Το κάπνισμα

bernardina

Moderator
Νόμος είναι το δίκιο του καπνιστή (ειδικά αν είναι και βουλευτής).
Μια χαρά πάμε.
 

SBE

¥
Φυσικά σε μια σοβαρή χώρα η δήλωση αυτή της βουλεύτριας, αν επιβεβαιωνόταν, θα ήταν αφορμή για παραίτηση ή απόλυση, καθώς η νομοθέτρια θα είχε δείξει πώς αντιμετωπίζει τους νόμους.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Προσοχή: Μία συνεργάτης... :(
Ναι, και είναι κάπως λυπηρό το φαινόμενο, επειδή όλο και πιο συχνά έρχονται πληροφορίες ότι τέτοια συμπεριφορά προέρχεται από γυναίκες. Έχω φίλη καπνίστρια που είναι σε όλα της δίκαιη, ευγενική και δημοκρατική -- αλλά στο θέμα του καπνίσματος γίνεται παράλογη και αγενής.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Επεισόδιο για το τσιγάρο στη Βουλή

«Θα εφαρμόζω όποιο νόμο θέλω, όπως θέλω και όποτε γουστάρω»

Audiatur et altera pars, με πλέρια άσκηση της υψηλής τέχνης του συμψηφισμού: Μνημόνιο εσείς, τσιγαράκι εμείς!
 
Επειδή το στρημ δε δουλεύει, μπορείς με δυο λόγια να επιβεβαιώσεις ότι υπερασπίστηκε την άποψή της και άρα επιβεβαίωσε το ρεπορτάζ; αυτό λες;
 
Ναι, τώρα δουλεύει, θενκς.

Όμως η βουλευτής Άρτας Όλγα Γεροβασίλη-Πετροβασίλη δε μας τα λέει καλά ακόμα και στη δική της εκδοχή του περιστατικού: στην αρχή γράφει ότι "Ο κ. Ψυχάρης περνώντας έξω από τον συγκεκριμένο χώρο, είδε από την ανοιχτή πόρτα τέσσερις από τους πέντε, καθώς η Μαρίνα Χρυσοβελώνη δεν κάπνιζε και ούτε καπνίζει, να συζητούν καπνίζοντας", και παρακάτω, όταν μετά τη γελοία και ιταμή απάντηση της συνεργάτιδας του Κουίκ περί μνημονίου άναψαν τα αίματα, γράφει ότι "Κατά τη διάρκεια των λεκτικών διαξιφισμών, η βουλευτής Άρτας είπε: "Δεν είσαι εσύ αυτός που θα μου πει εάν θα εφαρμόσω το νόμο, πού και πότε. Το γνωρίζω και το κάνω από μόνη μου."" Πώς το κάνεις από μόνη σου, μωρή, αφού μόλις παραπάνω έγραψες "είδε από την ανοιχτή πόρτα τέσσερις από τους πέντε να συζητούν καπνίζοντας", και εσύ ήσουν μία από τους τέσσερις; Ουστ βρε!

Η δε καταληκτική ατάκα των βουλευτών (μαζί και του ΝΔάτη) "Αυτές τις εποχές που η χώρα κλυδωνίζεται και ο λαός μας υποφέρει, τέτοια επεισόδια δεν είναι λογικό να αποτελούν είδηση" είναι όλα τα λεφτά και δείχνει γιατί δεν πρόκειται ν' αλλάξει τίποτα σ' αυτό τον τόπο ποτέ.
 

SBE

¥
Εγώ γενικά με τους χαρακτηρισμούς που έχω διαβάσει να έχουν πει κατά καιρούς οι βουλευτές μας (τσόκαρο, καλτσοδέτα, κάνω ό,τι γουστάρω κλπ) αναρωτιέμαι αν αυτοί που έχουν υποτίθεται μια ανώτερη θέση, και ανώτερη υπευθυνότητα είναι έτσι, πως είναι αυτοί που τους ψήφισαν και αν οι ψηφοφόροι ξέρουν ποιούς ψηφίζουν, τελικά.
 

