Βιντεάκια για γέλια και για κλάματα

nickel

Administrator
Staff member
Λες και δεν υπήρχαν αρκετές παραλλαγές του δημοφιλέστατου μιμιδίου για την πτώση του Χίτλερ, να και μια που αφορά τους μεταφραστές.

 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν υπήρχε περίπτωση να μη βγει κι αυτό. Και δεν υπήρχε περίπτωση να μην μπει κι εδώ.
(Parody from the movie Downfall depicting Putin's staff meeting about the invasion of Ukraine)

 
Ήθελα να ρωτήσω και την άλλη φορά, δεν είχαν μπλοκαριστεί αυτές οι παρωδίες για λόγους κοπιράιτ;
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλού κακού, το κατεβάζουμε και στον υπολογιστή μας...
 

daeman

Administrator
Staff member
γρα + τράπερ = γράπερ;

Ξέρεις, η γρα η κότα έχει το ζουμί
Tiiiiik Toook
Μα πιο πολύ αυτή που είναι κουζουλή!
Στο χωριό, στις αυλές, μέρα νύχτα αραχτές
Με πλεκτό, γυαλικό και ολόμαυρο καλσόν
Συζητούν, σε κοιτούν, τις κουζίνες κατακτούν
Και γλυκό προωθούν, μετρητά πολλά να βρουν!
Μελιτζάνα από αλάνα, σκάσε τώρα τα λεφτά
Δάγκωσε την, τρέλανε μας κι άσ' τα τ' άλλα για μετά
Κάντε άκρη, δώστε κάτι, ξεχειλίζει από αγάπη
πλημμυρίζει από σιρόπι στο αλώνι του Προκόπη
Κι ο Αλήτης τη ζητάει, να την πάρει να την φάει
Σκάφη, Rolex και Armani για την πάρτη της τα χάνει!
Δεν του φτάνει, θέλει κι άλλη, θέλει ολόκληρη τη στάνη
Μα η γιαγιά μας πονηρή, έχει κρύψει την καλή
Τη λαδώνει, την πυρώνει και με σος την παστουρώνει
Και ετσά γίνεται μια σταρ που όλοι θέλουν να τη φαν!
Κάρφωσε τ' αμυγδαλάκι κι έδεσε το σιροπάκι
και στο βάζο για να μπει, πρέπει να ζεματιστεί!
Ήρθε η μάνατζερ που όλα τα κινεί!
Κάνει το ντου και τη φοβούνται οι πιο πολλοί!
Σκάει η μάνατζερ μαντάμ κι οι κουβέντες σταματάν
Έχω δόξα, όλα κάλλη και μπροστά μου μια δεν πιάνει!
Άμα θέλω εγώ πολύ, καθαρίζω την αυλή
Έχω άκρες, είμαι ντίλερ, είμαι VIP στο Village
Μελιτζάνα, μελιτζάνα, θες πολύ να τηνε φας
Αντί μπάφο, ρούφηξε τη στα υπόγεια που γυρνάς
Δες το βάζο, κοίταξε το, σκάσ' τα πενηντάρικα
Γλείψ' το πιάτο, γούσταρέ το κι άσ' το χόρτο για μετά!
Πάρτι παίζει παραλία, καλεσμένη η κοινωνία
Και οι θειάδες το γλυκό ανεβάζουν στο TIK TOK
LIGHT, FY, TRANNOS, τρως τη σκόνη μας σαν χάνος
Και στα σόσιαλ πανικό, κάνει μόνο το γλυκό!
Gucci, Prada και Ferrari, γουσταρίζω και χαβιάρι
Ακριβά γούστα πια έχω, τα διαμάντια τα κατέχω
Κι όπου πάω προκαλώ, τα λεφτά μου τα πετώ!
Φωτιά βάζω και τα καίω
ΜΕΛΙΤΖΑΝΑ ΡΕ ΣΟΥ ΛΕΩ!
 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Ο λατρευτός αλγόριθμος έχει φέρει τον τελευταίο καιρό στην ενημέρωσή μου κάποια κλιπάκια από παλιές συνεντεύξεις του Γρέιαμ (Γκράχαμ, αγράμματε) Νόρτον — περισσότερα από κλιπάκια δεν προλαβαίνω, κι αυτά με δυσκολία. Αλλά αυτό εδώ έχει σχέση με μεταφράσεις (όχι με μεταφραστές, με μεταφράσεις), με μπόνους τον Στάνλεϊ Τούτσι να ξεκαρδίζεται. Οπότε σκέφτηκα να το κοινοποιήσω.

