Χρώματα

bernardina

Moderator
Κάνε, Θε μου, το θαύμα σου.

Χμιχμιχμιχ icon_mrgreen.gif
 
Επίσης, το παγωτό φιστίκι είναι πιο ανοιχτό από το φιστίκι Αιγίνης.

Δεν υπάρχει μία και μοναδική απόχρωση. Για του λόγου το αληθές, ορίστε μερικές εικόνες, δύο εκ των οποίων συνοδεύονται -καθόλου τυχαία- από αιγίνης (τα οποία, αν δεν κάνω λάθος, χρησιμοποιούνται για να δώσουν την συγκεκριμένη γεύση στο παγωτό). Παρεμπιπτόντως, ίδιο ακριβώς χρώμα έχει το παγωτό μέντας.







 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σιγά σιγά θα μας πείτε και ότι τα παγωτά παίρνουν το χρώμα τους από τα βασικά συστατικά τους. :D Για χρώματα τροφών δεν έχετε ακούσει τίποτε;
 

SBE

¥
Το πιο ρεαλιστικό χρώμα το έχει το παγωτό της φωτογραφίας 2 (αν κι έχω φάει παγωτό φιστίκι Αιγίνης πιο ανοιχτόχρωμο) αλλά αυτό που καταλαβαίνουμε οι περισσότεροι είναι νομίζω αυτό της τελευταίας φωτογραφίας. Τα άλλα δείχνουν ότι έτρεμε το χέρι του ζαχαροπλάστη όταν έβαζε το χρώμα.
 
Εγώ αντιθέτως θα έλεγα το πρώτο. Οι περισσότερες εταιρείες είχαν ακριβώς αυτήν την απόχρωση στο παγωτό τους (π.χ. η πρώην Δέλτα). Τώρα έχουν αλλάξει λίγο τα πράγματα, συνηθίζονται τα πιο σκούρα χρώματα. Π.χ., δείτε τις αποχρώσεις της ΕΒΓΑ και της ΔΕΛΤΑ (νυν Nestlé):





Ορίστε και η απόχρωση μέντας της Nestlé:

 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Συνεχίστε ελεύθερα να συγκρίνετε την φιστικοπρασινίλα σε φωτογραφίες προϊόντων που έχουν τεχνητό χρωματισμό στο φυσικό τους, έχουν περάσει από φότοσοπ πριν βγουν στη δημοσιότητα και που καθένας που τις κοιτάζει εδώ μέσα τις βλέπει διαφορετικά επειδή έχει και διαφορετική (και 99% ακαλιμπράριστη) οθόνη...
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Καλά, καλά, άσ' τα αυτά,
άλλο σε τρώει εσένα
πως σήμερα λέμε πολλά,
μιλάμε ολοένα
για ενός
πρασίνου τη χροιά,
ενώ αν ήταν ένα
από τα
κόκκινα, χα χα,
τα πολυθρυλημένα,
μέχρι και τα μουστάκια σου
θα λάμπανε, στην πένα,
κι εδώ τις αναρτήσεις σου
θα έβαφες με χένα

:twit:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κουίζ: Τίνος;

Με την προσωπική εργασία των αθλητών και τη χορηγία του επιχειρηματία Μαρίνου Μαρινάκη ο χώρος μετατράπηκε σε γήπεδο και γραφεία του συλλόγου. Τα χρώματα της ομάδας ήταν το κόκκινο και το λευκό.

Σωστά το ξεκινήσανε,
με χρώμα φράουλα-κρέμα
μα λάθος συνεχίσανε
με φιστικί το βλέμμα.

Πηγή του αποσπάσματος (διότι είμαστε σοβαρόν φόρουμ, βεβαίως βεβαίως)
 

daeman

Administrator
Staff member
H πρώτη μεγάλη επιτυχία του Π.Ο.Α. ήταν η νίκη με 9-0 απέναντι στον Πειραϊκό Σύνδεσμο στον τελικό του κυπέλλου των αγώνων που διοργάνωσε ο Δήμος Τρικκαίων το Σεπτέμβριο του 1908.
Πηγή: ιδέστε σιαπάν'.

Ε, αφού δεν είχε ακόμα (ακόμα, νεοσύλλεκτοι; ) γάβρους στον Περαία, πήγανε για ψάρεμα στα Τρίκαλα. :p

Ευχαριστώ, δεν το ήξερα. Εδώ εγώ παύω, ΟΚ; Καλά τα πειράγματα, μα είναι για άλλα νήματα, στο Playground, να μην πω άλλα φόρουμ, γήπεδα, αρένες. Θα μου πεις, τι το 'θελα και το ξεκίνησα; και θα 'χεις δίκιο, αλλά κρατιέται το δαιμόνιο;
Έχεις όμως άλλη μία, μία μου και μία σου.
:) Φερπλέι, ριπλέι.
 
