Το κάπνισμα

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχω πάει ήδη στο Ετερόκλητο - που το γράφουν Heteroclito, αν θυμάμαι σωστά, και είναι ακριβώς όπως τα λες. Η ιδιοκτήτρια μάς είπε ότι και η ίδια είναι καπνίστρια, αλλά βγαίνει στον δρόμο για να καπνίσει. Είναι Ελληνογαλλίδα, όμως, άρα μπορεί να παίζει κι αυτό κάποιο ρόλο. Δεν έχω βρει πολλές βέρες Ελληνίδες (καπνίστριες) να συμπεριφέρονται έτσι.
 
Ναι, με λατινικούς χαρακτήρες το γράφει, ίσως για να μην μπλέξει με τις δύο γραφές της ελληνικής.
 

Elsa

¥
Δεν χρειάζεται να αποδείξω ότι κινδυνεύω από καρκίνο ή ό,τι άλλο νόσημα για να απαιτήσω να μην καπνίζει κανένας μέσα σε κλειστό χώρο. Το ότι ντουμανιάζει τον αέρα που αναπνέω, ότι τον βρομίζει σαν μυρουδιά και το ότι μου ποτίζει ρούχα και μαλλιά, φτάνει και περισσεύει.
Με έβγαλες από ένα κόπο, όλο ήθελα να το γράψω αυτό, κι όλο τα ξέχναγα. Τα έχουμε πει όμως τόσες και τόσες φορές, που τελικά όλο γυρίζουμε γύρω-γύρω κι ερχόμαστε στα ίδια. Όπως κάποιος δεν διανοείται να τις αμολάει -με το συμπάθιο- μέσα στον κόσμο, έτσι θα έπρεπε να το σκέφτεται και με το κάπνισμα, ένας λόγος παραπάνω που ο καπνός είναι και νοσογόνος παράγοντας (πιθανόν/σε κάποιους/σίγουρα/σε όλους).
 

nickel

Administrator
Staff member
ο καπνός είναι και νοσογόνος παράγοντας (πιθανόν/σε κάποιους/σίγουρα/σε όλους).
Ή καλύτερα: «πιθανόν σε όλους, σίγουρα σε κάποιους».
 

Elsa

¥
Ναι, μάλλον εννοούσα ότι δεν έχει σημασία τι από όλα ισχύει και να μη σταθούμε σε αυτό, όταν το έγραψα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Άλλη μια κριτική από το ask4food που δείχνει ότι ο μέσος Έλληνας εστιάτορας βρίσκεται ακόμα στον μεσαίωνα:

Από κει και πέρα μου έκανε πολύ κακή εντύπωση το περιβάλλον και η πολιτική περι καπνίσματος στο χώρο. Το εστιατόριο ουσιαστικά ειναι μια κλεισμένη πρασιά με νάυλον η οποία βέβαια το χειμώνα δεν παρέχει σοβαρή μόνωση για τους πελάτες του και τις πελάτισσες του.

Αλλά ακόμα κι αν αντέξουμε το κρύο δε νομίζω ότι είναι ενας χώρος που μπορεί κάποιος να πάει και να φύγει χωρίς να ειναι ζαλισμένος από τον καπνό. Συγκεκριμένα εμένα μου έτυχε και κάποιος με πούρο. Αφού δεν περιμένω προκοπή απο τον μέσο Έλληνα να φερθεί κοινωνικά σωστά, είναι υποχρέωση της επιχείρησης να εφαρμόσει μια πολιτική για τον καπνό που να είναι δίκαια για όποιον δεν καπνίζει αλλά κυρίως για τα μικρά παιδιά.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σχόλια στη σελίδα του ask4food στο Facebook, όπου τέθηκε το ερώτημα αν δεν θα ξαναπήγαινες σ' ένα εστιατόριο επειδή δεν σου έκοψε απόδειξη ή επειδή σε έπνιξε στο ντουμάνι. Θαυμάστε λογική. Εδώ μαθαίνουμε ότι κάθε προϊόν που φορολογείται από το κράτος (δηλαδή, τα πάντα, δεν ξέρω τίποτα αφορολόγητο) πρέπει υποχρεωτικά να καταναλώνεται και δημόσια, και όταν δεν θέλεις να τρως το φαγητό σου πνιγμένος στο ντουμάνι, είσαι κομπλεξικός φανατικός αντικαπνιστής. Επίσης, επειδή στην ταβέρνα της γειτονιάς σου έκαναν τον λογαριασμό πάνω στο χάρτινο τραπεζομάντηλο, είναι απόλυτα λογικό στον αιώνα των αιώνων οι εστιάτορες να είναι φοροκλέφτες, τσεπώνοντας το ΦΠΑ.

