Ονόματα για καριέρα στην Ελλάδα (και όχι μόνο)

Το κοιτούσα επί πέντε λεπτά μέχρι να το δω. Γιατί δεν πήγε το μυαλό μου ότι ΕΚΕΙ έπρεπε να κοιτάξω. Μέχρι που αναρωτήθηκα μήπως το Ρομπερτς έχει κάποια κρυφή σημασία που δεν ξέρω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μέχρι που αναρωτήθηκα μήπως το Ρομπερτς έχει κάποια κρυφή σημασία που δεν ξέρω.
Καλά που δεν άνοιξες και το Ρομπέρ να την ψάχνεις! :-)
 
Ολοκλήρωση καριέρας.
Screenshot 2023-06-02 at 20-27-58 Συνταξιοδοτήθηκε ο Γενικός Διευθυντής της ΔΕΥΑΗ - neadrasis.gr.png

Σημ: Η Δημοτική Επιχείρηση Ύδρευσης - Αποχέτευσης Ηρακλείου εδρεύει στη Φοινικιά Ηρακλείου.
 
Και σκεφτόμουν τις προάλλες ότι κάπως έτσι πρέπει να βγήκε ο Σφακιανάκης από τα Σφακιά.
 

cougr

¥
Ψυχίατρος
Dr. Thomas Kefalas MD

Dr. Thomas Kefalas is a psychiatrist in Grand Rapids, Minnesota. He received his medical degree from Aristotle University of Thessaloniki School of Medicine and has been in practice for more than 20 years.
 

Earion

Moderator
Staff member
ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ Τροφιμώφ εν Σύρω



 

Zazula

Administrator
Staff member
Εντωμεταξύ γράφει τροχίσκος = pastille ενώ στη φαρμακευτική τροχίσκος = lozenge (που απ' την άλλη δεν κολλάει με την εραλδική).
 
Μου θυμίσατε τον αλήστου μνήμης Τροφίμ Λισένκο και τις καταστροφικές του γεωργικές θεωρίες… Ως προς την προέλευση του ονόματος, φαίνεται πως υπήρξαν άγιοι με το όνομα Τρόφιμος, αν και όχι ιδιαίτερα γνωστοί.
 

SBE

¥
Έμαθα και τη λέξη τροχίσκος.
Τώρα πώς θα επαναφέρουμε την πλάκα (σοκολάτα, σαπούνι, δημητριακά κλπ) ;
 
Θα έλεγα «πλάκα σοκολάτας», αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ για «πλάκα δημητριακών». Την μπάρα εννοούμε; Κάτι το τόσο μακρόστενο ίσως θα ταίριαζε περισσότερο ως «ράβδος» (βλ. χρυσός).
 

SBE

¥
Θα έλεγα «πλάκα σοκολάτας», αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ για «πλάκα δημητριακών». Την μπάρα εννοούμε; Κάτι το τόσο μακρόστενο ίσως θα ταίριαζε περισσότερο ως «ράβδος» (βλ. χρυσός).
Δεν έχεις ακούσει για μπάρες σοκολάτας, τυχερέ!
 
Δεν έχεις ακούσει για μπάρες σοκολάτας, τυχερέ!
Για να είμαι ειλικρινής, κάνω έναν διαχωρισμό βάσει σχήματος: την Ίον των 100 γραμμαρίων τη σκέφτομαι ως πλάκα, αλλά τη μεμονωμένη Kinder των 12,5 γραμμαρίων —που σε ψυχρότερες περιόδους τρώω μετά το γεύμα μου ως επιδόρπιο— θα την έλεγα μπάρα αν δεν την αποκαλούσα απλώς «Kinder». :-)
 

pontios

Well-known member
Άλλη μια σύμπτωση ονόματος και επαγγέλματος (ονόματος για καριέρα, τέλος πάντων) που ίσως αξίζει να προστεθεί εδω, αφορά τον Ιταλό τοπιογράφο Καναλέτο/Καναλέττο που γεννήθηκε με το όνομα Canal, αλλά είχε (και υπέγραφε με) το παρωνύμιο «Canaletto».

Ο Καναλέτο, Giovanni Antonio Canal, ήταν Βενετός ζωγράφος γνωστός για τις λεπτομερείς απεικονίσεις της πόλης της Βενετίας και των καναλιών της.

 
Last edited:
Top