Greek malaka driver -- is it genetic?

Προχτές έζησα την αντίστροφη περίπτωση: οδηγώ στον παράδρομο της Κηφισού, σε ένα σημείο όπου οι δύο λωρίδες γίνονται μία επειδή υπάρχουν παρκαρισμένα αυτοκίνητα. Εγώ συνεχίζω όπως είμαι στην αριστερή λωρίδα, αλλά δεξιά μου βρίσκεται παλιό, χιλιοτρακαρισμένο μαύρο Astra με τριαντάχρονο περίπου οδηγό (μαύρο κοντομάνικο μπλουζάκι για να φαίνονται τα φουσκωμένα μπράτσα) που έρχεται προς τα αριστερά αδιαφορώντας για το αν θα πέσει πάνω μου. Φρενάρω απότομα για να αποφύγω το τρακάρισμα και ταυτόχρονα κορνάρω. Τι το ήθελα! Βγάζει το κεφάλι από το παράθυρο και αρχίζει να με βρίζει χυδαία επειδή κόρναρα, ενώ λίγο παρακάτω όπου ελευθερώνεται η δεξιά λωρίδα αυτός κόβει ταχύτητα για να έρθει δίπλα μου και συνεχίζει να βρίζει... Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως να μην ήταν περίπτωση GMD αλλά ψυχιατρικό περιστατικό...
Μπορεί να φταίει και η ζέστη βέβαια, και να δούμε κι άλλα τέτοια μέχρι το φθινόπωρο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Τελικά πλάκα έχει. Κινείσαι κανονικά στην αριστερή λωρίδα, ο GMD επιχειρεί να σε εμβολίσει και στη συνέχεια ωρύεται. Βρίσκεσαι στη δεξιά λωρίδα, σταματάς για να μην εμβολίσεις κανέναν, ο GMD είναι πίσω σου και ωρύεται που τον καθυστερείς.
 

bernardina

Moderator
Τελικά πλάκα έχει. Κινείσαι κανονικά στην αριστερή λωρίδα, ο GMD επιχειρεί να σε εμβολίσει και στη συνέχεια ωρύεται. Βρίσκεσαι στη δεξιά λωρίδα, σταματάς για να μην εμβολίσεις κανέναν, ο GMD είναι πίσω σου και ωρύεται που τον καθυστερείς.
Νομίζω ότι το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα GMD το παίρνει αυτός που ωρύεται και σου γκορνάρει επειδή σταμάτησες στο ΣΤΟΠ και δεν πέρασες αφού βλέπεις πως δεν έρχεται κανείς τι σταματάς ρε βούρλο άντε πλύνε κανα πιάτο.
Επίσης στην πρώτη θέση του βάθρου, αλλά με χρυσό παγκοσμίου κλάσεως πια, εκείνος που σου γκορνάρει και σε βρίζει μέχρι ν' ανάψει πράσινο επειδή δεν πέρασες το περτικαλί φανάρι ένα δέκατο του δευτερολέπτου πριν ανάψει κόκκινο αφού βλέπεις πως δεν έρχεται κανείς τι σταματάς μωρή κότα και τον κάνεις να φρενάρει άντε πλύνε κανα πιάτο που θες και τιμόνι.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
O GMD έχει μεν ιδιαίτερη αδυναμία στις γυναίκες, που είναι ικανές μόνο για να πλένουν πιάτα, αλλά δεν παραλείπει να βρίζει και όλους τους άλλους οδηγούς.
 
