This funny thing landed in my email

Θέλω το σετάκι μανικιούρ έξι σχόλια πιο πάνω! Γιορτάζει η γειτόνισσα και θέλω να της το κάνω δώρο!
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Μόλις έφτασε, με τη λεζάντα:

No, you can't!

 

daeman

Administrator
Staff member
Φρέσκια παραλαβή.

Μερικές φορές, προσπαθούμε σκληρά να φτάσουμε στο "πράσινο γρασίδι". Και καταλήγουμε σε μπελά!


Και όταν βρεθείς σε μπελά και κολλήσεις σε μια κατάσταση από την οποία δεν μπορείς να ξεφύγεις, υπάρχει ένα πράγμα που θα πρέπει πάντα να θυμάσαι:

Όποιος εμφανιστεί δεν είναι σίγουρο ότι ήρθε για να βοηθήσει!

 
Μπείτε στο youtube να δείτε αυτή τη σειρά: The History of English in 10 Minutes.


Διασκεδαστικό και ενδιαφέρον!
 

SBE

¥
Το λέω πάντα: το μάθημα Εισαγωγή στη Γλωσσολογία του Open ήταν το πιο καλοφτιαγμένο μάθημα που έχω δει ποτε μου, με φανταστικό υλικό σαν το φιλμάκι πιο πάνω και πολλά άλλα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Περίεργος δρόμος με έφερε σ' αυτό το ξεκαρδιστικό κείμενο του NewsBiscuit:

Sarkozy admits French language a hoax after Wikileaks exposé

After yesterday’s Wikileaks revelations, Nicolas Sarkozy has today confirmed that the “French language” is indeed a one thousand year old hoax. The president of France revealed that what purported to be his native tongue was in fact complete gibberish, admitting the French really speak English, except in the presence of the British. This comes as Wikileaks published cables sent by French diplomats to countries such as Spain, China and Russia which were all found to be written in English.

During a speech given in received pronunciation, the French President came clean, stating that it all started off as a joke during William the Conquerer’s invasion to make the aggressors seem a bit more exotic. “What was initially a prank snowballed and after a few years we realised we’d look silly revealing the truth, so we had to keep up the façade,” said the Premier. “In the company of any Brits we would try to make convincingly “French” sounds, a mixture of guttural grunts and rapid-fire syllables.

But as soon as we were on our own we’d all heave a huge sigh of relief and revert to English. We developed a heavy reliance on hand gestures to cover up when we ran out of likely noises, and the shrug was a particular boon if inspiration dried up. In the end we became quite the raconteurs, with an impressive array of supposed vocabulary. So what began as a game for the élites, became a hobby across all levels of society, and it shocked us that the Brits were so naïve as to not see through the charade.”

Sarkozy claims Wikileaks will soon expose a number of other “languages”. “I mean, seriously guys, has anyone ever actually listened to “Arabic”? Je ne sais pas…..”

Η πληροφορία αλιεύτηκε σε παρουσίαση του βιβλίου When the World Spoke French — με πολλές λεπτομέρειες για γνωστά πράγματα.
http://www.nytimes.com/2011/07/10/b...-the-world-spoke-french-by-marc-fumaroli.html
 

nickel

Administrator
Staff member
Άντε, για να ξεμιζεριαστείτε. This is Greece: Μια αισιόδοξη ματιά, από το British Hellenic Chamber of Commerce.

 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δυστυχώς δεν φτάνει για μια χώρα να σεμνύνεται ότι το μοναδικό βιομηχανικό προϊόν που παράγει (εκτός από ορυκτά και πρώτες ύλες --αλουμίνα και τσιμέντα) είναι οι Pipes...
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Γενικεύει βέβαια - ξέρω μερικούς seniors που χωρίς καν να ιδρώσουν θα έβαζαν άνετα τα γυαλιά σε οποιοδήποτε σπασικλοπιτσιρίκι - αλλά έχει γούστο.

As we Silver Surfers know, sometimes we have trouble with our computers.

