Το κάπνισμα

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
ΣτΕ: Θεμιτή η απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους
«Θεμιτός περιορισμός της ελευθερίας»

(Τα Νέα, εδώ)
 
Καλά, στο σκεπτικό δεν ανέφεραν τη βλάβη της υγείας ή και την αναπνευστική και οσφρητική μόνο ενόχληση των μη καπνιστών, αλλά ανέφεραν την επιβάρυνση του συστήματος κοινωνικής ασφάλισης;! (που οι τοξικοεξαρτημένοι το πληρώνουν αδρά μέσα από τους βαριούς φόρους κατανάλωσης; )
 

LostVerse

Member
Κάθε φουμάρισμα και ευρώ (Ιαπωνία)

...
Αν και οι πέντε καθηγητές κάπνισαν έξω από τον χώρο του σχολείου προκειμένου να μην παραβιάσουν τον κανονισμό, η εκπαιδευτική αρχή έκρινε ότι απέτυχαν στο καθήκον τους καθώς προτίμησαν να καπνίσουν αντί να αφοσιωθούν στην εκπαίδευση των νέων.

...
 

Earion

Moderator
Staff member
Απέτυχαν στο καθήκον τους = Failed their duty. Προτιμώ: Υστέρησαν, αποδείχθηκαν ανεπαρκείς, φάνηκαν λίγοι, λησμόνησαν ή παρέλειψαν το καθήκον τους.
 
Άλλη μια ψευτοειδησεογραφική πορδή. Δηλ. η "εκπαιδευτική αρχή" τούς επέβαλε 5000 ευρώ, σαν να ήταν δικαστήριο, και μάλιστα για μη παράνομη πράξη;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Από κριτική εστιατορίου στο ask4food.gr:

Ο χώρος σχετικά μικρός και με αρκετό κόσμο, αλλά ευχάριστος. Δεν ξέρω πώς θα είναι το χειμώνα όταν αναγκαστικά το μαγαζί θα συρρικνωθεί και θα κλείσουν οι τζαμαρίες, και αν θα επιτρέπεται το κάπνισμα μέσα.



Μάλιστα. Έχει εμπεδωθεί στη συνείδηση του Νεοέλληνα ότι το "αν θα επιτρέπεται το κάπνισμα μέσα" είναι κάτι που επαφίεται στα κέφια του μαγαζάτορα. Και γιατί όχι; Έτσι γίνεται με την τήρηση όλων των νόμων στην Ελλάδα. :scared::eek::mad:

Διαφορετικό θέμα μεν, αλλά κοιτάξτε τι βγάζει το γκουγκλ όταν του ζητήσετε να ψάξει στις κριτικές για το αν το εστιατόριο έδωσε απόδειξη. Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι γιατί οι πελάτες φτάνουν στο σημείο να καταγγέλλουν αυτή την πρακτική, αλλά "ντρέπονται" να ζητήσουν την απόδειξη επί τόπου.


 
Απ' ό,τι βλέπω, πολλοί σχολιάζουν το ότι τους την έδωσαν μόνο αφού τη ζήτησαν, και κάποιοι άλλοι ότι τους έδωσαν το δελτίο παραγγελίας, και κάποιοι άλλοι ακόμα ότι δεν ανέφερε αναλυτικά τις χρεώσεις. Τώρα, όσο γι' αυτούς που δεν ζητάνε και μετά παραπονιούνται, ένα μέρος τους είναι άνθρωποι που δεν αγαπούν τις εντάσεις, εξωτερικές αλλά και εσωτερικές (δηλ. να συγχυστούν και να χαλάσουν το mood τους). Γιατί, κακά τα ψέματα, αν σκεφτείς για πόσα αυτονόητα πράματα (παρκάρισμα στα πεζοδρόμια, λακούβες, κατάληψη των πεζοδρομίων από εμπορεύματα και πωλητές, κουράδες σκύλων) θα 'πρεπε να αγωνιστείς με το που βγαίνεις από το σπίτι σου, καταλαβαίνεις ότι θα 'πρεπε να 'σαι σ' έναν διαρκή αγώνα, με αποτέλεσμα να χαλάσεις την ψυχική σου ηρεμία. Αναγκάζεσαι λοιπόν και αναπτύσσεις τη δική σου, προσωπική τεχνική για να επιβιώσεις ψυχικά, και αντιδράς επιλεκτικά, ανάλογα με τις ιεραρχήσεις σου αλλά και τελείως θυμικά, ανάλογα με το πότε το καπάκι θα τιναχτεί στον αέρα από τον πολύ ατμό που 'χεις μαζέψει μέσα σου για χρόνια, δεκαετίες...
 
