metafrasi banner

cake

bernardina

Moderator
Χειρότερη από τον Cadmian έγινες. Αν ποτέ πάρω σύνταξη, θα κάτσω να το διαβάσω και θα σας μεταφέρω μια περίληψη.

Τι μου δίνεις να κάτσω να αποδελτιώσω* όλο αυτό το πράμα; :devil:

*Δεν ξέρω καν αν είναι η κατάλληλη λέξη για ηλεκτρονικό μέσο. Κάποιοι όροι έχουν απολιθωθεί στο μυαλό μου
 
Άσχετο με τα όσα όμορφα γαστριμαργικά προτείνετε είναι ότι εγώ είχα συναντήσει το cake σαν επίθετο για το βαρύ μακιγιάζ στα μάτια. Αν δεν κάνω λάθος ήταν caked eyes, αλλά είναι αδύνατο να το βρω τώρα, οπότε συγχωρήστε μου την απλή αναφορά από μνήμης σε αυτό.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
To caked που λες βγαίνει από το ρήμα cake = To become formed into a compact or crusty mass: As temperatures dropped, the wet snow caked.
Αλλά μια και το ανέφερες, όντως χρησιμοποιείται το ουσιαστικό cake στο μακιγιάζ. Έχουμε π.χ. cake eye-shadow, όταν η σκιά των ματιών είναι σε στερεή μορφή, compact. Αλλά cake λέμε γενικά και τα υπόλοιπα προϊόντα του μακιγιάζ όταν είναι σε μορφή compact.
 

cougr

¥
Άσχετο με τα όσα όμορφα γαστριμαργικά προτείνετε είναι ότι εγώ είχα συναντήσει το cake σαν επίθετο για το βαρύ μακιγιάζ στα μάτια[....].

........και στο πρόσωπο. Εξού και τα caked face, cakeface/cake face.
 
To κέικ απλώς μου το θύμισε. Ευχαριστώ Άλεξ και λοιποί για τις διευκρινίσεις. :)
 

loisgriffin

New member
Νομίζω ότι είναι αυτονόητο ότι το birthday cake είναι τούρτα γενεθλίων, όχι κέικ γενεθλίων.
Στην Αγγλία οι τούρτες γενεθλίων συνήθως είναι παντεσπάνι με λεπτή γέμιση και επικάλυψη ζαχαρόπαστας και διατηρούνται εκτός ψυγείου. Δεν θυμίζουν και πολύ τούρτα με τα ελληνικά δεδομένα.

Γενικά νομίζετε ότι ο όρος cake αποδίδει το δικό μας γλυκό; Όχι απαράιτητα κέικ ή τούρτα δηλαδή :confused:
 

SBE

¥
Στον αγγλόφωνο κόσμο τα εορταστικά γλυκίσματα είναι σαν τους δικούς μας δίσκους μνημοσύνων, τους βάζουν και ασημένιες μπίλιες για διακόσμηση, αλλά αυτό δεν είναι υποχρεωμένος να το ξέρει ο Έλληνας αναγνώστης και πιο απλό είναι να του πεις γαμήλια τούρτα και να ξεμπερδεύεις.
 

daeman

Administrator
Staff member
Σύμφωνα με τη Βίκι το άσμα το είπαν μετά πολλοί και διάσημοι, οπότε δεν θα έλεγα ότι ήταν μια κι έξω επιτυχία. [...]

Προφανώς, ούτε έχεις μελετήσει το θέμα του one-hit wonder (ομολογουμένως λίγο μπερδεμένο, αν το ψάξεις, με τα κριτήρια που ένας ορίζει έτσι, άλλος αλλιώς) ούτε διάβασες σωστά τι έγραψα:

[...] δηλαδή εννοεί ότι ήταν η μία και μοναδική μεγάλη δισκογραφική επιτυχία της, η μία φορά που στράφηκε στον πολύ κόσμο και ο κόσμος την άκουσε (και την ίδια και με το τραγούδι αυτό). [...]

Σύμφωνα με τη Βίκι λοιπόν:

A one-hit wonder is a person or act known mainly for only a single success. The term is most often used to describe music performers with only one hit single.

