This funny thing landed in my email

daeman

Administrator
Staff member
Τα πάντα είναι θέμα ορισμού.

Μια δασκάλα του δημοτικού ρώταγε κάποτε τα παιδιά με τι ασχολούνται οι γονείς τους:
- Εσένα, Γιωργάκη, η μαμά σου τι κάνει όλη μέρα;
Ο Γιωργάκης σηκώθηκε όρθιος και είπε με πολλή περηφάνια:
- Είναι οδοντογιατρός, κυρία!
- Εσένα, Μαρία, οι γονείς σου με τι ασχολούνται;
ρώτησε στη συνέχεια ένα κοριτσάκι που φαινότανε κάπως φοβισμένο. Αυτό σηκώθηκε και διστακτικά ψιθύρισε:
- Είναι ταχυδρόμος ο μπαμπάς μου, κυρία, και η μαμά μου δεν δουλεύει.
- Πρέπει να είμαστε υπερήφανοι για τη δουλειά που κάνουν οι γονείς μας.
είπε η δασκάλα θέλοντας να την εμψυχώσει.
- Εσένα, Τοτέ, τι δουλειά κάνει ο μπαμπάς σου;
συνέχισε. Ο Τοτός πετάχτηκε επάνω και με ζωηρό και περήφανο ύφος έριξε τη βόμβα:
- Εμένα, κυρία, ο μπαμπάς μου δουλεύει πιανίστας σε μπουρδέλο!
Κάγκελο η δασκάλα!

Το ίδιο απόγευμα η δασκάλα πάει στο σπίτι του Τοτού και χτυπάει αποφασιστικά το κουδούνι. Η πόρτα άνοιξε και στο κατώφλι φάνηκε ο περιβόητος μπαμπάς.
- Συγνώμη που σας ανησυχώ, αλλά έχω σοβαρό πρόβλημα με το μικρό. Ισχυρίζεται ότι δουλεύετε πιανίστας σε μπουρδέλο και μάλιστα υπερηφανεύεται γι' αυτό! Τι έχετε να πείτε;
- Κοιτάξτε, άρχισε να λέει χαμογελώντας ο πατέρας του Τοτού, στην πραγματικότητα είμαι αναλυτής προγραμματιστής πληροφοριακών συστημάτων, εξειδικευμένος σε θέματα επικοινωνίας πρωτοκόλλου TCP/IP σε περιβάλλον UNIX, και σε ανάπτυξη εφαρμογών με χρήση νέων τεχνολογιών κατανεμημένων συστημάτων αρχιτεκτονικής CORBA, σε περιβάλλοντα αντικειμενοστρεφών σχεσιακών βάσεων δεδομένων OODBMS και σε χρήση εργαλείων Business Objects σε μια εταιρεία επιεικώς απαράδεκτη.
Ε! πώς να το πω αυτό σε ένα 7χρονο παιδάκι;
 

nickel

Administrator
Staff member
Η είδηση στην ιστοσελίδα της εφημερίδας λέει σήμερα:
Bishops agree new rules on sex abuse
Irish Catholic Bishops have privately agreed new guidelines which will establish for the first time a common approach to compelling priests accused of clerical sex abuse to stand down from ministry.
The Sunday Business Post has learned that the bishops have consented to a proposal that would change the longstanding rule under which individual bishops unilaterally decide what level of evidence must be produced before a priest is forced to take what is termed ‘priestly leave’.

Όμως η εφημερίδα είχε κυκλοφορήσει με τον μάλλον ατυχή τίτλο:

 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Είμαι (σχεδόν) βέβαιος ότι το επόμενο (ή κάτι σχετικό) το έχω ξαναδεί κάπου εδώ μέσα, αλλά δεν το βρίσκω, οπότε...

Τα ακόλουθα είναι από το βιβλίο 'Disorder in the American Courts', και έχουν ειπωθεί από ανθρώπους σε δικαστήρια- έχουν καταγραφεί κατά λέξη από δικαστικούς ρεπόρτερ στην Αμερική, οι οποίοι μετά βίας παρέμεναν σοβαροί την ώρα που γίνονταν οι ερωταποκρίσεις....

