Λεξιπλασίες (Nonce words)

daeman

Administrator
Staff member
Άσε, Θέμη, εμένα μου βρήκε ανεβασμένα νιτρογλυκερίδια και χοληστυρίνη και μου 'κλεισε ραντεβού για τριαξονική. Αλλά ο οξαποδωκρινολόγος δεν θέλει να μ' αφήσει κι όλο μουρμουράει: Θυροξύνει, θυροξύνει.
Αν δεν κόψω εντελώς το φαγητό, λέει, μπορεί να πάθει ζημιά το μνημονιακό μου. Αν είναι ΔΝΤόν... :-(
 

daeman

Administrator
Staff member
Ωρέ Θέμη, πίνεται η ρακή ξεροσφύρι;
Είσαι να συσσυγγράψουμε ένα ιατροκοινωνικοοικονομικοπολιτικό δράμα;
Τίτλους έχουμε: "Χάος, EL" για χάι εντ κοινό, "Κλαίεις, Ανάδελφη" αν το γυρίσουμε στη σαπουνόπερα.
 
Last edited:
φιμωσιογράφος
Θα σας έλεγα και τι σημαίνει, αλλά δυστυχώς μας πιέζει ο χρόνος.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πήγε και η Λεξιλογία να πετάξει αετό και κατάλαβε τι θα πει μετεωρική άνοδος!


Ελπίζουμε να κουλουμιαστήκατε όλοι!

Άντε, και χιόνια πολλά.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
τατου(ζ)άνθρωπος = άνθρωπος που έχει καλύψει το σώμα του με τατουάζ [πραγματικά δεν υπάρχει τέτοια λέξη;;;]
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Μετά από ένα καθάρισμα, ο οδοντογιατρός μου μου είπε ότι θα είναι καλό να κάνω για μερικές μέρες ένα στοματικό διάλειμμα. Του είπα ότι και οι φίλοι μου μου έλεγαν προχτές ότι πρέπει να κάνω δίαιτα, οπότε ένα διαλειμματάκι δεν θα ήταν άσχημη ιδέα.

Καλά είναι εδώ, ή να βάλω αυτά στα λάθη;
 

daeman

Administrator
Staff member
Καλημέρα.
Αυτή η χρήση πάντως κττμγ πρέπει να μείνει στις λεξιπλασίες:
- Δεν ήξερα ότι κάνει και το white spirit... Μπορώ να το δοκιμάσω και ως στοματικό διάλειμμα; Μπας και κάνει κάνα διάλειμμα η συμβία και σταματήσει να μουρμουράει;
- Για αυτήν την δουλειά κάνει μόνο το aqua forte. Μπορείς να το πάρεις από το eBay στην μισή τιμή.
:p:p
 

nickel

Administrator
Staff member
τακτιβισμός (ο) τρόπος πολιτικής συμπεριφοράς που χαρακτηρίζεται από άμεσες εντυπωσιακές ενέργειες και παρεμβάσεις προσφιλείς σε μειονοτικά κινήματα διαμαρτυρίας, για την εξυπηρέτηση μεμονωμένων στόχων και όχι ως μέρος ενός συνολικότερου πολιτικού σχεδίου και προγράμματος: η αδυναμία της αντιπολίτευσης να διαδραματίσει τον ουσιαστικό της ρόλο φαίνεται κατεξοχήν από τους τακτιβισμούς της.
[Συμφυρμός των λέξεων τακτικισμός και ακτιβισμός (ΛΚΝ: «ως χαρακτηρισμός κάθε πολιτικής συμπεριφοράς που δίνει υπέρμετρη σημασία στη δράση και μειώνει τη σημασία της θεωρητικής θεμελίωσης κάθε δραστηριότητας»)]
 

nickel

Administrator
Staff member
παλαιολογισμός (ο) λέξη που υφίσταται σε καθημερινή χρήση αν και έχει εκλείψει το αντικείμενο που περιγράφει, π.χ. η λέξη φράγκο στην έκφραση δεν αξίζει φράγκο.

Έβλεπα τον τίτλο «Μέτρα-ασπιρίνες και πάλι σε μια βαθιά άρρωστη αγορά» και σκεφτόμουν ότι σύντομα θα θεωρούμε και την ασπιρίνη παλαιολογισμό.
 
(δεν ξέρω αν είμαι ον τόπικ αλλά)

παραδιπλογράφω
Πληκτρολογώ έχοντας τοποθετήσει τα χέρια σε λάθος θέση στο πληκτρολόγιο, με αποτέλεσμα να πατώ τα (παρα)διπλανά πλήκτρα αυτά που πρέπει (π.χ. [ποπ αντί για ποιο, λπομ’π αντί για κοινό κ.ο.κ.).




Mod says: κατηγορία: λεξιπλασίες. Υποκατηγορία:
lapsus tastierae. :D
 

nickel

Administrator
Staff member
λαμδοποίηση του τόνου συχνό λάθος πληκτρολόγησης κατά το οποίο πατάμε το γράμμα Λ αντί του τόνου που βρίσκεται δεξιά του στο πληκτρολόγιο. Μπορεί να προκαλέσει γελοία λάθη, π.χ. αντί για κάναμε βήματα να πληκτρολογήσουμε κλαναμε βληματα.
 
Δεν φαντάζεσαι πόσες φορές έχω κάνει το συγκεκριμένο λάθος με το συγκεκριμένο ρήμα.
 
Top