Για τις ΗΠΑ:
A one-hit wonder is a Top 40 phenomenon; the combination of artist and song that scores huge in the music industry with one single, but is unable to repeat the achievement. The term can refer to the artist, the song, or both together.

Ενδεικτικά - για να δεις ότι το one-hit wonder καθόλου δεν αποκλείει την επανεκτέλεση ή τη διασκευή (είτε έχει μεγαλύτερη ή μικρότερη επιτυχία, είτε είναι μουσικά καλύτερο, χειρότερο ή αδιάφορο, είναι αδιάφορο γι' αυτό που συζητάμε) από άλλους, ήδη γνωστούς ή επίδοξους που επιχειρούν να εκμεταλλευτούν την ξαφνική επιτυχία του έργου (μουσικού ή όχι, γιατί το one-hit wonder επεκτείνεται και σε άλλους τομείς, περιλαμβάνοντας και τη σημασία του κομήτη) - δες π.χ. τη λίστα με τα one-hit wonders στις ΗΠΑ τη δεκαετία του '60. Είμαι βέβαιος ότι θα αναγνωρίσεις αρκετά τραγούδια που ήταν μεν μια κι έξω επιτυχίες για τους συγκεκριμένους καλλιτέχνες (στη συγκεκριμένη χώρα στους συγκεκριμένους καταλόγους επιτυχιών, τα κριτήρια που λέγαμε), αυτό όμως δεν τα εμπόδισε να διαδοθούν - συχνά περισσότερο - μέσω εκτελέσεων ή διασκευών από άλλους.

Δυο τρανταχτά παραδείγματα μόνο:
1. το "Hey Joe" που πρωτοηχογράφησαν οι Leaves (τέλη του '65, αλλά δεν τους έκατσε με την πρώτη παρά μόνο τοπικά στο Λος Άντζελες, το ξαναηχογράφησαν αρχές του '66 και πάτωσε, οπότε είδαν κι απόειδαν, του πρόσθεσαν φαζ και τότε μόνο πήγε καλά στα τσαρτ του Μπίλμπορντ, με την τρίτη έγινε επιτυχία δηλαδή και μετά οι Leaves ούτε καν ξαναπλησίασαν στη σαραντάδα που μετράει) κι έσπευσαν να το ηχογραφήσουν οι Standells, οι Surfaris, οι Love, οι Music Machine, οι Byrds κ.ά., αλλά όλοι ξέρουμε πού το έφτασε ο Χέντριξ, και μετά απ' αυτόν ο κατάλογος των ηχογραφήσεων και διασκευών του είναι τεράστιος
(για να μην πω ότι δεν υπάρχει κιθαρίστας που να μην το έχει παίξει τουλάχιστον μια φορά).
2. το "Girl from Ipanema" που και ποιος ή ποια (συχνά πρoσαρμοσμένο σε "Boy from Ipanema") δεν το έχει πει.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Στην Αγγλία οι τούρτες γενεθλίων συνήθως είναι παντεσπάνι με λεπτή γέμιση και επικάλυψη ζαχαρόπαστας και διατηρούνται εκτός ψυγείου. Δεν θυμίζουν και πολύ τούρτα με τα ελληνικά δεδομένα.
Γενικά νομίζετε ότι ο όρος cake αποδίδει το δικό μας γλυκό; Όχι απαράιτητα κέικ ή τούρτα δηλαδή :confused:
Birthday cake είναι η αγγλική ονομασία αυτού που χρησιμοποιούν σε όλον τον κόσμο όταν κάποιος γιορτάζει τα γενέθλιά του -- για να στήσουν πάνω τα κεράκια και να τα σβήσουν. Αυτό στην Ελλάδα το λέμε "τούρτα γενεθλίων", όποια μορφή κι αν έχει. Ακόμα κι ένα σκέτο κέικ με λίγο γλάσο να είναι, εμείς πάλι "τούρτα γενεθλίων" θα το πούμε. Όταν δεν πρόκειται για το γλυκό των γενεθλίων, μπορεί να το ονομάσουμε κέικ ή κορμό ή τούρτα ή οτιδήποτε άλλο, ανάλογα με τη μορφή και τα υλικά που έχει.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κέικ πίπας (http://www.woodturning.gr/greek/pipes/First-attemp.htm):
Τις 5-10 πρώτες φορές που την καπνίζουμε πρέπει να προσέξουμε να μην αυξηθεί η θερμοκρασία στο μπολ. Απλά να είναι ζεστό και να μπορούμε να το κρατάμε άνετα στο χέρι μας. Εάν ζεσταθεί περισσότερο διακόπτουμε, είτε τραβάμε λιγότερο και σε πιό αραιά διαστήματα. Κι αυτό γιατί μια καινούρια πίπα θέλει "στρώσιμο". Ειδικά στην αρχή της καπνιστικής του ζωής αλλά και αργότερα, το ξύλο πρέπει να ζεσταίνεται ομαλά, χωρίς ακραίες διακυμάνσεις στη θερμοκρασία του. Σιγά-σιγά δημιουργείται ένα στρώμα κάρβουνου στα εσωτερικά τοιχώματα καύσης που είναι φυσιολογικό και μάλιστα απαραίτητο, το ονομαζόμενο "κέικ". Αυτό το κέικ σε πάχος περίπου μισού έως ενός χιλιοστού (0.5-1 mm) θα συντροφεύει πάντα το μπολ μας. ΔΕΝ το αφαιρούμε. Μάλιστα μια πίπα θεωρείται "στρωμένη" όταν έχει στα τοιχώματά της δημιουργηθεί αυτό το κέικ. Έτσι τις πρώτες αυτές φορές ας αποφύγουμε το σχολαστικό καθάρισμα του μπολ εσωτερικά. Κάθε φορά που τελειώνουμε το κάπνισμα, απλά απομακρύνουμε όσο καπνό έμεινε. Να συνοψίσουμε για το στρώσιμο:

