Ονόματα για καριέρα στην Ελλάδα (και όχι μόνο)

Έχει καταχωριστεί ο κ. Τρελλόπουλος, Διευθυντής του Κέντρου Ψυχικής Υγείας στο Βενιζέλειο Νοσοκομείο Ηρακλείου; («στα μπενιζέλjα», που λένε και οι γριές με το μουστάκι… άσχετο)
 

daeman

Administrator
Staff member
Συγγνώμη... Τον Βουκεφάλα ξεθάψανε; :eek:

Εεε, κοντά έπεσες :p:

 
Όπως υπάρχει το σουβλατζίδικο του Σουβλάκη στην πόλη της Κέρκυρας (βλ. το αντίστοιχο νήμα του Translatum), έτσι και στην Κυψέλη της Αίγινας υπάρχει το σουβλατζίδικο του Γιώργου Καλαμάκη, όπου γίνεται χαμός τα παρασκευοσάββατα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ο πρώην βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Χρήστος Αηδόνης αποφάσισε να ακολουθήσει την πραγματική του επώνυμη κλίση και έβγαλε δίσκο (μουσικό, εννοείται).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κύπρος: Χωρίς εκμεταλλεύσιμες ποσότητες αερίου το "Αμαθούσα" (είδηση από εδώ)

[...]
Για τα αποτελέσματα της γεώτρησης στο «Αμαθούσα», ο υπουργός Ενέργειας Γιώργος Λακκοτρύπης θα ενημερώσει σήμερα επισήμως εκπροσώπους των κοινοβουλευτικών κομμάτων.
[...]
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Καθώς διάβαζα το ρεπορτάζ της Αγγελικής Σπανού για την Κύπρο («Η Αφροδίτη συνέρχεται») και έχω φτάσει στις λεπτομέρειες για τις εξορύξεις, μαθαίνω ότι ο υπουργός Ενέργειας της Κύπρου ονομάζεται Λακκοτρύπης!

Να πω κι εγώ μια φορά για κάποιο φόρουμ που το λένε Λεξιλογία!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το φόρουμ τωόντι υπάρχει, φρέσκα ονόματα δεν βλέπω να υπάρχουν... :)
 
Τωόντι, που λέτε κι εσείς. Υπάρχει ο κύριος Φρέσκος, αλλά εμπορεύεται έπιπλα. Αν πουλούσε λαχανικά, κάτι θα κάναμε.
 
Στην τηλεόραση μιλούσε για τη λίπανση των καλλιεργειών η καθηγήτρια Χρυσή Λασπίδου
 
Τι μου θύμισες τώρα! Όταν ήμουν στο ΥΠΕΧΩΔΕ είχα γνωρίσει τον καθηγητή της Γεωπονικής Λεωνίδα Λουλούδη.

Μόλις τώρα διαπίστωσα ότι πέθανε πέρυσι, κρίμα και δεν ήταν πολύ μεγάλος.
 
Θυμάμαι στο γυμνάσιο που είχαμε έναν πολύ αυστηρό και παλαιών αρχών διευθυντή, των χουντικών προτύπων, με επώνυμο Πατρίδας. Είχα και μια σειρά μου στον στρατό που τον έλεγαν Δήμο Θεσσαλονίκη, αλλά δεν ξέρω πού δουλεύει τώρα. Θα είχα πλάκα πάντως... :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Θυμάμαι στο γυμνάσιο που είχαμε έναν πολύ αυστηρό και παλαιών αρχών διευθυντή, των χουντικών προτύπων, με επώνυμο Πατρίδας.
Εμείς στο δημοτικό είχαμε έναν πολύ αυστηρό δάσκαλο, που λεγόταν Ελληνούδης Πελοπίδας. Το Ελληνούδης συνεχίζει να υπάρχει στα Σέρρας.
 
Top