Greek malaka driver -- is it genetic?

Earion

Moderator
Staff member
Υπάρχει κι άλλος συνδυασμός, πιο θανατηφόρος: μπαμπάς σάντουιτς ανάμεσα σε παιδάκι μπρος, παιδάκι πίσω. Είπα να βγάλω φωτογραφία...
 

bernardina

Moderator
Υπάρχει κι άλλος συνδυασμός, πιο θανατηφόρος: μπαμπάς σάντουιτς ανάμεσα σε παιδάκι μπρος, παιδάκι πίσω. Είπα να βγάλω φωτογραφία...

Το μπροστινό παιδάκι όρθιο, πατώντας στο απαυτό-ντε της βέσπας και κρατώντας το τιμόνι εκατέρωθεν του κοντέρ, το πίσω παιδάκι (μικρότερης ηλικίας) με τα πόδια τέντα, να μην πατάει πουθενά, πρόσφυση μηδέν, ισορροπία μείον δέκα και μοναδικό δέσιμο με τη ζωή τα χεράκια που δεν φτάνουν να αγκαλιάσουν το θαύμα της μπιρότητας του στοργικού γεννήτορα. Που το λατρεύει, θα σε έγδερνε ζωντανό αν έλεγες κακιά κουβέντα γι' αυτό, θα σε σκότωνε για χάρη του, αλλά πώς στον κόρακα θες να το μεταφέρει, του λες;
 
Εγώ το έχω δει και με τρία (!!!) παιδάκια. Δεν ξέρω αν πήγαινε για πολύτεκνος ο κύριος ή αν εξυπηρετούσε κάποιον άλλον μπαμπά (που δεν είχε το τερατώδες κουράγιο να δολοφονήσει ο ίδιος το παιδάκι του και το ανέθετε σε άλλους). Αλλά το πακέτο τσιγάρο - κινητό - αντίθετο ρεύμα πρώτη φορά το είδα έτσι, τρία σε ένα.
 

LostVerse

Member
Το είχα δει παλαιότερα (2:10) και πίστευα ότι ο δημοσιογράφος το έδειξε απλά ένεκα σάτιρας, δεν πίστευα ότι θα ήταν ποτέ δυνατόν να ανέβει ποτέ άνθρωπος έτσι σε μηχανή στα σοβαρά, εκτός ίσως από καμιά γιαγιά σε παπάκι στα χωριά.

Πόσο λάθος έκανα.

Πρόσφατη, πριν λίγες μέρες... Μιλάμε για βέβαιη πτώση σε οποιαδήποτε περίπτωση απρόβλεπτου ελιγμού. Και φυσικά... ξεκράνωτοι κι οι δυο, μπαμπάς και κόρη.

http://tinypic.com/r/2mepyyx/6
 

SBE

¥
Είσαι μάλλον πολύ μικρός.
Πώς νομίζεις ότι ανέβαιναν στα μηχανία οι σύζυγοι των οδηγών, την εποχή πριν αποκτήσει ο κάθε Έλληνας τρία ιχ;
Πρόκειται για την ίδια εποχή που ήταν της μόδας οι μίνι φούστες.
sidesaddle2.jpg

Μέχρι κι οι σταρ του Χόλιγουντ το κάνανε...
roman_holiday.jpg

Κι αν δεν κάνω λάθος, σε μερικές ασιατικές χώρες απαγορεύεται στις γυναίκες να επιβαίνουν σε μοτοσυκλέτες αλλιώς.

ΥΓ Και ψάχνοντας την πιο πάνω φωτογραφία ανακάλυψα ότι οι σέλλες των αλόγων για πλάγιο κάθισμα έχουν διαφορετικό σχήμα, κι έτσι δεν πέφτουν οι ιππείς. Οπότε άκυρο αυτό που είχα διαβάσει/ δει στο σινεμά/ δεν θυμάμαι πια, με την νεαρή σουφραζέτα που αρνείται τις κοινωνικές συμβάσεις και παίρνει το άλογο που της το είχε ετοιμάσει ο υπηρέτης και ιππεύει ανδροπρεπώς- και αφού καταφέρνει να μην πέσει από το άλογο, μετά κάνει μια βδομάδα να περπατήσει. Μόνο που αυτό το ξεχάσανε.
 