  • [*=1]Πρώτη φορά: Δεν κατεβάζουμε τον καπνό.
    [*=1]2-3 φορές: Μισό γέμισμα του μπολ με καπνό και κάπνισμα μέχρι τέλους.
    [*=1]5-10 φορές: Διατηρούμε πολύ χαμηλή θερμοκρασία έως ότου σχηματιστεί το κέικ.
Δεν βάζουμε υγρά μέσα στο μπολ [επειδή έτσι] χαλάμε το κέικ και θα διαπιστώσουμε πικρότερο κάπνισμα στο μέλλον, πράγμα που δεν διορθώνεται.
Κάνουμε απαλές κινήσεις μέσα στο μπολ με το καθαριστήρι του καπνού. Δεν πρέπει να τρίβουμε το κέικ εάν είμαστε αρχάριοι.
.
Κέικ αποκατάστασης: http://www.runnermagazine.gr/html/ent/216/ent.161216.asp // http://www.healthylifetree.com/ygeia/854-vioximiko_keik_serres
.
Το «κίτρινο κέικ» είναι αλεσμένο ουράνιο που ως απόβλητο του πυρηνικού αντιδραστήρα συγκεντρώνεται σε μεταλλικά δοχεία και φυλάσσεται σε υπόγειους αποθηκευτικούς χώρους γεμάτους με νερό.
(http://www.iefimerida.gr/apenews/43...το-ινστιτούτο-πυρηνικής-φυσικής-στο-βελιγράδι)

