Your slip is showing: Γλωσσικές και μεταφραστικές γκάφες (και μικρολαθάκια)

Νόμιζα ότι δεν είναι και τόσο άγνωστο το επίθετο Χιούζ (Hughs).

Θα συμφωνήσω, αλλά έχω ένα ερώτημα να θέσω: «Χιούζ» ή «Χιουζ»; Εγώ προτιμώ το δεύτερο.
 

daeman

Administrator
Staff member
Θα συμφωνήσω, αλλά έχω ένα ερώτημα να θέσω: «Χιούζ» ή «Χιουζ»;

Αν προφέρεται Χι-ούζ, γράφεται Χιούζ, όπως «του υιού».
Αν προφέρεται μονοκόμματο Χιουζ, γράφεται Χιουζ, όπως «του γιου» ή οι Σιου.
Χιουτζ πρόμπλεμ, γιουτζ.
 

SBE

¥
Nα πω την αλήθεια, δεν το θεωρούσα μονοσύλλαβο, παρόλο που το προφέρω μονοσύλλαβα. Βέβαια, έχουνε και το yuuuuge του αμερικανού προέδρου, το οποίο είναι πολυσύλλαβο.

Όσο για το άλλο ζήτημα, έλα χαγκς, γκρουπ χάγκς όλοι μαζί, και κισιζ όλοι μαζί. Προφανώς ο μεταφραστής με το λόουερ σκέφτηκε ότι μια πορνοστάρ θα έχει όνομα σχετικό με το επάγγελμα*. Βέβαια, το Λίτσα Αγκαλίτσα μάλλον δεν είναι ακριβώς στο πνεύμα του επαγγέλματος, αλλά περί ορέξεως...
 
Ένα παλιό που ανέκυψε σήμερα στο μπλογκ αλλά το βάζω και εδώ για να επιληφθεί η Γ.Υ. Νομανσλάνδης. Σε παλιά μετάφραση του Γκιούλιβερ:

Η ομιλία τους είναι ένρινη και λαρυγγική, και η γλώσσα τους προσεγγίζει περισσότερο τα ορεινά ολλανδικά ή γερμανικά, από όσες ευρωπαϊκές γλώσσες ξέρω, αλλά έχει πολύ περισσότερη χάρη κι εκφραστικότητα. Σχεδόν την ίδια παρατήρηση έκανε ο αυτοκράτορας Κάρολος ο 5ος, όταν είπε ότι αν απευθυνόταν στο άλογό του, θα του μιλούσε ολλανδικά.

Τα ορεινά ολλανδικά είναι High Dutch. Το μεγαλύτερο υψόμετρο της Ολλανδίας είναι 322, στο τριεθνές με το Βέλγιο και τη Γερμανία.
 

daeman

Administrator
Staff member
... Τα ορεινά ολλανδικά είναι High Dutch. Το μεγαλύτερο υψόμετρο της Ολλανδίας είναι 322, στο τριεθνές με το Βέλγιο και τη Γερμανία.

Το προφανές, αλλά τέτοια πάσα είναι άχαστη:

 

nickel

Administrator
Staff member
Πόντιοι στο διάστημα!

(Ειδήσεις του Σκάι, μεσημέρι 11/10/2017)





asteroidis.jpg
 

daeman

Administrator
Staff member
...
«Σύμφωνα με σχετικό σήμα, ο πρώτος δράστης είναι ηλικίας 30-40 ετών, ύψους 1,80 εκατοστά περίπου, αδύνατος, μελαχρινός, αξύριστος (δύο ημερών), με κοντά σκούρα μαλλιά, ο οποίος πιθανόν φορούσε τζιν παντελόνι χρώματος μπλε και λεπτό μπουφάν, χρώματος λευκού.»

http://www.kathimerini.gr/930530/ar...ia-zafeiropoyloy---ton-ektelesan-sto-15-metro

Περίπου τόσος δα. Το «δύο ημερών αξύριστος» δεν ξέρω πώς το είδαν τόσο μικρός που ήταν (ή ακόμα και σε κανονικό μέγεθος), αλλά κάτι θα ξέρουν.
 