LostVerse

Member
Είσαι μάλλον πολύ μικρός.
Πώς νομίζεις ότι ανέβαιναν στα μηχανία οι σύζυγοι των οδηγών, την εποχή πριν αποκτήσει ο κάθε Έλληνας τρία ιχ;
Πρόκειται για την ίδια εποχή που ήταν της μόδας οι μίνι φούστες.
View attachment 3711

Μέχρι κι οι σταρ του Χόλιγουντ το κάνανε...
View attachment 3712

Κι αν δεν κάνω λάθος, σε μερικές ασιατικές χώρες απαγορεύεται στις γυναίκες να επιβαίνουν σε μοτοσυκλέτες αλλιώς.

ΥΓ Και ψάχνοντας την πιο πάνω φωτογραφία ανακάλυψα ότι οι σέλλες των αλόγων για πλάγιο κάθισμα έχουν διαφορετικό σχήμα, κι έτσι δεν πέφτουν οι ιππείς. Οπότε άκυρο αυτό που είχα διαβάσει/ δει στο σινεμά/ δεν θυμάμαι πια, με την νεαρή σουφραζέτα που αρνείται τις κοινωνικές συμβάσεις και παίρνει το άλογο που της το είχε ετοιμάσει ο υπηρέτης και ιππεύει ανδροπρεπώς- και αφού καταφέρνει να μην πέσει από το άλογο, μετά κάνει μια βδομάδα να περπατήσει. Μόνο που αυτό το ξεχάσανε.

Δεν είναι τόσο απλό.
Η πρώτη φωτό δείχνει εξάρτημα purpose built για να κάθεται ο συνεπιβάτης με (σχετική) ασφάλεια, βέβαια δεν ξέρω τι άποψη θα είχε το νομικό τμήμα του κατασκευαστή, αμφιβάλλω αν θα ενέκρινε την χρήση του ή αν θα αναλάμβανε ευθύνη σε περίπτωση ατυχήματος. Η δεύτερη εικόνα δείχνει μια βέσπα, μηχανάκι δηλαδή πολύ χαμηλό αφενός, και με μεγάλα πλαϊνά φτερά αφετέρου, χώρια ότι με το φόρεμα αυτό δεν θα μπορούσε να κάτσει αλλιώς ακόμα και να ήθελε. Αντίθετα η μηχανή που βλέπουμε στην εικόνα -BMW g650GS- είναι εντελώς διαφορετική σχεδίαση, η απόσταση από το έδαφος είναι σχεδόν διπλάσια, φαίνεται και στην εικόνα άλλωστε, τα πόδια του κοριτσιού ειναι κοντά μισό μέτρο από το έδαφος και δεν στηρίζονται πουθενά καθώς σ' εκείνο το σημείο δεν υπάρχει πλαϊνό φτερό, μόνο η δεξιά εξάτμιση. Καμία σχέση δηλαδή.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ποστ αφιερωμένο στον Έλληνα πεζό που έχει όλα τα χαρακτηριστικά του Έλληνα οδηγού:

Ποδηλατώ σε έναν από τους ελάχιστους ποδηλατόδρομους στην Αθήνα, στου Ζωγράφου. Σημειωτέον, ο ποδηλατόδρομος είναι πάνω στο πεζοδρόμιο, έχει σήμανση σε όλο το μήκος του, και στην αρχή και στο τέλος του έχει πινακίδα που λέει ότι είναι ποδηλατόδρομος. Βλέπω να έρχεται απέναντί μου πεζός με καροτσάκι της λαϊκής που έχει πιάσει όλο το πλάτος του ποδηλατόδρομου. Επειδή έχω πει να μη νευριάζω τελευταία, σταματάω και του κάνω νόημα να περάσει από τα αριστερά μου. Στη συνέχεια, εκτυλίσσεται το εξής σκηνικό:

Ο πεζός τα στυλώνει και αρνείται να κουνηθεί. Του ξανακάνω νόημα να περάσει, να συνεχίσω το ρημαδοδρόμο μου.

