metafrasi banner

cake

nickel

Administrator
Staff member
Πολλή πλάκα με το αμερικάνικο τραγούδι (#14). Έχω μελετήσει τα τραγούδια της δεκαετίας του 1950 (δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο απεχθάνομαι τη βραχυγραφία 50ζ) αλλά αυτό είχα να το ακούσω πολλά χρόνια...

Για την αποστροφή του λόγου, εγώ σκέφτομαι πάντα τον ηθοποιό (του θεάτρου ή και της οθόνης) που γυρνά προς το κοινό του και μοιράζεται μεγαλόφωνα κάποιες σκέψεις του (τις οποίες υποτίθεται ότι δεν ακούν οι άλλοι στην ίδια σκηνή). Κατ' επέκταση, μπορεί να είναι μια παρένθεση (ή «παράθυρο») που ανοίγουμε απευθυνόμενοι σε κάποιον άλλο. Τώρα γιατί μπορεί το τραγούδι μας να θυμίζει αποστροφή του λόγου, ένας θεός συντάκτης της Wikipedia ξέρει.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
(δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο απεχθάνομαι τη βραχυγραφία 50ζ)
Χμμ... άλλες προτάσεις, εξίσου βραχυγραφικές και λειτουργικές;
 
Crab cake, η καβουροκροκέτα και
ένα από τα αγαπημένα μου, το upside-down cake,
όπου βάζουμε φρούτα στον πάτο της φόρμας και για να το βγάλουμε
το αναποδογυρίζουμε και τα φρούτα έρχονται από πάνω.
 

bernardina

Moderator
ένα από τα αγαπημένα μου, το upside-down cake,
όπου βάζουμε φρούτα στον πάτο της φόρμας και για να το βγάλουμε
το αναποδογυρίζουμε και τα φρούτα έρχονται από πάνω.

Tarte Tatin

 

nickel

Administrator
Staff member
Χμμ... άλλες προτάσεις, εξίσου βραχυγραφικές και λειτουργικές;
Τα 50. Στα 50. Τα 1950. Στα 1950. Αυστηρά για χρήση σε φόρουμ.

Τι το ήθελα αυτό το κολασμένο νήμα;;;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Να κάνουμε ένα κέικ-τέστινγκ πάρτι. Πριν φτάσω στα 60 μου. ;)
 
Pineapple Upside Down Cake




Αυτό είναι αναποδογυρισμένο κέικ. Το Tatin είναι τάρτα.
 

SBE

¥
H διαφορά απ'όσο ξέρω είναι ότι στην Τατέν βάζεις σκληρή ζύμη, στο άλλο βάζεις ζύμη σαν του κέικ, αλλά το σκεπτικό είναι ίδιο.
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]Για την αποστροφή του λόγου, εγώ σκέφτομαι πάντα τον ηθοποιό (του θεάτρου ή και της οθόνης) που γυρνά προς το κοινό του και μοιράζεται μεγαλόφωνα κάποιες σκέψεις του (τις οποίες υποτίθεται ότι δεν ακούν οι άλλοι στην ίδια σκηνή). Κατ' επέκταση, μπορεί να είναι μια παρένθεση (ή «παράθυρο») που ανοίγουμε απευθυνόμενοι σε κάποιον άλλο. Τώρα γιατί μπορεί το τραγούδι μας να θυμίζει αποστροφή του λόγου, ένας θεός συντάκτης της Wikipedia ξέρει.

Έχω την εντύπωση (οσμίζομαι, όπως κάνω με τα κέικ) ότι ο συντάκτης αυτός επέκτεινε τη σημασία της αποστροφής για να συμπεριλάβει το one-hit wonder, δηλαδή εννοεί ότι ήταν η μία και μοναδική μεγάλη δισκογραφική επιτυχία της, η μία φορά που στράφηκε στον πολύ κόσμο και ο κόσμος την άκουσε (και την ίδια και με το τραγούδι αυτό).
Μια παρένθεση και μόνο
μέσα στο δικό της δρόμο, όλα ήτανε μια πλάνη και το κέικ ποιος θα το κάνει...
Άμα δεν έχουμε μπικικίνια, πιάνουμε τα μπεκεκέκια.

