Χρώματα

Μιας και βρήκα το Goldenrod στο διάβα μου, θα έλεγα πως είναι πορτοκαλοκίτρινο. Από την άλλη για γυναίκα η χρωματική μου παλέτα είναι πολύ περιορισμένη οπότε μπορεί άλλα να βλέπω άλλο να είναι. Και μιας και το έπιασα το pale goldenrod που μου μοιάζει ή για απαλό χρυσαφί ή, για να πω την μαύρη αλήθεια, απαλό εκρού ενώ το dark goldenrod μάλλον για σκούρο πορτοκαλοκαφέ (μάλλον ε; )
 

nickel

Administrator
Staff member
goldenrod
Μια προσπάθεια για ακριβέστερη απόδοση του αγγλικού θα ήταν «κίτρινο της χρυσόβεργας». Για την αντιστρεψιμότητα και μόνο και όχι επειδή ξέρουμε τι κίτρινο έχουν οι χρυσόβεργες ή φροντίζουν οι χρυσόβεργες να μένουν στο ίδιο χρώμα, μήπως και πέσουν έξω οι υπολογισμοί στα Pantone.

http://www.gpnc.org/goldenro.htm
 

crystal

Moderator
Πάντως το χρώμα στο λινκ που δίνεις, Νίκελ, εγώ καναρινί θα το έλεγα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό είναι μια τέχνη που δεν κατέχουμε οι άντρες. Ξέρουμε τα βασικά χρώματα: μπλε, κίτρινο, κόκκινο, πράσινο, πορτοκαλί, καφέ. Άντε και το βυσσινί του φόρουμ. Μας δείχνεις βεραμάν, λαδί, φιστικί, λαχανί, σμαραγδί, εμετί — όλα «πράσινα» θα τα πούμε. Και στον τυπογράφο: 44 Red, 114 Green, 28 Blue. Άλλο ημισφαίριο, άλλο επίπεδο συνεννόησης. :-)
 

bernardina

Moderator
 

Attachments

  • 14-0951_goldenrod_1.jpg
    14-0951_goldenrod_1.jpg
    14.7 KB · Views: 134

daeman

Administrator
Staff member
Πάντως το χρώμα στο λινκ που δίνεις, Νίκελ, εγώ καναρινί θα το έλεγα.

Διαλιέχτε, έχω λέγετε, άσπρα, κόκκινα, κίτρινα, παρδαλά (χωρίς φατσούλα, γιατί πέρασα το όριο των 5 εικόνων ανά ποστ):

220px-Canary_nesting.jpg canaryredfactor.jpg 250px-Yellow_finch_1.jpg 240px-Canary_perched_inside_cage.jpg 240px-Domestic_Canary_-_Serinus_canaria.jpg

Canaries are generally divided into three main groups: Colorbred Canaries (bred for their many colour mutations - Ino, Eumo, Satinette, Bronze, Ivory, Onyx, Mosaic, Brown and Red Factor etc.), Type Canaries (bred for their shape and conformation - Border, Fife, Gloster, Gibber Italicus, Raza Española, Berner, Lancashire, Yorkshire, Mexicana, Australian Plainhead, etc.), and Song Canaries (bred for their unique and specific song patterns - Spanish Timbrado, German Roller (also known as "Harzer Roller"), Waterslager (also known as "Malinois"), American Singer, Russian Singer, Persian Singer).

While wild canaries are a yellowish-green colour, domestic canaries have been selectively bred for a wide variety of colours, such as yellow, orange, brown, black, white, and red. (The colour red was introduced to the domesticated canary through hybridisation with the red siskin, a type of South American finch.
)

Αυτό είναι μια τέχνη που δεν κατέχουμε οι άντρες. Ξέρουμε τα βασικά χρώματα: μπλε, κίτρινο, κόκκινο, πράσινο, πορτοκαλί, καφέ. Άντε και το βυσσινί του φόρουμ. Μας δείχνεις βεραμάν, λαδί, φιστικί, λαχανί, σμαραγδί, εμετί — όλα «πράσινα» θα τα πούμε. Και στον τυπογράφο: 44 Red, 114 Green, 28 Blue. Άλλο ημισφαίριο, άλλο επίπεδο συνεννόησης.