Lefteris Volanis
Μέχρι προχθές όλες οι ταβέρνες έκαναν λογαριασμό στο δελτίο παραγγελίας ή στο χάρτινο τραπεζομαντηλο και κανένας δεν έλεγε κουβέντα. Ξαφνικά μας έπιασε ο πόνος και δεν σηκώνουμε κουβέντα; Όσον δε αφορά το κάπνισμα, είναι γελοίο σαν κράτος να απαγορεύσεις τη δημόσια χρήση ενός προϊόντος το οποίο εσύ το ίδιο φορολογεις βαρύτατα και την παραγωγή του οποίου επιδοτείς αδρά. Εγώ μάγκες το πούρο μου θα το σκάσω και σε όποιον δεν αρέσει, ξυδακι.....

Matina No
ΟΚ για τις αποδείξεις είναι αυτονόητο ότι είναι απαράδεκτο να μην κόβουν (ή να δίνουν άλλες κλπ), αλλά για την απαγόρευση του καπνίσματος πιο πολύ για κομπλεξική αντίδραση των φανατικών αντικαπνιστών μου κάνει, παρά σοβαρός λόγος για να μην πατήσεις ξανά σ' ένα εστιατόριο... Εντάξει, προφανώς μέχρι ένα σημείο που να μην ενοχλεί ο καπνός!!! Και γι' αυτό κατά τη γνώμη μου το καλύτερο είναι να υπάρχουν ξεχωριστοί χώροι για του μεν και τους δε.



Αλλά φυσικά η ουσία των παραπάνω επιχειρημάτων είναι ότι σ' αυτή τη χώρα δεν τηρούνται οι νόμοι -- απλώς υπόκεινται στην προαιρετική έγκριση του καθενός, και με τη λογική που διαθέτει (εν ανεπαρκεία) αποφασίζει ότι ο συγκεκριμένος νόμος δεν πρέπει να υπάρχει ή να τηρείται.
 
Στην Ελλάδα όποιος αντιταχτεί σε κάποιο κακώς κείμενο βαφτίζεται "κομπλεξικός". Οι άλλοι κατηφορίζουν ακομπλεξάριστα το ρέμα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Lefteris Volanis
Μέχρι προχθές όλες οι ταβέρνες έκαναν λογαριασμό στο δελτίο παραγγελίας ή στο χάρτινο τραπεζομαντηλο και κανένας δεν έλεγε κουβέντα. Ξαφνικά μας έπιασε ο πόνος και δεν σηκώνουμε κουβέντα; Όσον δε αφορά το κάπνισμα, είναι γελοίο σαν κράτος να απαγορεύσεις τη δημόσια χρήση ενός προϊόντος το οποίο εσύ το ίδιο φορολογεις βαρύτατα και την παραγωγή του οποίου επιδοτείς αδρά. Εγώ μάγκες το πούρο μου θα το σκάσω και σε όποιον δεν αρέσει, ξυδακι.....

Για να δούμε:
Μέχρι προχθές, όλες οι ταβέρνες έκαναν λογαριασμό στο δελτίο παραγγελίας ή στο χάρτινο τραπεζομαντηλο όλοι οι γιατροί έπαιρναν φακελάκι ή σε έστελναν στο εξωτερικό τους ιατρείο και κανένας δεν έλεγε κουβέντα. Ξαφνικά μας έπιασε ο πόνος και δεν σηκώνουμε κουβέντα; Όσον δε αφορά το κάπνισμα τον αμίαντο, είναι γελοίο σαν κράτος να απαγορεύσεις τη δημόσια χρήση ενός προϊόντος το οποίο εσύ το ίδιο φορολογεις βαρύτατα φορολογούσες και την παραγωγή του οποίου επιδοτείς αδρά επιδοτούσες. Εγώ μάγκες το πούρο μου θα το σκάσω αμίαντο θα βάζω στα δημόσια κτίρια, και σε όποιον δεν αρέσει, ξυδακι.....

Πράγματι, η λογική είναι τετράγωνη, τι τετράγωνη, οκτάγωνη.
 

SBE

¥
Εγώ πάλι βρίσκω τον τίτλο "μειώνεται το παιδικό άσθμα" παραπλανητικό.
Ο τίτλος της είδησης στο BBC είναι Childhood asthma 'admissions down' after smoking ban. Δηλαδή δεν μειώθηκε η συχνότητα εμφάνισης της νόσου αλλά μειώθηκε ο αριθμός των παιδιών που πάνε στο νοσοκομείο με σοβαρή κρίση άσθματος
There was a sharp fall [σημ.12%]in the number of children admitted to hospital with severe asthma after smoke-free legislation was introduced in England, say researchers.