Cookie Monster and the Count


Μετά τα κέκια, να βάλω και τα κούκια στο παιχνίδι.
 
Μόνο τη βραχυγραφία, έτσι; Οπότε, αν γράφω "πενήνταζ", δεν υπάρχει πρόβλημα, ε; :cool:
 

daeman

Administrator
Staff member

Υποπζιάζομαι ότι ο Θέμηζ προζπαθεί να θεζπίζει κανόνεζ. Λεξιλογία ρουλζ. :p
 

SBE

¥
...δηλαδή εννοεί ότι ήταν η μία και μοναδική μεγάλη δισκογραφική επιτυχία της, η μία φορά που στράφηκε στον πολύ κόσμο και ο κόσμος την άκουσε (και την ίδια και με το τραγούδι αυτό).

Σύμφωνα με τη Βίκι το άσμα το είπαν μετά πολλοί και διάσημοι, οπότε δεν θα έλεγα ότι ήταν μια κι έξω επιτυχία.
Αλλά ας βάλω δυο φωτογραφίες από κέικ που μου αρέσουν.
red-velvet-cake1.jpg
Red Velvet Cake
Σύμφωνα με τη Βίκι το κόκκινο χρώμα τα παλιά χρόνια ήταν φυσικό, αποτέλεσμα της οξείδωσης του ακατέργαστου κακάου. Τώρα βάζουν χρωστική. Αλλά το καλύτερο είναι το γλάσο με Φιλαδέλφια. Το πρωτοδοκίμασα ένα βράδυ, γυρίζοντας από την παραλία της φωτογραφίας πιο κάτω, και κάτι το ότι δεν το είχα ξαναδεί, κάτι το ότι είχα καλή διάθεση γιατί είχα βγάλει φοβερές φωτογραφίες, μου κόλλησε ευτυχώς έχουμε ένα αμερικάνικο φούρνο εδώ κοντά κι έτσι παίρνω τη δόση μου όποτε περνάω από εκεί.
IMG_1736pssilvervelvia50_con_4-768316.jpg

Άλλο αγαπημένο κέικ είναι αυτό εδώ, στο λινκ έχει και συνταγή, αλλά δεν ξέρω αν είναι η αυθεντική του μαγαζιού. Και τώρα παρατηρώ ότι έχουν κάτι κοινό τα δύο, το γλάσο. Μια φορά λοιπόν στα γενέθλιά μου αντί για τούρτα πήγα αυτό το κέικ απο αυτό το μαγαζί. Το κοίταξαν όλοι με μισό μάτι αλλά τελικά δεν έμεινε ψίχουλο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
H διαφορά απ'όσο ξέρω είναι ότι στην Τατέν βάζεις σκληρή ζύμη, στο άλλο βάζεις ζύμη σαν του κέικ, αλλά το σκεπτικό είναι ίδιο.
Ε, δεν είναι το ίδιο πράγμα τα κέικ με τις τάρτες. Ας μην τα μπερδέψουμε τώρα. Η μεγαλύτερη διαφορά τους είναι ότι το κέικ περιέχει υλικό που το κάνει να φουσκώνει, ενώ η τάρτα όχι. Το ότι υπάρχουν και αναποδογυρισμένες τάρτες, είναι γεγονός, αλλά σ' αυτό το νήμα μιλάμε για κέικ :)
 

cougr

¥
Στην περίπτωση του τραγουδιού που μας παραπέμπει ο δόκτορας, το «apostrophic» αναφέρεται στο γεγονός του ότι οι στίχοι απευθύνονται σε κάποιο ανώνυμο άτομο χρησιμοποιώντας το δεύτερο πρόσωπο (δηλ. το «you»).
 
Top