11-6-2013: Κλείνει η ΕΡΤ

bernardina

Moderator
Γιατί αυτό χρειάζεται τώρα, απεργία από τα ΜΜΕ. Ούτε επίτηδες να το κάνανε.

Ε, ναι. Πάντα στα μεγάλα γεγονότα ακριβώς αυτό χρειάζεται. Απεργία από τα ΜΜΕ.
Για το επίτηδες παίρνουμε και όρκο ότι δεν. Ε;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μπα, στη συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω ότι υπάρχει συνδυασμός βλακείας και συνδικαλιστικού αυτοματισμού.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Οι συνδικαλιστές της ΕΣΗΕΑ, όπως και όλοι οι συνδικαλιστές στην Ελλάδα, ξέρουν μόνο δύο πράγματα: Απεργία και/ή διαδήλωση. Τρίτος δρόμος δεν υπάρχει. Π.χ. να σκεφτούν έξυπνα και να ενημερώσουν τον κόσμο, αντί να φιμώσουν τους δημοσιογράφους.
 
Λίγες σκέψεις κι από εμένα:

Θεωρώ το κλείσιμο της ΕΡΤ πολύ θλιβερό γεγονός, και τον τρόπο με τον οποίον έγινε επίδειξη κυβερνητικής αυθαιρεσίας. Και βέβαια δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος για τη μορφή που θα έχει η νέα ΕΡΤ. Παρ’ όλα αυτά έχω μερικές διαφωνίες με κάποια που γράφτηκαν παραπάνω, ιδίως με κάτι που γράφει ο Ελληγενής στο #48 (έτσι για να διαφωνήσει και κάποιος μαζί του! Sometimes criticism comes from where you least expect it, Helle! :D)

Για να ξεκινήσω με τα εύκολα, το πρώτο πράγμα που πρέπει να γίνει αύριο είναι να ζητηθεί η παραίτηση του Κεδίκογλου. Εντάξει, να χωνέψω το ομολογουμένως δυσκολοχώνευτο γεγονός ότι προ διετίας, όντας στην αντιπολίτευση, έβγαζε λογύδρια ενάντια του κλεισίματος της ΕΤ1, τα οποία θα μπορούσε κάλλιστα να τα είχε γράψει ο Λαφαζάνης. Τότε η ΝΔ σήκωνε την αντιμνημονιακή παντιέρα και όλα επιτρέπονταν. Όμως δεν γίνεται έναν μήνα πριν να διαψεύδεις με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο τα δήθεν «σενάρια» για κλείσιμο της ΕΡΤ, και ύστερα να βγάζεις αυτή την επιθετικότατη ανακοίνωση περί του σκανδάλου για το οποίο κανείς δεν μιλούσε. Αυτό σημαίνει ότι μόλις έναν μήνα πριν, από τη θεσμική θέση στην οποία βρίσκεσαι τώρα, μας δούλευες όλους ψιλό γαζί και μάλιστα μες στα μούτρα μας. Η διατήρηση του Κεδίκογλου στη θέση του θα είναι ένα βαρύτατο πλήγμα στην αξιοπιστία της κυβέρνησης. Και αν ο Σαμαράς είναι αρκετά χαζός να μην το βλέπει (που δεν έχω καμία αμφιβολία ότι είναι), οι άλλοι κυβερνητικοί εταίροι δεν μπορούν να το αφήσουν να περάσει έτσι. Το λιγότερο που έχουν να κάνουν οι Βενιζέλος και Κουβέλης είναι να ζητήσουν το κεφάλι του Κεδίκογλου.

Στα της ΕΡΤ: Θεωρώ απόλυτα επιθυμητό και χρήσιμο να υπάρχουν δημόσιοι τηλεοπτικοί και ραδιοφωνικοί σταθμοί, είτε τοπικής είτε πανεθνικής εμβέλειας, κυρίως για τους λόγους που αναφέρει ο Αζιμούθιος στο #39: για τη δυνατότητα προβολής εκπομπών χωρίς το μάτι να πέφτει διαρκώς στα μηχανάκια της AGB. Όμως η ύπαρξη ή μη δημόσιων ραδιοτηλεοπτικών σταθμών δεν έχει καμία σχέση με την ποιότητα της δημοκρατίας, όπως αφήνεται να εννοηθεί από πολλούς. Όπως ακριβώς δεν αποτέλεσε ποτέ απειλή για τη δημοκρατία η ανυπαρξία δημόσιων εφημερίδων. Έτσι, δεν μπορώ να συμφωνήσω με την παρακάτω φράση (με την προϋπόθεση ότι εκεί που ο Ελληγενής γράφει «αδέσμευτη, μη εμπορική ενημέρωση» εννοεί, όπως φαίνεται από τα συνδηλούμενα, τη δημόσια ραδιοτηλεόραση):