ΔΙΚΑΣΤΗΣ: Ποιο ήταν το πρώτο πράγμα που σας είπε ο άντρας σας εκείνο το πρωί;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ. Είπε "Πού βρίσκομαι, Κάθριν;"
ΔΙΚΑΣΤΗΣ: Και γιατί σας αναστάτωσε τόσο;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: Το όνομά μου είναι Σούζαν!
____________________________________________

ΔΙΚΑΣΤΗΣ: Είστε σεξουαλικά ενεργή;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: 'Οχι, απλώς μένω ξαπλωμένη.
____________________________________________

ΔΙΚΑΣΤΗΣ: Αυτή η μυασθένεια σας επηρεάζει τη μνήμη σας;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: Ναι.
ΔΙΚΑΣΤΗΣ: Και με ποιους τρόπους σας επηρεάζει τη μνήμη;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: Ξεχνάω.
ΔΙΚΑΣΤΗΣ: Ξεχνάτε; Μπορείτε να μας δώσετε ένα παράδειγμα για κάτι που έχετε ξεχάσει;
__________________________________________

ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ: Τώρα, γιατρέ, δεν αληθεύει ότι, όταν ένας άνθρωπος πεθάνει στον ύπνο του, δεν το γνωρίζει ως το άλλο πρωί;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: Τώρα, στ' αλήθεια περάσατε τις εξετάσεις για άσκηση νομικού επαγγέλματος;
____________________________________

ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ: Ο μικρότερος γιος, ο εικοσάχρονος, τι ηλικίας είναι;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: Είναι 20, όσο περίπου και το IQ σας.
___________________________________________

ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ: Ήσουν παρών όταν πάρθηκε η φωτογραφία σου;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: Τώρα με δουλεύετε;
_________________________________________

ΔΙΚΑΣΤΗΣ: Ώστε η ημερομηνία της σύλληψης του παιδιού ήταν η 8η Αυγούστου;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: Ναι.
ΔΙΚΑΣΤΗΣ: Και τι κάνατε εκείνο τον καιρό;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: Έκανα σεξ.
____________________________________________

ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ: Και είχε τρία παιδιά, έτσι δεν είναι;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: Ναι.
ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ: Πόσα ήταν αγόρια;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: Κανένα.
ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ: Υπήρχε κανένα κορίτσι;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: Κύριε Δικαστά, νομίζω χρειάζομαι άλλον δικηγόρο. Μπορώ να πάρω άλλον;
____________________________________________

ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ: Πώς τερματίστηκε ο πρώτος σας γάμος;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: Λόγω θανάτου.
ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ: Και με τίνος τον θάνατο τερματίστηκε;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: Για μαντέψτε;
__________________________________________

ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ: Μπορείτε να περιγράψετε το άτομο;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: Ήταν μεσαίου αναστήματος και είχε γένια.
ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ. Ήταν άντρας ή γυναίκα;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: Αν δεν είχε έρθει κάνα τσίρκο στην πόλη, μάλλον άντρας θα έλεγα...
_____________________________________

ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ: Γιατρέ, πόσες από τις αυτοψίες σας τις έχετε διενεργήσει σε νεκρούς ανθρώπους;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ : Όλες. Οι ζωντανοί, ξέρετε, αντιστέκονται πάρα πολύ.
_________________________________________

ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ: Θυμάστε την ώρα που εξετάσατε το σώμα;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: Η αυτοψία άρχισε γύρω στις 8:30 πμ.
ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ: Και ο κύριος Νέντον ήταν νεκρός εκείνη την ώρα;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: Αν όχι, σίγουρα ήταν μέχρι να τελειώσω.
__________________________________

Και τέλος:

ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ: Γιατρέ, πριν διενεργήσετε τη νεκροψία, ελέγξατε αν υπήρχε σφυγμός;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: Όχι
ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ: Ελέγξατε την πίεση του αίματος;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: 'Οχι.
ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ: Ελέγξατε την αναπνοή;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: Όχι.
ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ: Ώστε λοιπόν, είναι πιθανόν ο ασθενής να ήταν ζωντανός όταν αρχίσατε την αυτοψία;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: 'Οχι
ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ: Πώς μπορείτε να είστε σίγουρος, γιατρέ;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: Γιατί ο εγκέφαλός του βρισκόταν πάνω στο γραφείο μου σε μια γυάλα.
ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ: Α, μάλιστα. Όμως θα μπορούσε ο ασθενής, παρ' όλα αυτά, να είναι ακόμα ζωντανός;
ΜΑΡΤΥΡΑΣ: Ναι, είναι πιθανόν - θα μπορούσε να είναι ζωντανός και να ασκεί τη δικηγορία.
 
