Greek malaka driver -- is it genetic?

bernardina

Moderator
Τη βαριοπούλαα :curse: :curse:


 

daeman

Administrator
Staff member
...
Οι καθρέφτες σπάνε εύκολα και χωρίς εργαλεία. Άσε που, στο ποδήλατο, μια αλυσίδα, μια κλειδαριά, βρε αδερφέ, θα την έχεις εύκαιρη. Εάν μάλιστα έχεις και πέταλο, κάμπριο στο πιτς φιτίλι, τσακ μπαμ (μπουμ). :whistle: Αν και, τέτοια αμαξάκια, τρία άτομα τα μετακινούν σπρωχτά στη μέση του δρόμου χωρίς πολλά πολλά και χωρίς φθορά ξένης περιουσίας. Αρκεί να περιμένεις λίγο, τους επόμενους ποδηλάτες...
 
Κάπου άκουσα ένα έξυπνο, βγάλτου τον αέρα από τα λάστιχα. Εύκολο, αποτελεσματικό, και αθώο: ούτε καν φθορά ξένης περιουσίας. Βέβαια έτσι τον καθηλώνεις εκεί, κι αυτό δεν είναι καλό για τους υπόλοιπους... :twit:
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Παιδιά, το 100, να φάει την κλήση του να στρώσει. Να σου πω εγώ μετά πώς θα το φυσάει και δε θα κρυώνει όταν σκάσει τα ωραία του ευρουλάκια.
 

SBE

¥
Άμα είχε πάει και 20 πόντους πιο μπροστά, θα εμπόδιζε εντελώς τη διέλευση για όλους. Μισές δουλειές!
 

bernardina

Moderator
Άμα είχε πάει και 20 πόντους πιο μπροστά, θα εμπόδιζε εντελώς τη διέλευση για όλους. Μισές δουλειές!

Mα το έχει κάνει ο συνάδελφός του, ο έτερος greek malaka driver στο ακριβώς διπλανό τετράγωνο. Εξ ου και ο άνθρωπος αναγκάζεται να κατεβεί στο δρόμο για να προχωρήσει.
 

daeman

Administrator
Staff member

Μέσα σε 4 μέρες προβλήθηκε 12,5 εκατομμύρια φορές. Τυχαίο; Μπα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κλασική εικόνα GMD σήμερα στην Αττική Οδό: δικυκλιστής πάνω σε παπάκι, στη μεσαία λωρίδα με ταχύτητα κάτω από 100. Τα αυτοκίνητα τον προσπερνούν από αριστερά κι από δεξιά με 120 (το νόμιμο), κι ακόμα παραπάνω, αυτός τον χαβά του. Είναι προφανώς ο ίδιος που όταν οδηγεί αυτοκίνητο δεν ξέρει τι θα πει δεξιά λωρίδα, κολλημένος πάντα στη μεσαία ή στην αριστερή.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ο κάθε GMD, βέβαια, αφήνει κάποια στιγμή το αυτοκίνητο ή το δίτροχό του και μπαίνει στο μετρό. Και πώς αποδεικνύει τότε ότι είναι GMD ή αλλιώς ανάγωγος Ελληναράς; Μα φυσικά καταλαμβάνοντας όλη την κυλιόμενη σκάλα και μην αφήνοντας κανέναν άλλον να περάσει. Προσοχή, δεν λέω «στέκεται αριστερά, αντί για δεξιά», αλλά «στέκεται στη μέση, με τα πόδια ανοιχτά και έτοιμος για καβγά». Μου συνέβη σήμερα στις κυλιόμενες σκάλες, στην κάθοδο στους Αμπελοκήπους. Η σκάλα είναι εντελώς κενή και βρίσκεται μόνο ο εν λόγω κύριος με τη γυναίκα του και το παιδί του. Ο ίδιος είναι πίσω από την οικογένειά του και με τη στάση του δείχνει ότι τους «προστατεύει» από εκείνους που έχουν το θράσος να θέλουν να περάσουν. Φτάνω πίσω του και λέω «Συγγνώμη να περάσω». Απάντηση, «Τι συγγνώμη και συγγνώμη; Αν βιάζεσαι, πήγαινε από τη σκάλα». Μετάφραση: «Πήγαινε από την άλλη σκάλα, αυτή είναι δική μου και δεν το κουνάω». Εγώ επιμένω, «Συγγνώμη να περάσω» και ακούω κάτι ακατάληπτα και από τη σύζυγο. Τελικά με άφησαν να περάσω και σίγουρα έδωσαν ένα εξαιρετικό μάθημα στο παιδί τους.
 

daeman

Administrator
Staff member
... και ακούω κάτι ακατάληπτα και από τη σύζυγο. Τελικά με άφησαν να περάσω και σίγουρα έδωσαν ένα εξαιρετικό μάθημα στο παιδί τους.
l'esprit de l'escalier :p escalator wit, trepverter and Treppenwitz (in English, not German)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κακίες... Μπορεί και να κρατούσε τα μπόσικα, ώστε αν σπάσει η σκάλα και πέσουν, να τους συγκρατήσει.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κακίες... Μπορεί και να κρατούσε τα μπόσικα, ώστε αν σπάσει η σκάλα και πέσουν, να τους συγκρατήσει.
Χαχα... Αδύνατο. Αν έσπαγε η σκάλα, θα έπεφτε πάνω τους. Ήταν στο κατέβασμα, όχι στο ανέβασμα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Έχει πεθάνει πια ο ιπποτισμός σε αυτή τη χώρα... Για να μην πούμε για την κοινή λογική.
 

SBE

¥
Δεν ξέρω για ιπποτισμούς, πάντως εντύπωση μου κάνει το πως στην Αθήνα στις κυλιόμενες σκάλες του μετρό γίνεται ΤΟ στριμωξίδι. Δυο-τρεις σε κάθε σκαλοπάτι, ούτε ένα σκαλοπάτι κενό για να μην κολλήσεις στον μπροστινό σου κλπ.
Έχω καταλήξει ότι είμαστε λαός αγχωμένων επιβατών. Και πώς να μην είμαστε; Οι πρώτες μου αναμνήσεις από την αστική συγκοινωνία στην Πάτρα ήταν ο πανικός να προλάβουμε να κατεβούμε από το λεωφορείο, μην μας κλείσει ο οδηγός την πόρτα και φύγει. Το οποίο συνέβαινε τακτικά σε επιβάτες που δεν είχαν προλάβει να βγουν έξω στα δύο δευτερόλεπτα ανάμεσα στο φρενάρισμα και το ξεκίνημα. Γιατί τέτοιος πανικός; Η πιθανή εξήγηση είναι ότι ο οδηγός-ιδιοκτήτης είτε βιαζόταν να τελειώνει τα δρομολόγια είτε ήθελε να καταφέρει να στριμώξει ένα ακόμα δρομολόγιο στη βάρδια ή απλά έτρεφε μίσος ασίγαστο προς τους επιβάτες και ήθελε να εκδικηθεί κυρίως τα γυναικόπαιδα, τους ηλικιωμένους, όποιον είχε το χέρι στο γύψο κλπ. Κι όλα αυτά ενώ ανάμεσα στις στάσεις νόμιζε ότι ήταν ραλίστας.
 

SBE

¥
Μ'αρεσε που τα κίτρινα ταξί στην αρχή είχαν ταμπέλα Black Cab.
 
Top