Λεξιπλασίες (Nonce words)

nickel

Administrator
Staff member
καρανίκες ήττες στρατηγικού σχεδιασμού που βαφτίζονται νίκες.
 

nickel

Administrator
Staff member
αυταπατίστας οι, όσοι πιστεύουν πως, όταν τα καλά παιδιά εκφράζουν σφοδρές επιθυμίες, το σύμπαν συνωμοτεί να τις κάνει πραγματικότητα
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
αυταπατίστας οι, όσοι πιστεύουν πως, όταν τα καλά παιδιά εκφράζουν σφοδρές επιθυμίες, το σύμπαν συνωμοτεί να τις κάνει πραγματικότητα

Αυτοί δεν είναι οι κοελίστες; Νόμιζα ότι αυταπατίστας είναι τα θύματα των αυταπαπατζήδων (βλ.κατ).

αυταπαπατζής, ο, όποιος δεν περιορίζεται στις αυταπάτες του, αλλά φροντίζει πειστικά και παντί τρόπω να γίνουν και αυταπάτες άλλων. Δεν υπάρχουν αρκετά ευρήματα για να τεκμηριωθεί κατά πόσο η χρήση της λ. αυταπάτη σε αυτό το συγκείμενο θεωρείται ως ουσιαστικά συνώνυμη με τη λέξη απάτη και συνεπώς, η χρήση ως συνωνύμων των φιδέμπορας, πωλητής σανού κ.τ.τ. ελέγχεται ως προς την ακρίβειά της.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
κομπλιμεντοζήτουλας Αυτονόητο, αλλά προσπαθώ να του ανεβάσω το ρέτζιστερ για να μπορώ να το χρησιμοποιήσω και σε πιο κυριλέ περιστάσεις και δεν...
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Επαινοθήρας, βέβαια. Υπάρχει ήδη, ακόμα και στη Λεξιλογία.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Στη Λεξιλογία μιας άλλης εποχής, που δεν την είχα γνωρίσει βέβαια... ;)
 

daeman

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Επαινοθήρας, βέβαια. Υπάρχει ήδη, ακόμα και στη Λεξιλογία.

...

Αντίστροφο Λεξικό (προσέξτε το τεκνοθήρας. Με μια μεθερμηνεία του "τεκνου" --έτσι, χωρίς τόνο!--, μας κάνει κι αυτό!)

αδαμαντοθήρας, Ο:αε
αιγοθήρας, Ο:αε
ακριδοθήρας, Ο:αε
βαθμοθήρας, Ο:αε
βιβλιοθήρας, Ο:αε,θε
γυναικοθήρας, Ο:αε
ελεφαντοθήρας, Ο:αε
εντομοθήρας, Ο:αε
επαινοθήρας, Ο:αε
ηδονοθήρας, Ο:αε
θεσιθήρας, Ο:αε
θησαυροθήρας, Ο:αε
καινοθήρας, Ο:αε
λαγοθήρας, Ο:αε
λεξιθήρας, Ο:αε
περδικοθήρας, Ο:αε
προικοθήρας, Ο:αε
σκανδαλοθήρας, Ο:αε,θε
τεκνοθήρας, Ο:αε
τελειοθήρας, Ο:αε
φαλαινοθήρας, Ο:αε
χρησιμοθήρας, Ο:αε,θε
χρυσοθήρας, Ο:αε
ψηφοθήρας, Ο:αε,θε

Μία από τις 6 συνολικά εμφανίσεις της στα γκουγκλοδίχτυα.

Απαγορεύεται η θήρα των -θηρών κατά την αναπαραγωγική περίοδο, παρά μόνον δι' ερευνητικούς σκοπούς. :-)
 

nickel

Administrator
Staff member
ενφιολογήματα υποσχέσεις του Σύριζα ότι θα καταργούσαν τον ΕΝΦΙΑ. :p

Καλημέρα
 

nickel

Administrator
Staff member
Από τα σημερινά Νέα:


10+1 λέξεις που λείπουν από το λεξικό
Τα «Πρόσωπα» ζήτησαν από συγγραφείς, καλλιτέχνες και επαγγελματίες σε διαφορετικούς χώρους να υποδείξουν λέξεις που περιγράφουν φαινόμενα της εποχής μας
Νικόλας Ζώης | Τα Νέα, 10/9/2016