Μη με τσιγκλάτε, έχω κακό προηγούμενο με τα σάπια.
“Everything that needs to be said has already been said. But since no one was listening, everything must be said again.” ;-)
 

crystal

Moderator
Δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς να πεις. Και τα ποντίκια έχουν διάφορα χρώματα, αλλά "ποντικί" λέμε μόνο το γκρίζο.
 

daeman

Administrator
Staff member
Δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς να πεις. Και τα ποντίκια έχουν διάφορα χρώματα, αλλά "ποντικί" λέμε μόνο το γκρίζο.

Τίποτα δεν προσπαθώ να πω, και που τα λέω ποιες μ' ακούνε;

Να αναδιατυπώσω λοιπόν, με τρόπο ευχάριστο και προσπελάσιμο στο γυναικείο μυαλό:
Οι άντρες, με το φτωχό, άκαμπτο μυαλό τους, συνήθως αναζητούν μονοσήμαντες αντιστοιχίες στα πάντα (που δεν έχουν χρώματα με τη στενή έννοια του όρου, μόνο άσπρο-μαύρο), μεταξύ αυτών και στα χρώματα. Γι' αυτό το σκοπό, επινοούν απανωτές θεωρίες και συστήματα ακριβούς (χα, χαχά) περιγραφής των χρωμάτων (RGB, CMYK, HSL, SuXuMuSuTu), οι πόβεροι πλανημένοι. Με όπλα (χωρίς όπλα δεν μπορούν, έτσι έχουν διαμορφωθεί πια, επίθεση!) τον ορθολογισμό, τις επιστημονικές αρχές και τα όργανα ακριβείας, όλο το στέρεο (νομίζουν) οικοδόμημα που έχουν υψώσει γύρω τους ανά τους αιώνες για να μη νιώθουν ανασφάλεια, αναλύουν με τις ώρες σε εργαστηριακές συνθήκες τους χρωματισμούς, τα μήκη κύματος του φωτός, όλα τα σχετικά φαινόμενα, για να καταλήξουν όλο καμάρι για τα κατορθώματά τους στις εκάστοτε περιγραφές με τα συστήματα που επινόησαν. Λένε λοιπόν ότι το τάδε χρώμα περιγράφεται στο αρτζιμπί με τούτα τα νούμερα, στο ΣΜΥΚ μ' εκείνα, στο Χουσουλού με τ' άλλα, ό,τι τέλος πάντων προτιμά ο καθείς. Κορδωμένοι σαν τους διάνους, πάνε στη γυναίκα και της λένε τα σχετικά νούμερα κι εκείνη τους κοιτάζει λες και είναι νούμερα. Γιατί, βλέπεις, η γυναίκα, στην απέραντη σοφία της, έχει καταλήξει προ πολλού ότι ανασφάλειες δεν πρόκειται να πάψουν να υπάρχουν, ότι η ακριβής περιγραφή των πάντων (και των πάντα) είναι μια χίμαιρα που υπάρχει μόνο στο αντρικό μυαλό, έχει ξεπεράσει τον φόβο μην της πουν ότι λέει ανακρίβειες, και πλέον χαλαρώνει και το απολαμβάνει. Σέρνει λοιπόν τον άντρα στα μαγαζιά (άμα της κάτσει, πράγμα που συμβαίνει συνήθως μόνο στα πρώτα στάδια, στα μέλια της σχέσης τους, και αν) και του πετά στην κεφαλή ονομασίες χρωμάτων που βασίζονται σε πράγματα μεταβαλλόμενα και άστατα (la donna è mobile), πράγματα που εξαρτώνται από τις εκάστοτε συνθήκες, τις ιδιοτροπίες και τα καπρίτσια της φύσης, όπως το καναρινί που συζητάμε. Εκείνος, όλο φρίκη που το οικοδόμημα που έχτισε αποδεικνύεται σαθρό μπροστά στη γυναικεία βεβαιότητα (που σε τέτοια θέματα δεν σηκώνει κουβέντα, καθώς έχει ειδικότητα και πείρα αιώνων αποθηκευμένη πια στα χρωμοσώματά της), προσπαθεί να ψελλίσει αντίλογο, να ανακτήσει τη χαμένη του αξιοπιστία και τη θέση ισχύος που νόμιζε ότι κατείχε, αλλά μπροστά στο αγριεμένο της βλέμμα και τις κοφτές κουβέντες της που δεν σηκώνουν ΣουΞουΜουΣουΤου (σύστημα ή όχι), προτιμά να σωπάσει, ξέροντας κι εκείνος από αιώνες εμπειρίας (κωδικοποιημένης στα δικά του χρωμοσώματα) ότι σε τέτοιο καβγά δεν πρόκειται να βγει νικητής, ότι μάλλον θα χάσει σημαντικές για τον ίδιο παραχωρήσεις παρά θα κερδίσει κάτι απτό, και επιτέλους βλέπει και αυτός το φως το αληθινό (ή έτσι καμώνεται), αντιλαμβάνεται ότι μια πύρρεια νίκη δεν είναι και πολύ ωφέλιμη για τη σωματική και ψυχική του υγεία και αρχίζει να σφυρίζει αδιάφορα, σαν το καναρίνι που βλέπει τη γάτα να πλησιάζει απειλητικά το κλουβί του, αλλά δεν θέλει να δείξει φοβισμένο μην το πάρει απάνω της η γάτα. Όπως εγώ τώρα.