Space cake (http://img.pathfinder.gr/clubs/files/18974/5.txt):
Το χόρτο μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε και από το στόμα, σαν τροφή. Βάση κάθε συνταγής με κάνναβη αποτελεί το ΦουντοΒούτυρο. Αυτό το φτιάχνουμε με έναν απλό τρόπο: Σε ένα τηγάνι βάζουμε μια ποσότητα βουτύρου, αρκετή να καλύψει ολόκληρη την επιφάνεια (5-10 κουταλιές της σούπας). Μόλις αρχίζει να λιώνει, σε μέτρια φωτιά, τοποθετούμε στο τηγάνι τριμμένο χόρτο χωρίς σπόρους και κλωνάρια. Για κάποια λεπτά ανακατεύουμε μέχρι που το χρώμα αλλάζει και αποκτά μια πράσινη απόχρωση. Προσέχουμε να μην κάψουμε το χόρτο και το αφαιρούμε από τη φωτιά μόλις αρχίσει να καπνίζει. Έπειτα το αφήνουμε να κρυώσει, βάζοντας και ένα καπάκι για να το σκεπάσουμε, και φιλτράρουμε το βούτυρο από το χόρτο με ένα πανί ή ό,τι άλλο μας κάνει.
Το βούτυρο αυτό μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε για οτιδήποτε θέλουμε να φτιάξουμε. Λίγο αλεύρι και baking powder φτιάχνουν υπέροχα μπισκότα, ενώ μια καθημερινή συνταγή κέικ θα μετατρέψει το γλύκισμα σε space cake. Προσοχή με τις δόσεις διότι αν φάτε πολύ, δύσκολα θα μπορείτε να κουνηθείτε!
.
Ένα... κέικ έδιωξε αθλητή από τους Ολυμπιακούς!

Επί τη ευκαιρία, οι μαμάδες μας δεν έλεγαν κέικ. Έλεγαν κεκ.
Α να μπράβο! Κάθε φορά που περνώ έξω από ΚΕΚ το (ξανα)θυμάμαι και γελάω! :D
 

bernardina

Moderator

nickel

Administrator
Staff member
Είναι δυνατόν να έφαγε σπέις κέικ για να έχει καλύτερη απόδοση; Εμένα μου φαίνεται πως τα ρεφλέξ του θα ήταν κάπως έτσι:whistle:
Αυτός ο οκνηρός βραδυπόδαρος μού θυμίζει τις ταχύτατες αντιδράσεις της κυβέρνησης Παπανδρέου στις ανάγκες της ντόπιας κρίσης, αλλά μην το πείτε στους συντρόφους.
 

bernardina

Moderator
Παρεμπιπτόντως, αυτό το συμπαθές ζωάκι στα τούρκικα λέγεται tembel hayvan.

Αμάν βρε Δύτη μου, κόντεψα να πνιγώ με το σιμίτι (όχι τον, ΤΟ icon_mrgreen.gif ) που έτρωγα! :lol:

Νίκελ, ο συγκεκριμένος βραδυποδαρούχος τη γλίτωσε από τα φορτηγά που περνούσαν σβιιιιν δίπλα στην κεφάλα του. Ο άλλος τσου.
 
Πώς τα φέρνει η ζωή... κι εγώ η άσχετη με τη ζαχαροπλαστική μεταφράζω βιβλία με συνταγές (από τα ισπανικά, αλλά με βολεύει αυτό το νήμα τώρα).

Έχω ένα με τίτλο Cupcakes, και θέλω να ρωτήσω το εξής: αν ο εκδότης προτιμά να μεταγράψει και όχι να μεταφράσει τον τίτλο, πώς να το μεταγράψω;
Η SBE εδώ λέει καπκέικ.
Είναι έτσι ή μήπως πρέπει να είναι κάπκεϊκ;

Στο ελληνόφωνο διαδίκτυο βρίσκω περισσότερα καπκέικ, καπ κέικ, ακόμη και καπ κεικ (κικ κικ, χε χε), αλλά όχι πολλά κάπκεϊκ.
Το καλό με το κάπκεϊκ μεταξύ άλλων είναι ότι ακόμη και με κεφαλαία διαβάζεται μέσες άκρες σωστά, λόγω των διαλυτικών.

ΕΔΙΤ: και μια που ασχολούμεθα, το frosting παίζει να το λέμε φρόστιν ή φρόστινγκ (αχ αυτό το νγκ στο λαιμό μου κάθεται) ή έχει κάποια λίγο πολύ καθιερωμένη απόδοση τύπου γλάσο / γαρνιτούρα / ξερωγώ;
 

Earion

Moderator
Staff member
καπκέικ ή καπ κέικ
και φρόστιν (όπως πάρκιν, σόκιν, σμόκιν, μπέικιν πάουντερ κλπ.).
 
Last edited:
Top