Ποστ αφιερωμένο στον Έλληνα πεζό που έχει όλα τα χαρακτηριστικά του Έλληνα οδηγού:

Αν και δεν έχω καμία αμφιβολία ότι επρόκειτο για GMP και ότι σίγουρα σου άναψε τα λαμπάκια, θα παίξω το συνήγορο του διαβόλου:

ο Έλλην πεζός, όντας στη βάση της τροφικής αλυσίδας του δρόμου, πολλές φορές μη έχοντας πού αλλού να πάει, τρελαίνεται όταν βλέπει ποδήλατα στο πεζοδρόμιο. Και ναι, ξέρω από προσωπική πείρα ότι πολλές φορές δεν αντιλαμβάνεσαι καν ότι προχωράς σε ποδηλατόδρομο (οκέι, στον συγκεκριμένο περπατάω συχνά, και έχω το νου μου για τα ποδήλατα, διότι κάποιες ώρες του απογεύματος μόνο εκεί έχει σκιά).
Επαναλαμβάνω, αντιλαμβάνομαι την κατάσταση και έχοντας εικόνα του χώρου καταλαβαίνω σχεδόν απόλυτα τι συμβαίνει. Από την άλλη, αν πιάσω τα βρισίδια με τους ποδηλάτες που κινούνται σαν σίφουνες στα πεζοδρόμια των δρόμων του κέντρου, δεν θα κάνω άλλη δουλειά.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μα εγώ ποτέ δεν βρίζω τους πεζούς όταν κινούνται στον ποδηλατόδρομο. Όταν δε χωράω, κουδουνάω το κουδουνάκι μου (:)), τους λέω «να περάσω;» και μετά λέω πάντα ευχαριστώ όταν κάνουν στην άκρη. ΑΥΤΟΙ με βρίζουν, παρόλο που α) έχει χώρο δυο μέτρα πιο 'κει (η σκιά είναι παντού ίδια, στη μέση έχει πολλά δέντρα), και παρόλο που β) έχει κάτω κάθε δύο μέτρα ζωγραφισμένο ένα ποδήλατο ΚΑΙ ειδική σήμανση στην αρχή και στο τέλος του.

Και βέβαια, ειδική μνεία χρειάζονται τα μηχανάκια που κινούνται στον ποδηλατόδρομο/πεζοδρόμιο, αδιαφορώντας αν θα πατήσουν κανένα παιδάκι ή καμιά μαμά με καροτσάκι. Μαλάκες.
Επαναλαμβάνω, αντιλαμβάνομαι την κατάσταση και έχοντας εικόνα του χώρου καταλαβαίνω σχεδόν απόλυτα τι συμβαίνει. Από την άλλη, αν πιάσω τα βρισίδια με τους ποδηλάτες που κινούνται σαν σίφουνες στα πεζοδρόμια των δρόμων του κέντρου, δεν θα κάνω άλλη δουλειά.
Καλά, κάπου τα ξανάλεγα, έχεις δίκιο φυσικά: ποδήλατο στο πεζοδρόμιο απαγορεύεται. Εννοώ απαγορεύεται από τον ΚΟΚ. Αλλά τι τα θες, όταν ο άλλος έχει κακή οδηγική συμπεριφορά, είναι επικίνδυνος ό,τι και να οδηγεί. Έχω δει και το εξής σκηνικό: ποδηλάτης περνάει κάθετα την Μεσογείων με κόκκινο, στρίβει αριστερά και κινείται κανονικά επί της Μεσογείων, και στη γέφυρα που πάει για Κατεχάκη θυμάται ότι θέλει να πάει από κάτω, όχι από πάνω, και κάνει αριστερά διασχίζοντας δύο λωρίδες χωρίς να κόψει ταχύτητα, ενώ παράλληλα τρέχουν παντού αυτοκίνητα.

