lapsus clavis

Ανοίγω τη χρονιά με ένα πληκτρολίσθημα από υποτίτλους που επιμελούμαι:

αντί εκδοτικό έχουμε ενδοτικό οίκο.
Μακάρι να ήταν πιο ενδοτικοί αυτοί οι οίκοι...
 
Ανοίγω τη χρονιά με ένα πληκτρολίσθημα από υποτίτλους που επιμελούμαι:

αντί εκδοτικό έχουμε ενδοτικό οίκο.
Μακάρι να ήταν πιο ενδοτικοί αυτοί οι οίκοι...
Μου θύμισες έναν φιλικό μου εκδοτικό οίκο που πράγματι δεν ήταν ενδοτικός: είχε μια ταμπελίτσα που έγραφε: "Γυναίκες δεν εκδίδουμε. Ας εκδίδονται μόνες τους";-)
 
Όλοι ονειρεύονται, λίγοι όμως ονειρέβονται. Εκτός αν έχουν φάει πολλές γεμιστές πιπεριές.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Λόγω πληκτρικής γειτνίασης, κάποιες φυσαρμόνικες έγιναν μόλις δυσαρμόνικες — και για κάποιον λόγο μού φάνηκε χρήσιμη αυτή η ως τώρα ανύπαρχτη λέξη.
 

nickel

Administrator
Staff member
δυσαρμόνικες — και για κάποιον λόγο μού φάνηκε χρήσιμη αυτή η ως τώρα ανύπαρχτη λέξη.
Το επίθετο δυσαρμονικός (με πολλές «δυσαρμονικές όψεις» στην αστρολογία) μια χαρά κάνει τη δουλειά του.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το επίθετο δυσαρμονικός (με πολλές «δυσαρμονικές όψεις» στην αστρολογία) μια χαρά κάνει τη δουλειά του.
To οξύτονο το γνωρίζω κι εγώ, φίλε μου, για το προπαροξύτονο (με τις όποιες συμπαραδηλώσεις του) μιλάμε τώρα.
 
Λόγω πληκτρικής γειτνίασης, κάποιες φυσαρμόνικες έγιναν μόλις δυσαρμόνικες — και για κάποιον λόγο μού φάνηκε χρήσιμη αυτή η ως τώρα ανύπαρχτη λέξη.
Να μια περίπτωση που η γειτνίαση δεν αποβαίνει πληκτική -παρά τη δυσαρμονία...;-)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Να μια περίπτωση που η γειτνίαση δεν αποβαίνει πληκτική -παρά τη δυσαρμονία...;-)
Βέβαια λίγη ώρα μετα, μια άλλη πληκτρική γειτνίαση μ' έκανε να στείλω μέιλ για να κανονίσω αυνάντηση αντί για συνάντηση — όπου εκεί κι αν νομίζω πως δεν μας έφαγε η πλήξη. :cautious:
 

SBE

¥
Σας έχω πει ότι κατά καιρούς ξαναδιαβάζω αυτό το νήμα από την αρχή και κλαίω με δάκρυα; :D
Αυτό το παθαίνω με το νήμα με την αλλαγή ή παράλειψη γράμματος σε τίτλους.
 

nickel

Administrator
Staff member
Υπάρχουν και υπέροχοι παρατονισμοί, όπως αυτός που είδα σε τοίχο ομάδας μεταφραστών:

Υπάρχει δυνατότητα αποστολής εκτός νόμου;

Όλοι την παρανομία έχουν στον νου τους...
 
Top