lapsus clavis

nickel

Administrator
Staff member
Δεν είναι περίεργο που έγραψα μετάδραση. Το περίεργο είναι, αφού το δ είναι δίπλα στο φ, που δεν το έχει αναφέρει κανένας άλλος μέχρι τώρα. Μη μου πείτε ότι είμαι ο πρώτος που το έπαθα!
Και μια και το meta είναι στην επικαιρότητα των ημερών, αξίζει να γράψουμε κάτι για το meta και το μετα- (όλοι έχουν γράψει), αλλά ακόμα περισσότερο θα αξίζει να γράψουμε κάτι για τη... μεταμετάφραση.
 

cougr

¥
Σε μια στιγμή απόλυτης αφηρημάδας, ψάχνοντας στο Search, αντί να γράψω " κοψίδια και τσιμπολογήματα", έγραψα ...."τσιμπίδια και κομψολογήματα."🙄
 

cougr

¥
Οοπς. Στη σημερινή ομιλία του ενώπιον των μελών του Κογκρέσου για την Κατάσταση της Ένωσηςo_O, Ο Μπάιντεν, σε ένα γλωσσικό ολίσθημα, αποκάλεσε τους Ουκρανούς...Ιρανούς.

"Putin may circle Kyiv with tanks, but he'll never gain the hearts and souls of the Iranian people,"

Επιπλέον, ολοκλήρωσε την ομιλία του με τα λόγια "go get him!". Κι εγώ ξύνω το κεφάλι μου και αναρωτιέμαι: τι ακριβώς εννοεί ο πρόεδρος και σε ποιον/ ποιους άραγε αναφέρεται;😐
 
Last edited:
Μην το λες. Αν τα πουλήσει έστω και κοψοχρονιά, θα βγάλει πολύ περισσότερα από μισό εκατομμύριο δολάρια.
 
«Μετά τον θάνατο του Μεγάλου Αλεξάνδρου το 323 π.Χ., πέρασαν 2.345 χρόνια μέχρι σήμερα και ακόμα δεν γνωρίζουμε ποιοι είναι αυτοί που ενταφιάστηκαν στον Τύμβο "Καστά" και αν ενταφιάστηκαν πριν ή μετά τον θάνατό τους
 
Σήμερα οι φτερούγες έγιναν... φτερούδες. Εντάξει, μικρούλι είναι, αλλά με έκανε και γέλασα.
 
Εντάξει, μικρούλι είναι

Ε…να το μεγαλώσουμε λιγάκι ;-)

Εμένανε από μικρό
μου κόψαν τις φτερούγες
κι έκανα το γλυκό πικρό
σαν έπεσα στις ρούγες

Κι αν ίσως οι ελπίδες μου
αποδειχτήκαν φρούδες
πάνε κι οι παρωπίδες μου
τις πήραν οι φτερούδες

 

SBE

¥
Δεν ξέρω αν το να σου ξεφεύγει ένα γράμμα και να μην το γράφεις καθόλου μετράει, αλλά επειδή γέλασα με αυτό, το παραθέτω. Από γραπτό που διόρθωνα (ίσως φταίει και το spellchecker, αλλά πρωτίστως ο φοιτητής που πείναγε κι έφαγε το τελικό s).
The consequences have been hard to asses
 
Last edited by a moderator:
Top