11-6-2013: Κλείνει η ΕΡΤ

Zazula

Administrator
Staff member
Το αναμενόμενο (αλλά όχι οπωσδήποτε ενθαρρυντικό) είναι ότι όλες οι συζητήσεις είναι μονόπαντες.
Έχει αναφερθεί πολλές φορές απ' τους παρουσιαστές ότι καλούνται όλοι, αλλά έρχονται μόνον οι συγκεκριμένοι που τελικά εμφανίζονται. Αλλά θα μου φαινόταν πολύ περίεργο να πήγαινε κάποιος από τη ΝΔ όταν επισήμως το εν λόγω κόμμα δεν δέχεται ότι υπάρχει πλέον ΕΡΤ.
 

meidei

New member
Να μιλήσετε/φωνάξετε παραπάνω για το δημόσιο αρχείο ΕΡΤ. Μην το περνάτε στο ψιλό. Δεν είναι άνθρωποι που απολύονται, ναι, αλλά συνδέεται άρρηκτα με τους δημοκρατικούς θεσμούς.
 

bernardina

Moderator
Να μιλήσετε/φωνάξετε παραπάνω για το δημόσιο αρχείο ΕΡΤ. Μην το περνάτε στο ψιλό. Δεν είναι άνθρωποι που απολύονται, ναι, αλλά συνδέεται άρρηκτα με τους δημοκρατικούς θεσμούς.

Γιατί όχι μιλήσουμε/φωνάξουμε; Εδώ μέσα δεν ισχύει το "μερικοί είναι πιο ίσοι από τους άλλους". Και ό,τι διαφεύγει από κάποιον μπορεί και οφείλει να το συμπληρώσει κάποιος άλλος.

Πολύ καλή ιδέα, πολύ σωστή επισήμανση και ευτυχώς που ειπώθηκε. Ελάτε να φωνάξουμε πιο δυνατά για το αρχείο της ΕΡΤ. Όντως δεν πρέπει να περάσει στα ψιλά.
 
Αλλά θα μου φαινόταν πολύ περίεργο να πήγαινε κάποιος από τη ΝΔ όταν επισήμως το εν λόγω κόμμα δεν δέχεται ότι υπάρχει πλέον ΕΡΤ.

Σωστότατο. Ιδίως όταν από την ΕΡΤ και τους συνεργαζόμενους-αναμεταδίδοντες (άλλο;) σταθμούς άκουσα να αναφέρεται συχνά-πυκνά ότι "όσο η ΕΡΤ μεταδίδει η απόφαση της κυβέρνησης δεν έχει ισχύσει". Παίζεται ένα παιχνίδι του στυλ "δεν μετράς αφού υπάρχω"/"δεν υπάρχεις αφού δεν αναγνωρίζω την ύπαρξή σου".
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Έχεις απόλυτο δίκιο, meidei.

Και το γεγονός ότι από καμία πλευρά δεν ακούγεται κάτι δείχνει (κτγμ!) πόσο προσχηματικός είναι και αυτός ο διάλογος. Καλά κτγμ φωνάζει ο Καρελιάς Έλεος, υποκριτές!

Από κανέναν δεν ακούγεται οτιδήποτε για τη διασφάλιση των πιο «πεζών» αρχείων της ΕΡΤ αυτές τις μέρες (π.χ. λογιστικά παραστατικά).
Από κανέναν δεν ακούγεται οτιδήποτε για τη διαφύλαξη και παράδοση των μηχανημάτων και του εξοπλισμού στην οποιαδήποτε νέα κατάσταση.
Από κανέναν δεν ακούγεται τίποτε για το ποιος πληρώνει τα έξοδα λειτουργίας για την εκπομπή προγράμματος αυτές τις μέρες. Εκτός αν είναι δωρεάν, οπότε είναι ενδιαφέρον μοντέλο για το μέλλον.

Και για δεκάδες άλλες «λεπτομέρειες» όπως το ψηφιακό αρχείο.

Γιατί, όποιος ξέρει από Πιάτσα 101, ξέρει ότι όταν κλείνεις το μαγαζί, αμπαρώνεις και βάζεις λουκέτα στις πόρτες. Και πάλι, σίγουρος δεν είσαι.
 

bernardina

Moderator
Σωστότατο. Ιδίως όταν από την ΕΡΤ και τους συνεργαζόμενους-αναμεταδίδοντες (άλλο;) σταθμούς άκουσα να αναφέρεται συχνά-πυκνά ότι "όσο η ΕΡΤ μεταδίδει η απόφαση της κυβέρνησης δεν έχει ισχύσει". Παίζεται ένα παιχνίδι του στυλ "δεν μετράς αφού υπάρχω"/"δεν υπάρχεις αφού δεν αναγνωρίζω την ύπαρξή σου".