SBE

¥
Αυτό μεταξύ άλλων και με αφορμή την ακόλουθη φρέσκια- φρέσκια είδηση (όπου αμετανόητος αγενής κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος αναγκάζεται σε παραίτηση αφού επί ένα μήνα άκουσε τα εξ αμάξης για την αναίδειά του και την απροθυμία του να παραιτηθεί).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλά, τι σόι δημοκρατία είναι αυτή που δεν μπορεί να τραβάμε και δυο τρεις Χριστοπαναγίες;
 

SBE

¥
Κι επειδή έχουμε δημοκρατία, απευθύνω στον Δόχτορα μερικά γαλλικά, έτσι, γιατί μου ήρθε τώρα.
:curse::curse::curse::curse::devil::wub::wub::angel::inno:

(εννοείται ότι τα τελευταία είναι περί γενετησίας πράξεως και περί των θείων, μην τα μπερδέψετε)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Χμμμ

 

LostVerse

Member
Ναι, τώρα δουλεύει, θενκς.

Όμως η βουλευτής Άρτας Όλγα Γεροβασίλη-Πετροβασίλη δε μας τα λέει καλά ακόμα και στη δική της εκδοχή του περιστατικού: στην αρχή γράφει ότι "Ο κ. Ψυχάρης περνώντας έξω από τον συγκεκριμένο χώρο, είδε από την ανοιχτή πόρτα τέσσερις από τους πέντε, καθώς η Μαρίνα Χρυσοβελώνη δεν κάπνιζε και ούτε καπνίζει, να συζητούν καπνίζοντας", και παρακάτω, όταν μετά τη γελοία και ιταμή απάντηση της συνεργάτιδας του Κουίκ περί μνημονίου άναψαν τα αίματα, γράφει ότι "Κατά τη διάρκεια των λεκτικών διαξιφισμών, η βουλευτής Άρτας είπε: "Δεν είσαι εσύ αυτός που θα μου πει εάν θα εφαρμόσω το νόμο, πού και πότε. Το γνωρίζω και το κάνω από μόνη μου."" Πώς το κάνεις από μόνη σου, μωρή, αφού μόλις παραπάνω έγραψες "είδε από την ανοιχτή πόρτα τέσσερις από τους πέντε να συζητούν καπνίζοντας", και εσύ ήσουν μία από τους τέσσερις; Ουστ βρε!

Η δε καταληκτική ατάκα των βουλευτών (μαζί και του ΝΔάτη) "Αυτές τις εποχές που η χώρα κλυδωνίζεται και ο λαός μας υποφέρει, τέτοια επεισόδια δεν είναι λογικό να αποτελούν είδηση" είναι όλα τα λεφτά και δείχνει γιατί δεν πρόκειται ν' αλλάξει τίποτα σ' αυτό τον τόπο ποτέ.

Αντίστοιχα περιστατικά είχαν αναφερθεί για την βουλή και όταν πρωτοξεκίνησε η συνολική απαγόρευση του καπνίσματος σε κλειστούς χώρους. Είχαν υπάρξει και τότε κάποια ρεπορτάζ όπου φαινόταν ότι οπουδήποτε μες στην βουλή, ακόμα και στο εστιατόριο, το κάπνισμα ήταν ο κανόνας, όχι η εξαίρεση, μάλιστα είχαν αναφερθεί και αστειάκια μεταξύ βουλευτών σε στυλ να λέει ο ένας στον άλλο, κάνε μου μήνυση.

όντως, δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα, όχι σύντομα τουλάχιστον κι όχι εύκολα.
 
όντως, δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα, όχι σύντομα τουλάχιστον κι όχι εύκολα.
Τώρα, αν ήταν άλλοι καιροί, θα αστειευόμουν ότι ο Χίτλερ ήταν αντικαπνιστής, αλλά τώρα ούτε να αστειευτούμε δεν μας παίρνει, λόγω περιόδου.....:(:(:(:(:( Γι' αυτό σου λέω, καλός είν' κι ο Ψυχάρης....
 

LostVerse

Member
Προσωπική εκτίμηση είναι ότι ακόμα κι αποφασίζαμε ειλικρινά να αλλάξουμε, αυτό, η αποβολή σάπιων νοοτροπιών δηλαδή, δεν θα μπορούσε να γίνει νωρίτερα από δυο γενιές. Μια γενιά να ξεκινήσει την αλλαγή, κι άλλη μία για να περάσει στην επόμενη κι εξής. Τρίχες όμως, θα τρωγόμασταν στην πορεία.
 
Top