Προφανώς πρώτα πολλά παιδιά με ευαισθησία πάθαιναν κρίση όταν βρίσκονταν σε δημόσιο χώρο με καπνιστές, όχι στο σπίτι με τους γονείς να καπνίζουν. Γιατί δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί γονείς με παιδιά ευαίσθητα που θα συνέχιζαν το κάπνισμα μέσα στο σπίτι, για να τα τρέχουν κάθε μέρα στο νοσοκομείο.
 
Από το Προταγκόν, δύο αντικαπνιστικά· ένα αμιγώς (Αντώνης Φουρλής):

Οι φουμαδόροι
Η επιστολή που κάθισαν κι έγραψαν δύο βουλευτές προς τον Πρόεδρο της Βουλής, διαμαρτυρόμενοι γιατί στους διαδρόμους, στο καφενείο και στο εντευκτήριο του ελληνικού Κοινοβουλίου, εφαρμόζεται ο “νόμος του φουμαδόρου” ήταν επόμενο να γίνει αμέσως “είδηση”. Δεν είναι και πολλές οι περιπτώσεις, όπου 88 βουλευτές από τέσσερα κόμματα (εν προκειμένω, ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΣΥΡΙΖΑ και ΔΗΜΑΡ) προσυπογράφουν και συνυπογράφουν ένα κείμενο. Υπό την έννοια αυτή, ο Ανδρέας Ψυχάρης και ο Πύρρος Δήμας πιστώνονται την ευστοχία της κίνησής τους, καθώς βρήκαν ένα θέμα που συγκέντρωσε διακομματική συναίνεση. Επιτέλους!

(συνεχίζεται στον ιστότοπο)

και ένα μέσα σε ευρύτερη ελεεινολογία του επιπέδου των τουριστικών υπηρεσιών και του χαμηλού επαγγελματισμού στην Ελλάδα (Γιάννης Παπαδημητρίου):

Παλαιολιθικός τουρισμός
(...)
[Μιλά ευσυνείδητος ξενοδόχος ντεμέκ περιοχής μιας ντεκαντάν χώρας:]
«Δεν επιτρέπουμε το κάπνισμα στο μπαρ ούτε σε κανέναν κοινόχρηστο χώρο του ξενοδοχείου, εξ αρχής αυτές ήταν οι προδιαγραφές μας. Συνεπώς, όλοι πηγαίνουν στα γύρω μαγαζιά», μου λέει διστακτικά, αμφιβάλλοντας πλέον αν έπραξε σωστά που τήρησε τον αντικαπνιστικό νόμο, και προσθέτει πως «και στα δωμάτια απαγορευόταν το κάπνισμα, αλλά δεν το τηρούσε κανείς. Βρίσκαμε γόπες μέσα στην τουαλέτα, σε κομμένα μπουκαλάκια με νερό, ακόμη και μέσα στο νιπτήρα. Για να μην πάρουμε φωτιά, αναγκαστήκαμε να βάλουμε σχεδόν σε όλα τα δωμάτια τασάκια». Με άλλα λόγια, οι καταναλωτές σε άτυπη συνεργασία με τους υπόλοιπους επιχειρηματίες που παρανομούν, επέβαλαν το δικό τους νόμο. Τσιγάρο παντού.

Βέβαια, ως προς το τελευταίο, υπάρχουν συστήματα καπνανίχνευσης, που θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε αντίστοιχα πρόστιμα. Αλλά θα κάνεις ανοιχτό πόλεμο στους πελάτες σου, ιδίως αν δεν μαζεύεις αρκετό ξένο τουρισμό (ο οποίος, τουλάχιστον όσον αφορά τους Δυτικούς, σέβεται την απαγόρευση του καπνίσματος) και εξαρτάσαι από τους κωλοέλληνες;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχω μια πολύ καλή φίλη, με την οποία ήμασταν συνάδελφοι στο ίδιο σχολείο πάνω από 10 χρόνια. Φανατική καπνίστρια. Όταν έκανε περιοδικά τσεκάπ, όλα έβγαιναν μια χαρά: καρδιά, πνεύμονες κλπ. Όλα καλά λοιπόν. Ή μήπως όχι; Πριν από λίγες μέρες, μπήκε στο νοσοκομείο επειδή της παρουσιάστηκε ισχαιμία σε ένα δάχτυλο του χεριού, που οδηγούσε σε νέκρωση και γάγγραινα. Της διαγνώστηκε το εξής που δεν είχα ξανακούσει:
Η νόσος Bürger, ή αποφρακτική θρομβαγγειίτιδα, είναι μορφή αγγειίτιδας. Η ονομασία της περιγράφει το κλινικό σύνδρομο που χαρακτηρίζεται από αγγειακή φλεγμονή με θρομβωτικές αποφράξεις τμημάτων των μικρού και μεσαίου μεγέθους αρτηριών και φλεβών, συνήθως στο περιφερικό μέρος των κάτω μελών αλλά μερικές φορές και των άνω μελών.
Διαφέρει από την περιφερική αποφρακτική αρτηριοπάθεια, επειδή δεν προκαλείται από συσσώρευση αθηρωματικής πλάκας που στενεύει την αρτηρία, αλλά από φλεγμονή του αρτηριακού τοιχώματος μαζί με τη δημιουργία θρόμβων μέσα στην αρτηρία.