Δεν είναι μόνο οι σταθμοί που αναμεταδίδουν· σχεδόν όλα τα ενημερωτικά σάιτ που έχω επισκεφτεί σήμερα έχουν live-stream.
 

meidei

New member
Γιατί όχι μιλήσουμε/φωνάξουμε;
Δεν ανήκει σε εμένα το αρχείο της ΕΡΤ. Ανήκει σε εσάς.
Σε εμένα ανήκει αυτό του ΡΙΚ (σε εμένα και όλους τους κύπριους, εννοείται).

Χωρίς να σημαίνει ότι δεν μιλώ ήδη για το αρχείο της ΕΡΤ με τον οργανισμό ΕΛΛΑΚ και τα social της ΕΡΤ, ή ότι δεν κατεβάζω ό,τι βρίσκω online για να το κρατήσω backup. Αλλά τον τελικό λόγο τον έχετε οι έλληνες που πληρώσατε γιαυτό.
 
Πάντως δεν μπορώ να αποτινάξω το αίσθημα ότι και στην περίπτωση της ΕΡΤ παρακολουθούμε να εκτυλίσσεται το ίδιο, μονότονα επαναλαμβανόμενο μοτίβο: Αποκαλύπτει κάποιος, κάποτε, ότι ένας οργανισμός που έχει υπό την επίβλεψή του πάσχει από σοβαρά οικονομικά προβλήματα και προτείνει ορισμένες επώδυνες λύσεις για την αντιμετώπισή τους. Οι συνδικαλιστές ξεσηκώνονται, η αντιπολίτευση ανεβαίνει στα κάγκελα, οι συνάδελφοί του στην κυβέρνηση του ζητούν να μαζευτεί. Οι προτάσεις αποσύρονται άρον άρον και αντικαθίστανται από ασπιρίνες ή εικονικά φάρμακα. Το πρόβλημα βέβαια δεν εξαφανίζεται αλλά διογκώνεται. Ύστερα από χρόνια, κάποια άλλη κυβέρνηση φέρνει ξανά το θέμα στο προσκήνιο προτείνοντας νέα μέτρα, και το μοτίβο επαναλαμβάνεται. Μαζικές αντιδράσεις, απεργίες, απόσυρση των μέτρων. Τελικά, όταν πια η κατάσταση έχει φτάσει στο σημείο χωρίς επιστροφή, μια άλλη κυβέρνηση καταλήγει, με το μαχαίρι στο λαιμό πια, να πάρει μέτρα πολύ χειρότερα από τα αρχικά. Συνέβη με το ασφαλιστικό, συμβαίνει τώρα με την ΕΡΤ.

Για άλλη μια φορά να το τονίσω: Δεν υπερασπίζομαι καθόλου την απόφαση του Σαμαρά να κλείσει την ΕΡΤ. Τόσο η ίδια η απόφασή του όσο και ο τρόπος υλοποίησής της αποτελούν μνημεία αυταρχισμού. Πέραν αυτού, όμως, του χρεώνω μεγάλο μερίδιο ευθύνης και για το γεγονός ότι η κατάσταση οδηγήθηκε εξαρχής έως εδώ. Αν ο προ διετίας αντιμνημονιακός εαυτός του δεν έβγαινε στα κάγκελα κατά των τότε μέτρων εξυγίανσης της ΕΡΤ, μπορεί ο σημερινός μνημονιακός εαυτός του να είχε λιγότερο δύσκολα διλήμματα να αντιμετωπίσει. Ούτε ξέρω αν η κατάσταση στην ΕΡΤ είχε πραγματικά φτάσει στο σημείο χωρίς επιστροφή. Μπορεί τα προβλήματα της επιχείρησης να μην ήταν τόσο ακραία, και η απόφαση του Σαμαρά στην πραγματικότητα να μην σχετίζεται καν με την ΕΡΤ αλλά με την αποτυχία πώλησης της ΔΕΠΑ και με την απαίτηση της τρόικας για απόλυση 2000 υπαλλήλων μέσα στον Ιούνιο.