Λέω να σας προσφέρω ένα δικό μου ολίσθημα για να πάει καλά η εβδομάδα και για να μη μας λένε ότι όλο τους άλλους ξεμπροστιάζουμε. Δεν είναι πολύ πρόσφατο, ούτε βγήκε στον αέρα διότι το έπιασε το δίχτυ ασφαλείας της διόρθωσης, απλά το ξαναθυμήθηκα αυτές τις μέρες.

Μια μάγισσα με πολλά ονόματα, μεταξύ άλλων Eldritch Queen, έγινε Βασίλισσα Έλντριτς. Προφανώς δεν είχα ξανακούσει τη λέξη, πράγμα κατανοητό, αλλά δεν μου 'κοψε κιόλας ότι αν ήταν όνομα θα έμπαινε μετά από το queen. Δεν βοήθησαν τα κεφαλαία, γιατί όλες της οι επωνυμίες και οι τίτλοι ήταν με κεφαλαία, και την πάτησα την πεπονόφλουδα. Παρακαλώ να καταχωρηθεί στο ληξιαρχείο της Νομανσλάνδης η μεγαλειότατη.
 
Σκεφτόμουν ότι αυτοί έπαθαν το αντίθετο από μένα. Σκεφτόμουν επίσης ότι με χαντάκωσε ο Πάλμερ Έλντριτς του Φίλιπ Ντικ. Πάνε τόσα χρόνια που διάβασα το βιβλίο και τόσον καιρό δεν ήξερα ότι το επίθετο του ήρωα σήμαινε κάτι, νόμιζα ότι ήταν απλώς ένα όνομα.
 

Earion

Moderator
Staff member
«Θρασύδειλες» ήθελε να πει, αλλά του προέκυψε αλλιώς. Νέα λέξη.

Θρασύβουλας. Σκέψεις μεγάλων ανδρών.

 
Το πετρελαϊκό ταμείου του $1 τρισ. της Νορβηγίας αποκάλυψε πριν από δύο χρόνια το ριζοσπαστικό σχέδιο να αποκαλύπτει δημόσια πως θα ψηφίζει πριν από τις ετήσιες συνελεύσεις των εταιρειών [...] «Είναι ένα εργαλείο κοφτερό, αλλά όχι αμβλύ. Προσπαθούμε να το χρησιμοποιούμε με προσοχή»...
http://www.euro2day.gr/ftcom/ftcom_...otero-ependytiko-tameio-egine-aktivisths.html

Μην κολλάτε στο μπανάλ λάθος πληκτρολόγησης "ταμείου". Κρατηθείτε καλά στη θέση σας και παρατηρήστε ότι το κρατικό επενδυτικό ταμείο της Νορβηγίας χρησιμοποιεί ένα εργαλείο που είναι κοφτερό αλλά όχι αμβλύ! Πώς γίνεται αυτό, απορώ.
 

daeman

Administrator
Staff member
...χρησιμοποιεί ένα εργαλείο που είναι κοφτερό αλλά όχι αμβλύ! Πώς γίνεται αυτό, απορώ.

Blatantly, to put it bluntly. Όχι από το ft.com, αλλά από το φτου.κωμ.

Αφήνω αυτά εδώ:

Ο Γιανουκόβιτς κατηγορεί την αντιπολίτευση για «άμβλυνση της έντασης» παρά τις ενέργειες της κυβέρνησης και του κοινοβουλίου για την εξεύρεση μιας συμβιβαστικής λύσης στο πολιτικό αδιέξοδο της χώρας.
Από εδώ.

Αυτό μου θυμίζει την ιατροδικαστική έκφραση "τραύματα από αμβλύ όργανο" που στοιχηματίζω ότι πολλοί θα φαντάζονται πως είναι ένα μυτερό μαχαίρι...

and I'm ambling away, whistling. :whistle:
 
Top