Πού οφείλεται η νόσος;
Η οντότητα αυτή σχετίζεται ισχυρά με τη βαρεία χρήση καπνού και η εξέλιξή της εξαρτάται από το εάν εξακολουθήσει η χρήση καπνού. Συμβαίνει τυπικά, αλλά όχι αποκλειστικά, σε άνδρες.

Ποια συμπτώματα μπορεί να προκαλέσει;
Τα συμπτώματα γενικά οφείλονται στην ισχαιμία, δηλαδή, τη μειωμένη ροή αίματος προς το μέλος. Συνήθως περιλαμβάνουν πόνο των ποδιών ή δακτύλων κατά την ηρεμία με κάψιμο και μούδιασμα, επώδυνα άτονα έλκη (πληγές) ή γάγγραινα. Σπανιότερα υπάρχει διαλείπουσα χωλότητα που εντοπίζεται χαμηλά στο πόδι μάλλον παρά στην κνήμη.

Υπάρχει θεραπεία για τη νόσο
Bürger;
Ο ακρογωνιαίος λίθος της αντιμετώπισης της νόσου Bürger είναι η πλήρης αποχή από την χρήση καπνού. Ακόμη και το κάπνισμα 1-2 σιγαρέτων την ημέρα, το μάσημα καπνού ή η χρήση υποκαταστάτων νικοτίνης μπορεί να διατηρήσει τη νόσο σε ενεργό μορφή.
Στους ασθενείς που καταφέρνουν να διακόψουν το κάπνισμα είναι απίθανη η εμφάνιση νέων βλαβών και γάγγραινας που θα απαιτήσει ακρωτηριασμό.

Σκέφτηκα να το μοιραστώ με τους αγαπητούς συνφορουμίτες, επειδή όλοι ξέρουν για τον καρκίνο ή τα καρδιακά που προκαλεί το τσιγάρο, αλλά λίγοι θα ξέρουν τη νόσο Bürger. Οι πληροφορίες από εδώ.
 
Last edited:

Elsa

¥
Όταν θέλησα να κόψω το κάπνισμα πριν 8 χρόνια (πότε πέρασαν!), εκείνο που με κλόνισε περισσότερο ήταν ακριβώς οι φωτογραφίες των ακρωτηριασμένων μελών που είδα στο whyquit.com, ένα site που με βοήθησε απίστευτα να τα καταφέρω. Και δεν θα ξεχάσω ποτέ, τη θλιβερή εικόνα μιας αγαπημένης οικογενειακής φίλης η οποία ένα χρόνο πριν τελικά πεθάνει, υποβλήθηκε σε ακρωτηριασμό και των δύο ποδιών της, αλλά συνέχισε να καπνίζει. :(
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Θέλω ν' αναφέρω και κάτι άλλο σχετικά με την ασθένεια που χτύπησε τη φίλη μου λόγω του καπνίσματος. Τα πρώτα συμπτώματα είχαν αρχίσει εδώ και μερικά χρόνια όταν παρουσίαζε το φαινόμενο Ρεϊνό -- σταματούσε η κυκλοφορία στα δάχτυλά της όταν έκανε κρύο. Θεραπεία δεν υπάρχει γι' αυτό, αλλά το σίγουρο είναι ότι πρέπει να κόψεις το κάπνισμα που δημιουργεί ισχαιμία στα αγγεία των χεριών. Ρώτησα λοιπόν τη φίλη μου, "Μα πριν από 4-5 χρόνια, που παρουσίασες τα συμπτώματα, δεν σου είπε ο γιατρός σου να κόψεις το κάπνισμα;"

Τι της είχε πει λοιπόν η λαμπρή γιατρός την οποία συμβουλεύτηκε; "Ξέρεις, κι εγώ καπνίστρια είμαι και ξέρω πόσο δύσκολο είναι να το κόψεις, γι' αυτό δεν μπορώ να σου πω 'κόψ' το'. Αλλά τουλάχιστον ελάττωσέ το".

Τώρα που η ασθενής έφτασε ένα κλικ πριν από τη γάγγραινα, έμαθε ότι απαγορεύεται έστω και ένα τσιγάρο.

Καλά πάμε. Η αγωγή που θα σου συστήσει ο γιατρός εξαρτάται από το αν είναι ο ίδιος καπνιστής. Αν πέσεις σε καπνιστή, την πάτησες.
 
Top