Το κάπνισμα

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Δεν διάβασα ακόμα το μανιφέστο, αλλά αφού το δια ταύτα είναι όχι στο κάπνισμα εντός, μου αρκεί προς το παρόν. :D:D
Το πάρκο είναι ωραίο, αν και δεν θα μου έκανε έκπληξη αν μου έλεγαν πως είναι στέκι αυτοδιατρυπούμενων. Πλάι (και πολύ κοντά στο καφενείο, απ' ό,τι κατάλαβα από το χάρτη) έχει μια μεγάλη υπαίθρια αποθήκη αρχαιοτήτων, οι οποίες περιμένουν...εδώ και δεκαετίες...την ανάδειξή τους....ποιος ξέρει πότε....
 

Elsa

¥
Το ήξερα πως θα τσιμπήσεις, για σένα το έγραψα :D
Δεν έχω πάει βράδυ στο πάρκο, δεν ξέρω. Σίγουρα κοιμούνται το καλοκαίρι κάποιοι άστεγοι και μετανάστες, έχω δει τα στρωσίδια τους...
Έχει μέσα ένα στέγαστρο της συμφοράς με κάτι αρχαία που αραχνιάζουν κλειδωμένα, αυτό λες; Κάποια φορά είχα πετύχει εκεί δίπλα κάτι πυροβολημένους με χλαμύδες να κάνουν τελετή στους 12 θεούς...:D
 
Ναι, αυτό λέω. Όχι όμως μέσα στο πάρκο, αλλά απέξω, στο δρόμο.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αντί να νομιμοποιήσουν τα ναρκωτικά, τα μαλακά τουλάχιστον, πάνε να απαγορέψουν και όσα μαλακά είναι τώρα νόμιμα.
Και επιστημονική τεκμηρίωση για το ότι όσοι δεν θέλουν τη νομιμοποίηση της κάνναβης είναι δυσκοίλιοι: :p
Efficacy of a Chinese Herbal Proprietary Medicine (Hemp Seed Pill) for Functional Constipation
 
Α, αυτό είναι κλασικό! Στα εστιατόρια που πηγαίνω με τουρίστες, υπάρχει ένα τραπεζάκι ρεζερβέ, κάπου σε μια γωνιά, όπου αναθυμιά το αφημένο τσιγάρο του σερβιτόρου, ώστε όταν έχει λίγο χρόνο να ξαποστάσει (όρθιος), να περνάει να τραβά καμιά τζούρα.

...όποιος καπνιστής έχει κρατήσει δίσκο, μπορεί να επιβεβαιώσει πως α) αυτή η μία τζούρα το δίωρο (αν έχεις τύχη) σε κρατάει από το να μη χειροδικήσεις σε ενοχλητικούς πελάτες ή αφεντικά και β) αφού περάσει ένας μήνας και συνειδητοποιήσεις πως το 1/3 του μεροκάματου πηγαίνει σε τσιγάρα που καπνίζονται μόνα τους, το γυρίζεις στο στριφτό. Αλλιώς σταματάς ή το σερβιτοριλίκι ή το κάπνισμα.

Επίσης, μια που αναφέρθηκε το Booze: Έχω σταματήσει εδώ και χρόνια να πηγαίνω, παρότι ήταν από τα ελάχιστα μέρη που έπαιζε πολύ καλές (για μένα) μουσικές. Τόσο ντουμάνι δεν αντέχεται και το λέω ως καπνίστρια. Την τελευταία φορά που πήγα μπήκα μέσα, έπαθα αναπνευστική κρίση, έκανα μεταβολή και πήγα αλλού. Ίσως να είναι καλύτερα νωρίς, πριν πλακώσει ο πολύς κόσμος αλλιώς η ατμόσφαιρα δεν αντέχεται με τίποτα.

