Νεολογισμοί (Neologisms)

daeman

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Τα λεξικά δεν πρόκειται ποτέ να φιλοξενήσουν όλες τις λέξεις που σχηματίζονται με κάποια από τα πιο συνηθισμένα συνθετικά — και στην κορυφή είναι τα καλο- και κακο-. ...

Μερικά ευχετήρια καλο- υπάρχουν συγκεντρωμένα στο νήμα Greek congratulatory phrase. Αντιγράφω μόνο όσα δεν έχουν τα λεξικά (το ΛΚΝ τουλάχιστον που είναι πιο εύκολο να ελέγξω), ευνόητα γιατί ο καθένας μας φτιάχνει πανεύκολα όσα θέλει στην καθισιά του (καλοκάθιστος, που επίσης δεν λημματογραφείται), αρκεί να είναι σωστή η σύνθεση, καλοζυγιασμένη, και να μη διστάζει να την κάνει:

καλομαγείρευτα, καλόβραστες, καλοφούρνιστα, καλόσπαρτο, καλομάζωχτα, καλοβάδιστα, καλοκάμωτα, καλοτσέπωτα, καλοσκόρπιστα, καλοτάιστος, καλοσούβλιστος, καλοστεφάνωτη (καλοκρέμαστος), καλολερωμένα (καλολέρωτα)
κ.ο.κ. ων ουκ έστιν αριθμός.

Καλοδιάβαστα (ούτε αυτό λημματογραφείται) και καλόχαρη η μέρα σας! :)
 

desje

New member
Καλησπέρα, :)
μελετώ κι εγώ ένα αγγλικό κείμενο στο οποίο πρέπει να βρω τους νεολογισμούς... μήπως υπάρχει κάποια έγκυρη σελίδα όπου μπορώ να πληκτρολογώ ας πούμε την λέξη και να είμαι σίγουρη πως είναι νεολογισμός; Σκέφτηκα και κάτι άλλο και θα ήθελα την άποψη σας... Έστω ότι βρίσκω μια λέξη και δεν είμαι σίγουρη αν είναι ή όχι νεολογισμός. Να την πληκτρολογήσω στο Online Etymology Dictionary και σύμφωνα με την χρονολογία που εμφανίζει να την εισάγω η όχι στην λίστα με τους νεολογισμούς μου... Από ποια χρονολογία κι έπειτα μπορεί να ξεκινήσει να θεωρείται κάποια λέξη νεολογισμός; Πέρα φυσικά από πολύ σύγχρονες λέξεις, όπως pokemon λόγου χάρη. :) Ίσως ακουστεί αστεία η ιδέα μου, αλλά έψαξα και στο διαδίκτυο και δεν βρήκα κάποια σελίδα που να με βοηθάει ... όποτε σκέφτηκα αυτό!!
Καληνύχτα σε όλους :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Υποθέτω ότι στην εργασία σού ζητά να βρεις τους νεολογισμούς, χωρίς να ορίζει τι θεωρεί νεολογισμό. Ο όρος νεολογισμός είναι σχετικός: κάθε εποχή έχει τους δικούς της νεολογισμούς. Άρα υποθέτω ότι μιλάμε για σημερινούς νεολογισμούς. Ικανοποιητικό ορισμό δεν γνωρίζω. Η χρονολογία δεν λέει κάτι, εκτός αν το ορίζει η ερώτηση. Είναι νεολογισμός το Pokemon, που είναι εμπορική επωνυμία του 1995; Επίσης, δεν αποτελεί μέτρο το αν έχει περάσει ή όχι στα λεξικά: τα αγγλικά λεξικά, ιδιαίτερα όσα έχουν και διαδικτυακή παρουσία, περνάνε πια τις νέες λέξεις πολύ γρήγορα στο λημματολόγιό τους.

Ένα από τα αγαπημένα μου διαδικτυακά λεξικά είναι αυτό:
http://www.oxforddictionaries.com/

Περιλαμβάνει πολλούς νεολογισμούς. Θα βρεις π.χ. το selfie και στο Origin λέει «early 21st century». Να λοιπόν ένας καλός χρονολογικός δείκτης.

Αν μια λέξη δεν είναι σ' αυτό το λεξικό:
http://www.merriam-webster.com/

και είναι στο παραπάνω της Οξφόρδης (ή δεν είναι ούτε εκεί), τότε μπορείς να πεις με αρκετή σιγουριά ότι είναι νεολογισμός.

Μπορείς πάντα να ρωτήσεις και εδώ. :)
 

desje

New member
:D :) Ευχαριστώ ΠΟΛΥ για την βοήθεια... ΕΤΣΙ θα το κάνω λοιπόν. Να'σαι καλά!!!!!! Αχ, χαζομάρα μου το pokemon μάλλον, αν και μια περίοδο χρησημοποιούνταν πολύ ως όρος, ειδικά στο εξωτερικό είχε γίνει κάτι σαν σλόγκαν... γι' αυτό το είπα... αλλά τώρα που μου το εξήγησες δεν θα το ξαναχρησιμοποιήσω ως παράδειγμα. ;) Ναι, δεν αναφέρεται η εργασία σε χρονολογία, οπότε θα κάνω αυτό που μου πρότεινες... Και πάλι ευχαριστώ πολύ!!!