καισαροπαππισμός, ο: (με δύο «π», να αντισταθμίζει και το «σύριζα» με ένα «ρ»): με την αρχική του ορθογραφία («καισαροπαπισμός»)
Ο όρος σημαίνει τη συναίρεση κοσμικής διακυβέρνησης και θρησκευτικής εξουσίας σε ένα μόνο πρόσωπο, όπως στην περίπτωση του Ερρίκου Η', στην Αγγλία του 16ου αιώνα. Στη νέα ορθογραφία θα σημαίνει τη συναίρεση υπουργού Επικρατείας και μεγάλου εξουσιαστή των καναλιών ιδιωτικής τηλεόρασης. Οταν «το πολιτικό» μπει για καλά «πάνω από τα συμφέροντα», όπως αναμένουν όσοι δημοσιογράφοι της «Αυγής» έτυχε να ακούσω, ο όρος μπορεί να γίνει Παπποκαισαρισμός, αφού ως Παποκαισαρισμός σημαίνει ήδη τη θεοκρατία.
Πέτρος Μαρτινίδης, ομότιμος καθηγητής του Τμήματος Αρχιτεκτόνων του ΑΠΘ

δημοαψήφισμα, το: όταν αψηφώ τον δήμο, ενώ έχω ζητήσει τη γνώμη του
Λίνα Νικολακοπούλου, στιχουργός

ποκεμοναξιά, η: το συναίσθημα ύστερα από το εμμονικό κυνήγι των Πόκεμον
Ζούμε στην εποχή των σόσιαλ μίντια. Η χρήση τους, καλοδεχούμενη και κατά τη γνώμη μου πολύ ενδιαφέρουσα. Όμως, όπως σε όλα τα πράγματα, η χρήση θέλει μέτρο. Αλλιώς γίνεται κατάχρηση, η οποία αποξενώνει τους ανθρώπους. Τους μετατρέπει σε μοναχικά πλάσματα που αντλούν χαρά ή επιβεβαίωση μόνο ή κυρίως εξ αποστάσεως και διά μέσου μέσων. Μοναχικές φιγούρες που τρέχουν σε παράλληλες πορείες. Δεν είναι το κυνήγι μικρών virtual πλασμάτων. Είναι κάτι βαθύτερο. Άνθρωποι που γίνονται ποκ-εμμονικοί και κατά βάθος ποκε-μόνοι.
Λάζαρος Ευμορφίας, διαφημιστής

διασημονοούμενος, ο: πνευματικός άνθρωπος που ανταποκρίθηκε με υπερβάλλοντα ζήλο στο πάγκοινο αίτημα να λύσει τη σιωπή του
Στην ουρά της συγκυρίας, σχολιάζει ακατάπαυστα την επικαιρότητα και αγνοεί την τέχνη του υπαινιγμού. Άμβωνας και τηλεβόας του το ψηφιακό «παρών» στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Καλλιεργεί γύρω του, εξίσου μεθοδικά, δύο κύκλους: υβριστών και χειροκροτητών που αμφότεροι τον τρέφουν. Η κύρια ιδιότητά του, αυτή που του εξασφάλισε δημόσιο βήμα, μένει άπραγη, ατονεί και μαραίνεται, σαν μαϊντανός απότιστος στη γλάστρα του πραγματικού. Καταλύοντας την επικράτεια του ιδιωτικού, ο εαυτός του — αν τυχόν υπήρξε — διαχέεται στην περσόνα που ο ίδιος κατασκεύασε και, σαν δισκίο που αναβράζει, διαλύεται.
Γιάννης Δούκας, ποιητής

μουαρέσης, ο: ο άνθρωπος «μου αρέσει», o Homo Likeus
Είναι ο παρταόλας των likes, ο εθισμένος νεονάρκισσος, που σκύβει μόνο για να δει το προφίλ του στην οθόνη του iPod και να μετρήσει τα likes εχθρών και φίλων. Στα καμαρίνια σκουντάει τον γείτονά του, Homo Selfius, για να ανεβάσει αυτός πρώτος τη φωτογραφία με τους πρωταγωνιστές, να αγγίξει το όραμά του στο κυνήγι της ευδαιμονίας των likes. Πάει και τελείωσε, θα αγοράσω μια χορηγούμενη σελίδα! Πρόσεξα πως έτσι και χτυπήσεις 300.000 φίλους γίνεσαι ένας μικρός Βούδας, βλέπεις τα ανθρώπινα με μια ήρεμη συγκατάβαση, με μια αλλόκοτη ταπεινότητα, με μια παιδική σχεδόν αγαθότητα.
Σοφία Φιλιππίδου, ηθοποιός

σειροτροπιάζω: ξεκινάω, διακόπτω και ξαναξεκινάω να παρακολουθώ μια τηλεοπτική σειρά
Έχω αποφασίσει ότι μια σειρά είναι κρυφοσαπουνόπερα και δεν αξίζει τον κόπο, οπότε θα την κόψω στο τέλος του πρώτου κύκλου. Τελικά όμως — μια Κυριακή συνήθως — σειροτροπιάζω, δηλαδή υποκύπτω στον πειρασμό και βλέπω ακόμα έναν κύκλο που έχω κατεβάσει, από βαρεμάρα ή ελαφρύ μαζοχισμό ή εθισμό ή κρυφή ροπή στο κιτς. Το «Tyrant» λ.χ. ήταν «σαπούνι» Μέσης Ανατολής, στο οποίο υπέκυψα για πάνω από ένα επεισόδιο, από καθαρό σειροτροπιασμό.
Λένα Διβάνη, συγγραφέας, αναπληρώτρια καθηγήτρια Ιστορίας της Εξωτερικής Πολιτικής στη Νομική Αθηνών