Νομίζω ότι το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα GMD το παίρνει αυτός που ωρύεται και σου γκορνάρει επειδή σταμάτησες στο ΣΤΟΠ και δεν πέρασες αφού βλέπεις πως δεν έρχεται κανείς τι σταματάς ρε βούρλο άντε πλύνε κανα πιάτο.
Επίσης στην πρώτη θέση του βάθρου, αλλά με χρυσό παγκοσμίου κλάσεως πια, εκείνος που σου γκορνάρει και σε βρίζει μέχρι ν' ανάψει πράσινο επειδή δεν πέρασες το περτικαλί φανάρι ένα δέκατο του δευτερολέπτου πριν ανάψει κόκκινο αφού βλέπεις πως δεν έρχεται κανείς τι σταματάς μωρή κότα και τον κάνεις να φρενάρει άντε πλύνε κανα πιάτο που θες και τιμόνι.
Για μένα το χρυσό μετάλλιο πάει στο εξής σκηνικό: κινούμαι στην Αγίου Δημητρίου όταν αντιλαμβάνομαι ένα λευκό αυτοκίνητο (Άουντι ήταν, Μερσεντέ, δε θυμάμαι) να προσπαθεί να μου χωθεί για να προσπεράσει από τα δεξιά ενώ παράλληλα κορνάρει. Επειδή έχει και η ευγένεια τα όριά της, τον κλείνω και μπαίνω μπροστά, ενώ σκέφτομαι «έτσι και με τρακάρεις, θα γίνει της κακομοίρας». Μπαίνει πίσω μου βρίζοντας και κορνάροντας και μετά που ανοίγει λίγο ο δρόμος προσπερνάει, προσπερνάει και τους μπροστινούς με τις δεξιές ρόδες πάνω στο πεζοδρόμιο, ενώ παράλληλα κοιτάω να δω τον οδηγό και βλέπω μια κοπέλα ξανθιά στο τιμόνι να μου κάνει χειρονομίες με άψογα μανικουρισμένα χέρια και να βρίζει.
 

Earion

Moderator
Staff member
... Επίσης στην πρώτη θέση του βάθρου, αλλά με χρυσό παγκοσμίου κλάσεως πια, εκείνος που σου γκορνάρει και σε βρίζει μέχρι ν' ανάψει πράσινο επειδή δεν πέρασες το περτικαλί φανάρι ένα δέκατο του δευτερολέπτου πριν ανάψει κόκκινο αφού βλέπεις πως δεν έρχεται κανείς τι σταματάς μωρή κότα και τον κάνεις να φρενάρει άντε πλύνε κανα πιάτο που θες και τιμόνι.

Κάτι μου θυμίζει αυτό.
 
All time classic GMD (προ κρίσης), σίγουρα ανεβαίνει στο βάθρο:

Καλοκαίρι 2009, Σαββατόβραδο, λίγο πριν τα μεσάνυχτα. Είμαι στην Κλαυθμώνος με παρέα και πηγαίνουμε προς Καρύτση, η Σταδίου πηγμένη και τα αυτοκίνητα δεν προχωρούν ούτε σημειωτόν. Κάποια στιγμή, ανάμεσα στα κορναρίσματα, ακούγεται ένα δυνατό μαρσάρισμα και φωνές. Γυρίζω και τι βλέπω: GHyperMD με μαύρο Καγιέν αποφασίζει ότι αρκετά πια με το περίμενε, το παίρνει αριστερά, καβαλάει ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ και πηγαίνει γ...ώντας από την έξοδο του μετρό μέχρι τη γωνία, όπου και στρίβει, παίρνοντας ελαφρά κι ένα παρκαρισμένο (παράνομα εννοείται) στη γωνία. Αδιαφορώντας παντελώς για τους δεκάδες πεζούς που παραλίγο να σκοτώσει.

Κι ένα βιντεάκι από Ρωσία, όπου οι MD δεν αστειεύονται μεν, τα θύματά τους δεν μένουν άπραγα δε...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κάτσε να βάλω και καμιά προειδοποίηση: NSFW, explicit 'lyrics', politically INcorrect, ακατάλληλο για όσους δεν αντέχουν τον Mikeius.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Κι ένα βιντεάκι από Ρωσία, όπου οι MD δεν αστειεύονται μεν, τα θύματά τους δεν μένουν άπραγα δε...

Πάγωσ' η μπετονιέρα
πέτρωσε το γαρμπίλι
και πάει το χαρμάνι όλο στράφι
μαρμάρωσε το φτυάρι
απάνω στο ζεμπίλι
το πηλοφόρι κλαίει απά στο ράφι... :twit:

Η τσιμινιέρα τσιμεντιέρα μπετονιέρα :):


«Τη μπετονιέρα μην κατηγοράς, αυτή σου δίνει για να φας» ~Ζ.Π.
 
