Νεολογισμοί (Neologisms)

Πάτησα στο λινκ σου κι έπεσα σε μια ωραία τοποθέτηση της αγαπημένης μου νταρντάνας για το irregardless!
 

nickel

Administrator
Staff member
Ας δείτε και το nipster αν έχετε σχετικές ορολογικές ανησυχίες.
http://en.wikipedia.org/wiki/Nipster

Προς το παρόν, το hipster δεν έχει περάσει στο Χρηστικό, ούτε σαν χίπστερ ούτε σαν χίψτερ.
 
Ενδιαφέρουσες πληροφορίες από το λήμμα hipster (contemporary subculture) της Wikipedia

The first dictionary to list the word is the short glossary "For Characters Who Don't Dig Jive Talk", which was included with Harry Gibson's 1944 album, Boogie Woogie In Blue. The entry for "hipsters" defined them as "characters who like hot jazz".[16] It was not a complete glossary of jive, however, as it included only jive expressions that were found in the lyrics to his songs.

The same year, Cab Calloway published The New Cab Calloway's Hepster's Dictionary of Jive, which had no listing for Hipster, and because there was also a 1939 edition of Calloway's Hepster's (an obvious play on "Webster's") Dictionary, it appears that "hepster" pre-dates "hipster".

Δεν γνώριζα τη συμβολή του Cab Calloway στη λεξικογραφία!

Εν τω μεταξύ, η Wikipedia έχει λήμματα hipster racism και hipster sexism.
 

Zazula

Administrator
Staff member
σλαμπάρισμα = [coin] slabbing (και στις δύο γλώσσες οι εν λόγω λέξεις είναι προφορικού επιπέδου ύφους και κυρίως ζαργκονικής χρήσης)

ορισμός τού slabbing: Independent third-party grading, certification and encapsulation [of coins] in sonically sealed, hard plastic holders (= slabs).

σχετικές λέξεις απ' την ίδια οικογένεια: σλαμπάρω, σλαμπαρισμένο
 

daeman

Administrator
Staff member
Ενδιαφέρουσες πληροφορίες από το λήμμα hipster (contemporary subculture) της Wikipedia

The first dictionary to list the word is the short glossary "For Characters Who Don't Dig Jive Talk", which was included with Harry Gibson's 1944 album, Boogie Woogie In Blue. The entry for "hipsters" defined them as "characters who like hot jazz".[16] It was not a complete glossary of jive, however, as it included only jive expressions that were found in the lyrics to his songs.

The same year, Cab Calloway published The New Cab Calloway's Hepster's Dictionary of Jive, which had no listing for Hipster, and because there was also a 1939 edition of Calloway's Hepster's (an obvious play on "Webster's") Dictionary, it appears that "hepster" pre-dates "hipster".

Δεν γνώριζα τη συμβολή του Cab Calloway στη λεξικογραφία!

...

[h=1]Cab Calloway: The Hepster’s Dictionary of Jive[/h]
 
Στο Δελτίο Καιρού του Σκάι έλεγε ότι οι θερμοκρασίες "θα πηκάρουν" στους τάδε βαθμούς. Το "θα αγγίξουν" πού ξέραμε ως τώρα είναι επαρκέστατο. Αλλά τρέχω να βάλω τον ανεπιθύμητο σε μένα αυτόν νεολογισμό στο νήμα μου με τα ι-η.
 

Zazula

Administrator
Staff member
E ναι, αυτό είναι το λογικό — η διάκριση ι/η είναι ιδέα του Κώστα· και δεν ξέρουμε αν του μένουν συνδυασμοί για τα peek και pick λογουχάρη (θεωρώντας ότι έχει κρατήσει το γιώτα για το pique).
 

Zazula

Administrator
Staff member
κοσοβοποίηση = το να ανεξαρτητοποιείται μονομερώς μια περιοχή, το να αποσχίζεται και να επιζητά διεθνή αναγνώριση (πολλά ευρήματα)

Η λ. αποκοσοβοποίηση δεν είναι αντώνυμο της προαναφερθείσας σημασίας· αποδίδει το de-kosovo(i)zation κι αναφέρεται στη σερβική πολιτική.
 

nickel

Administrator
Staff member
γκρεμιστής ο 1. αυτός που κατεδαφίζει παλαιά οικοδομήματα. 2. αυτός που ανατρέπει μια κατάσταση.

Όχι, δεν είναι νεολογισμός. Υπάρχει ήδη σε Δημητράκο και Πάπυρο. Απλώς ξεχάστηκε και δεν αναφέρεται στα νεότερα λεξικά.

Το έχουμε στο ομώνυμο ποίημα του Παλαμά:

Ακούστε. Εγώ είμαι ο γκρεμιστής, γιατί είμ' εγώ κι ο κτίστης,
ο διαλεχτός της άρνησης κι ο ακριβογιός της πίστης.

http://erethismata.blogspot.gr/2012/11/blog-post.html

Είχε πει κι ο Αλέξης Τσίπρας πρόπερσι:
δεν διστάζουμε να είμαστε και γκρεμιστές, αλλά και χτίστες

Να πώς έκλεινε και χτεσινό άρθρο του Μιχάλη Τσιντσίνη στα Νέα:

Δεν θα υπάρξει περίοδος μέλιτος. Φαίνεται όμως ότι ο Τσίπρας θα έχει περισσότερο από τον αναμενόμενο χρόνο για να δοκιμάσει να μετατρέψει την ανοχή σε μια κάποια συνεννόηση. Εντός, όπως κι εκτός, η βασική προσδοκία μοιάζει να είναι ίδια. Όλοι είδαν τον ριζοσπάστη. Περιμένουν τώρα να δουν και τον πραγματιστή. Ή, όπως το είχε πει κάποτε ο ίδιος: περιμένουν να δουν πώς χτίζει ο γκρεμιστής.
http://www.tanea.gr/opinions/all-opinions/article/5202516/momentum/
 
εκποίκιλση
Το άκουσα δια στόματος του καθηγητή Θ. Μαλούτα σε μια διάλεξη για την Πολυκατοικία και Αντιπαροχή, και το βρήκα και σε κείμενο εργασίας του για το ΕΚΚΕ. Μου φαίνεται ότι αποδίδει έτσι το diversification, παρότι χρησιμοποιεί κάπου και τη "διαφοροποίηση".

πυκνοδόμηση
Στον ίδιον, στα ίδια.
 
Top