Τελικά, φαίνεται πως το θέμα των χρωμάτων είναι θέμα χρωμοσωμάτων (και σωμάτων).


Αχ καναρίνι μου, καναρινάκι μου
αχ καναρίνι μου γλυκό,
πάρ’ το φαρμάκι μου, πάρ’ το σαράκι μου
και κάν’ τα όμορφο σκοπό.

Στη φυλακή σου βάλε με
μα διώξε μου τον πόνο,
εσύ που ξέρεις να ξεχνάς
με το τραγούδι μόνο.

Σε κάλυψα, ε, σε κάλυψα;
:p
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν το βιβλίο «Άνδρες από τον Άρη, γυναίκες από την Αφροδίτη» δεν περιέχει την ανάλυση του #109, προτείνω να την προσθέσει στην επόμενη έκδοση. Να μας φωτίσει όλους.
 

bernardina

Moderator
Αχ καναρίνι μου, καναρινάκι μου
αχ καναρίνι μου γλυκό,
πάρ’ το φαρμάκι μου, πάρ’ το σαράκι μου
και κάν’ τα όμορφο σκοπό.

Στη φυλακή σου βάλε με
μα διώξε μου τον πόνο,
εσύ που ξέρεις να ξεχνάς
με το τραγούδι μόνο.

Σε κάλυψα, ε, σε κάλυψα;
:p

Έλα, βάλ' της αυτόν τον μπίτλη να της τραγουδήσει love me do! και όλα θα πάνε καλά.:D
 

daeman

Administrator
Staff member
Πάντως το χρώμα στο λινκ που δίνεις, Νίκελ, εγώ καναρινί θα το έλεγα.

I Taut I Taw a Puddy Tat :)


Δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς να πεις. Και τα ποντίκια έχουν διάφορα χρώματα, αλλά "ποντικί" λέμε μόνο το γκρίζο.

I thaw a mouthe :woot:

[video=youtube;1c6eEqmobUw]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=1c6eEqmobUw[/video]

... Τελικά, φαίνεται πως το θέμα των χρωμάτων είναι θέμα χρωμοσωμάτων (και σωμάτων).