Ένα κράτος χωρίς αδέσμευτη, μη εμπορική ενημέρωση είναι ένα κράτος χωρίς φωνή, ένα κράτος χωρίς ανεξάρτητο τύπο.

Για την ακρίβεια, δεν διαφωνώ απλά, αλλά θα επιχειρηματολογούσα για το, κατά κάποιο τρόπο, αντίθετο: Ότι κράτος χωρίς ανεξάρτητο τύπο είναι ένα κράτος χωρίς ιδιωτική ενημέρωση. Αν θες να χειραγωγήσεις την ενημέρωση, δεν πρέπει να κλείσεις τους κρατικούς σταθμούς και τις κρατικές εφημερίδες, αλλά τους ιδιωτικούς σταθμούς και τις ιδιωτικές εφημερίδες. Χθες, μες στο θυμό του για το κλείσιμο της ΕΡΤ, ο πατέρας μου μού είπε: «Αυτά ούτε η χούντα δεν τα έκανε. Ούτε η χούντα δεν έκλεισε την ΕΡΤ», κάτι στο οποίο του απάντησα: «Μα φυσικά και η χούντα δεν έκλεισε την ΕΡΤ. Η χούντα μετέτρεψε την ΕΡΤ σε όχημα προπαγάνδας της. Θα ήταν εντελώς ηλίθιοι άμα έκλειναν ένα ισχυρότατο όργανο προπαγάνδας». Αυτό που θα έκανε μια χούντα σήμερα δεν θα ήταν να κλείσει την ΕΡΤ, αλλά να κλείσει τους ιδιωτικούς σταθμούς ή να τους ασκήσει τέτοια τρομοκρατία ώστε να τους μετατρέψει σε όργανο προπαγάνδας της, όπως έκανε η χούντα του ’67 με τις εφημερίδες. Την ΕΡΤ αποκλείεται να την έκλεινε. Απλά θα απέλυε όσους δημοσιογράφους αντιστέκονταν στη γραμμή της και θα τους αντικαθιστούσε με δικούς της.

Έτσι, δεν με ανησυχεί ούτε αυτό:

Άλλη σκέψη μου: συνειδητοποιείτε ότι αν γίνει καμιά στραβή (ή ίσια, αναλόγως πώς το βλέπετε) και πάμε σε εκλογές, η κάλυψή τους θα γίνει ΜΟΝΟ από ιδιωτικά κανάλια. Χμμμμμ...

Κι εδώ, το ακριβώς αντίθετο θα με ανησυχούσε. Να καλύπτονταν οι εκλογές μόνο από κρατικά κανάλια.