O GMD έχει μεν ιδιαίτερη αδυναμία στις γυναίκες, που είναι ικανές μόνο για να πλένουν πιάτα...
Γι' αυτό εμένα μ' αρέσει να βρίζω μάτσο τζιπούχους και ταρίφες λέγοντας "Ρε άντε να μαντάρεις καμιά κάλτσα." Δοκιμάστε το, καίνε φλάντζες.
 
All time classic GMD (προ κρίσης), σίγουρα ανεβαίνει στο βάθρο:

Καλοκαίρι 2009, Σαββατόβραδο, λίγο πριν τα μεσάνυχτα. Είμαι στην Κλαυθμώνος με παρέα και πηγαίνουμε προς Καρύτση, η Σταδίου πηγμένη και τα αυτοκίνητα δεν προχωρούν ούτε σημειωτόν. Κάποια στιγμή, ανάμεσα στα κορναρίσματα, ακούγεται ένα δυνατό μαρσάρισμα και φωνές. Γυρίζω και τι βλέπω: GHyperMD με μαύρο Καγιέν αποφασίζει ότι αρκετά πια με το περίμενε, το παίρνει αριστερά, καβαλάει ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ και πηγαίνει γ...ώντας από την έξοδο του μετρό μέχρι τη γωνία, όπου και στρίβει, παίρνοντας ελαφρά κι ένα παρκαρισμένο (παράνομα εννοείται) στη γωνία. Αδιαφορώντας παντελώς για τους δεκάδες πεζούς που παραλίγο να σκοτώσει.

Απίστευτο! Και φυσικά, παθαίνεις τέτοιο σοκ που δεν προλάβεις ούτε να σημειώσεις αριθμό κυκλοφορίας, ούτε να βγάλεις φωτογραφία...
 

bernardina

Moderator



Τα κόκκινα πλακάκια είναι ποδηλατόδρομος. Στο βάθος, τα κάγκελα που φαίνονται είναι από την αυλή σχολείου.
Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι:
1. Τα παιδάκια που πηγαίνουν στο σχολείο θα πρέπει να βγουν στο δρόμο ή να επιλέξουν το απέναντι πεζοδρόμιο (το οποίο δεν είναι τόσο βολικό για parking).
2. Ο ποδηλάτης θα πρέπει επίσης να βγει στο δρόμο ή να κόψει το ποδήλατο.
Ο αντίλογος: τα σχολεία έκλεισαν και "σιγά μωρέ, ποιος κάνει ποδήλατο;"


Άρτι αλιευθέν εκ φατσομπουκίου.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ο αντίλογος. Πώς φαίνεται ότι πρόκειται για ποδηλατόδρομο;
Επίσης, διαπιστώνω ειδική κατασκευή (κατέβασμα) του πεζοδρομίου (το ίδιο και στο απέναντι πεζοδρόμιο). Η δική μου ερμηνεία, με πρώτη ματιά, είναι ότι μπορεί να πρόκειται και για διευκόλυνση παρκαρίσματος των αυτοκινήτων των παροικούντων στον δρόμο που έχει στενέψει (πλάτος ενός ΙΧΕ) με διαπλάτυνση των πεζοδρομίων.
 

