Λεξιπλασίες (Nonce words)

Αυτές τις μέρες που έμπλεξα με τον κατιδεασμό, είπα να φτιάξω κι εγώ μια λεξούλα να τον περιγράφει:
νοηφώνας εκ του νου και του τυφώνα :D ...τρικυμία εν κρανίω:whistle:
 
μέθοδος κλιπιτικλόπο: όταν πληκτρολογούμε αδιαφορώντας για λάθη, κενά και ανακρίβειες, για να ξαναγυρίσουμε και να επιμεληθούμε ό,τι γράψαμε. ΣΥΝ.: αβαγιού χα, τοποτόπ τοποτόπ
Copyright by Bernie
 

Zbeebz

Member
μέθοδος κλιπιτικλόπο: όταν πληκτρολογούμε αδιαφορώντας για λάθη, κενά και ανακρίβειες, για να ξαναγυρίσουμε και να επιμεληθούμε ό,τι γράψαμε. ΣΥΝ.: αβαγιού χα, τοποτόπ τοποτόπ
Copyright by Bernie
Το πλήρες όνομα της μεθόδου: "Αβάγιου χα τοποτόπ τοποτόπ μίχα χου Γουέλς Φάργκο και Σια Βιτσίτα όβα όβα."
Αν το έχω ξαναγράψει σε κάνα άλλο θέμα, συγχωρήστε μου την άνοια!
 

bernardina

Moderator
Το πλήρες όνομα της μεθόδου: "Αβάγιου χα τοποτόπ τοποτόπ μίχα χου Γουέλς Φάργκο και Σια Βιτσίτα όβα όβα."
Αν το έχω ξαναγράψει σε κάνα άλλο θέμα, συγχωρήστε μου την άνοια!

Την άνοια τη συγχωρούμε (άλλωστε πάσχουμε), την άγνοια όχι! :D
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μυθοχάφτης ο Ο10 θηλ. μυθοχάφτισσα & μυθοχάφτρα: Αυτός που, αν και έχει το διαδίκτυο στις άκρες των δαχτύλων του, προτιμάει αντί να επιβεβαιώνει την αλήθεια των όσων διαβάζει, να χάβει άκριτα μύθους - ιδίως τους εθνοκεντρικούς, που του δημιουργούν και ψυχική ανάταση. Η παροδικότητα της τελευταίας οδηγεί το μυθοχάφτη σε αναζήτηση ακόμα περισσότερων μύθων, ώστε να διαρκεί περισσότερο το συναίσθημα της ευφορίας που του δημιουργείται από αυτούς. Οι Έλληνες μυθοχάφτες δείχνουν προτίμηση σε μύθους που αφορούν την ανωτερότητα και το μεγαλείο της ελληνικής γλώσσας, αν και δεν λένε όχι σε μύθους που αποδίδουν τα εκάστοτε δεινά της πατρίδας τους σε άνωθεν ψεκασμούς με ανθελληνοφλίτ (βλ. λ). Πριν την εφεύρεση του διαδικτύου, ο μυθοχάφτης περιοριζόταν στη λιγότερο ταχεία και σίγουρα λιγότερο ικανοποιητική αναμάσηση μύθων που μεταδίδονταν μέσω προφορικής παράδοσης.

Μόνο 1.000.000 λέξεις έχουν τα πτωχά αγγλικά!

Είναι επικίνδυνο να ειρωνεύεσαι στο Διαδίκτυο!
 

nickel

Administrator
Staff member
αντμινάρισμα (το) η διαχείριση ιστοτόπου με τρόπο που υπολείπεται σημαντικά του ιδανικού.
 
Αντμινιλίκι, απ' την άλλην, είναι το δυσάρεστο, βρόμικο και κουραστικό κομμάτι της δουλειάς του admin, που όμως πρέπει να γίνει.
 

Earion

Moderator
Staff member
Γραπτομηχανή

Στην Καρδαμύλη κάποιος είχε μια ωραία λεξιπλαστική έμπνευση για να διαφημίσει μια έκθεση ζωγραφικής



Έκοψε και έραψε!
 
