11-6-2013: Κλείνει η ΕΡΤ

bernardina

Moderator
Σάλιαγκας,ο& σάλιακας ο [sálakas] Ο5 : (λαϊκότρ.) το σαλιγκάρι· σάλιαγκος. [μσν. σάλιακας < σάλι(ο) -ακας και με ηχηροπ. του μεσοφ. [k > g] ]

Τσόκαρο, το = 1. είδος πέδιλου με ξύλινο πέλμα που αφήνει τη φτέρνα ελεύθερη. 2. (μτφ., οικ.) γυναίκα κακής αγωγής και διαγωγής, που συνήθ. προέρχεται από τα κατώτερα κοινωνικά στρώματα: Aυτό το ~ θέλει να μας κάνει και την κυρία.

Μήνυμα, το (προσθέστε ορισμό).

Παροιμίες:

Ξεκινάω: έκανε κι η μύγα κώλο κι έχεσε τον κόσμο όλο.
Προσθέστε ελεύθερα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
«Τώρα που τελείωσα το αγροτικό μου, θα πάω να πάρω τη βουλευτική έδρα που μου κρατάει ζεστή ο μπαμπάς.»

Πώς; Δεν είναι παροιμία; Έλα...:confused:
 

bernardina

Moderator
«Τώρα που τελείωσα το αγροτικό μου, θα πάω να πάρω τη βουλευτική έδρα που μου κρατάει ζεστή ο μπαμπάς.»

Πώς; Δεν είναι παροιμία; Έλα...:confused:

Να γίνει πάραυτα! :devil:
 

daeman

Administrator
Staff member
Ξεκινάω: έκανε κι η μύγα κώλο κι έχεσε τον κόσμο όλο.
Προσθέστε ελεύθερα.

Εδώ ο κόσμος καίγεται και το τιβινινί τιτιβίζεται. Η τιΤιΒίζω (θηλ.).
Αν είναι και τιτιβύζω δεν ξέρω, δεν έχω τα νούμερα των νούμερων.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το νινί λέει έπαιρνε μισθό 3.500 ευρώ. Και η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι είναι εντελώς ατάλαντη.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κάπου κάπως έγινε μια νύξη πιο πάνω, αλλά εγώ το ονειρεύτηκα κιόλας. Να τους πει η κυβέρνηση: πάρτε τα λεφτά της συνδρομής και κάντε αυτοδιαχείριση. Φροντίστε μόνο τον πλουραλισμό, μην ακούγεστε σαν όργανο του Σύριζα, φροντίστε τη σοβαρότητά σας, φροντίστε τον απόδημο ελληνισμό, βάλτε κάτω και το λογιστήριο να μαζέψετε τα σκάνδαλα όλων των εποχών (ω ρε, μάνα μου!), φροντίστε την κληρονομιά, και σε τρία χρόνια τα ξαναλέμε. Και μετά, ως συνήθως, ξύπνησα.
 
ΥΓ3 Δεν ξέρω αν το θέμα είναι πρώτο σε όλη την Ευρώπη, πάντως στην Αγγλία στα ψιλά πέρασε. Το είπε στο χτεσινό δελτίο το μπιμπισί προτελευταίο θέμα, δύο ή τρεις φράσεις με εικόνα. Και στα σάιτ των εφημερίδων χτες ήταν πέμπτη- έκτη είδηση και σήμερα δεν παίζει καθόλου στην πρώτη σελίδα, απ'όσο είδα μέχρι στιγμής.

Ε, συγγνώμη, αλλά όσα χρόνια παρακολουθώ BBC, ζήτημα να βάζει 2-3 φορές τον χρόνο διεθνή θέματα στα τοπ θέματα. Το BBC είναι καθαρά αγγλοκεντρικό ως ενημέρωση -και καλά κάνει.
 

SBE

¥
Ε, συγγνώμη, αλλά όσα χρόνια παρακολουθώ BBC, ζήτημα να βάζει 2-3 φορές τον χρόνο διεθνή θέματα στα τοπ θέματα. Το BBC είναι καθαρά αγγλοκεντρικό ως ενημέρωση -και καλά κάνει.

Βρε Ελλη, τα λες για να πιάσεις ρεκόρ μηνυμάτων ή μου φαίνεται;
Το είπα αυτό σαν απάντηση στο σχόλιο ότι "έξω" υπάρχει συμπαράσταση. Προφανώς όχι σε αυτό το έξω.
Παρεμπιπτόντως, έχει μετρήσει κανένας πόσες φορές είναι πρώτο θέμα διεθνής είδηση στην Ελλάδα;
 
Το σάιτ του εφετείου Αθηνών χακαρίστηκε απ' τους Anonymous και μεταδίδει ΕΡΤ. Άρχισαν τα όργανα...
 