bernardina

Moderator
Το βαθούλωμα όντως οδηγεί στο παρακείμενο υπόγειο γκαράζ που αχνοφαίνεται δεξιά. Δεν είναι για παραμονή πάνω στο πεζοδρόμιο, αλλά για πέρασμα. Και υποθέτω ότι σε κάποιο σημείο θα υπάρχει και πινακίδα που δείχνει ότι η ροζ λωρίδα είναι ποδηλατόδρομος.
Εν πάση περιπτώσει ακόμα κι αν δεν είναι, δεν παύει να είναι πεζοδρόμιο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εν πάση περιπτώσει ακόμα κι αν δεν είναι, δεν παύει να είναι πεζοδρόμιο.
Ναι. 'Εστω λοιπόν ότι το αυτοκίνητο πρέπει να παραλάβει άτομο με κινητικά προβλήματα. Προφανώς δεν μπορέι να παρκάρει στον ηλίθια διαμορφωμένο δρόμο (μονή λωρίδα χωρίς εσοχές στο πεζοδρόμιο). Ο οδηγός παρκάρισε μια στιγμή (ή δέκα ώρες, δεν το ξέρουμε) και ανέβηκε στο σπίτι να παραλάβει τη γιαγιά, ας πούμε. Στο μεταξύ, οργίλος περαστικός...

Και επειδή δεν είναι δυνατόν να προβλέπεται δρόμος χωρίς δυνατότητα να παρκάρουν κάπου κοντά οι περίοικοι, εκτιμώ ότι τα πεζοδρόμιο ντουμπλάρει και σε αυτόν τον ρόλο. Σόρι...
 

bernardina

Moderator
Ναι, υποθέτω ότι κι αυτοί



κι αυτοί



την ανάπηρη γιαγιά τους ανέβηκαν να παραλάβουν.

Σόρι, ε;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ναι. 'Εστω λοιπόν ότι το αυτοκίνητο πρέπει να παραλάβει άτομο με κινητικά προβλήματα. Προφανώς δεν μπορέι να παρκάρει στον ηλίθια διαμορφωμένο δρόμο (μονή λωρίδα χωρίς εσοχές στο πεζοδρόμιο). Ο οδηγός παρκάρισε μια στιγμή (ή δέκα ώρες, δεν το ξέρουμε) και ανέβηκε στο σπίτι να παραλάβει τη γιαγιά, ας πούμε. Στο μεταξύ, οργίλος περαστικός...
...οργίλος περαστικός σε αναπηρικό καροτσάκι/τυφλός/μαμά με καρότσι αναγκάστηκε να διακινδυνεύσει τη σωματική του ακεραιότητα και να βγει στο δρόμο (Τα έχω δει και τα τρία).

Έχεις δίκιο για το ότι ιδανικά θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλεψη ειδικού χώρου να παρκάρουν οι περίοικοι, ωστόσο όταν αγοράζεις αυτοκίνητο και μένεις σε περιοχή με πρόβλημα παρκαρίσματος, πρέπει να το δεις από μόνος σου, γιατί ιδίως τις καλές εποχές κάθε νοικοκυριό 4 ατόμων είχε στη χειρότερη 3 αυτοκίνητα (ξέρω και περίπτωση με 5), οπότε τι να πρωτοπροβλέψει το έρημο το κράτος; Εκτός κι αν το κάνουν όπως στο Τόκιο, όπου για να αγοράσεις αμάξι πρέπει πρώτα να αγοράσεις θέση πάρκινγκ.

Σας έχω πει, ε; Κλήση στο 100, «γεια σας, μια καταγγελία για παράνομο παρκάρισμα, οδός τάδε, περιοχή τάδε, αριθμός τάδε [κοιτάξτε το γιατί το ζητάνε]», δεν είναι απαραίτητο να δώσουμε τα στοιχεία μας, και έξω από την πόρτα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ναι, υποθέτω ότι κι αυτοί ... κι αυτοί ... την ανάπηρη γιαγιά τους ανέβηκαν να παραλάβουν.
Σόρι, ε;
Αυτά σε κάποιο από τα λογικά άλματα της διαλογικής συζήτησης θα εμπίπτουν, επειδή παρουσιάζουν εντελώς διαφορετική περίπτωση από αυτή που συζητάμε, αλλά δεν βαριέσαι. Πιθανότατα, ούτε ο πρώτος είχε ανάγκη να παρκάρει εκεί· απλώς, μου φάνηκε περίπτωση με ενδεχόμενα ελαφρυντικά.
 
Top