Πρόσφατα πήγα εδώ στη Γερμανία σε μια συναυλία. Δεν κάπνιζε κανείς εκτός από έναν έξυπνο που καθόταν δίπλα στο μπαρ. Του κάνει νόημα η μπαργούμαν να το σβήσει, τη γράφει εκεί που δεν πιάνει μελάνι και ανάβει δεύτερο. Ένα λεπτό αργότερα έρχονται δυο σεκιουριτάδες και τον βγάζουν έξω με συνοπτικές διαδικασίες (με τη γνωστή ευγένεια που χαρακτηρίζει τους σεκιουριτάδες).
 

crystal

Moderator
...όποιος καπνιστής έχει κρατήσει δίσκο, μπορεί να επιβεβαιώσει πως α) αυτή η μία τζούρα το δίωρο (αν έχεις τύχη) σε κρατάει από το να μη χειροδικήσεις σε ενοχλητικούς πελάτες ή αφεντικά και β) αφού περάσει ένας μήνας και συνειδητοποιήσεις πως το 1/3 του μεροκάματου πηγαίνει σε τσιγάρα που καπνίζονται μόνα τους, το γυρίζεις στο στριφτό. Αλλιώς σταματάς ή το σερβιτοριλίκι ή το κάπνισμα.

Επιβεβαιώνω.

Επίσης, μια που αναφέρθηκε το Booze: Έχω σταματήσει εδώ και χρόνια να πηγαίνω, παρότι ήταν από τα ελάχιστα μέρη που έπαιζε πολύ καλές (για μένα) μουσικές. Τόσο ντουμάνι δεν αντέχεται και το λέω ως καπνίστρια. Την τελευταία φορά που πήγα μπήκα μέσα, έπαθα αναπνευστική κρίση, έκανα μεταβολή και πήγα αλλού. Ίσως να είναι καλύτερα νωρίς, πριν πλακώσει ο πολύς κόσμος αλλιώς η ατμόσφαιρα δεν αντέχεται με τίποτα.

Επιβεβαιώνω ξανά. Κι αυτό που με διαολίζει περισσότερο είναι ότι έφτιαξαν και κόμμα, τρομάρα τους, και το παίζουν επαναστάτες. Σκάσε πρώτα μερικά χιλιάρικα για να βάλεις έναν σωστό εξαερισμό και μετά ξεκίνα την αμπελοφιλοσοφία.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πρόσφατα πήγα εδώ στη Γερμανία σε μια συναυλία. Δεν κάπνιζε κανείς εκτός από έναν έξυπνο που καθόταν δίπλα στο μπαρ. Του κάνει νόημα η μπαργούμαν να το σβήσει, τη γράφει εκεί που δεν πιάνει μελάνι και ανάβει δεύτερο. Ένα λεπτό αργότερα έρχονται δυο σεκιουριτάδες και τον βγάζουν έξω με συνοπτικές διαδικασίες (με τη γνωστή ευγένεια που χαρακτηρίζει τους σεκιουριτάδες).
Το θέμα είναι ότι θα μπορούσε και στην Ελλάδα να είχε εφαρμοστεί η απαγόρευση του καπνίσματος, επειδή τουλάχιστον οι κάτοικοι των μεγάλων πόλεων το έχουν ήδη αποδεχτεί σαν φυσική εξέλιξη. Αυτοί που δεν το δέχτηκαν είναι οι καταστηματάρχες, με τις γνωστές ηλίθιες δικαιολογίες της μείωσης της πελατείας. Η πελατεία μειώνεται επειδή ο κόσμος βαρέθηκε να πληρώνει 5 ευρώ για έναν καφέ, όχι επειδή ο πελάτης ξέρει ότι θα περάσει μισή ώρα χωρίς να ανάψει τσιγάρο -- όπως κάνει άλλωστε όταν ταξιδεύει στο εξωτερικό ή όταν βρίσκεται μέσα σε ΜΜΜ. Βαριέμαι να ψάξω τώρα ολόκληρο το νήμα, αλλά σας έχω ήδη πει για φίλο μου που έχει ένα από τα πιο γνωστά καφέ της Βαλαωρίτου. Παρότι καπνιστής ο ίδιος, απαγόρευσε το κάπνισμα στο μαγαζί του από την πρώτη μέρα που βγήκε ο νόμος. Κανένα πρόβλημα δεν δημιούργησαν οι πελάτες, και δεν μειώθηκε η πελατεία του ούτε στο ελάχιστο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πριν από λίγες ημέρες, στην τράπεζα. Στην αναμονή. Ξαφνικά, ο τύπος (το ξέρω ότι θα ακουστεί πολύ κλισέ, αλλά ναι, ήταν ο κλασικός τύπος Ελληνάρα, καλόβολη φάτσα, μισάνοιχτο πουκάμισο στο δασύτριχο στέρνο, γκατζετιά κινητό στην κωλότσεπη κλπ κλπ ) που στέκεται λίγα μέτρα πιο μπροστά φέρνει στο στόμα του κάτι σαν χοντρό στιλό και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, βγάζει από το στόμα του μια τούφα καπνού. Πρέπει να έχουν περάσει δεκαετίες από τότε που είχα δει για τελευταία φορά να καπνίζουν μέσα σε τράπεζα. Τον κοιτάζω άναυδος μέχρι να συνειδητοποιήσω ότι αυτή ήταν η πρώτη γνωριμία μου με το ...ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Για το ηλεκτρονικό τσιγάρο, το μόνο που ξέρω είναι ότι πρόσφατα ο ΕΟΦ απαγόρευσε την πώληση της νικοτίνης με το οποίο τροφοδοτείται (αν τα λέω σωστά) επειδή, προφανώς, η σκέτη νικοτίνη είναι σκέτο δηλητήριο. Δεν ξέρω τι περιεχόμενο είχε η γκρίζα τούφα που εξέπνεε ο συμπολίτης· ήταν άοσμη.