διαφίμωση, η: το φαινόμενο στο οποίο ιδιωτικά κανάλια με κατευθυνόμενη ενημέρωση που λειτουργούσαν για χρόνια χωρίς νόμιμη άδεια και τώρα αναγκάζονται να κλείσουν, διαφημίζουν πως φιμώνονται
Αλέξια Οθωναίου, σχεδιάστρια κόμικς, εικονογράφος

ενηλικιωφοβία, η: ο φόβος για την ενηλικίωση του εαυτού ή/και των άλλων
Αναδύεται ως έκφραση της τάσης να παραμείνουμε σε μια παιδικόμορφη κατάσταση με αναρίθμητα άλλοθι. Είναι συμβολικά η επιθυμία να επιστρέψουμε στην ασφαλή αγκαλιά της μητέρας, εκεί όπου κάθε απειλή σβήνει με το απαλό της χάδι. Βρίσκεται σε σύγκρουση με σχεδόν όλες τις πτυχές της πραγματικότητας ειδικά σε εποχές σαν τη δική μας που η απειλή βρίσκεται ή πειστήκαμε ότι βρίσκεται όπου στρέψουμε το βλέμμα. Η ενηλικίωσή μας, η θαρραλέα ανάληψη ευθύνης για όσα συμβαίνουν σε εμάς και τους άλλους, πυροδοτεί αγχογόνες διεργασίες, από τις οποίες μια διέξοδος γρήγορη και ασφαλής είναι η παρεμπόδιση της ενηλικίωσης των άλλων, που μπορεί να είναι ακόμα και τα παιδιά μας. Αφού δεν αντέχω την ιδέα ότι τα άλλοθι εξαντλήθηκαν, δεν θα επιτρέψω και σε κανέναν άλλο να διαφοροποιηθεί από αυτά που νομίζω πως είμαι και που η ακαμψία τους μου παρέχει καταφύγιο. Η ενηλικίωση του άλλου με τρομοκρατεί ίσως περισσότερο, γιατί αδυνατώ να την ελέγξω — αν συμβεί, θα αποκαλύψει την παιδική μου γύμνια. Κάπως έτσι η ενηλικιωφοβία αποκτά χαρακτήρα υπερατομικό και τοποθετείται περήφανα στην κορυφή της θύρας του κοινωνικού μας σπιτιού.
Γεράσιμος Μακρής, υποψήφιος διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ και εκπ. μέλος Ελληνικής Εταιρείας Αναλυτικής, Ομαδικής και Οικογενειακής Ψυχοθεραπείας

μιζερολαγνεία, η: η διαστροφή εκείνου του 17,5% που εξακολουθεί να προτιμά μια κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ
Προς το παρόν μπορεί να εντάσσεται στις ιδεολογικές ή και στις αισθητικές διαστροφές, αλλά και ως σεξουαλική «απόκλιση» δεν είναι άστοχη. (Όπως λέμε «αλγολαγνεία», για τον σαδομαζοχισμό, ή «ουρολαγνεία»). Ιδίως για όσους νιώθουν μια «ερωτική σχέση» με τον ηγέτη.
Πέτρος Μαρτινίδης, ομότιμος καθηγητής του Τμήματος Αρχιτεκτόνων του ΑΠΘ

υπερενφίαλος, ο: ο μεγαλοϊδιοκτήτης
Δεν είμαι μεγαλοϊδιοκτήτρια. Απλώς, ακούω και διαβάζω και βλέπω ειδήσεις λίγο παραπάνω απ' όσο πρέπει.
Τζένη Μαστοράκη, μεταφράστρια