Ωστόσο την απορία την έχω: Αν τα προβλήματα της ΕΡΤ τα βλέπαμε και τα συζητούσαμε όλα αυτά τα χρόνια, γιατί δεν έγινε τίποτε για να διορθωθούν;
Ακούω και διαβάζω τις τελευταίες δύο μέρες εργαζόμενους της ΕΡΤ να αναγνωρίζουν τις ανωμαλίες του οργανισμού, αλλά να λένε ότι δεν έφταιγαν εκείνοι για αυτές. Μα προφανώς δεν έφταιγαν. Ωστόσο, τι ακριβώς περίμεναν ότι θα συμβεί; Πώς ακριβώς πίστευαν ότι θα διορθώνονταν οι ανωμαλίες; Και από τη στιγμή που κάθε σχετική πρωτοβουλία που πήρε ποτέ κανείς έπεσε στο κενό, ποιος ακριβώς περίμεναν ότι θα πλήρωνε τελικά τη νύφη;

Για μένα, στην περίπτωση της ΕΡΤ πληρώνουμε για άλλη μια φορά μια βαθιά αδυναμία της ελληνικής κοινωνίας: Τη γενική απροθυμία μας να καθίσουμε από κοινού σε ένα τραπέζι, να βάλουμε κάτω τα όποια προβλήματα μας απασχολούν και να ψάξουμε να βρούμε λύσεις. Την απροθυμία μας να κάνουμε αμοιβαίες παραχωρήσεις ώστε οι λύσεις να έχουν μικρότερο συλλογικό κόστος και να μπορέσουν να γίνουν κοινά αποδεκτές. Αντίθετα, προτιμάμε να συγκρουόμαστε, να υπερθεματίζουμε, να λεονταρίζουμε, και εντέλει να κρύβουμε το πρόβλημα κάτω από τα χαλάκι, νομίζοντας ότι το λύσαμε επειδή αποφασίσαμε ότι θα σταματήσουμε να το βλέπουμε.
 
ΟΚ, και πώς ονομάζεται στα ελληνικά η κατάσταση όπου είσαι ελεύθερος να λες ό,τι θέλεις, φτάνει να είναι αυτό που θέλω εγώ; Αφού δεν ονομάζεται ΕΡΤ, όπως νόμιζε ως τώρα όλη η Ελλάδα, αλλά όπως ανακαλύπτουμε ξαφνικά ήταν το Μπιμπισί της νοτιοανατολικής Ευρώπης;

Συγγνώμη, δεν μπορώ να μην το παραθέσω...:

London Times: Greek ‘BBC’ faces closure in austerity measures
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και με την ευκαιρία, επειδή (κάποια στιγμή) θα αρχίσουν και οι συζητήσεις για τον προτεινόμενο νόμο κλπ κλπ, όσοι σκέφτονται να αντιγράψουν αγγλικα και γερμανικά μοντέλα, ας γνωρίζουν ότι το συμβούλιο εποπτείας (για το οποίο υπάρχει πολιτική γκρίνια) του BBC το ορίζει η βασίλισσα (μετά από προτάσεις φορέων κλπ, κάτι τέτοια διαβάζουμε και στο σχέδιο) και ότι τα γερμανικά κανάλια, αποτελούν το μεν πρώτο πρόγραμμα οιονεί σύμπραξη των τοπικών καναλιών (που δεν συνδέονται με τα ομόσπονδα κράτη αλλά αποτελούν επίγονους των ραδιοφωνικών σταθμών της αμερικανικής και αγγλικής κατοχής), το δε δεύτερο σύμπραξη των ομόσπονδων κρατών (δηλαδή, η κεντρική ομοσπονδιακή κυβέρνηση θεωρητικά δεν ελέγχει κανένα από τα δυο). Άρα, δημόσια αλλά όχι κρατικά.

Βέβαια, εδώ ούτε βασίλισσα υπάρχει (ευτυχώς --πέρα από τις βασίλισσες στα μεσημεριανάδικα), ούτε ομοσπονδιακή πολιτειακή δομή, οπότε δεν καταλαβαίνω πώς το δημόσιο ΜΜΕ δεν θα είναι κρατικό και, συνεπώς, κυβερνητικό.
 
