Λεξιπλασίες (Nonce words)

λαπαβίστας, ο (ουσ.) : Φλογερός απόστολος της άποψης ότι η Ελλάδα της μνημονιακής εποχής πρέπει να επιστρέψει στο εθνικό της νόμισμα, τη δραχμή. Απαραίτητη προϋπόθεση για να είναι κανείς λ. είναι να ζει εκτός Ελλάδας, να έχει εισοδήματα σε σκληρό νόμισμα και να τον περιμένει σίγουρη θέση σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Παραδ. χρήσης: Ο καπιταλιστής που σκέφτεται και μαρξιστικά, ιδιαίτερα άμα έχει και κανέναν σύμβουλο οικονομολόγο απ’ τη συνωμοταξία [sic] των “Λαπαβίστας” (πώς λέμε Ζαπατίστας) ... (zougla.gr, Ιούλιος 2011) | μια συμφωνία που θα απέχει από το όραμα των λαπαβίστας (lexilogia.gr, Ιούνιος 2015). Ετυμ. Από το όνομα του οικονομολόγου και βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Κώστα Λαπαβίτσα, σχηματισμός σε ευθεία και ηθελημένη αναλογία με επαναστατικά κινήματα με παρόμοια κατάληξη (γραμματική): Ζαπατίστας, Σαντινίστας κλπ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εμπνευσμένο από το (εσκεμμένο;) ορθογραφικό στο παραπάνω απόσπασμα από τη zougla.gr.

συνωμοταξία = σύνολο ανθρώπων με κοινούς συνωμοτικούς σκοπούς

Από συνομοταξία (Πάπυρος: «μτφ. (με κακή σημ.) σύνολο ανθρώπων με κοινές ιδιότητες ή κοινούς σκοπούς ("ανήκει στη συνομοταξία τών μονίμως παραπονουμένων"») και συνωμοσία / συνωμότης.
 
Ναι μεν αλλά:

συνωμοταξία = σύνολο ομοφρονούντων που συμμετέχουν σε κοινή προσπάθεια («βάζουν ώμο») για την επίτευξη κοινού σκοπού.
 
Σήμερα άκουσα τυχαία στον δρόμο από δύο περαστικές μια λέξη που δεν είχα ξανακούσει και που μου προκάλεσε ρίγη ενθουσιασμού. Η αναζήτηση στον Γούγλη απέδωσε ένα (1) εύρημα. Νομίζω ότι δεν της αξίζει τίποτα λιγότερο από τη λεξιλογιακή αθανασία.

περπατάμπλ
(επίθετο) ο κατάλληλος για περπάτημα ή πεζοπορία.
Ωραία είναι αυτά τα παπούτσια, αλλά δεν έπρεπε να πάρεις κάτι σε πιο περπατάμπλ; [το πραγματικό παράδειγμα χρήσης]
... σε περπατάμπλ απόσταση από την παραλία και την παλιά πόλη. [το ιντερνετικό εύρημα: http://vikihmvale.blogspot.gr/2011/10/blog-post.html]
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Ε, μετά το κρεβατάμπλ, θες και μια βόλτα να ξεμουδιάσεις. Κι όταν σου ανοίξει η όρεξη απ' τη βόλτα και θες να ξαποστάσεις, πας σε κάνα εστιατόριο καθιστάμπλ και παραγγέλνεις το μενού, ταμπλ ντοτ. Αρκεί να είναι πληροτάμπλ το μενού όπως στον Αστερίξ στους Βέλγους, και πληρωτάμπλ, και το εστιατόριο όχι πληροτάμπλ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Περπατάμπλ, πάντως, πρέπει να θεωρηθεί και η γκόμενα που αξίζει να συνοδεύεις.

(Μακριά από μένα όλοι αυτοί οι όροι. Εγώ ομιλώ πάντα με περισσότερο σεβασμό για το άλλο φύλο.)
 
Εγώ πάλι άκουσα σήμερα στο ραδιόφωνο την υπέροχη λέξη «κομψοπάχουλος»!
 