Είμαι (σχεδόν) βέβαιος ότι το επόμενο (ή κάτι σχετικό) το έχω ξαναδεί κάπου εδώ μέσα, αλλά δεν το βρίσκω, οπότε...
Ναι, κι εγώ είχα ένα ντεζαβού, ή μάλλον ντεζαρί (διορθώστε με οι γαλλομαθείς).
Τα τελευταία με τον ιατροδικαστή όλα τα λεφτά!

Κι ένα ακόμα που θα μπορούσε να ανήκει στην παραπάνω λίστα, αλλά είναι ανεκδοτάκι:
(σε δίκη για βιασμό) «Ο δράστης είχε οργασμό;» «Όχι, μαχαίρι κρατούσε.»
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και δύο που δεν μεταφράζονται εύκολα: :)

ATTORNEY: Do you know if your daughter has ever been involved in voodoo?
WITNESS: We both do.
ATTORNEY: Voodoo?
WITNESS: We do..
ATTORNEY: You do?
WITNESS: Yes , voodoo.


ATTORNEY: Is your appearance here this morning pursuant to a deposition notice which I sent to your attorney?
WITNESS: No, this is how I dress when I go to work.
 

Elsa

¥
Έψαξα στα γρήγορα και δεν βρήκα να έχει γραφτεί:

Phone rings and the lady of the house answers.
"Hello?"
"Mrs. Sanders, please."
"Speaking."
"Mrs. Sanders, this is Dr. Jones at St. Agnes Laboratory. When your husband's doctor sent his biopsy to the lab last week, a biopsy from another Mr. Sanders arrived as well. We are now uncertain which one belongs to your husband. Frankly, either way the results are not too good."
"What do you mean?" Mrs. Sanders asks nervously.
"Well, one of the specimens tested positive for Alzheimer's and the other one tested positive for HIV. We can't tell which is which."
"That's dreadful! Can you do the test again?" questioned Mrs. Sanders.
"Normally we can, but the health care system will only pay for these expensive tests just one time."
''Well, what am I supposed to do now? "
"Drop your husband off somewhere in the middle of town. If he finds his way home, don't sleep with him."
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αυτό ήθελα να του πω κι εγώ. Ή και κάτι άλλο: Αυτά λένε μεταξύ τους οι ανύπαντροι, για να πείθουν τον εαυτό τους ότι δεν θέλουν να παντρευτούν.
 
Κυρίες μου, θα μπορούσα να σας απαντήσω είτε χιουμοριστικά είτε πολύ σοβαρά. Δεν θα κάνω όμως τίποτα από τα δύο, μέρα που είναι. (I've got a rocket to catch :cool:)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πάντως πιστεύω πως ο αισώπειος μύθος με την κολοβή αλεπού μπορεί να ερμηνευθεί και με τον παντρεμένο που λέει στους ανύπαντρους φίλους του να παντρευτούν κι εκείνοι για να νοικοκυρευτούν. :lol: Στάθη, μην ξεχνάς ότι αν ο γάμος ήταν καλός, θα παντρευόταν κι ο δεσπότης! :laugh:
 

Elsa

¥
Το σχόλιό μου ήταν σκοπίμως άνευ χρωματισμού, δεν καταλαβαίνω καθόλου γιατί υποθέσατε οτι διαφημίζω το γάμο! :cool: Μπορεί απλώς να θεωρώ το Στάθη παντρεύσιμο! :whistle:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
«Εγώ θα τον παντρευτώ!» είπε εκείνη με πείσμα. «Ο έρωτάς μας δεν είναι θεραπεύσιμος.»
«Μα τι λες, κόρη μου;» της αποκρίθηκε. «Αυτός είναι στρατεύσιμος, και μάλιστα, θητεία παραμεθόρια, ανιχνευτής.»
«Γράψε την ιστορία σας!» πετάχτηκε η άλλη. «Είναι και δημοσιεύσιμη, και εμπορεύσιμη. Και όχι μόνο για τα λεφτά, αλλά και για τα εύσημα.»
 

daeman

Administrator
Staff member
Στάθη μου, όλα περνούνε
και όλα γίνονται ξανά
μα ετούτη η θητεία
δε σταματάει πουθενά

;) :laugh:

Αν και, σε πρώιμο στάδιο τουλάχιστον, η ασθένεια είναι ιάσιμη χωρίς ν' αφήσει κουσούρι στον ασθενή.
Σε προχωρημένο στάδιο όμως, ιδίως αν υπάρξουν επιπλοκές γονεϊκής φύσης, γίνεται ανίατη ή τουλάχιστον αφήνει μόνιμα σημάδια.
 
Top