Διαβάζοντας διάφορα χθες και σήμερα, τελικά πείστηκα ότι η ΕΡΤ έπρεπε να κλείσει. (Μη βιαστείτε να κρίνετε, δεν συμφωνώ ούτε με τον τρόπο που έγινε ούτε με την προτεινόμενη λύση). Αυτό που τελικά με έπεισε ήταν ο σύνδεσμος που παρέθεσε η Μπέρνι στο #59. Ο συντάκτης του κειμένου βέβαια επιχειρηματολογεί κατά του κλεισίματος της ΕΡΤ, ωστόσο η εικόνα που παρουσιάζει στο πρώτο μισό του κειμένου είναι μια εικόνα τόσο μεγάλης αναξιοκρατίας που το μόνο συμπέρασμα που μπορώ να βγάλω είναι ότι δεν πρόκειται για τυχαίο γεγονός αλλά για κάτι με βαθύτερα, δομικά αίτια. Και το βασικό δομικό πρόβλημα έγκειται στο γεγονός ότι η ΕΡΤ είναι ένας κρατικός φορέας, υπό τον έλεγχο και την εποπτεία της κυβέρνησης. Αν αυτό δεν αλλάξει, δεν πρόκειται ποτέ να φτιάξουν τα πράγματα. Πώς θα μπορούσε να αλλάξει; Με την κατάργηση της ΕΡΤ ως έχει και την αντικατάστασή της από έναν δημόσιο αλλά ανεξάρτητο, μη κρατικό φορέα, οι προσλήψεις στον οποίον θα γίνονται αυστηρά μέσω ανεξάρτητης αρχής και το διοικητικό συμβούλιο του οποίου δεν θα διορίζεται από την εκάστοτε κυβέρνηση και δεν θα λογοδοτεί σε αυτήν. Βέβαια δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα ισχύει στην περίπτωση του νέου φορέα που σχεδιάζεται, καθώς, για παράδειγμα, στο Άρθρο 7 παρ. 1 του νομοσχεδίου διαβάζω:
Η Γενική Συνέλευση των μετόχων της ΝΕΡΙΤ-Α.Ε. απαρτίζεται από τους Υπουργούς α) Οικονομικών, β) Πολιτισμού & Τουρισμού και γ) τον Υπουργό που είναι εκάστοτε αρμόδιος για θέματα Τύπου και Μέσων Ενημέρωσης.

Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά τελικά το μόνο που φαίνεται να υπηρετεί η κίνηση είναι να ικανοποιηθεί η απαίτηση της τρόικας για απόλυση υπαλλήλων. Δεν περίμενα βέβαια κάτι διαφορετικό.
 
Πάντως,
Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΠΟΕΣΥ, από την απεργία των ΜΜΕ θα εξαιρεθούν τα μέσα που προβάλλουν το απεργιακό πρόγραμμα των εργαζομένων της ΕΡΤ. Επίσης, τα ραδιοτηλεοπτικά μέσα μπορούν με μικρά έκτακτα ενημερωτικά δελτία να προβάλλουν μόνο τις λαϊκές και δημοσιογραφικές κινητοποιήσεις, για το «λουκέτο» στην ΕΡΤ. Εδώ

Το τηλεοπτικό κανάλι "Zoom" του Zougla εκπέμπει ασταμάτητα από χτες. Από τα άλλα κανάλια, με την εξαίρεση του 902, φυσικά, δεν έχω ακούσει τίποτα.
 

SBE

¥
Νομίζω ότι γενικά στην Ελλάδα δεν ξέρουμε άλλο τρόπο διαμαρτυρίας.
Για παράδειγμα διάβαζα αλλού ότι ματαιώνεται συναυλία του Φεστιβάλ Αθηνών γιατί η χορωδία της ΕΡΤ που θα συμμετείχε δεν υπάρχει πια. Γιατί ρε παιδιά της χορωδίας; Τόσο δύσκολο είναι να εμφανιστείτε σαν χορωδία ιδιωτών πρώην εργαζομένων στην ΕΡΤ; Πάω στοίχημα ότι τα νομικά της σύστασης και της εμφάνισης της ομάδας μπορούν να κανονιστούν σε μια μέρα. Μια πολιτισμένη εμφάνιση όπως είχε προγραμματιστεί, συνοδευμένη από κάποια πράξη ειρηνικής διαμαρτυρίας θα αγγίξει πολύ περισσότερο κόσμο.

Ομοίως, στο φιλμάκι που έβαλε πιο πάνω ο Ελληγενής πιο πολύ με ενόχλησαν οι απουσίες των μεγάλων ονομάτων της ΕΡΤ. Το ξέρω ότι το έφτιαξαν πρόχειρα, αλλά δεν αναγνώρισα σχεδόν κανέναν από τους ομιλητές και όλοι έμοιαζαν να ανήκουν στην συνομοταξία της γκρίζας ατημέλητης αλογοουράς. Ελπίζω να φτιάξουν και τίποτα με αυτούς που εμείς το κοινό έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε. Καλός ο πόνος του απολυμένου απλού υπαλλήλου, αλλά ας δούμε και αυτούς που αγαπήσαμε σα θεατές (και δεν εννοώ την εκνευριστικότατη Στάη).
 
