ακόμη και ο ορθογραφικός έλεγχος του Όφις το τσακώνει το ανύπαρκτο «επιμελήστε» κι ούτε τίθεται θέμα επιλογής.
 

daeman

Administrator
Staff member
Εμβολιαστείτε με τρίτη δόση, αλλά μην ακολουθείστε κιόλας, γιατί μετά μας λένε και για τσιπάκια και 5G...

Opera Στιγμιότυπο_2021-11-26_171230_emvolio.gov.gr.png


Προστακτική αορίστου (δηλαδή συνοπτική, μία φορά) του ρ. ακολουθώ:

ενικός: ακολούθησε / ακολούθα (κν.)
πληθυντικός: ακολουθήστε / ακολουθήσατε (λόγ.)
 
Top