Τι ισχύει όμως γι' αυτό το καινούργιο φρούτο; Κι εδώ, και διεθνώς;
 
Επιτρέπεται παντού. Δεν περιέχει τίποτα το επικίνδυνο. Όσοι καπνιστές ξέρω να το έχουν δοκιμάσει, έχουν ανάμεικτα συναισθήματα. Από την μια δίνει λίγο την αίσθηση, από την άλλη είναι υποκατάστατο, όχι ιδιαίτερα πετυχημένο. Δεν κάνει ζημιά ούτε στον καπνιστή ούτε στους γύρω του. Η αδερφή μου κάπνιζε ένα διάστημα ηλεκτρονικό, στα μέρη που απαγορευόταν το κάπνισμα -όσο απαγορευόταν.
 

daeman

Administrator
Staff member
Ναι, τώρα αντί για το «Έχεις καναναπτήρα;», θ' ακούσουμε το «Έχεις καμιά μπαταρία για το τσιγάρο; Ξέχασα τον φορτιστή!» :blink:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Περνώντας σήμερα έξω από τα καφέ της πλατείας Κολωνακίου, είδα σε ένα από αυτά την εξής επιγραφή στο τζάμι:
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ - ΑΝΟΙΧΤΟΣ ΧΩΡΟΣ.
Ποιος ανοιχτός χώρος; Μήπως από εκείνα τα καφέ με τα τραπεζάκια έξω, που ζεσταίνονται με τις ωραίες σομπίτσες; Όχι, βέβαια. Ένας θεόκλειστος χώρος, με κλειστές τζαμαρίες απ' όλες τις πλευρές. Προφανώς, βάζοντας αυτή την επιγραφή ο ιδιοκτήτης δεν θέλει για πελάτες του άτομα που ενοχλούνται από το ντουμάνι. Εννοείται ότι σ' αυτά συμπεριλαμβάνονται και πολλοί καπνιστές που ξέρω. Και μάλλον περνάει όλους τους περαστικούς για brain dead, ονομάζοντας "ανοιχτό χώρο" έναν χώρο που θα είναι ανοιχτός μόνο όταν ανοίξουν οι τζαμαρίες, το καλοκαίρι.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σε μια κριτική για εστιατόριο, στην ιστοσελίδα ask4food.gr, διάβασα το παρακάτω, και δεν ήξερα αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω για τα χάλια μας:
Ο χώρος είναι συμπαθητικός μέσα, έχει και μια γωνία για μη καπνίζοντες.