ΟΚ, και πώς ονομάζεται στα ελληνικά η κατάσταση όπου είσαι ελεύθερος να λες ό,τι θέλεις, φτάνει να είναι αυτό που θέλω εγώ; Αφού δεν ονομάζεται ΕΡΤ, όπως νόμιζε ως τώρα όλη η Ελλάδα, αλλά όπως ανακαλύπτουμε ξαφνικά ήταν το Μπιμπισί της νοτιοανατολικής Ευρώπης;

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα. Το ζητούμενο δεν είναι η ενημέρωση για τα γεγονότα της ΕΡΤ; Δηλαδή αν το χ ιδιωτικό κανάλι ανά δίωρο/τρίωρο, ό,τι θες, έβγαζε ένα ενημερωτικό δελτίο για το τι συμβαίνει στην Αγ. Παρασκευή, για τις εξελίξεις στο μέτωπο της Βουλής ή για το τι γίνεται στο απεργιακό συλλαλητήριο θα μας χάλαγε; Τις δηλώσεις Σαμαρά αν δεν ήταν κανάλια που χρησιμοποίησαν αυτό το παράθυρο πώς θα τις ακούγαμε χτες; Δεν έχουν όλοι ίντερνετ. Το ίδιο και για το ραδιόφωνο. Ή, για να καταλάβω, μας ενοχλεί η απεργία των δημοσιογράφων γενικά; Εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι αντίθετα η εκκωφαντική σιωπή για το θέμα στα περισσότερα κανάλια. Ειδικά τη στιγμή που η ΕΡΤ είναι πρώτο θέμα στα περισσότερα ΜΜΕ του εξωτερικού. Και μια που λέγαμε σε άλλο νήμα για τον χτεσινό αγώνα, ο καλός μας ο ΣΚΑΙ που τσίμπησε τη μεταδοσούλα δεν έκανε απεργία εκεί; Γιατί μια χαρά είχανε βάλει δημοσιογράφο να κάνει περιγραφή.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Γιατί μια χαρά είχανε βάλει δημοσιογράφο να κάνει περιγραφή.
Μπορεί να μην ήταν δημοσιογράφος, αλλά πρώην μπασκετμπολίστας. Το έχουν ξανακάνει.
 
Ή, για να καταλάβω, μας ενοχλεί η απεργία των δημοσιογράφων γενικά; Εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι αντίθετα η εκκωφαντική σιωπή για το θέμα στα περισσότερα κανάλια.

Μα για την εκκωφαντική σιωπή ευθύνεται η απεργία των δημοσιογράφων!

Όσο για τη μετάδοση του αγώνα από τον Σκαι, δεν έβαλαν δημοσιογράφο αλλά κάποιον άλλον άσχετο. Είναι ένα κλασικό τέχνασμα που έχει χρησιμοποιηθεί πολλάκις στο παρελθόν.
 

bernardina

Moderator
Όλι, ενημέρωση δεν σημαίνει 1) αποκλειστική ροή πληροφοριών για τα τεκταινόμενα στην ΕΡΤ (ας μην ξεχνάμε ότι υφίσταται ακόμα η υπόλοιπη Ελλάδα και ο υπόλοιπος κόσμος) και 2) (έστω κι αν παραμείνουμε στο ζήτημα της ΕΡΤ) μονόλογος. Γιατί και εδώ υπάρχει αντίλογος --διαφόρων αποχρώσεων-- και η γνώμη πολλών είναι ότι οφείλουμε να ακούγεται και αυτός. Όχι;

Τελικά το άρθρο της Ξένιας είναι πολύ πιο απαραίτητο απ' όσο νόμισα αρχικά.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι αντίθετα η εκκωφαντική σιωπή για το θέμα στα περισσότερα κανάλια.
Αυτό έχω την αίσθηση ότι οφείλεται στην απεργία των δημοσιογράφων. Γι' αυτό εγώ προσωπικά τη θεώρησα μεγάλη χαζομάρα. Θα έπρεπε να κάνουν ακριβώς το αντίθετο.
Και μια που λέγαμε σε άλλο νήμα για τον χτεσινό αγώνα, ο καλός μας ο ΣΚΑΙ που τσίμπησε τη μεταδοσούλα δεν έκανε απεργία εκεί; Γιατί μια χαρά είχανε βάλει δημοσιογράφο να κάνει περιγραφή.
Όλι, δεν ήταν δημοσιογράφοι οι σχολιαστές, το είπαν πολλές φορές κατά τη διάρκεια του αγώνα ότι δεν υπάρχει σχολιασμός από επαγγελματία λόγω της απεργίας. Εγώ τους λυπήθηκα, να πω την αμαρτία μου, γιατί όχι μόνο ακούγονταν άπειροι, αλλά και επειδή με τη διακοπή που κράτησε τόση ώρα δεν ήξεραν και τι να πουν.

Έδιτ: ομοβροντία :eek:
 
Top