Ονόματα για καριέρα στην Ελλάδα (και όχι μόνο)

SBE

¥
Διαφήμιση που άκουσα χτες στον ελληνικό ραδιοφωνικό σταθμό του Λονδίνου την ώρα που οδηγούσα, οπότε οι λεπτομέρειες μου διαφέυγουν:
Μπλα μπλα, αν χρειάζεστε χρήματα ή θελετε να υποθηκεύσετε τα κοσμήματά σας, μπλα μπλα, επιτόκιο 6% το μήνα, 100-τόσο τοις εκατό το χρόνο μπλα μπλα, επικοινωνήστε με τον κύριο Νίκο (ή κάπως έτσι) της εταιρίας Σάιλοκ & Σία (Shylock & Co).
:eek: άκουσα καλά;
Θα μας βρέιτε στο τηλεφωνο Τάδε μπλα μπλα, Σάιλοκ & σία
:eek: Πλάκα κάνουνε ή εγώ δεν άκουσα καλά; [δυναμώνει την ένταση]
Shylock & Co, for all your financial needs
:rolleyes::laugh::lol::clap::clap::clap::lol:


Αναρωτιέμαι αν αυτό είναι ορισμός του έπικ φέιλ. Φαντάζομαι τον κύριο Νίκο τον τοκογλύφο ενεχυροδανειστή να λέει σε κάποιον τα σχέδιά του για μια νέα εταιρία κλπ και να ζητάει να του προτείνουν όνομα, να ακούγεται πολύ εγγλέζικο, πολύ φερέγγυο, να είναι και λίγο παραδοσιακό, λίγο παλιομοδίτικο. Και να του λέει ο άλλος το Σάιλοκ πώς σου ακούγεται;
 
Αναρωτιέμαι αν αυτό είναι ορισμός του έπικ φέιλ. Φαντάζομαι τον κύριο Νίκο τον τοκογλύφο ενεχυροδανειστή να λέει σε κάποιον τα σχέδιά του για μια νέα εταιρία κλπ και να ζητάει να του προτείνουν όνομα, να ακούγεται πολύ εγγλέζικο, πολύ φερέγγυο, να είναι και λίγο παραδοσιακό, λίγο παλιομοδίτικο. Και να του λέει ο άλλος το Σάιλοκ πώς σου ακούγεται;
Κάπως σαν τον Chandler που προτείνει στον Joey για καλλιτεχνικό ψευδώνυμο το Joseph Stalin; :-) :-)
 

SBE

¥
Eγώ είμαι της τρας λογοτεχνίας του παρελθόντος, μου θύμησε ότι στο Όσα παίρνει ο Άνεμος η Σκαρλετ αναζητεί φανταχτερό όνομα για το μαγαζί της, κατά προτίμηση να περιέχει τη λέξη emporium κι ο Ρετ της προτέινει caveat emptor-ium, διαβεβαιώνοντάς την ότι ταιριάζει γάντι στο εμπόρευμά της. Τελικά πριν κρεμάσει την ταμπέλα στην πρόσοψη, κάποιος της λέει τι σημαίνει.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Αν ήταν και εκατόγχειρας, θα προσδιοριζόταν σαν «εκατογχειρουργός-οφθαλμίατρος»; :p
 

SBE

¥
Δεν είναι όνομα για καριέρα, και δεν είναι όνομα για Ελλάδα, αλλά το είδα και νόμισα ότι με δούλευαν.
Από τη Βίκι:
Sir Robert Keith O'Nions [...] is a British scientist and current President & Rector of the Imperial College London.
 
Και η θεωρία.
The theory of nominative determinism suggests that a person’s name can help form their choices in life, influencing the character they develop or profession they adopt. Coined by journal New Scientist in 1994, the term suggests Mr Diamond (Σημ. ο άλλος απατεώνας διευθυντής της Μπάρκλεϊς) and Mr Ricci could indeed have been destined for a career in banking.

Και επιπλέον, το όνομά σου μπορεί να επηρεάσει και την υγεία σου: σε μια μικρή έρευνα στην Ιρλανδία βρέθηκε ότι αν σε λένε Brady, έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να εμφανίσεις βραδυκαρδία :-)
 

nickel

Administrator
Staff member
Για αυτά τα ταιριαστά ονόματα («όνομα και πράμα» που λέμε εμείς) οι αγγλόφωνοι έχουν τον δικό τους όρο:

aptonym ή aptronym (Θεωρώ καλύτερο το πρώτο, στην παρέα όλων των -ωνύμων, ενώ το δεύτερο επιχειρεί να παντρέψει το apt με το patronym).

Από το ODE:

aptronym
/ˈaptrənɪm/
(also aptonym)
noun

A person’s name that is regarded as amusingly appropriate to their occupation:
  • he began collecting aptronyms when he saw an ad for a flower shop operated by Flora Gardner
  • while Maryland lacks a ‘Judge Judge’, there are many attorneys here with aptonyms
  • I know how much you like aptonyms, so I just thought I'd pass on that my company has a smart grid expert named Ken Van Meter.
  • Some people pay attention to aptonyms because they appear to provide evidence that a person's name may indicate a person's professional destiny.
  • I used to collect aptonyms if I saw an interesting one in print.

Origin
1920s: from apt + -onym, probably on the pattern of patronym.

http://www.oxforddictionaries.com/definition/english/aptronym

Επίσης:
http://en.wikipedia.org/wiki/Aptronym (Αξίζει η λίστα με ονόματα για καριέρα.)
http://en.wiktionary.org/wiki/aptonym
 

daeman

Administrator
Staff member
 

pidyo

New member
Και στα ελληνικά; Καταλληλώνυμο; Πρεπώνυμο; Προσηκώνυμο; Προσφορώνυμο; Ταμαμώνυμο; Τακαπληκτικώνυμο; Γαντιτουερχετώνυμο;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Συντάσσομαι με το προσηκώνυμο (αν και θα έχει πολλές παρακροάσεις)...
 

daeman

Administrator
Staff member
...
προσφυώνυμο, ενδεικνυώνυμο, ευστοχωνύμιο, κν. όνομα και πράμα, όνομα-κουτί, ταιριαστόνομα,
ο,τιπρεπώνυμο, πρεπονόμι (λαϊκότρ.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Εγώ είχα εγκαταλείψει την οροπλαστική μάχη από το #53, κυρίως γιατί μου είχε κολλήσει το αταίριαστο ταιριαστώνυμο. Οπότε έγραψα για «όνομα και πράμα». :-(
 
Top