Λεξιπλασίες (Nonce words)

ρεζερβουέ
Αυτοκίνητο ΙΧ που ανεφοδιάζεται με καύσιμα μόνο σε γιορτές και σημαντικές προσωπικές στιγμές.
 

daeman

Administrator
Staff member
281877067_4889722487792902_5839908115703265774_n.jpg


θερμοσύμφωνας: ο θερμοσίφωνας του οποίου η θερμοκρασία συμφωνεί με τα γούστα μας (ή την τσέπη μας, καιρός που είναι)
 

Earion

Moderator
Staff member
Εγώ δεν γέλασα, ίσα ίσα έβαλα καρδούλα γιατί μου άρεσε. Ο μυοτάπητας μου αρέσει, το μυοταπίδιο όχι.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εγώ δεν γέλασα, ίσα ίσα έβαλα καρδούλα γιατί μου άρεσε. Ο μυοτάπητας μου αρέσει, το μυοταπίδιο όχι.
@Earion, σε έκοβα να σε συνεπαίρνει περισσότερο ο μυοτάπης, ωστόσο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το παρακάτω το έγραψε ο Χ. Χωμενίδης στον τοίχο του στο Facebook και είναι καλό αλλά δεν αντικαθιστά το κλιματιστικό:

Ένα φαΐ υπάρχει για τους τολμηρούς: Οι τολμάδες.
 

nickel

Administrator
Staff member
τσιλιμπουρδίζω (2η σημασία) βάζω πολύ τσίλι στο φαγητό και γίνεται μια μπούρδα. [κλεμμένο από το Facebook]
 

nickel

Administrator
Staff member
Κοχυβαδάκια.jpg


Αν ήταν πιο μεγάλος ο Θανασάκης, στο τελευταίο καρέ θα έλεγε «Ο ΚΥΒΟΘ ΕΡΡΙΦΘΗ». Όμως άλλο με συγκίνησε στο σκίτσο του Αρκά: ο νεολογισμός «κοχυβαδάκι». Που δεν είναι δικός του, αλλά της εγγονής του ποιητή μας Νίκου Φωκά, ο οποίος τιτλοφόρησε έτσι μια μικρή συλλογή του με «Δεκαπέντε γλωσσοκεντρικά ποιήματα» (του 1995). Κοχυβαδάκια.

Κοχυβαδάκια Φωκά.jpg
 
Ευτυχώς που λύθηκε αμέσως η απορία, γιατί αλλιώς θα έπρεπε να ψάξω τη λέξη — να δω μήπως είναι «κοχυβαζάκι».
 
Top