Το θέατρο του παραλόγου στην Pizzeria (Protagon)
(Τόπος: η Ρόδος)
Μ’ αυτά και μ’ αυτά, έγινε η πίτσα δηλητήριο μέσα μου. Βασανίστηκα από το δίλημμα, να τους μιλήσω ή όχι. Τελικά δεν τους μίλησα, και έτσι έμεινα ξάγρυπνος, από το Σάββατο μέχρι σήμερα. Γιατί δεν τους μίλησα; Κουράστηκα. Να αισθάνομαι μόνος μου, να γίνομαι δυσάρεστος, γκρινιάρης, καβγατζής, ξενέρωτος, γραφικός, φασίστας, κ.λπ.

Επίλογος: Την Κυριακή μετά το Σάββατο της ιστορίας μας, έλαβε χώρα ο «Δρόμος για την Ζωή» από την ομάδα «Η Ρόδος για την Ζωή / Rhodes for Life”, μία άριστα διοργανωμένη εκδήλωση, με εντυπωσιακή, μαζικότατη συμμετοχή δρομέων και βαδιστών, που διαδήλωσαν εναντίον του καρκίνου. Θεωρώ πολύ πιθανό, κάποιοι, ή και όλοι, από την παρέα του διπλανού μας τραπεζιού στην pizzeria, να συμμετείχαν στην παραπάνω εκδήλωση και να διαδήλωσαν σθεναρά ενάντια στον καρκίνο! Ionesco, ή κάνω λάθος;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Από κριτική στο Ask4food για το καινούργιο πανάκριβο εστιατόριο Buenos Aires που βρίσκεται εντός του ξενοδοχείου Vardis στην Κηφισιά:

Χτες βράδυ πήγαμε μια παρέα 3 ατόμων μεταξύ των οποίων μία έγκυος (9 μηνών). Ο χώρος με βαριά διακόσμηση και μικρές αλλαγές από το Vardis προσπαθεί να μοιάσει σε αργεντίνικο εστιατόριο. Παρότι ο χώρος κλειστός και εντός ξενοδοχείου 5*, κάποιοι καπνίζουν, και όταν ρωτάμε γιατί, μας απαντούν ότι ο κόσμος παραπονιέται και δεν μπορούν να το απαγορεύσουν. Νεοέλληνες δίπλα μας καπνίζουν 2 πούρα αγνοώντας επιδεικτικά την εγκυμονούσα της παρέας.