Συνεχίστε ελεύθερα να συγκρίνετε την φιστικοπρασινίλα σε φωτογραφίες προϊόντων που έχουν τεχνητό χρωματισμό στο φυσικό τους, έχουν περάσει από φότοσοπ πριν βγουν στη δημοσιότητα και που καθένας που τις κοιτάζει εδώ μέσα τις βλέπει διαφορετικά επειδή έχει και διαφορετική (και 99% ακαλιμπράριστη) οθόνη...

Αυτό το τελευταίο ισχύει για όλο το νήμα και όλα τα χρώματα. Πάντως το γεγονός είναι ότι αυτό το παγωτό φιστίκι ονομάζεται έτσι και γιατί φτιάχνεται από φιστίκι αιγίνης αλλά και γιατί έχει το χρώμα των αιγίνης. Το πώς η κάθε εταιρεία προσπαθεί να προσομοιώσει το χρώμα δεν έχει σχέση.
 

bernardina

Moderator
Συνεχίστε ελεύθερα να συγκρίνετε την φιστικοπρασινίλα σε φωτογραφίες προϊόντων που έχουν τεχνητό χρωματισμό στο φυσικό τους, έχουν περάσει από φότοσοπ πριν βγουν στη δημοσιότητα και που καθένας που τις κοιτάζει εδώ μέσα τις βλέπει διαφορετικά επειδή έχει και διαφορετική (και 99% ακαλιμπράριστη) οθόνη...

Γι' αυτό κι εγώ όπου γίνεται κοτσάρω και το παντόνι ως μέτρο σύγκρισης.
Για τα γαβροβαζελικά don't get me started...icon_mrgreen.gif :wub:
 

nickel

Administrator
Staff member
...γιατί φτιάχνεται από φιστίκι αιγίνης αλλά και γιατί έχει το χρώμα των αιγίνης

Γλωσσικό: Όχι, δεν υπάρχει κανένας καλός λόγος να πεζογραφηθεί το αρχικό της Αίγινας. Με πεζό θα γράψουμε το αιγινίτικο φιστίκι.
 

Earion

Moderator
Staff member
Μικρή παρατήρηση: Το χακί δεν έχει να κάνει με γαλλικά. Μας ήρθε από τα εγγλέζικα έτοιμο, λέξη που οι Άγγλοι ξεσήκωσαν από τις Ινδίες.

Earion, το γράφω και πιο πάνω ότι το χακί μάς ήρθε από τα αγγλικά. Ωστόσο (κι εδώ είναι το αξιοσημείωτο), δεν το είπαμε κάκι όπως οι Άγγλοι, ούτε καν χάκι — αλλά χακί, με γαλλοποιημένη την προσαρμογή του στην ελληνική γλώσσα.

Σωστή παρατήρηση, Ζάζουλα, ως προς τον τονισμό. Το επίσης ενδιαφέρον με τη λέξη είναι εκείνο το αρχικό «χ», που δεν οφείλεται ότι ούτε σε αγγλική ούτε σε γαλλική επιρροή· αυτό προκάλεσε την απορία ενός πολύ παλαιού λογίου και μια κάποια απόπειρα ερμηνείας:

Εις τους καταλόγους των γαλλικών εργοστασίων το χρώμα του υφάσματος τούτου γράφεται Κακί, και εις τους γερμανικούς Khaki. Ίσως και παρ’ ημίν χάριν ευφωνίας εδασύνθη η πρώτη συλλαβή της λέξεως.

Μπάμπης Αννίνος. Ιστορικά σημειώματα. Αθήνα: Εστία, 1925, σ. 277, σημ. 1.
 

bernardina

Moderator
Ως προς το γιατί τονίζεται στη λήγουσα, μια καλή εξήγηση δεν θα ήταν το ότι ακολουθεί τον συνήθη τονισμό των χρωμάτων; Μαβί, ροδακινί, πορτοκαλί, φιστικί, ανθρακί... χακί.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
cerulean

Cerulean, also spelled caerulean, is a color term that may be applied to certain colors with the hue ranging roughly between blue and cyan, overlapping with both. It also largely overlaps with azure and sky blue, although cerulean is dimmer.
The first recorded use of cerulean as a color name in English was in 1590. The word is probably derived from the Latin word caeruleus, "dark blue, blue or blue-green", which in turn probably derives from caelulum, diminutive of caelum, "heaven, sky".


Το βλέπουμε εδώ. Υπάρχει κάποια άλλη απόδοση εκτός από τιρκουάζ, όπως μου φαίνεται εμένα;
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Βαθυγάλανο, ουρανί (που λέει η Μπερνί) έχει το GWord. Για τα χρώματα, εγώ μπροστά σε κυρίες ωχριώ και συνήθως δεν μιλώ.
 
Για τα χρώματα, εγώ μπροστά σε κυρίες ωχριώ και συνήθως δεν μιλώ.
Όσο για μένα, και ό,τι κι αν λέει η ιατρική, έχω διαγνώσει στον εαυτό μου δαλτονισμό - δεν εξηγείται αλλιώς. Δεν με πολυπειράζει όμως: τα μάτια της Μόνικας είναι υπεράνω χρωματικής κλίμακας.
 
Top