...και όλοι έμοιαζαν να ανήκουν στην συνομοταξία της γκρίζας ατημέλητης αλογοουράς...
SBE, πεθαίνω να σε δω σε πάνελ μαζί με τον Μουτσινά να δίνεις λαμέ γόβες και λαδιά πασούμια :p :p :p

edit: μόλις συνειδητοποίησα ότι έδωσα όλους τους λόγους για την ύπαρξη δημόσιας τηλεόρασης σε μία φράση :blush::eek:
 
Το τηλεοπτικό κανάλι "Zoom" του Zougla εκπέμπει ασταμάτητα από χτες. Από τα άλλα κανάλια, με την εξαίρεση του 902, φυσικά, δεν έχω ακούσει τίποτα.

Στο ραδιόφωνο πάντως ο 105,5 σήμερα εξέπεμπε κανονικά.
 

bernardina

Moderator
SBE, πεθαίνω να σε δω σε πάνελ μαζί με τον Μουτσινά να δίνεις λαμέ γόβες και λαδιά πασούμια :p :p :p

edit: μόλις συνειδητοποίησα ότι έδωσα όλους τους λόγους για την ύπαρξη δημόσιας τηλεόρασης σε μία φράση :blush::eek:

Πρόσεχε τι λες, μη σου ξαμολύσω καμιά Μπήλιω...:twit::whistle:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Νομίζω ότι γενικά στην Ελλάδα δεν ξέρουμε άλλο τρόπο διαμαρτυρίας.
Για παράδειγμα διάβαζα αλλού ότι ματαιώνεται συναυλία του Φεστιβάλ Αθηνών γιατί η χορωδία της ΕΡΤ που θα συμμετείχε δεν υπάρχει πια. Γιατί ρε παιδιά της χορωδίας; Τόσο δύσκολο είναι να εμφανιστείτε σαν χορωδία ιδιωτών πρώην εργαζομένων στην ΕΡΤ; Πάω στοίχημα ότι τα νομικά της σύστασης και της εμφάνισης της ομάδας μπορούν να κανονιστούν σε μια μέρα. Μια πολιτισμένη εμφάνιση όπως είχε προγραμματιστεί, συνοδευμένη από κάποια πράξη ειρηνικής διαμαρτυρίας θα αγγίξει πολύ περισσότερο κόσμο.
Συμφωνώ απόλυτα. Η εμφάνιση να γίνει, η χορωδία να μοιράσει φέιγ-βολάν με τη διαμαρτυρία της.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΠΟΕΣΥ, από την απεργία των ΜΜΕ θα εξαιρεθούν τα μέσα που προβάλλουν το απεργιακό πρόγραμμα των εργαζομένων της ΕΡΤ. Επίσης, τα ραδιοτηλεοπτικά μέσα μπορούν με μικρά έκτακτα ενημερωτικά δελτία να προβάλλουν μόνο τις λαϊκές και δημοσιογραφικές κινητοποιήσεις, για το «λουκέτο» στην ΕΡΤ.

Είμαι ο μοναδικός που βλέπει διάφορα περίεργα (πέρα από τα περίεργα ελληνικά) σε αυτή την ανακοίνωση;
 

SBE

¥
Όλι, δεν έχω ιδέα για τι πράμα μιλάς, αλλά να μην ξεχνάμε ότι εγώ είμαι αρκετά μεγάλη για να θυμάμαι την μεγάλη αλλαγή της κρατικής τηλεόρασης το '81, με την εκλογή του ΠΑΣΟΚ. Από τη μια μέρα στην άλλη γεμίσανε τότε οι οθόνες μας γκριζομάλληδες μουστακαλήδες ατημέλητους ζιβαγκοφόρους ή ξεκουμποπουκαμισάδες. Μπορεί να μην είχαν αλογοουρές, αλλά τους φοβήθηκε το μάτι μου από τότε.
 
@SBE ναι, βρε, πλάκα κάνω!
@Ντοκ τι εννοείς; Για το απεργιακό πρόγραμμα λες; Οι εργαζόμενοι της ΕΡΤ εκπέμπουν ασταμάτητα από χτες.
 

bernardina

Moderator
Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΠΟΕΣΥ, από την απεργία των ΜΜΕ θα εξαιρεθούν τα μέσα που προβάλλουν το απεργιακό πρόγραμμα των εργαζομένων της ΕΡΤ. Επίσης, τα ραδιοτηλεοπτικά μέσα μπορούν με μικρά έκτακτα ενημερωτικά δελτία να προβάλλουν μόνο τις λαϊκές και δημοσιογραφικές κινητοποιήσεις, για το «λουκέτο» στην ΕΡΤ.

