metafrasi banner

cake

Από τα λίγα που ξέρω, το γλάσο αντιστοιχεί περισσότερο στο icing, που είναι ένα λεπτό και σχετικά επίπεδο στρώμα, ενώ το frosting έχει μεγαλύτερο όγκο και στέκεται περισσότερο, συχνά σχηματίζοντας διακοσμητικά σχήματα.
http://www.diffen.com/difference/Frosting_vs_Icing

Το frosting μπορεί να αποδοθεί ως γλάσο, φυσικά. Ανάλογα με το συγκείμενο.
Επειδή εικάζω πως σε ό,τι αφορά τα cupcakes μάλλον δεν είναι απλό γλάσο, και επειδή το ισπανικό βιβλίο κρατά τους αγγλικούς όρους σε ορισμένα σημεία όπως αυτό, θεώρησα καλό να ρωτήσω και να το ψάξω λίγο παραπάνω το θέμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Υπάρχουν περιπτώσεις μεταγραμμένων αγγλικών λέξεων όπου όχι μόνο δεν με ενοχλεί ο παρατονισμός τους (σε σχέση με την αγγλική προφορά) αλλά μου αρέσει που γίνονται πιο «ελληνικές» έτσι, π.χ. σουπερμάρκετ (αγγλικά /ˈsuːpə(r)ˌmɑː(r)kɪt/). Τα κάπκεϊκ δεν ανήκουν σ' αυτές. Τα προτιμώ με τον αγγλικό τους τονισμό. Όλη η λέξη, με αυτό το -κπ-, δεν στέκει να στραβώσει, ακούγεται γελοία σαν καπκέικ σε όποιον ξέρει αγγλικά.
 

SBE

¥
Το κοινό σου μάλλον περιμένει να δει αμερικανισμούς* στο κείμενο, οπότε ακολούθησε το κοινό.
Εγώ ξέρω ότι γλάσο λέμε κι αυτό που έχουν τα εκλέρ, κι αυτό που έχει το μιλφέιγ, κι αυτό το ζαχαρένιο που έχει ο δίσκος μνημοσύνου το κέικ αγγλικού τύπου, και τα δυο δάχτυλα σαντιγί της πάστας αμυγδάλου. Aλλά δεν είμαι ζαχαροπλάστρια.

*Αμερικανιστί frosting, αγγλιστί icing
 

Earion

Moderator
Staff member
Εγώ, Νίκελ, ξεκινώ από την ελληνική λέξη κέικ, και περιμένω τα σύνθετά της να διατηρούν την αναγνωρίσιμη αυτή μορφή. Γι' αυτό έβαλα και τις δύο μορφές (η μία καλύτερη από την άλλη).
 
Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι, και λέω να κρατήσω το καπ κέικ.

Επίσης το frosting το έβαλα γλάσο τελικά, ταίριαξε καλύτερα, και ανακάλυψα και το αυγόγλασο = royal icing (glasa real στα σπανιόλικα. Ολέ!)
 
Πολύ ωραία όλα αυτά, αλλά κάθε φορά που βλέπω αυτό το νήμα θυμάμαι τα ζαχαροπλαστεία Cake με τα καταπληκτικά κέικ και τσίζκεϊκ τους - έχει και στην πλατεία της Νέας Σμύρνης, να περάσετε οπωσδήποτε αν βρεθείτε εκεί.
 
Top