lapsus clavis

Ναι, εγώ είμαι πάλι. Αυτή που πριν πέντε λεπτά έγραψε "κομμουνιστικό κώμα". Ακόμη γελάω.
 
Και σήμερα αγαπητοί μας τηλεθεατές το ανθοπωλείο έγινε ανθρωπολείο. Τι να πω; Ο Μάης εν μέσω καραντίνας;
 

nickel

Administrator
Staff member
Άμα δουλεύεις και ταυτόχρονα ακούς δελτίο ειδήσεων, είναι εύκολο η «συμπεριφορά που αντιμετωπίζεις» να γίνει «η συμφορά που αντιμετωπίζεις». :(
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το πληκτρολίσθημα ισοφασίζει (αντί: ισοφαρίζει) μου φαίνεται πολύ καλό για να πάει χαμένο — ήδη βλέπω μπόλικες χρήσεις. :laugh:
 
Από τον ανεπίψογο
ποτέ κανείς δεν βγήκε
είναι παρμένα τα κλειδιά
και ό,τι μπήκε μπήκε...
(ζεϊμπεκάκι)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Από τον ανεπίψογο
ποτέ κανείς δεν βγήκε
είναι παρμένα τα κλειδιά
και ό,τι μπήκε μπήκε...
(ζεϊμπεκάκι)
Εμ, πού είναι τα λάικ όταν τα χρειάζεσαι; Κάτω η vBulletin!
 
Πούναι τα λάικ ρε παιδιά
μην είν’ στα κυπαρίσια;
τώρα που είπα στη ζωή
να στρίψω λίγο ίσια...

Λάικ αν έχεις στην καρδιά
να μου το λες μικρό μου
κι όχι να κάθεσαι να κλαις
με το παραμικρό μου
 

nickel

Administrator
Staff member
Έγραψε κάποιος γνωστός στο Facebook:

Άρτι διαπραχθέν πληκτρολογικό ολίσθημα: «κακτοποίηση» — υποθέτω το υποσυνείδητό μου βρήκε αυτόν τον τρόπο να σχολιάσει την ακανθώδη όψη της τακτοποίησης. 🤭

Θα μπορούσε να είναι και χρήσιμη λεξιπλασία.
 
Κάτι πήγα να γράψω για τις γαλλικές κτήσεις στην Ασία, αλλά το φ είναι ακριβώς δίπλα στο γ... Ζάζουλα, μη γελάς, σε βλέπω!
 
Αντί για άβυσσος έγραψα... άφυλλος. Τα γράμματα δεν είναι καν κοντά στο πληκτρολόγιο. Πραγματικά είμαι περίπτωση προς μελέτη.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αντί για ιστότοπος έγραψα ιστόποπος. Πράγμα που κάλλιστα θα μπορούσε να είναι λεξιπλασία για να ειπωθεί με λόγιο τρόπο ο χαρακτηρισμός «σάιτ του κώλου».
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το υποσχάριο περιβάλλον θα πρέπει να είναι, μάλλον, το αποχετευτικό δίκτυο. Όπου χάθηκε προφανώς και το κρίσιμο άλφα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πού να χαθούν δύο και να φτάσουμε στην... ΥΠΟΣΧΑΡΙΑ ΦΡΙΚΗ.

Εδώ βέβαια μπαίνουμε στον χώρο των ταμπελών που χάνουν γράμματα, με κωμικά αποτελέσματα. Είμαι σίγουρος ότι κάποιο Language Nerds θα έχει τεράστια συλλογή.
 
Το υποσχάριο περιβάλλον θα πρέπει να είναι, μάλλον, το αποχετευτικό δίκτυο. Όπου χάθηκε προφανώς και το κρίσιμο άλφα.

Ή μην είναι το θεσπέσιο διάστημα μεταξύ των αναμμένων κάρβουνων και της σχάρας όπου ψήνουμε τα μεζελίκια;:clap:
 
Top