Χρώματα

bernardina

Moderator
Greige (Γκρι μπεζ)

greige_05.jpg
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πώς θα λέγατε στα ελληνικά το mint green; Ορισμένα από αυτά που βλέπουμε στις εικόνες θα τα έλεγα "φιστικί", αλλά βλέπουμε και πολλά που δεν πλησιάζουν.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αυτό δεν λέγεται πέπερμιντ; (Το έχω ακούσει και πίπερμαν, από το λικέρ. Επίσης, το έχω διαβάσει και εδώ, στη Λέξι. :))
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δίκιο έχεις. Καλύτερα πίπερμαν που είναι πιο γνωστό από το ποτό της παλιάς εποχής.
 
Καλύτερα πίπερμαν που είναι πιο γνωστό από το ποτό της παλιάς εποχής.
Γνωστό στη γιαγιά μας, ίσως. :p
Αν δε θες ακρίβεια και θες να εξασφαλίσεις άμεση κατανόηση, θα προτιμούσα μάλλον το φιστικί. Αναλόγως το κείμενο βέβαια.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εμένα πάντως το «πίπερμαν» (με αυτή την έννοια, του ποτού) μου 'ναι παντελώς άγνωστο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ζαζουλέα μου, το ξέρουμε ότι εσύ είσαι βρέφος σε σχέση μ' εμένα.

  • Ο gourmet του 1960 στα καλά εστιατόρια της εποχής παράγγελνε μετά το φαγητό ένα «πίπερμαν».
  • Η θεία μου η Αμαλία-κοκέτα πρώτης και απόφοιτος του σχολαρχείου- με τρατάρει πίπερμαν και σοκολατάκι “μαργαρίτα” και μου λέει: Να μην είσαι εγωιστής. Αξιοπρεπής να είσαι!
  • Πίσω στην δεκαετία του '60 στα ρεφενέ πάρτι..... Έβαζαν όλοι κάτω ότι είχαν και οι ετοιμασίες αρχίζανε ..... Βερμούτ, πίπερμαν τα ποτά... Χύμα... το πίπερμαν προτιμούσαν τα κορίτσια... φιστίκια... στραγάλια.... άντε και κανένα καναπεδάκι στην καλύτερη....
 
Σιγά, δεν είναι και τόσο σπάνιο το πίπερμαν. Αν και οι νεότεροι όντως θα είχαν πρόβλημα κατανόησης.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα.

Για το mint green προτείνω ανοιχτό πράσινο του δυόσμου. Το πίπερμαν να το κρατήσουμε για το peppermint.

Διαβάζω:
The color mint green is a light tint of the color mint.
http://en.wikipedia.org/wiki/Spring_green#Magic_mint

Κοιτάζω τα mint και peppermint στα χρωματολόγια:
http://tx4.us/nbs/nbs-m.htm
http://tx4.us/nbs/nbs-p.htm

Αλλά ποιο είναι το χρωματολόγιο του συντάκτη;
 

nickel

Administrator
Staff member
Γράφει κάποιος mint green στο γραφτό του. Με τα χρώματα όμως δεν ξέρεις αν ο συντάκτης πηγαίνει με βάση κάποιο χρωματολόγιο ή, ας πούμε, τις παιδικές του αναμνήσεις. Άσε που δεν αποκλείεται να ζούμε όλοι σε μια σχετικότητα και το πράσινο του ενός να είναι το κόκκινο του άλλου.
:)
 

bernardina

Moderator
Γράφει κάποιος mint green στο γραφτό του. Με τα χρώματα όμως δεν ξέρεις αν ο συντάκτης πηγαίνει με βάση κάποιο χρωματολόγιο ή, ας πούμε, τις παιδικές του αναμνήσεις. Άσε που δεν αποκλείεται να ζούμε όλοι σε μια σχετικότητα και το πράσινο του ενός να είναι το κόκκινο του άλλου.
:)

Προφανώς κάτι τέτοιο συμβαίνει. Αλλιώς δεν εξηγείται για ποιο λόγο το παντόνι (κατά το πανξουτόνι) έχει για Mint green αυτό, ενώ το λεξικό που μας επισύναψες έχει, πάρα πολύ σωστά, τις αποχρώσεις που συναντά κανείς στη μέντα και τον δυόσμο, δηλαδή πολύ πιο έντονο και σκούρο.
Και επιμένω: αυτό το παλ (ή παστέλ) που έδωσε η Αλεξάνδρα στην ερώτησή της, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου το λέμε φιστικί. Ίσως άλλη μια αυθαιρεσία, φαντάζομαι, αφού κανένα φιστίκι δεν έχει παρόμοιο χρώμα, απλώς έτσι βγαίνει στη ζαχαροπλαστική! (και ποιος δεν θυμάται το παγωτό ξυλάκι με γεύση φιστίκι...)
Όσο για το spring green της βίκης, εμείς το λέγαμε λαχανί or something. Αργότερα το συνάντησα και ως πράσινο τροπικό (ίσως επειδή το λαχανιέ έκανε πολύ λαϊκό ;) )
Όπου, βέβαια, στο πράσινο τροπικό το παντόνι έχει κάτι σαν πετρόλ και πάει λέγοντας. Και φέξε μου και γλίστρησα...:confused:

Για να επανέλθω στο θέμα, εγώ θα έβαζα φιστικί. Ουγκ!:D
 

nickel

Administrator
Staff member
Έτσι θα μπορέσουμε να αλλάξουμε και την παροιμία (με βάση και το άλλο που έγραψα πιο πάνω: «το πράσινο του ενός μπορεί να είναι το κόκκινο του άλλου»):

What's mint sauce for the goose is peanut sauce for the gander.
:)
 

daeman

Administrator
Staff member
Helle, σωστόστ. Pistachio, not peanut.

pistachio green

Pistachio-Green.jpg pistachios.jpg

Ένα πίπερμαν στον κύριο του #156. Και για μένα ένα βερμουτάκι, να στυλωθώ, να βρω το θάρρος να χορέψω μπλουζ με την ξανθιά συμμαθήτρια που χαλβαδιάζω από το δημοτικό, μόλις τελειώσει το Α Κάζα ντ' Ιρένε. Και φιστικάκια, ε; Αιγίνης, αν έχει. Κάνε, Θε μου, το θαύμα σου.

 
Last edited:

SBE

¥
Επίσης, το παγωτό φιστίκι είναι πιο ανοιχτό από το φιστίκι Αιγίνης.
Τη μέντα δεν την έχω ακούσει να τη χρησιμοποιούμε για χρώμα, και μεγάλωσα σε σπίτι με μοδίστρα που όλο για υφάσματα και μόδες μιλάγανε.
Πέρα από το ότι μέντα για μένα που είμαι παιδί της πόλης είναι αυτό που έχουν οι οδοντόκρεμες και δεν το συνδέω με κανένα φυτό.
Ο δυόσμος από την άλλη, είναι γνωστός.
 
Top