Πεζός (νευριασμένος): Όχι εδώ. Στο δρόμο! Στο δρόμο!
Εγώ: Μα είναι ποδηλατόδρομος εδώ.
Πεζός (Ακόμα πιο νευριασμένος): Μπα; Και ποιος το λέει;
Εγώ (του δείχνω το σήμα με το ποδήλατο που έχει κάτω κάθε 2 μέτρα): Μα δεν το βλέπετε το ποδήλατο;

Μου ζήτησε συγγνώμη; Είπε «ουπς, λάθος, δεν το πρόσεξα»; ΌΟΟΟΧΙ.

Πεζός (Ακόμα πιο νευριασμένος): Ε, κι εμείς πού να πάμε;

(Λες και του είπα εγώ να κατέβει ή να φύγει. Λες και δεν έβλεπε την άλλη μεριά της νησίδας, 2 μέτρα πιο 'κει, που είχε εξίσου μεγάλο χώρο για να περπατήσεις).

Εγώ (φωνάζοντας - ε, πόσο ν' αντέξω η γυναίκα; ): Ε να μη μου λέτε όμως να κατέβω στο δρόμο! Αφού καλά πάω!


Πεζός: με γράφει στα παλιά του τα παπούτσια και φεύγει.

Και μετά σου λέει να μην έχεις νεύρα στην Αθήνα...
 
Ερώτηση κρίσεως: ο πεζός έφυγε από το πλάι, ή συνέχισε μέσα από τον ποδηλατόδρομο;

Μου θύμισες αυτό το παλιό ποστ μου. Αφιερωμένο.

Επίσης μου θύμισες ολες τις φορές που περιμένω πρώτη σε φανάρι για να στρίψω, ανάβει το φανάρι και είναι πορτοκαλί που αναβοσβήνει ενώ για τους πεζούς είναι πράσινο, εγώ περιμένω ως οφείλω να περάσουν πρώτα οι πεζοί τη διάβαση αφού έχουν προτεραιότητα, και από πίσω σπάνε οι κόρνες. Κι αν πω καμιά κουβέντα, με βρίζουν κι από πάνω.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ερώτηση κρίσεως: ο πεζός έφυγε από το πλάι, ή συνέχισε μέσα από τον ποδηλατόδρομο;
Συνέχισε στον ποδηλατόδρομο, φυσικά. Τόσο βρισίδι που έχω ακούσει εκεί μέσα...

Πάντως, το ενθαρρυντικό είναι ότι έχουν σταματήσει να παρκάρουν αμάξια στη ράμπα, και όσα παρκάρουν κατά 90% τα βλέπω με κλήση. Φαίνεται πως ο συνδυασμός της καταγγελίας για παράνομο παρκάρισμα + κυκλοφορίας περισσότερων ποδηλατών και μαμάδων με καροτσάκια έχει αποδώσει.

Μελάνη, διάβασα και το ποστ σου. Για μένα πλέον η λύση είναι μία: τηλέφωνο στο 100, «γεια σας, θέλω να κάνω μια καταγγελία για παράνομο παρκάρισμα/οδική παρανομία». Δίνω πινακίδες, και τέλος. Σιγά μην κάτσω να τους βάλω μυαλό.