 

SBE

¥
Να εξηγήσουμε ότι στις ΗΠΑ όπου πάει ο πρόεδρος εκτός Λευκού Οίκο ακολουθεί ελικόπτερο από πάνω και περιπολικά με σειρήνες και φώτα. Αυτή ήταν η εμπειρία μου από την Ουάσινγκτον και αυτό γινόταν συνέχεια, μέρα νύχτα. Ενώ στο Καίμπριτζ μια φορά περιμέναμε στο φανάρι με ένα συμφοιτητή μου και περνούσαν κάτι λιμουζίνες και μου λέει η Ελισάβετ κι ο Φίλιππος, μέχρι να κοιτάξω είχαν φύγει βεβαίως. Ήμασταν 200 μέτρα από το κτίριο της Συγκλήτου και κάθονταν στο κανονικό αυτοκίνητο προφανώς για να κάνουν είσοδο. Δεν είχαν ταξιδέψει με αυτό.
Συνήθως βλέπεις δύο ή τρία αυτοκίνητα, μια λιμουζίνα κι ένα- δυο θωρακισμένα τζιπ ή βαν με μαύρα παράθυρα, κι ο επίσημος είναι στο δεύτερο ή το τρίτο. Χτες είπαν στο BBC στη ζωντανή κάλυψη της μεταφοράς της σορού* στο Εδιμβούργο ότι στη βασιλική λιμουζίνα που ακολουθούσε τη νεκροφόρα βρίσκονταν η Άννα κι ο σύζυγός της και αμέσως το διέψευσε ο άλλος παρουσιαστής. Τελικά ήταν αλήθεια, αλλά μάλλον τους είχαν πει να μην το πουν στην τηλεόραση για λόγους ασφάλειας.

Σημ Η επίσκεψη στο Καίμπριτζ ΔΕΝ είχε ανακοινωθεί, γι'αυτό δεν είχε κόσμο στο δρόμο, αστυνομία κλπ. Μετά την επίσκεψη δημοσιεύτηκαν φωτογραφίες και άλλα τέτοια. Δηλαδή δεν το είδε στον ύπνο του ο συμφοιτητής μας.
* επιτέλους και μια φορά που η χρήση είναι σωστή.
 
Στη συγκεκριμένη περίπτωση ίσως και να μην είχε νόημα να το κρύψουν: η βασιλική Ρολς Ρόις δεν είχε φιμέ τζάμια, η διαδρομή ήταν γεμάτη κόσμο που μπορούσε να δει (και να φωτογραφίσει) την Άννα μέσα στο αυτοκίνητο, και ούτως ή άλλως το ταξίδι μεταδιδόταν ζωντανά από ελικόπτερο: δεν θα μπορούσε ν' αλλάξει αυτοκίνητο χωρίς να φανεί, παρά μόνο στα μισά του δρόμου όπου έκαναν στάση (και αφαίρεσαν το πολύ εμφανές λογότυπο του γραφείου τελετών από το τζάμι της νεκροφόρας). Τζάμπα το μπέρδεμα.

ΥΓ: «Like» (και) για τον αστερίσκο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό το βρήκα σε επίσημη ροή του Netflix και το μοιράζομαι επειδή συμφωνώ με τη βράβευση αλλά και με το κείμενο της ανακοίνωσης στο Netflix:

Last night After Life won the National Television Award for Best Comedy.
As funny as it was, here's a reminder that it was a whole lot more... 🖤


Αν δεν έχετε πρόσβαση στο Facebook, οι σκηνές του βίντεο είναι αυτές:

 

pontios

Well-known member
Δεν ντρέπομαι να ομολογήσω ότι με κυρίευσε η συγκίνηση προς το τέλος ...

 

nickel

Administrator
Staff member
Μέσα σ' όλες τις δυσκολίες, να και μια όμορφη στιγμή για τους φίλους του μπάσκετ:

 
Top