Λεξιπλασίες (Nonce words)

nickel

Administrator
Staff member
Στο όριο μεταξύ λεξιπλασίας και πρωτολογισμού, από τη σημερινή στήλη του Μπουκάλα ο πολύ εύστοχος λογοπαικτικός όρος: οι αρσιμπαρίστες της Εθνικής.

αρσιμπαρίστας άτομο που στο πλαίσιο των διαμαρτυριών για το ύψος των διοδίων γκρεμίζει τις προστατευτικές μπάρες: Ο πιο γνωστός αρσιμπαρίστας είναι ο δήμαρχος Στυλίδας Απόστολος Γκλέτσος.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
πιμνύω = στέλνω προσωπικά μηνύματα, κοινώς πι-εμ (ΡΜ), σε σύστημα διαδικτυακής συζήτησης, κοινώς τσάτ(ι). Κανονικά πρέπει να ορθογραφείται με απόστροφο: πιμ'νύω (πι-μηνύω), αλλά απλογραφείται.

Παραδείγματα χρήσης:

Τι μου πιμνάς απ' το πρωί ότι χάσαμε κι από την ΑΕΚ; Σου είπα ότι δεν ασχολούμαι με αυτό που λέγεται ποδόσφαιρο.

Και να θυμηθείς να μου πιμνύσεις να σου φέρω το βιβλίο.

Προσοχή: Η γραφή να μου *πιμνήσεις πρέπει να θεωρείται παρετυμολόγηση από το να μου υπομνήσεις και δεν είναι ορθή.
 

nickel

Administrator
Staff member
Συγγνώμη, αλλά το ρήμα είναι πιμνώ (και πιμνάω). Όπως το μηνώ, που προήλθε από το μηνύω, κλίνεται πιμνάς, αόρ. πίμνυσα. Στο πρώτο πρόσωπο δεν είναι πιμνύω αλλά πιμνώ: Του πιμνώ από το μεσημέρι ότι θέλω να με βοηθήσει σε μια μετάφραση, αλλά αυτός στον κόσμο του.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
καθωσπρέπης. Σιγά το δύσκολο, ο καθωσπρέπει.

Και ούτε καν δικό μου είναι. Το συνάντησα συμπτωματικά στο νέτι.

Το ωραίο είναι ότι έχει και καθωσπρέπει ;) τύπο: ο καθωσπρεπής (κατά τα απρεπής, ευπρεπής κλπ).
Και οι δύο τύποι μαζί χύμα στον γκούγκλη, εδώ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το ωραίο είναι ότι έχει και καθωσπρέπει ;) τύπο: ο καθωσπρεπής (κατά τα απρεπής, ευπρεπής κλπ).
Ο καθωσπρεπής (πιο πολύ κατά τον αξιοπρεπή, το μεταφράζουν άλλωστε και decent) μπορούμε να πούμε ότι είναι νεολογισμός. Δυστυχώς, δεν βλέπω κάτι για καθωσπρεπή κύριο και καθωσπρεπείς κυρίες του καθωσπρεπούς κόσμου. Είναι καθωσπρεπέστερος σχηματισμός από πολλούς άλλους και ήδη έχει και υπερθετικούς: καθωσπρεπέστεροι και καθωσπρεπέστατα.
 

nickel

Administrator
Staff member
κληδονίζομαι (εναλλακτική γραφή κλειδονίζομαι) αισθάνομαι ηδονή παρακολουθώντας άλλους ανθρώπους κρυφά μέσα από κλειδαρότρυπα.

Η αλήθεια είναι ότι προσπαθούσα να βρω κάποια απόδοση για τον key carrier.
 

nickel

Administrator
Staff member
χασικλείδης αυτός που χάνει συνέχεια τα κλειδιά του.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
κληδονίζομαι (εναλλακτική γραφή κλειδονίζομαι) αισθάνομαι ηδονή παρακολουθώντας άλλους ανθρώπους κρυφά μέσα από κλειδαρότρυπα.

Νομίζω ότι ορθή γραφή θα έπρεπε να είναι μόνο με -ει-, δηλαδή κλειδονίζομαι. Η γραφή με -η- πρέπει κτγμ να διατηρηθεί για το παράγωγο ρήμα του ουσ. κλήδονας (αρχ. κληδών):

Κληδονίζομαι, συμμετέχω στις εορτές του κλήδονα.
 
χασικλείδης αυτός που χάνει συνέχεια τα κλειδιά του.
ευκλείδης: ο τοποθετών τα κλειδιά του σε θέση που μπορεί να εντοπιστεί βάσει ενός λελογισμένου αριθμού αξιωμάτων. Αντίθ.: χασικλείδης, δαεμάνος ( = ο τοποθετών τα κλειδιά του σε θέση που μπορεί να εντοπιστεί μόνο με την παρέμβαση ενός deus ex e-machina).
 
Last edited by a moderator:
Εγώ χρειάζομαι κλείδα για να το καταλάβω αυτό.
Όπως προκύπτει από το ποστ 17 του συνδέσμου που παρέθεσα, ο Δαεμάνος μπορεί να βρει τα κλειδιά του μόνο με παρέμβαση ενός από ηλεμηχανής θεού. Αλλά, προς θεού, δεν ισχυρίζομαι ότι αυτό εξαντλεί όλο το τεράστιο πλάτος της έννοιας "δαεμάνος"!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Προς μελλοντικούς περαστικούς: Όταν θέλουμε να συνδέσουμε προς συγκεκριμένο ποστ, πατάμε πρώτα στον αριθμό του ποστ, που εμφανίζεται σε ξεχωριστό παράθυρο, και αντιγράφουμε τον σύνδεσμο του ποστ από το παράθυρο. Μη χρησιμοποιείτε συνδέσμους προς σελίδες, επειδή εξαρτώνται από τη ρύθμιση posts-per-page που διαφέρει από χρήστη σε χρήστη.
 
Ευχαριστώ, Ντοκτέρ. Ήταν κάτι που πάντα ήθελα να μάθω, αλλά ίσως ντρεπόμουνα να ρωτήσω μετά από τόσες άλλες ερωτήσεις που είχα κάνει.
 

daeman

Administrator
Staff member
Όπως προκύπτει από το ποστ 17 του συνδέσμου που παρέθεσα, ο Δαεμάνος μπορεί να βρει τα κλειδιά του μόνο με παρέμβαση ενός από ηλεμηχανής θεού. Αλλά, προς θεού, δεν ισχυρίζομαι ότι αυτό εξαντλεί όλο το τεράστιο πλάτος της έννοιας "δαεμάνος"!

Ο "ηλεμηχανής" μου άρεσε όσο και το "deus ex e-machina", αλλά πού να ψάχνεις σόι γιουτουμπάκι γι' αυτά τα δυο. Deus Ex Machina άκουγα πολύ μικρός, αμούστακος.

Α ναι, κλειδιά δεν έχω χάσει ποτέ. Αν τα χάσω τώρα, μάντεψε ποιος θα 'ρθει το βράδυ. :D
Βέβαια, υπάρχει πάντα η από ηλεμηχανής θεά.
 

nickel

Administrator
Staff member
στιχηματάκιας το μέλος που τρέχει σε άλλα φόρουμ να διαβάσει ποιήματα μια και στο δικό μας δεν ανεβάζουμε αρκετά.
 

nickel

Administrator
Staff member
γαλλουχούμαι = ανατρέφομαι με τα απαραίτητα γαλλικά στην πνευματική μου τροφή.

μεγαλλοπιάνομαι = μεγαλώνω με γαλλικά και πιάνο.
 
Top