metafrasi banner

physiological

Than

New member
Τη μισώ αυτή τη λέξη. Ποτέ δεν ξέρω πώς να τη μεταφράσω. Φυσιολογικός στα ελληνικά σημαίνει normal, όχι physiological. Καμιά ιδέα για το πώς να μεταφράσω την έκφραση "physiological niche of a species"? To niche αναφέρεται στην οικοθέση, τη θέση δηλαδή ενός είδους μέσα στον βιότοπο.
 
Πράγματι, είναι πρόβλημα το physiological. Μερικές φορές λύνεται με διατυπώσεις όπως «...της φυσιολογίας...» ή «...από άποψη φυσιολογίας...». Δεν ξέρω όμως τι θα ταίριαζε καλύτερα εδώ γιατί δεν είμαι σίγουρος για το τι ακριβώς σημαίνει physiological niche: είναι τα στοιχεία της φυσιολογίας ενός είδους που δεν υπάρχουν σε άλλα είδη, και άρα συνιστούν ιδιαίτερη οικοθέση;
 

Than

New member
Ναι πάνω-κάτω αυτή είναι η έννοια. Αρχικά το μετέφρασα ως "οικοθέση ως προς τη φυσιολογία" αλλά επειδή είναι μακρυνάρι τελικά εφηύρα το "φυσιο-οικοθέση". Πώς σας φαίνεται;
 
Δεν νομίζω ότι θα είναι σαφές στον αναγνώστη αν δεν υπάρχει κάπου και ο ορισμός - αλλά, αν υπάρχει ορισμός, τότε μπορείς να διαλέξεις όποια απόδοση θέλεις. Αν δεν υπάρχει ορισμός, ίσως θα μπορούσες να γράψεις «οικοθέση ως προς τη φυσιολογία» στην πρώτη εμφάνιση του όρου και «οικοθέση φυσιολογίας» στις επόμενες.
 
Συμφωνώ με τον dharvatis. Είμαι της γνώμης να μη δημιουργήσεις νέο όρο.
Το "οικοθέση ως προς τη φυσιολογία" και "οικοθέση φυσιολογίας" είναι μια χαρά.
 

cougr

¥
Συνήθως, ο όρος "physiological niche"(of a species) είναι ταυτόσημος του "fundamental niche" (δλδ. θεμελιώδης οικοθέση), και αναφέρεται στο περιβάλλον και στο σύνολο των συνθηκών υπό τις οποίες ένα είδος μπορεί να επιβιώσει και να αναπαραχθεί.
 

skol

Active member
Φυσιολογικός στα ελληνικά σημαίνει normal, όχι physiological
Όχι ακριβώς. Φυσιολογικός σημαίνει και physiological. Δες και τα λεξικά, εδώ και εδώ.
Μερικά παραδείγματα: φυσιολογικό διάλυμα, φυσιολογική διαταραχή, φυσιολογικός μηχανισμός.
Όχι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, απλώς το σημειώνω.
 

pontios

Well-known member
Συνήθως, ο όρος "physiological niche"(of a species) είναι ταυτόσημος του "fundamental niche" (δλδ. θεμελιώδης οικοθέση), και αναφέρεται στο περιβάλλον και στο σύνολο των συνθηκών υπό τις οποίες ένα είδος μπορεί να επιβιώσει και να αναπαραχθεί.
Νομίζω ο όρος "physiological niche" είναι εννοιολογικά πιο κοντά στη "πραγματοποιημένη ή "πραγματική" οικοθέση;" (=realised niche), δηλαδή υποσύνολο τού "fundamental niche" (which is a wider and less specific term).

Biology definition: Realized niche is the part of a fundamental niche that an organism occupies as a result of limiting factors present in its habitat. The presence of competing species in an environment is one example of a limiting factor that restrains or narrows an organism's ecological niche.
 

cougr

¥
Hutchinson distinguished between ‘realized’ and ‘fundamental’ niches (Hutchinson 1957). The fundamental (or physiological) niche is the environmental space that a species would occupy in the absence of interspecific competition. The realized niche is the environmental space that a species would occupy in the presence of interspecific competition.

*Lest we incur the wrath of the Mods and receive another reprimand, I'm signing off for the day.😊
 

pontios

Well-known member
Okay, so fundamental niche is the environmental space that a species would occupy in the absence of interspecific competion, and it refers to the environmental conditions under which a species can survive and reproduce "based on its physiological capabilities and adaptations." (I just added the quoted part in, and some extras to marry it all up with the "physiological" part).
But there are other limiting factors (apart from interspecific competition), including abiotic?

Enough said.
 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Όταν συμπίπτουν οι σημασίες και προκαλούν συχνές παρερμηνείες, θα έπρεπε να μπορούμε να κάνουμε μικροαλλαγές που θα αίρουν το πρόβλημα. Να μπορούμε π.χ. να πούμε «φυσιολογιακή» (τρία ευρήματα στο διαδίκτυο).
 

Earion

Moderator
Staff member
Επειδή κι εμένα με έχει τυραννίσει το physiological, ρώτησα γιατρό και μου έδωσε ως λύση το επίθετο παθοφυσιολογικός.
Σε ορισμένες περιπτώσεις είναι βολικό, σε άλλες όχι...
 
Top