Υ.Γ. Αυτό το forum με βοηθάει τελικά περισσότερο από οποιονδήποτε... Σας ευχαριστώ όλους!!
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν έχω χρόνο για εκτεταμένη έρευνα, οπότε θα ρωτήσω πρώτα αν κάποιος ξέρει στα σίγουρα: Ποιοι είναι οι γιαλόμπες;

Έγραψε ο Θ. Χειμωνάς προχτές στο athensvoice:

Μέχρι εδώ, τίποτα το πρωτοφανές. Έλα όμως που λίγο μετά την αντιπαράθεσή του με τα οργισμένα ελληνικά νιάτα ο –υπουργός επαναλαμβάνουμε– κ. Γεωργιάδης έγραψε με στόμφο στο Twitter: «Κομμουνιστές, δεν σας φοβόμαστε». Εγώ βέβαια δεν είδα τίποτα Βελουχιώτες με φυσεκλίκια στο αμφιθέατρο. Κάτι γιαλόμπες μόνο…

Γυαλούμπα δεν είναι. Μήπως είναι παραφθορά τού γιαλόμες; Το οποίο επίσης δεν γνώριζα αλλά μαθαίνω ότι είναι οι αναγνώστες του Γιάλομ, κάτι σαν nerds, υποθέτω βάσει συγκειμένου.
 

nickel

Administrator
Staff member
χρονογραμμή

η γραμμική παρουσίαση γεγονότων σε χρονολογική σειρά

Αγγλικά παραδείγματα:
http://en.wikipedia.org/wiki/Timeline

Στο Facebook:
Your Timeline, which we sometimes refer to as your profile, is your collection of the photos, stories and experiences that tell your story.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ίσως πρέπει να επισημάνουμε ότι ο όρος timeline αποδίδεται ως λωρίδα χρόνου σε εφαρμογές της Microsoft και άλλες μεταφράσεις.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
χαμηλοθέρμιδο Τρόφιμο με χαμηλή θερμιδική αξία (με μετρημένα στα δάχτυλα προς το παρόν ευρήματα, το άκουσα από τηλεοπτικό σεφ).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Βλέπω ότι το discordianism αποδίδεται ντισκορντιανισμός. Δεν θα ήταν καλύτερο κάτι με ελληνική ρίζα, όπως λ.χ. εριδοκρατισμός ή διχονοιασμός;
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Διχονοιοκρατία;

Προσθήκη:
διχονοιοκράτης, διχονοιοκρατικός
 

Zazula

Administrator
Staff member
Η αλήθεια είναι ότι η πρώτη μου αίσθηση ήταν (και παραμένει) υπέρ της κατάληξης -(ι)σμός, διότι δηλώνει σαφέστερα ότι πρόκειται για θρησκεία.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
χρονογραμμή

η γραμμική παρουσίαση γεγονότων σε χρονολογική σειρά

Αγγλικά παραδείγματα:
http://en.wikipedia.org/wiki/Timeline

Στο Facebook:
Your Timeline, which we sometimes refer to as your profile, is your collection of the photos, stories and experiences that tell your story.

Ίσως πρέπει να επισημάνουμε ότι ο όρος timeline αποδίδεται ως λωρίδα χρόνου σε εφαρμογές της Microsoft και άλλες μεταφράσεις.

Σχετική (για τον σχηματισμό του όρου) και η αναλογία με την πολύ πιο καθιερωμένη χρονοσειρά = time series.
 

nickel

Administrator
Staff member
Είδα κάπου χτες τον πρωτολογισμό ζητω-φωνατζήδες (μαζί με το άχρηστο ενωτικό). Νομίζω ότι ο νεολογισμός ζητωκραυγαστές έχει τριφτεί αρκετά ώστε να μπει και στα λεξικά. Υπάρχει πάντα, με μεταφορική σημασία, και το χειροκροτητές.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλτσοδέτα: μειωτικός-υβριστικός (σεξιστικός) χαρακτηρισμός για γυναίκα πολιτικό, που θεωρείται μέλος του κομματικού σωλήνα ή προσωπική επιλογή του κομματικού αρχηγού. Πρωτακούστηκε από έναν βουλευτή του ΠΑΣΟΚ εναντίον μιας συναδέλφου του την εποχή των έντονων εσωτερικών κομματικών αναταραχών το φθινόπωρο 2011 (που οδήγησαν στην παραίτηση του Γ. Παπανδρέου από την πρωθυπουργία και τη δημιουργία της κυβέρνησης Παπαδήμου).

Φαινομενικά, τουλάχιστον, καμία άμεση σχέση με τον συνδικαλισμό της καλτσοδέτας, δηλαδή τον συνδικαλισμό όσων μασκαρεύονται συνδικαλιστές, φορώντας την εσθήτα του εργατοπατέρα πάνω από το κουστούμι του εκκολαπτόμενου πολιτικάντη και του κομματικού φερέφωνου (από το κείμενο στο οποίο παραπέμπει ο σύνδεσμος) που αποκαλείται έτσι από έναν τέτοιο Άγγλο συνδικαλιστή ονόματι Garter.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τέρμα στο «ξύσε ξύσε» και στο «Ξυστό». Υποδεχτείτε το Σκρατς και το σκρατσάρω, στα πρότυπα του αμερικάνικου scratchcard.

Υπάρχει ήδη το σκρατσάρω για το εφετζίδικο ξύσιμο της βελόνας πάνω σε δίσκους βινυλίου.

To produce a distinctive sound on a turntable by moving a vinyl record back and forth while manipulating the crossfader
http://en.wiktionary.org/wiki/scratch?rdfrom=Scratch
 

nickel

Administrator
Staff member
παρτάκιας, ο (πληθ. παρτάκηδες) αυτός που κοιτάζει την πάρτη του, που ενδιαφέρεται αποκλειστικά και μόνο για το δικό του συμφέρον, ο φιλοτομαριστής

Δείτε και:
http://www.slang.gr/lemma/show/partakias_2932

Μπορούμε να πούμε ότι ο όρος χρησιμοποιείται και για όσους αγαπούν τα πάρτι;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εκατοντάδες ευρήματα για τη λέξη κωδικολόγιο, η οποία αποδίδει μεταξύ άλλων και το code list.
 
Top