Last edited:

Eleni_B

New member
Στην Καρδαμύλη κάποιος είχε φαεινή έμπνευση πώς να διαφημίσει μια έκθεση

Πάντως το όνομα της εμπνεύστριας στην αρχή το διάβασα ως ρόμπα: το πρωινό ένδυμα που φορώ μετά του ξυπνήματος ή γενικώς το ουσιαστικό το οποίο είθισται να χρησιμοποιείται σαρκαστικά σε κάποιες περιπτώσεις (βλ. έγινα ρόμπα).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Έχεις προσέξει πόσες εγγραφές υπάρχουν στο ΡΟΜΠΑ στο http://11888.ote.gr/web/guest/home; :laugh:
 
δευτεροτριτοτεταρτοσκεψίαση: ατέρμονες αμφιταλαντεύσεις πριν από τη λήψη αποφάσεων. Υποφέρω από ανίατη δευτεροτριτοτεταρτοσκεψίαση και ανάθεμα αν μπορώ να αποφασίσω μόνη μου ακόμα και σε περιπτώσεις που θα έπρεπε.
Copyright by Irini
 

nickel

Administrator
Staff member
*κλισάρι (πρωτολογισμός) οδηγός κλίσης των κλιτών μερών του λόγου (από την κλίση με επίδραση από το λυσάρι).

Σήμερα μιλούσα με τον φίλο Γιώργο Μαλακό, τον δημιουργό της Ελληνομάθειας, και του είπα κάποια στιγμή για το κλισάρι του (η Ελληνομάθεια, ανάμεσα σε άλλα, λέει πώς να κλίνουμε λέξεις της Αρχαίας και της Νέας Ελληνικής) και του άρεσε ο πρωτολογισμός και σκέφτεται να τον χρησιμοποιήσει. Ήρθα κι εγώ να το προσθέσω εδώ και ανακαλύπτω ότι το είχα ξανασκεφτεί πριν από οκτώ μήνες. Καλότυχο, λοιπόν.

Θα έχουμε νέα από την Ελληνομάθεια αυτές τις μέρες. Στο μεταξύ:
http://www.lexigram.gr/
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
αυθαίρετρο, το Ολόκληρο ξενοδοχειακό ή τουριστικό συγκρότημα γεμάτο αυθαίρετες κατασκευές και λειτουργικές αυθαιρεσίες, μαύρη εργασία κ.λπ: Μα με τα αυθαίρετρα στις παραλίες θα έρθει η ανάπτυξη, κύριε πρόεδρε;
 

pidyo

New member
Μια που δεν υπάρχει ειδικό νήμα για νεολογισμούς που αφορούν όρους που δεν πρόλαβαν να εισαχθούν στα ελληνικά προτού χαθούν στη λήθη, ας το βάλω εδώ:

The first gymnacyclidium

(Γυμνασυκλίδιο; γυμναστικυκλίδιο; ασκησίτροχο; )
 

daeman

Administrator
Staff member
Ηωποδηλατοδρόμιο; Δικυκλογυμναστήριο; Μπισικλοπαλαίστρα (για τους ανισόρροπους); Βελοσιπαιδιά, βελοσιπεδιοδρόμιο, βελοσιπεδίον ή βελοσιπαίδεμα; Βελοσιπαιδαγωγείον ή μπισικλαγώι;
Αν και, για 1869, ίσως ήταν
οστεοσειοδρόμιο, από τον οστεοσείστη (ή οστεοδονητή).

Για κάτι πιο εξτρίμ: Ninja cyclist on a penny farthing.
 

nickel

Administrator
Staff member
μπερλουσκόνη (η) ο μπουχός που σηκώνεται όταν ο τρελαμένος γεροελέφαντας παθαίνει αμόκ.
 
γαργάλευμα: το αντικείμενο του γαργαλήματος, (συνήθ.) πιτσιρίκι αρκετά μεγάλο ώστε να απολαμβάνει το ανηλεές γαργάλημα αλλά και τόσο μικρό ώστε να μην μπορεί να διαφύγει :-)
 
κάχιαρμα: απειλητικός χαρακτηρισμός του γαργαλεύματος (βλ. λ.) υπό του επιπίπτοντος ενηλίκου, προς υπόμνηση του γεγονότος ότι το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον.
 
Top