Είμαι ο μοναδικός που βλέπει διάφορα περίεργα (πέρα από τα περίεργα ελληνικά) σε αυτή την ανακοίνωση;
Όχι....
 
Για την ακρίβεια, δεν διαφωνώ απλά, αλλά θα επιχειρηματολογούσα για το, κατά κάποιο τρόπο, αντίθετο: Ότι κράτος χωρίς ανεξάρτητο τύπο είναι ένα κράτος χωρίς ιδιωτική ενημέρωση. Αν θες να χειραγωγήσεις την ενημέρωση, δεν πρέπει να κλείσεις τους κρατικούς σταθμούς και τις κρατικές εφημερίδες, αλλά τους ιδιωτικούς σταθμούς και τις ιδιωτικές εφημερίδες.

Μα η ΕΡΤ δεν έκανε κυβερνητική προπαγάνδα γιατί η εκάστοτε κυβέρνηση μεν προσπαθούσε να χειραγωγήσει την ενημέρωση και το πρόγραμμα μέσα από τα φυτευμένα τους παιδιά, αλλά στην πράξη αντιπολίτευση έκανε -ή κρατούσε ουδέτερη στάση- τουλάχιστον το μισό πρόγραμμα της ΕΡΤ. Όταν η ΕΡΤ είχε Λυριτζή και Οικονόμου τούς παρακολουθούσα. Δεν ένιωσα ποτέ να κάνουν κυβερνητική προπαγάνδα, τουναντίον.

Επισημαίνω ξανά την ανάγκη διαχωρισμού των εννοιών κυβέρνηση και κράτος. Άλλο κρατική ενημέρωση, άλλο η κυβερνητική. Σε κάθε περίπτωση, αυτό που κάνουν είναι ακριβώς αυτό που φοβάσαι και με το οποίο διαφωνείς, σκοπεύουν να πετάξουν την ΕΡΤ στα σκουπίδια και να ιδρύσουν ένα και μοναδικό κανάλι κυβερνητικής προπαγάνδας.

Ομοίως, στο φιλμάκι που έβαλε πιο πάνω ο Ελληγενής πιο πολύ με ενόχλησαν οι απουσίες των μεγάλων ονομάτων της ΕΡΤ. Το ξέρω ότι το έφτιαξαν πρόχειρα, αλλά δεν αναγνώρησα σχεδόν κανέναν από τους ομιλητές και όλοι έμοιαζαν να ανήκουν στην συνομοταξία της γκρίζας ατημέλητης αλογοουράς. Ελπίζω να φτιάξουν και τίποτα με αυτούς που εμείς το κοινό έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε. Καλός ο πόνος του απολυμένου απλού υπαλλήλου, αλλά ας δούμε και αυτούς που αγαπήσαμε σα θεατές (και δεν εννοώ την εκνευριστικότατη Στάη).

Το φιλμάκι περιείχε υλικό από τις τελευταίες ώρες της ΕΡΤ, αυτοί που βλέπεις να μιλάνε είναι αυτοί που βρίσκονταν εκείνην την στιγμή εκεί.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΠΟΕΣΥ, από την απεργία των ΜΜΕ θα εξαιρεθούν τα μέσα που προβάλλουν το απεργιακό πρόγραμμα των εργαζομένων της ΕΡΤ. Επίσης, τα ραδιοτηλεοπτικά μέσα μπορούν με μικρά έκτακτα ενημερωτικά δελτία να προβάλλουν μόνο τις λαϊκές και δημοσιογραφικές κινητοποιήσεις, για το «λουκέτο» στην ΕΡΤ.