Τι άλλο θέλουμε εμείς οι μη καπνίζοντες! Πρέπει να σπεύσουμε στο εστιατόριο, μας έχουν φυλάξει και μια γωνίτσα... :woot:




 
Άλλη μια νικηφόρα "επανάσταση" (εκείνη των κέντρων υγειονομικού ενδιαφέροντος ενάντια στην απαγόρευση του καπνίσματος) στη χώρα του ατέρμονος κατηφόρου...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ο Κώστας σχολιάζει αυτό που παρέθεσα εγώ πιο πάνω, ότι κάποιο εστιατόριο "έχει και μια γωνιά για μη καπνίζοντες".
 
Από τη Lifo:

Επεισόδιο για το τσιγάρο στη Βουλή

«Θα εφαρμόζω όποιο νόμο θέλω, όπως θέλω και όποτε γουστάρω»

Επεισόδιο με αφορμή καπνίζοντες βουλευτές-παρότι το κάπνισμα έχει από καιρό απαγορευτεί-προκλήθηκε στο κοινοβούλιο. Το επεισόδιο ξεκίνησε όταν ο βουλευτής της Ν.Δ. Ανδρέας Ψυχάρης έκανε παρατήρηση στη βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Όλγα Γεροβασίλη, που άναψε τσιγάρο έξω από την αίθουσα της βουλής. Όπως τουλάχιστον περιγράφεται το επεισόδιο στο iefimerida, εκείνη σε έξαλλη κατάσταση, του απάντησε «θα εφαρμόζω όποιο νόμο θέλω, όπως θέλω και όποτε γουστάρω». Σε υποστήριξη της βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ προσέτρεξαν τότε και οι βουλευτές των Ανεξάρτητων Ελλήνων Χρυσούλα Γιαταγάνα (η οποία μάλιστα είναι τέως εισαγγελέας) και Μαρίνα Χρυσοβελόνη που επίσης είχαν ανάψει τσιγάρο. Συνεργάτης μάλιστα του Τέρενς Κουίκ φέρεται να είπε στον Ψυχάρη: «Εσείς κάψατε την Ελλάδα, εμείς θα καπνίζουμε», προκαλώντας την ακόμη μεγαλύτερη έκρηξη του βουλευτή.

Δεν είναι πάντως η πρώτη φορά που προκαλείται επεισόδιο στη βουλή από καπνιστές βουλευτές οι οποίοι παραβιάζουν τον κανονισμό και τους νόμους, καπνίζοντας στη βουλή.


Αν το ρεπορτάζ είναι ακριβές, όπως βλέπουμε η επαναστατικότητα στο θέμα του "τρομονόμου" εναντίον του καπνίσματος δεν περιορίζεται στο Συνασπισμό Ριζοσπαστικής Αριστεράς - Ενιαίο Κοινωνικό Μέτωπο αλλά αγκαλιάζει και τους Ανεξάρτητους Έλληνες. Ορίστε οι "ευρύτατες συναινέσεις". Από κοντά και η τέως εισαγγελέας (dura lex sed lex?), και φυσικά ο πάλαι ποτέ εθναγάπητος και γλοιώδης τηλεπαρουσιαστής και ραδιομπουρδολόγος.

Μπράβο στον Ψυχάρη, πάντως, γι' αυτή του την ενέργεια. Δυστυχώς, δεν φαντάζομαι να της έριξε και δυο φάσκελα: δεν θα απέφευγε τις (άστοχες) συγκρίσεις με τον φασίστα εκείνον...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το (ποιος ξέρει αν και πόσο είναι ακριβές,και το LiFO κρατάει τις επιφυλάξεις του) δημοσίευμα αναφέρεται, πάντως, σε συνεργάτη του Κουίκ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, κι εμένα το όνομα της Γιαταγάνα μού έκανε ιδιαίτερη εντύπωση σ' αυτή την είδηση.
 
Top