Δικές μου σκέψεις:
1) Όταν έχεις τέτοιο διευθυντή εστιατορίου στο ξενοδοχείο σου, τι θέλεις κι επενδύεις λεφτά φτιάχνοντας πολυτελές εστιατόριο; Στην εποχή του Ίντερνετ και της ενημέρωσης χιλιάδων ατόμων μέσω ενός ποστ, σου διώχνει ακαριαία το 60-80% των εν δυνάμει πελατών.
2) Όλα τα άλλα ξενοδοχεία 5 αστέρων εφαρμόζουν αυστηρά τον νόμο της απαγόρευσης του καπνίσματος, και ειδικά μέσα στα εστιατόριά τους. Γιατί πίστεψαν στο ξενοδοχείο Vardis ότι αυτοί θα προσελκύσουν περισσότερη πελατεία παρανομώντας;
3) Ποιος είναι ο "κόσμος που παραπονιέται" επειδή εφαρμόζεται ο νόμος; Μιλάμε για τον νόμο που εφαρμόζεται σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες, τις οποίες σίγουρα επισκέπτονται συχνά οι νεόπλουτοι και μη που έχουν την ικανότητα να πληρώνουν 70 ευρώ το άτομο στο εστιατόριο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σε αυτές τις περιπτώσεις, ο «κόσμος» είναι συνήθως ο τύπος με τα πούρα, που πηγαίνει τακτικά και χαρτζιλικώνει αριστερά-δεξιά. Εσύ νομίζεις ότι εννοεί κόσμος=άνθρωποι, αλλά αυτός το εννοεί με την αρχαία έννοια... :D
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ως γνωστόν, είμαι αντικαπνίστρια μέχρι το κόκαλο, αλλά, όπως έχω ξαναπεί, εδώ βλέπω μια ωραία επιχειρηματική ευκαιρία: Κάποιος βγάζει χρωματιστές θηκούλες σε διάφορα μεγέθη, που μπορούν να αγοράζουν οι καπνιστές για να βάζουν μέσα το πακέτο τους. Εκεί που πουλάνε τα τσιγάρα, θα έχουν και τις θήκες.
 

bernardina

Moderator
Ως γνωστόν, είμαι αντικαπνίστρια μέχρι το κόκαλο, αλλά, όπως έχω ξαναπεί, εδώ βλέπω μια ωραία επιχειρηματική ευκαιρία: Κάποιος βγάζει χρωματιστές θηκούλες σε διάφορα μεγέθη, που μπορούν να αγοράζουν οι καπνιστές για να βάζουν μέσα το πακέτο τους. Εκεί που πουλάνε τα τσιγάρα, θα έχουν και τις θήκες.
Με μια σημαντική διαφορά. Εκεί εφαρμόζουν και τους υπόλοιπους απαγορευτικούς νόμους. (Και ποτέ μην υποτιμάμε τη δύναμη του υποσυνείδητου επηρεασμού: μέχρι να πάρει το καινούργιο γεμάτο πακετάκι του και να το βάλει στην χαρούμενη ταμπακιέρα, θα έχει δει αυτή τη φρίκη).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Οι ταμπακιέρες είχαν γίνει της μοδός και όταν άρχισαν να μπαίνουν στα πακέτα οι γνωστές προειδοποιήσεις. Νομίζω όμως ότι αυτό το αυστραλέζικο μέτρο στερεί από τις καπνοβιομηχανίες σχεδόν όλο το οπλοστάσιο της διαφήμισης, καθώς καθιστά ανίσχυρο το περιτίυλιγμα του προϊόντος: τα πακέτα θα έχουν το ίδιο χρώμα και τις ίδιες εικόνες από πάσχοντα όργανα. Το μόνο που θα τα διαφοροποιεί είναι η μικρογράμματη αναγραφή της επωνυμίας. Με βάση και το μέγεθος του come back που είχαν κάνει τα Camel με τη γνωστή καμήλα, νομίζω πως το πλήγμα είναι μεγάλο. Οι καπνοβιομηχανίες προσπάθησαν (αλλά απέτυχαν) να ανατρέψουν την απόφαση των μονοχρωματικών συσκευασιών - και δεν το βάζουν κάτω.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εγώ τον Αύγουστο Κορτώ γενικά τον συμπαθώ και διαβάζω με ενδιαφέρον αυτά που γράφει στο Φέισμπουκ, και τα χρονογραφήματά του στο Πρόταγκον. Αλλά διαβάζοντας αυτό που έγραψε σήμερα, ομολογουμένως έχασα πάσα ιδέα.