ηλιθιοφιλία, η: σύμπτωμα χαμηλού τρόπου σκέψης για ό,τι συμβαίνει
Κάθε σκέψη μου το τελευταίο καιρό έχει μια σταθερή κατάληξη: τη δυσκολία να καταλάβω τι συμβαίνει γύρω μου. Η δυσκολία αυτή δεν αφορά μόνο τα κοινωνικά ή πολιτικά φαινόμενα αλλά και τις απόψεις ή τις επιλογές ανθρώπων που αισθάνομαι οικείους. Ετσι λοιπόν καταφεύγω σε ένα είδος ηλιθιοφιλίας, που είναι μια μορφή προσωποποιημένης αντίστασης σε μια εποχή όπου η βιοπολιτική δίνει τη θέση της στην ψυχοπολιτκή. Δηλαδή, τα σώματα παραχωρούν τα πρωτεία στις ψυχικές διεργασίες. Η ηλιθιοφιλία είναι το σύμπτωμα ενός χαμηλού τρόπου σκέψης που υστερεί απέναντι σε ό,τι συμβαίνει. Πάνω απ' όλα, όμως, σημαίνει να μην ξέρεις εκείνο που όλοι γνωρίζουν, ή τουλάχιστον να μη το θεωρείς δεδομένο. Ιδού γιατί η ηλιθιοφιλία είναι η τελευταία μορφή ριζοσπαστισμού που απέμεινε.
Γιώργος Τζιρτζιλάκης, επιμελητής εκθέσεων και αναπληρωτής καθηγητής στο Τμήμα Αρχιτεκτόνων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
 

nickel

Administrator
Staff member
αοριστερός. Ο μέχρι πρόσφατα οπαδός του Σύριζα που τώρα δηλώνει γενικώς και αορίστως αριστερός.
 
Ν. Σαραντάκος said:
η δήθεν ρήση του Πολύβιου «Εν καιροίς χαλεποίς μέμνησο της γλώσσης» που, παρά τα όσα ισχυρίζεται ο κ. Μπελλές που αρέσκεται να την προσθέτει μαϊντανηδόν στα άρθρα που γράφει,...
Παρακαλώ να σημειωθεί η λέξη που έφτιαξε ο sarant :-)
 

daeman

Administrator
Staff member
Επικροτώ έμπλεος ενθουσιασμού. Κι ο άνιθος στα κάγκελα!

Έμπλεος; Έμπλεος!
Έμπλεος κι εγώ λοιπόν, πλέον, πλέων σε πελάγη ενθουσιασμού :-) για το μαϊντανηδόν, ομυαλοκαγκεληδόν και ανιθοκαγκεληδόν!

Κι άλλο ένα παράδειγμα χρήσης, βγαλμένο απ' τη ζωή: «Τις λεξιπλασίες εγώ μαϊντανηδόν τις έχω».
 

nickel

Administrator
Staff member

nickel

Administrator
Staff member
Με την ευκαιρία που 38 βουλευτές του Σύριζα ζήτησαν την αποποινικοποίηση του ελεύθερου κάμπινγκ, ο Γιώργος Σκαμπαρδώνης (Νέα, 14/4/17) επανέφερε τον νεολογισμό:

πλατανικός έρως
: σεξ κάτω από τα πλατάνια
 

Earion

Moderator
Staff member
βεληγκέκω

Ας μην πάει χαμένη μια λεξιπλασία του Βασίλη Βασιλικού. Τη σημειώνω εδώ:

«Με ενέπνευσε το Δυτικό Βερολίνο, όπου βρέθηκα με μια υποτροφία ... το 1970 με 1971 ... μπορούσα να γράφω απερίσπαστος. Θυμάμαι κι ένα [ποίημα] απ’ έξω. Θέλετε να σας το πω;» «Με χαρά» «Είναι απ’ τη συλλογή Ο ληξίαρχος»:

Όλοι εναντίον τους
κανένας μαζί τους.
Κι όμως στέκουν.
Εκρήξεις βομβών.
Αφίξεις στρατηγών
του ΝΑΤΟ. Ήξεις
αφήξεις κάτω.
Κι όμως βεληγκέκουν.

Αυτό το βεληγκέκουν είχε αρέσει πολύ στον Βαγγέλη Γκούφα, που ήταν κι αυτός αυτοεξόριστος οικογενειακά στη Γενεύη».


«Πώς "εβελήγκεκαν" οι πρωταίτιοι». Συνέντευξη στον Μανώλη Πιμπλή (Τα Νέα, Βιβλιοδρόμιο, 22-23 Απρ. 2017), σ. 2.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η διαφορά ανάμεσα σε νεολογισμούς και λεξιπλασίες:

Νεολογισμός:
αφηγηματίας ο, όποιος καταφεύγει σε συν. παραπλανητικά ερμηνευτικά σχήματα προκειμένου να στηρίξει κάποιο ιδεολόγημα που κυριαρχεί στη σκέψη του ή στις επιδιώξεις του σε πείσμα της πραγματικότητας.

Λεξιπλασία:
αφηγοιηματίας ο, όποιος υποστηρίζει το αφήγημά του με εκνευριστική αλαζονεία. :-)
 

nickel

Administrator
Staff member
κονιορδοποίηση, η το βήμα πριν την κονιορτοποίηση του πολιτισμού
 

nickel

Administrator
Staff member
τραπεζόδρομος (ο), τραπεζοδρόμιο (το) πεζόδρομος ή πεζοδρόμιο κατειλημμένα από τραπεζοκαθίσματα καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος.


 
Top