Είμαι ο μοναδικός που βλέπει διάφορα περίεργα (πέρα από τα περίεργα ελληνικά) σε αυτή την ανακοίνωση;

Εννοώ ότι δεν καταλαβαίνω (δεν με βοηθούν, ίσως, τα ελληνικά μου) αυτό το «εξαιρούνται από την απεργία τα μέσα που προβάλλουν ...» τι ακριβώς σημαίνει; Εννοεί «Να αναμεταδίδουν το πρόγραμμα;» Ολόκληρο;
Αλλά και αυτό το «μπορούν» στη δεύτερη πρόταση (τα ραδιοτηλεοπτικά μέσα μπορούν ...) με τα ελληνικά μου, το καταλαβαίνω «επιτρέπεται --αυτό και τίποτε άλλο». Σωστά το καταλαβαίνω;
 

SBE

¥
Παρεμπιπτόντως, επειδή οι γκρίνιες για την ΕΡΤ επικεντρώνονται κυρίως στις ειδήσεις, ας θυμηθούμε λίγο ότι το 90% του προγράμματος δεν είναι ειδησεογραφικό. Από την άλλη, κομματικό- ξεκομματικό μαγαζί, η ΕΡΤ δεν έπαυε να έχει προσωπικό πολύ καλής ποιότητας. Δεν αναφέρομαι στους παρουσιαστές, παρόλο που αυτούς θυμόμαστε, αλλά σε όλους τους άλλους. Αλλά και για τους παρουσιαστές... Εγώ που έβλεπα μικρή τον Θαυμαστό Κόσμο της Μουσικής ή πιο μεγάλη άκουγα τον Πετρίδη ή τον Κωστάλα να περιγράφει τον χορό στον πάγο σκοτίστηκα τι ψηφίζει ο Πετρίδης ή ο Κωστάλας ή η ομάδα που έφτιαξε τον Κόσμο της Μουσικής (φοβερή εκπομπή για παιδιά, παρεμπιπτόντως, άσχετο αν για τους πιο πολλούς απο εμάς από το ένα αυτί μπήκε κι από το άλλο βγήκε και εξακολουθούμε να ακούμε γαβ γαβ). Αν είναι τόσοι πολλοί οι ποιότικοί ραδιοτηλεορασάνθρωποι στην Ελλάδα, και τους αφήνει απ'έξω η κομματική ΕΡΤ, γιατί είναι έτσι όπως είναι τα ιδιωτικά κανάλια;
 
Επισημαίνω ξανά την ανάγκη διαχωρισμού των εννοιών κυβέρνηση και κράτος. Άλλο κρατική ενημέρωση, άλλο η κυβερνητική.

Μα ποια είναι η ουσιαστική διαφορά; Το κράτος το διοικεί η εκάστοτε κυβέρνηση. Ο προϊστάμενος κάθε κρατικού υπαλλήλου είναι ο αρμόδιος Υπουργός στον οποίον υπάγεται η υπηρεσία του.
Η μόνη ουσιαστική διαφορά που μπορεί να υπάρξει είναι μεταξύ κρατικής και δημόσιας ενημέρωσης, αν και εφόσον υπάρχουν δημόσια μέσα μη κρατικά, ανεξάρτητα από τον έλεγχο των κυβερνήσεων.


Σε κάθε περίπτωση, αυτό που κάνουν είναι ακριβώς αυτό που φοβάσαι και με το οποίο διαφωνείς, σκοπεύουν να πετάξουν την ΕΡΤ στα σκουπίδια και να ιδρύσουν ένα και μοναδικό κανάλι κυβερνητικής προπαγάνδας.

Ναι, πολύ πιθανόν.
 
@Ντοκ
Είναι απλό, κτγμ. Τα ιδιωτικά κανάλια, αυτή τη στιγμή, δεν παρουσιάζουν δημοσιογραφικές και ενημερωτικές εκπομπές λόγω της απεργίας. Εξαιρούνται από τον περιορισμό αυτόν αν αποφασίσουν να προβάλουν αναμετάδοση του απεργιακού προγράμματος της ΕΡΤ για όσο θέλουν, ή αν διακόπτουν το πρόγραμμά τους για να προβάλλουν ενημερωτικά δελτία με αποκλειστικό περιεχόμενο το θέμα της ΕΡΤ. Άρα και απεργία κάνουν -δεν προβάλλουν τις κανονικές ενημερωτικές/δημοσιογραφικές εκπομπές- και τον σκοπό ενημέρωσης εξυπηρετούν. Αν θέλουν.
Βέβαια, η Digea χτες έριχνε διαρκώς το σήμα του 902 που αναμετάδιδε το πρόγραμμα της ΕΡΤ επειδή έδειχνε παράνομο περιεχόμενο.
 
Top