(Και μια διευκρίνιση, επειδή με αφορμή τα νέα πακέτα τσιγάρων που φέρουν αποκρουστικές φωτογραφίες πνευμόνων με καρκίνο έχουν γραφτεί πολλά, πλήρη εμπάθειας, και σε ορισμένες περιπτώσεις, πλήρη αμάθειας).

Έχοντας σπουδάσει ιατρική, έχω γνωρίσει πολλούς καρκινοπαθείς, και σαφώς η συντριπτική τους πλειονότητα ήταν καπνιστές. Ωστόσο, επειδή ο καρκίνος είναι πολυπαραγοντική νόσος, δεν μπορεί να αποδ
οθεί σε ένα μόνον αίτιο παρ' εκτός σε περιπτώσεις όπως η έκθεση σε υψηλά ποσά ραδιενέργειας, ή όπως στα μελανώματα, όπου η παθογένεια είναι λίγο-πολύ δεδομένη. Με άλλα λόγια, δεν μπορεί κανείς να ισχυριστεί, και να το τεκμηριώσει επιστημονικά, ότι το κάπνισμα από μόνο του προκαλεί καρκίνο του πνεύμονα. Ναι, σαφώς, δρα επιβαρυντικά, αλλά η στατιστική του καρκίνου μας λέει πως ναι μεν στους δέκα καρκινοπαθείς οι εννιά είναι καπνιστές, αλλά στους δέκα καπνιστές οι εννιά δεν είναι καρκινοπαθείς. Όσο για το παθητικό κάπνισμα, τα πράγματα είναι ακόμη πιο δυσπροσδιόριστα. Βλάπτει αποδεδειγμένα άτομα ευπαθή σε ενοχλήσεις και νόσους του αναπνευστικού (λόγου χάρη, άτομα με άσθμα), αλλά είναι επιστημονικώς αδύνατον να αποδόσεις καρκινογένεση αποκλειστικά και μόνο στο παθητικό κάπνισμα.


Δεν μπαίνω να του απαντήσω, επειδή μόλις το δημοσίευσε, αμέσως πλάκωσαν οι καπνιστές φίλοι του (κυρίως γυναίκες, δυστυχώς): "Πες τα, Χρυσόστομε", και "Επιτέλους, μια φωνή λογικής". Λες και η λογική σ' αυτή την υπόθεση είναι υπέρ του καπνίσματος και όχι κατά. Μα κάτι τέτοια έλεγαν στη Ν. Αφρική, ότι ο HIV δεν προκαλεί το Έιτζ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αλλά διαβάζοντας αυτό που έγραψε σήμερα, ομολογουμένως έχασα πάσα ιδέα.
Εγώ τώρα διαφωνώ με τη διατύπωση «έχασα πάσα ιδέα». Με έχει ενοχλήσει πολύ αυτές τις μέρες, τόσο στην περίπτωση του Τατσόπουλου (με τη άστοχη άμυνά του στις χρυσαυγίτικες προκλήσεις) όσο και στην περίπτωση του Μένη Κουμανταρέα (κάτι που είπε για το βιασμό) η επίθεση που δέχτηκαν από ανθρώπους που «έχασαν πάσα ιδέα» (ιδίως ανθρώπους που αμφιβάλλω αν είχαν και κάποια ιδέα από το έργο τους) και ήθελαν σώνει και καλά να τους σύρουν στη λάσπη για μια άστοχη δήλωσή τους και μόνο.

Αντιλαμβάνομαι ότι καταφεύγουμε συχνά σε υπερβολικές διατυπώσεις, αλλά καλύτερα να κρίνουμε ψύχραιμα την άποψή τους και να μη θέλουμε σώνει και καλά να ζωγραφίσουμε έναν άνθρωπο και μια ζωή με μελανά χρώματα επειδή διαφωνήσαμε με κάτι που είπαν ή έκαναν.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Λαμβάνω υπόψη μου αυτά που είπες και επιμένω στη διατύπωσή μου.
 
Top