Zazula

Administrator
Staff member
περπατάμπλ (επίθετο) ο κατάλληλος για περπάτημα ή πεζοπορία.
Ωραία είναι αυτά τα παπούτσια, αλλά δεν έπρεπε να πάρεις κάτι σε πιο περπατάμπλ; [το πραγματικό παράδειγμα χρήσης]
... σε περπατάμπλ απόσταση από την παραλία και την παλιά πόλη. [το ιντερνετικό εύρημα: http://vikihmvale.blogspot.gr/2011/10/blog-post.html]
Αναρωτιέμαι τότε τι θα είναι η σημασία του μπερμπαντάμπλ — απλώς ηχηροποίηση π–>μπ/τ–>ντ, ή μήπως κάτι άλλο;
 

Katharina

New member
Και, καθώς έλεγε η θεία Κωστούλα: Στο Κολωνάκι έχει κα-τα-πλη-κτι-κές πουτίνγκ (μπουτίκ)
 
Προ ολιγου η κορη μου χρησιμοποιησε με μεγαλη φυσικοτητα το ουσιαστικο η ανθρωπίνα προκειμενου να αναφερθει σε μια κουκλα με ανθρωπινη μορφη, σε αντιδιαστολη με μια κουκλα ξωτικο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Προ ολιγου η κορη μου χρησιμοποιησε με μεγαλη φυσικοτητα το ουσιαστικο η ανθρωπίνα προκειμενου να αναφερθει σε μια κουκλα με ανθρωπινη μορφη, σε αντιδιαστολη με μια κουκλα ξωτικο.

Να γιατί χρειάζονται οι τόνοι. Γιατί, όταν σερβίρεις μια καινούργια ή μια άγνωστη λέξη, θες να είσαι βέβαιη ότι και ο αναγνώστης θα την προφέρει όπως η κόρη σου. Επειδή δεν ξέρουμε πόσα ελληνικά γνωρίζει ο αναγνώστης, βάζουμε τόνους σε όλες τις λέξεις που θέλουν τόνο και έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας. :-)
 
Και να γιατί έβαλα τόνο στη μόνη λέξη που πραγματικά είχε σημασία στην παραπάνω πρόταση. :)

Αν η παράλειψη των τόνων αντίκειται στους κανόνες του φόρουμ ή αν με άλλον τρόπο προκαλεί πρόβλημα ή ενόχληση, ενημερώστε με παρακαλώ και δεν θα το ξανακάνω. Αν όχι, τότε όποτε γράφω από τάμπλετ ή άλλη συσκευή όπου δυσκολεύομαι γενικώς να γράψω και ειδικότερα να βάλω τόνους, τότε είναι πάρα πολύ πιθανό να τους παραλείπω. Ευτυχώς αυτό δεν συμβαίνει συχνά, και επιπλέον ακριβώς λόγω της δυσκολίας τα κείμενα που γράφω έτσι είναι μικρής έκτασης, οπότε δεν θα υποφέρετε πολύ. :p
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Απ' όσο ξέρω, το φόρουμ δεν έχει κανόνα που να απαγορεύει το ατονικό ή το πολυτονικό. Κάποιοι από εμάς τα αποθαρρύνουμε μόνο. Απαγορεύονται δια ροπάλου τα Grenglish, αλλά ταυτόχρονα έχουμε κατανόηση για τις τεχνικές δυσκολίες όπου υπάρχουν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Χώρα με αγιατολάδες > Ιράν
Χρεοκοπημένη χώρα με αγιατολάδες > Μπατιράν
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Άλλο ένα σαν το παραπάνω. Έχετε υπόψη τη λέξη «τσεκούρεμα»;

Βαρύ κούρεμα προφανώς, όχι με ψαλίδι αλλά με τσεκούρι. Με 162 ευρήματα, παρακαλώ, από το 2011 και δώθε, συχνά όχι σαν λεξιπλασία ή νεολογισμός, αλλά φυσιολογικά ενταγμένο στη ροή της πρότασης, χωρίς να ξενίζει, με τη σημασία της μεγάλης οικονομικής περικοπής. Εγώ πάντως σήμερα την πρωτοπρόσεξα. Σηκώθηκε το ωμέγα κι έγινε έψιλον. Πήγα για μαλλί και βγήκα τσεκουρεμένος.

Φαίνεται πως το κούρεμα ή το ψαλίδισμα έπεφταν λίγα, ενώ το τσεκούρωμα δεν έχει κούρεμα που παραπέμπει πια κατευθείαν στις οικονομικές περικοπές. Και το πετσόκομμα κάπως παλιακό.

Άντε βρε, και στο ρήμα: «Θα σε τσεκουρέψω!» :laugh:
 
Top