I had a problem yesterday, so I called Eric, the 11 year old next door, whose bedroom looks like Mission Control and asked him to come over. Eric clicked a couple of buttons and solved the problem.
As he was walking away, I called after him, 'So, what was wrong?
He replied, 'It was an ID ten T error.'
I didn't want to appear stupid, but nonetheless enquired,
'An, ID ten T error? What's that? In case I need to fix it again.'
Eric grinned. 'Haven't you ever heard of an ID ten T error before?
'No,' I replied.
'Write it down,' he said, 'and I think you'll figure it out.'

So I wrote down:

ID10T

I used to like Eric, the little bastard.
if you're not a Senior yet then send this to one...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πρόσφατα μου είπε γνωστός μου ότι τα πεντάχρονα (!) παιδιά του όχι μόνο ξέρουν να βάζουν ντιβιντί κτλ να παίξει, αλλά του στέλνουν και μηνύματα στο κινητό!
 

SBE

¥
μήπως ο γνωστός σου είναι ο πατέρας της ανηψιάς μου (10 ετών), η οποία όμως μου δήλωσε χτες ότι δεν διαβάζει βιβλία χωρίς εικόνες γιατί είναι βαρετά;
 
Παλάβρα, αυτό δεν είναι τίποτα: το βαφτιστήρι μου έπαιζε Diablo (II) όταν ήταν 3,5 (ναι, τριάμιση) ετών!
 
Παλάβρα, αυτό δεν είναι τίποτα: το βαφτιστήρι μου έπαιζε Diablo (II) όταν ήταν 3,5 (ναι, τριάμιση) ετών!

Συγγνώμη, 3,5 ετών πώς ήξερε να διαβάσει για να παίξει το παιχνίδι;
 

SBE

¥
Η ανηψιά μιας φίλης μου στα τρία ήξερε να κάνει login. Δεν ήξερε να διαβάσει, ήξερε ποια κουμπιά έπρεπε να πατήσει και με ποιά σειρά για να μπεί στον υπολογιστή. Σ' αυτή την ικανότητα των παιδιών να απομνημονεύουν κινήσεις και σχήματα στηρίζονται και κάποια συστήματα ανάγνωσης για βρέφη που ξεγελάνε τους γονείς ότι ο μικρός έμαθε να διαβάζει από έξι μηνών.
 
Συγγνώμη, 3,5 ετών πώς ήξερε να διαβάσει για να παίξει το παιχνίδι;

Ε, δεν έβγαζε και quests, αλλά ήξερε να κινεί τον χαρακτήρα του, να σκοτώνει τέρατα, να μαζεύει τα όπλα που αφήνουν και, το εντυπωσιακότερο, να γυρίζει στο χωριό και να τα πουλάει :-) Προσπαθήσαμε να του εξηγήσουμε ότι καλό είναι να τα κρατάει, αλλά του άρεσε το κουδούνισμα των χρημάτων :-D
 
Α, εντάξει. Αυτά είναι διαφορετικά πράγματα. Είναι μίμηση, όχι διαδικασία σκέψης και στρατηγικής. Φιού! Νόμιζα ότι μιλάτε για τίποτα μεταλλαγμένα παιδιά.

Προσπαθήσαμε να του εξηγήσουμε ότι καλό είναι να τα κρατάει, αλλά του άρεσε το κουδούνισμα των χρημάτων :-D

Ωχ! Προσέξτε μην γίνει έμπορος ή εβραίος.:twit:

Πάντως το ότι τα σημερινά πιτσιρίκια είναι όλα ξεφτέρια, δεν ισχύει. Μέχρι και σήμερα, τους υπολογιστές της γειτονιάς εγώ τους φτιάχνω και ανήκουν όλοι σε πιτσιρίκια. Σϊγουρα, όλα από τα 6 τους ήξεραν να παίζουν μανιωδώς οποιοδήποτε παιχνίδι, αλλά από λειτουργία υπολογιστή ξέρουν μόνο τα βασικά. Ακόμη και τώρα, που δεν μένω Ελλάδα, όταν γυρνάω για διακοπές, θα υπάρχει κάποιος με πρόβλημα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν αλλάζουν οι διαστρωματώσεις στην κοινωνία, αλλά ταυτόχρονα συνολικά η σημερινή εποχή είναι πιο τεχνολογική από την προ τριακονταετίας εποχή. Δηλαδή, ο σημερινός 18χρονος Ελληγεννής μάλλον θα σου ρίχνει στα αφτιά.
 
Top