Άλλο σκηνικό:

Περπατώ στο πεζοδρόμιο της Κατεχάκη μιλώντας στο τηλέφωνο. Κάποια στιγμή, συνειδητοποιώ ότι κάτι με ενοχλεί. Έρχομαι στα σύγκαλά μου και βλέπω ότι μπροστά μου ένας γάιδαρος έχει ανεβάσει όλο το αμάξι του στο πεζοδρόμιο να παρκάρει, κι εγώ προσπαθώ να περπατήσω στο οδόστρωμα της Κατεχάκη χωρίς να με σκοτώσει κάποιο από τα διερχόμενα αμάξια για να συνεχίσω το δρόμο μου. Τον κοιτάω, νεαρός, ψηλός, όμορφος. Μου χασκογελάει, προφανώς γιατί νομίζει ότι του κάνω τα γλυκά μάτια. Βάζω τις φωνές (ομολογώ με ντροπή):

«Μα είσαι σοβαρός, πάρκαρες εδώ πάνω, πώς θα περνάει ο κόσμος;»
Αντίδρασή του:
«Μα τι μου λες τώρα» κλπ, φωναχτά.
Αντίδρασή μου:
Πήρα το 100 και έκανα καταγγελία για παράνομο παρκάρισμα. Πολύ θα ήθελα να δω τη φάτσα του όταν θα είδε το 80άρι. Και όχι τίποτ' άλλο, αλλά λίγα μέτρα πιο 'κει, να πω πενήντα πολλά θα είναι, είχε πάρκινγκ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω πόσο γονιδιακό είναι το θέμα, αλλά δεν μπορούμε ν' αφήσουμε απόξω και τον διαβόητο (Ρώσο) водитель кретин:
Και, για να ισορροπήσει το πράμα, η θετική πλευρά:
 
Υπάρχει και η ανάποδη, που φίλη μου στην Γερμανία τσίμπησε κλήση επειδή πέρασε με το ποδήλατο απο δρομάκο 10 μέτρων που -σύμφωνα με τα λεγόμενα της πολιτσάι- δεν επιτρέπεται η διέλευση με το ποδήλατο καβάλα (μόνο να το κουβαλάς σαν πεζός). Επίσης χώνουν πρόστιμο αβέρτα αν σε δουν χωρίς φώτα μπρος-πίσω. Κτγμ καλά κάνουν, όσο κι αν εμείς που δεν είμαστε συνηθισμένοι σ'αυτό το τροπάρι, ξινίζουμε λίγο.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Την προηγούμενη Κυριακή, έσπρωχνα το ποδήλατό μου σε πεζόδρομο του κέντρου, όταν έπεσε πάνω μου αυτοκίνητο που βρισκόταν πίσω μου και που εκείνη την ώρα ξεπάρκαρε (ναι, από τον πεζόδρομο όπου απαγορευόταν το παρκάρισμα) και έφυγε του οδηγού το αμάξι στην όπισθεν. Δεν χτύπησα, ευτυχώς. Συνέβησαν ωστόσο τα εξής δύο: ο οδηγός έφυγε άρον άρον, και τρεις αστυνομικοί που ήταν περίπου 10 μέτρα πιο 'κει ούτε καν γύρισαν την πλάτη να δουν γιατί φωνάζουν δυο άνθρωποι μές στη μέση του δρόμου. Όταν τους το είπα, ο ένας συνέχισε αμέριμνος να πίνει τον φραπέ του και μου είπε περίπου «ε, τι να κάνουμε, καταστηματάρχες είναι όλοι όσοι παρκάρουν εδώ γύρω, και αν αρχίσουμε να τους γράφουμε δεν θα τελειώσουμε ποτέ».

Ευτυχώς, με τον παρόντα δήμαρχο της Αθήνας, οι δημοτικοί αστυνομικοί του κέντρου σε αυτό το κομμάτι τουλάχιστον δεν είναι γάιδαροι και κάνουν τη δουλειά τους.
 