Θα υπάρχει όμως διαθέσιμο το nerit.tv

Κανένα nerit δεν είναι διαθέσιμο. Δεν ξέρω αν κάποιο απ' αυτά πρόλαβε και το καπάρωσε το υπουργείο -δεν το νομίζω- και βαριέμαι να το κοιτάξω, αλλά αυτήν την στιγμή είναι πιασμένα τα εξής:

nerit.gr
nerit.com.gr
nerit.eu
nerit.com
nerit.net
nerit.org
nerit.org.gr
nerit.tv
 
ΑΝ ήθελαν τα ιδιωτικά θα μπορούσαν να έχουν ενημέρωση για το θέμα. Αφού τους επιτρέπεται. Καθαρά απόφασή τους είναι.

Digea: Ένας υπέροχος ψηφιακός κόσμος

«Η Digea - Ψηφιακός Πάροχος Α.Ε. είναι η εταιρία που έχει συσταθεί από τα ιδιωτικά τηλεοπτικά κανάλια εθνικής εμβέλειας ALPHA, ALTER, ANT1, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV, MEGA, ΣΚΑΪ και STAR.

Κύρια δραστηριότητα της εταιρίας είναι η παροχή υπηρεσιών δικτύωσης και πολυπλεξίας (multiplexing), καθώς δικτύου ευρυεκπομπής (broadcasting) στα ιδιωτικά κανάλια εθνικής εμβέλειας αλλά και σε όποιον άλλο νόμιμο τηλεοπτικό σταθμό επιθυμεί να επιλέξει τις υπηρεσίες της. Ουσιαστικά δηλαδή, η Digea «χτίζει» το δίκτυο και μεταφέρει το περιεχόμενο των καναλιών, όπως αυτό παραδίδεται στις εγκαταστάσεις της. Έως και σήμερα, 21 κανάλια αξιοποιούν τις δυνατότητες και την τεχνογνωσία τη Digea στη μεταφορά ποιοτικότερου και χωρίς προβλήματα στη λήψη περιεχομένου προς τους τηλεθεατές.»

Δυστυχώς στο κείμενο δε γίνεται αναφορά στη δευτερεύουσα δραστηριότητα της εταιρίας.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
ΑΝ ήθελαν τα ιδιωτικά θα μπορούσαν να έχουν ενημέρωση για το θέμα. Αφού τους επιτρέπεται. Καθαρά απόφασή τους είναι.

Ναι, μπορούν. Μόλις είδα (σε Mega και Αντ1) το ειδικό δελτίο που μεταδόθηκε με ειδική έγκριση της ΕΣΗΕΑ και αποκλειστική θεματολογία την ειδησεογραφική κάλυψη δηλώσεων πολιτικών και συνδικαλιστών για την ΕΡΤ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ναι, μπορούν. Μόλις είδα (σε Mega και Αντ1) το ειδικό δελτίο που μεταδόθηκε με ειδική έγκριση της ΕΣΗΕΑ και αποκλειστική θεματολογία την ειδησεογραφική κάλυψη δηλώσεων πολιτικών και συνδικαλιστών για την ΕΡΤ.
Α, κι εγώ το είδα και δεν κατάλαβα -πάλι- και νόμιζα ότι έληξε η απεργία.
 
Ναι, μπορούν. Μόλις είδα (σε Mega και Αντ1) το ειδικό δελτίο που μεταδόθηκε με ειδική έγκριση της ΕΣΗΕΑ και αποκλειστική θεματολογία την ειδησεογραφική κάλυψη δηλώσεων πολιτικών και συνδικαλιστών για την ΕΡΤ.

Εγώ τα έχασα αυτά, τώρα άνοιξα SKAI να δω αν θα κάνει το ίδιο, αλλά δεν έχει τίποτα απ' ό,τι βλέπω. Στο δελτίο MEGΑ/Ant1 είπαν τίποτα για τις δεκάδες διακοπές από digea της αναμετάδοσης του προγράμματος της ΕΡΤ στον 902;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν άκουσα κάτι σχετικό. Μπορεί και να έχασα κάτι στο ζάπινγκ, αλλά μου φάνηκε ότι το δελτίο ήταν αυστηρά δομημένο. Θέμα, δηλώσεις και ανταποκριτές κατά ιεραρχική κομματική σειρά, συνδικαλιστές και ρεπορτάζ από τις συγκεντρώσεις στην ΕΡΤ (με δηλώσεις Τσίπρα) και την απεργιακή του ΠΑΜΕ (με δηλώσεις Κουτσούμπα) σήμερα και τελεία.
 
Top