metafrasi banner

false friends, faux amis, ψευδόφιλες μονάδες, ψευδόφιλες λέξεις, ψευτοφίλες

Δεν νομίζω ότι εδραιώνεται. Είναι πολύς ο κόσμος που δεν το δέχεται και προτείνει άλλα πράγματα που στέκουν καλύτερα (μια αναζήτηση στο Google είναι διαφωτιστικότατη). Ούτως ή άλλως, το paradigm=παράδειγμα είναι άκρως προβληματικό από πάρα πολλές απόψεις.

Άλλα ψευδόφιλα: eponymous= (συνήθως) ομώνυμος.
 
bathos:
Όχι βάθος αμέτρητον, αλλά
1. a ludicrous descent from the exalted or lofty to the commonplace; anticlimax.
2. insincere pathos; sentimentality.
3. triteness or triviality in style.
 

SBE

¥
Δε θυμάμαι να το έχουμε αναφέρει, και δεν θα το έλεγα 100% ψευδόφιλο, αλλά το asbestos = αμίαντος το έχω δει πολλές φορές να μπερδεύει κόσμο.
 
Last edited by a moderator:

SBE

¥
Από πού είναι η exodus; :)
... επίσης δεν ξέρω αν εμπίπτει, αφού και έξοδος

Θα σου δώσουμε σε λίγο exegesis για την έξοδο, περίμενε :)

Τώρα που το βλέπω μου ήρθε και το gnome που το ειχε χρησιμοποιήσει κάποιος πολιτικός που ήθελε να κανει φιγούρα αλά Ζολώτας, δε θυμάμαι ποιός, για να πει φυσικά ... γνώμη, όχι γνωμικό (για να μην πω τι θα σκεφτόταν καποιος που το έβλεπε μόνο γραμμένο) :rolleyes:
 
Δε θυμάμαι να το έχουμε αναφέρει, και δεν θα το έλεγα 100% ψευδόφιλο, αλλά το asbestos = αμίαντος το έχω δει πολλές φορές να μπερδεύει κόσμο.

Νομίζω ότι το asbestos και το asbestosis (αμιάντωση) είναι 100% ψευδόφιλα.
 
Last edited by a moderator:
Τελικά ο Πατριάρχης Βαρθολομαίος είναι pneumatic ηγέτης όλων των Ορθόδοξων Χριστιανών;
 
Τώρα που το βλέπω μου ήρθε και το gnome που το ειχε χρησιμοποιήσει κάποιος πολιτικός που ήθελε να κανει φιγούρα αλά Ζολώτας, δε θυμάμαι ποιός, για να πει φυσικά ... γνώμη, όχι γνωμικό (για να μην πω τι θα σκεφτόταν καποιος που το έβλεπε μόνο γραμμένο) :rolleyes:
Στην περίπτωση έπεσες! Προχθές την έπαθα ακριβώς μ' αυτό προς στιγμήν, διαβάζοντας σκέτο τον τίτλο. Υπέθεσα ότι ήταν φασαρία για κάποιο ναζιστκό απόφθεγμα αλλά ήταν ... garden gnome τελικά. Περιβόλι αυτό το gnome.
 

daeman

Administrator
Staff member
Τελικά ο Πατριάρχης Βαρθολομαίος είναι pneumatic ηγέτης όλων των Ορθόδοξων Χριστιανών;

Πάλι καλά που δεν τον έβγαλαν... hydraulic, σαν τα τρυπάνια.
 
Friendly Society δεν είναι το ίδιο με Φιλική Εταιρεία

*A friendly society (sometimes called a mutual society, benevolent society or fraternal organization) is a mutual association for insurance, pensions or savings and loan-like purposes, or cooperative banking. Some friendly societies, especially in the past, served ceremonial and friendship purposes also, while others did not. It is a mutual organization or benefit society composed of a body of people who join together for a common financial or social purpose. Before modern insurance, and the welfare state, friendly societies provided financial and social services to individuals, often according to their religious or political affiliations.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Friendly Society δεν είναι το ίδιο με Φιλική Εταιρεία
Σωστά, αλλά είναι αυτά όντως ψευδόφιλα — ή απλώς είναι άστοχη η καταλέξη μετάφραση;
 
H pneumatic=πνευματικός δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ψευδόφιλη, γιατί χρησιμοποιείται κατά κόρον σε τεχνικά κείμενα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
αποκαλυπτικός και apocalyptic