bernardina

Moderator
Χτεσινό σκηνικό:
Κινούμαστε, με τον Β. να οδηγεί, σε δρόμο τοπικής κυκλοφορίας, με ελάχιστη -εκείνη τη στιγμή- κίνηση. Ακριβώς μπροστά μας στα δεξιά βρίσκεται παρκαρισμένο αμάξι με αναμμένη τη μηχανή, οδηγό (γύρω στα είκοσι πέντε-τριάντα), συνοδηγό (γυναίκα), και παιδάκι χύμα στο πίσω κάθισμα, όρθιο ανάμεσα στα δύο μπροστινά καθίσματα. Τη στιγμή που φτάνουμε κοντά, και ενώ δεν έρχεται κανείς άλλος από πίσω μας (που σημαίνει ότι θα μπορούσε να περιμένει ΕΝΑ δευτερόλεπτο) βγαίνει στο δρόμο χωρίς ν' ανάψει φλας, χωρίς να κοιτάξει αν έρχεται κανείς, κι αρχίζει να πηγαίνει σαν το σαλιγκάρι. Δεν δίνουμε σημασία, λέμε θα επιταχύνει, άλλωστε δεν βιαζόμαστε.
Ο τύπος εξακολουθεί να πηγαίνει σαν το σαλιγκάρι και αφού έχει αντιληφθεί την παρουσία μας πίσω του. Ο Β. βγάζει αριστερό φλας και του κορνάρει δυο φορές κοφτά για να τον ειδοποιήσει ότι προσπερνάμε. Ο τύπος, χωρίς να επιταχύνει, κινείται αριστερά προς τη διπλή διαχωριστική, κόβοντάς μας το δρόμο! Ο Β, που έχει ήδη επιταχύνει, αναγκάζεται να βγει εντελώς στο αντίθετο ρεύμα για να μην πέσει πάνω του (φυσικά αφού έχει δει ότι δεν έρχεται κανείς από απέναντι) και του κορνάρει πιο μακρόσυρτα και εκνευρισμένα. Γκαζώνει και απομακρυνόμαστε.
Μερικά δευτερόλεπτα αργότερα, ο Gmd* έχει κολλήσει από πίσω μας πατώντας χωρίς διακοπή την κόρνα και μας πάει έτσι καμιά πεντακοσαριά μέτρα, όπου και ανάβουμε φλας για να στρίψουμε αριστερά στον κάθετο δρόμο. Καθώς ο Β. κόβει ταχύτητα για να πάρει τη στροφή, ο Gmd βγάζει το κεφάλι του από το παράθυρο και εξακολουθώντας να κορνάρει αρχίζει να ωρύεται: ΤΙ ΚOΡΝΑΡΕΙΣ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑΑΑΑΑΑΑΑ! ΘΕΣ ΝΑ ΣΕ ΑΥΤΟ, ΝΑ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ, ΝΑ ΣΕ ΤΟ ΆΛΛΟ;;;;
"Τη βόλτα σου στον ιδιωτικό σου χώρο", του απαντά ατάραχα ο Β. σταματώντας εντελώς.
Αντίδραση του τύπου (με το χύμα παιδάκι να παρακολουθεί): ΆΝΤΕ ΡΕ ΚΩΛΟΓΕΡΕ ΠΟΥ ΚΟΡΝΑΡΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ. ΑΝΤΕ ΨΟΦΑΑΑΑΑ!




Άνοιξα το στόμα μου.



*Greek malaka driver.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Άνοιξα το στόμα μου.
Θρηνήσαμε θύματα; :twit:

Με κάτι τέτοια που διαβάζω, έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι η λύση είναι μπαστούνι του μπέιζμπολ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Θρηνήσαμε θύματα; :twit:

Γενικότερα, θα έλεγα: Το παιδάκι του πίσω καθίσματος. Που θα γίνει GM* σαν τον πατέρα του.


* Greek Malaka.
 

bernardina

Moderator

Γενικότερα, θα έλεγα: Το παιδάκι του πίσω καθίσματος. Που θα γίνει GM* σαν τον πατέρα του.


* Greek Malaka.

Το πιστεύεις ότι όση ώρα ο Gmd ωρυόταν εγώ σκεφτόμουν το παιδάκι; :(
 
Με κάτι τέτοια που διαβάζω, έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι η λύση είναι μπαστούνι του μπέιζμπολ.