Birds of a feather :D

 

SBE

¥
[SUB][/SUB]Αν δεν έχω ήδη εκφράσει την αηδία μου με τις θεωρίες περί Άρη και Αφροδίτης, να την εκφράσω τώρα. Με εξαίρεση ίσως όσους έχουν αχρωματοψία, τις διαφορές ανάμεσα στα χρώματα της ίδιας ομάδας τις βλέπουμε όλοι μας. Επιπλέον το καναρινί είναι το έντονο κίτρινο, άσχετα από τα άλλα χρώματα των καναρινιών, γιατί τα καναρίνια που βλέπουμε στην Ελλάδα είναι τα κοινά, σε κλουβί. Ομοίως όλοι λίγο πολύ συμφωνούμε τι χρώμα είναι το μουσταρδί, το λεμονί και το καναρινί και τα ξεχωρίζουμε όταν τα βλέπουμε. Και περισσότεροι άντρες ζωγράφοι κυκλοφορούν παρά γυναίκες. Αυτοί ξέρουν άραγε τις αποχρώσεις τους;
 
Αυτό είναι μια τέχνη που δεν κατέχουμε οι άντρες. Ξέρουμε τα βασικά χρώματα: μπλε, κίτρινο, κόκκινο, πράσινο, πορτοκαλί, καφέ. Άντε και το βυσσινί του φόρουμ. Μας δείχνεις βεραμάν, λαδί, φιστικί, λαχανί, σμαραγδί, εμετί — όλα «πράσινα» θα τα πούμε. Και στον τυπογράφο: 44 Red, 114 Green, 28 Blue. Άλλο ημισφαίριο, άλλο επίπεδο συνεννόησης. :-)

Δηλαδή χακί, μωβ, μπεζ, ροζ, γαλάζιο, κυανό, φαιό, άλικο/πορφυρό, ιώδες είναι χρώματα που δεν αναγνωρίζεις;

Οι άντρες το χρώμα του δέρματός τους δεν το ξέρουν;
 
Δεν υπάρχει σωτηρία. Τα κλισέ καταπολεμούνται με κυριολεξία, σπασικλισμό και λεπτομερειομανία. :)
 

daeman

Administrator
Staff member
[...] Επιπλέον το καναρινί είναι το έντονο κίτρινο, άσχετα από τα άλλα χρώματα των καναρινιών, γιατί τα καναρίνια που βλέπουμε στην Ελλάδα είναι τα κοινά, σε κλουβί. Ομοίως όλοι λίγο πολύ συμφωνούμε τι χρώμα είναι το μουσταρδί, το λεμονί και το καναρινί και τα ξεχωρίζουμε όταν τα βλέπουμε. Και περισσότεροι άντρες ζωγράφοι κυκλοφορούν παρά γυναίκες. Αυτοί ξέρουν άραγε τις αποχρώσεις τους;


Have you seen her dressed in blue
Seen the sky in front of you

And her face is like a sail
Speck of white so fair and pale
Have you seen a lady fairer


Have you seen her all in golden rod
Like a queen in days of old

She shoots colours all around
Like a sunset going down
Have you seen a lady fairer

She comes in colours everywhere;
She combs her hair
She's like a rainbow
Lexicolours in the air
Oh, everywhere


She comes in colors - Love


A thought in my head, I think
Of something to do
Expressions tell everything
I see one on you

When I was invisible
I needed no light
You saw right through me, you said
Was I out of sight?

Whoa-oh-oh-oh, my love she comes in colors
You can tell her from the clothes she wears

:)
 
Μερικά πολύ ευρηματικά ονόματα χρωμάτων εδώ (παλιά αλλά και σύγχρονα). Για να σας δελεάσω: court-ordered urine sample yellow, void of existential agony black... :-D
 
Top