αποκαλυπτικός
1. που αποκαλύπτει, που ξεσκεπάζει κτ.: α. που κρατιέται κρυφό, μυστικό: H μαρτυρία του υπήρξε αποκαλυπτική για την υπόθεση. O βουλευτής έκανε αποκαλυπτικές δηλώσεις στον τύπο / στην τηλεόραση. β. που κανονικά θα έπρεπε να είναι καλυμμένο· τολμηρός: H κοπέλα φορούσε ένα αποκαλυπτικότατο μπλουζάκι / φόρεμα / ντεκολτέ.
2. που κάνει γνωστό κτ.: H δήλωση ήταν αποκαλυπτική των προθέσεών του.
3. (εκκλ.) Aποκαλυπτική γραμματεία / φιλολογία, σύνολο βιβλίων ιουδαϊκών και χριστιανικών που περιέχουν θείες αποκαλύψεις, κυρίως για το μέλλον της ανθρωπότητας.
Από τα παραπάνω, μόνο η σημασία 3 μπορεί να αποδοθεί με το apocalyptic.

αποκαλυπτικός
(1) disclosing, revealing, revelatory ~ διάλογος, στίχος | αποκαλυπτική είδηση, λεπτομέρεια, μαρτυρία, πληροφορία | αποκαλυπτικό στοιχείο | αποκαλυπτικές ενδείξεις telltale signs | αποκαλυπτικά ξεγυμνώματα λαιμών | βιβλίο αποκαλυπτικό της γυναικείας ευαισθησίας | τα συμπεράσματα ήταν αποκαλυπτικά της ελλείψεως ιδεολογικής ενότητας | τα ψευδώνυμα που χρησιμοποιήσατε είναι αποκαλυπτικά· … φανερώνουν χρονία μελαγχολία (Samarakis) | ο Aλέξης Zορμπάς είναι το αποκαλυπτικότερο βιβλίο του απ' αυτήν την άποψη (Chatzinis) | το άρθρο του Φ. P. στη συνέχειά του είναι αποκαλυπτικότατο (Athanasiadis-N).(a)foreboding, prophetic (near-syn προφητικός)~ προφήτης, αποκαλυπτική οπτασία | πιστεύει ότι το έργο του έχει αποκαλυπτική αξία και ότι φωτίζει το μέλλον (Vacalop).
(2) pertaining to / based on revelation, revelational αποκαλυπτική αλήθεια της θρησκείας | πολλά δόγματα για ορισμένα ζητήματα της τέχνης τα πιστεύουμε σαν αποκαλυπτικά και σαν τελειωτικά (Palam) | οι νόμοι του Mωυσή έγιναν σεβαστοί εξαιτίας της αποκαλυπτικής τους προέλευσης (Nestor).
(a) related to or reminiscent of the Apocalypse, apocalyptic αποκαλυπτική κραυγή, αποκαλυπτικό σύμβολο | καινούργια, αποκαλυπτική εποχή | νόμιζες ότι είναι κάποιο θηρίο αποκαλυπτικό που προχωρεί (Petsalis) | δεν έχουν τα τοπία αυτά το αποκαλυπτικό νόημα της συντέλειας του κόσμου (Kanellop) | θα έπρεπε ο ρωσικός κομμουνισμός να παραιτηθεί από τα αποκαλυπτικά του σχέδια

apocalyptic or apocalyptical, adj.
1. of or like an apocalypse; affording a revelation or prophecy = προφητικός | αποκαλυπτικός
2. pertaining to the Apocalypse or biblical book of Revelation = αποκαλυπτικός
3. predicting or presaging imminent disaster and total or universal destruction: the apocalyptic vision of some contemporary writers = προφητικός συμφορών | ζοφερός | δυσοίωνος

Επίσης, το apocalyptic μπορεί να έχει την έννοια του τρομερός, ολοκληρωτικός, πλήρως εξοντωτικός· π.χ το apocalyptic war είναι συνώνυμο του annihilating war, του αρμαγεδόνα / αρμαγεδδώνα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
H pneumatic=πνευματικός δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ψευδόφιλη, γιατί χρησιμοποιείται κατά κόρον σε τεχνικά κείμενα.
Νομίζω ότι επισημάνθηκε η αντίστροφη σχέση ως μερικώς ψευδόφιλη — δηλ. ότι όχι πάντα πνευματικός=pneumatic.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αλήθεια; Πού; Μάλλον θα μού διέφυγε.
Επειδή στην παρακάτω πρόταση, που είναι όλη στα ελληνικά, το μόνο που αντικαταστάθηκε ήταν το «πνευματικός» από το «pneumatic», εγώ έτσι την έκανα την ανάγνωση του σχολίου τού sapere_aude: :)
Τελικά ο Πατριάρχης Βαρθολομαίος είναι pneumatic ηγέτης όλων των Ορθόδοξων Χριστιανών;
 
Top