Αν και δεν έχει οδηγική συμπεριφορά για αφορμή το μπαστούνιασμα.... :p :p
 

Pericles

New member
Μπερναρντίνα, αν μου επιτρέπεις:

Κακή οδήγηση δεν είναι μόνο να οδηγείς κακά, αντικοινωνικά, όπως ο τύπος με το παιδάκι. Είναι και το να συμβάλλεις στη συνολική, διάχυτη οδική οργή που υπάρχει έκδηλη ή λανθάνουσα.
Κακώς του κορνάρατε κατά την προσπέραση. Ποιο ήταν το νόημα; Να του πείτε ότι έκανε μαλακία; Αν ήταν σε θέση (σε διάθεση μάλλον) να το καταλάβει, θα το καταλάβαινε και μόνος του.
Η ιστορία ξεκινάει με ένα GMD και έναν κανονικό οδηγό, και καταλήγει με έναν εξοργισμένο GMD και έναν εξοργισμένο κανονικό οδηγό. Ο GMD είναι υπεύθυνος για τα λάθη του, αλλά ο κανονικός είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για τις αντιδράσεις του. Επιπλέον, ο κανονικός, εφόσον κατά τεκμήριο έχει πιο πολύ νου από τον GMD, φέρει και μεγαλύτερη ευθύνη για την τήρηση της ψυχραιμίας όλων.

Πολλές φορές έχω φαντασιωθεί ότι ένα πρωί, με κοινή συνεννόηση, όλοι οι οδηγοί της Αθήνας θα απέχουν επί μία ώρα από κορναρίσματα, βρισίδια κλπ., όσο κι αν φταίει ο άλλος. Πεποίθησή μου είναι ότι αυτό θα συνεχιστεί αυθόρμητα και μετά την υποχρεωτική μία ώρα, αφού όλοι μαζί θα έχουν αθροιστικά πολύ λιγότερα νεύρα, και επομένως θα μεταδίδουν πολύ λιγότερα νεύρα και στους καινούργιους που μπαίνουν στο παιχνίδι κατά τη διάρκεια της μέρας.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σήμερα το πρωί οδήγησα από την Αγία Παρασκευή μέχρι το Μαρούσι. Στα επονομαζόμενα Σίδερα του Χαλανδρίου, πρέπει να βγω από τον παράδρομο και να μπω δεξιά στην Κηφισίας. Παράλληλα μπαίνει στην Κηφισίας και δεύτερος, εσωτερικός, παράδρομος. Η είσοδος έχει δύο λωρίδες, αλλά η δεξιά, η δικιά μου, είναι μπλοκαρισμένη από ένα απορριμματοφόρο. Δεν μπορώ να συνεχίσω λοιπόν, παρά μόνο αν με αφήσουν οι άλλοι που συνεχίζουν απρόσκοπτα και με μεγάλη ταχύτητα στην αριστερή λωρίδα της εισόδου. Έχω βγάλει φλας, αλλά δεν μπορώ φυσικά να τους κόψω τον δρόμο, παρά μόνο ελπίζω να φρενάρει κάποιος και να μου παραχωρήσει τη θέση του. Πίσω μου, μια κοπέλα μ' ένα μικρό αυτοκίνητο. Αρχίζει να μου κορνάρει και τη βλέπω από τον καθρέφτη ότι χειρονομεί άγρια. Σε ελάχιστα δευτερόλεπτα (τόσο κράτησε η ατελείωτη αναμονή) ένα αυτοκίνητο στην αριστερή λωρίδα, σταματάει και μου επιτρέπει να μπω. Μετά από λίγο, η ευγενική δεσποινίς βρίσκεται στην Κηφισίας δίπλα μου, και τη βλέπω να συνεχίζει να ωρύεται σε έξαλλη κατάσταση.

Δεν μπόρεσα να μη σκεφτώ ότι θα είναι τυχερός ο άντρας που θα έχει δίπλα του αυτό το θαυμάσιο δείγμα γυναίκας, μία GMD με τα όλα της.
 
Top