Μεταφοροφοβία και εισαγωγικομανία

Και ο Σκάι ξεπερνά κάθε όριο:

Ένα smartwatch με μπαταρία που κρατά «έως» και 14 ημέρες

Γιατί; Τι σας συμβαίνει; Σας κρατάνε ομήρους και στέλνετε κρυφά σήματα;;
εισαγωγικά.PNG
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δηλαδή, δεν αναστέλλει; Μεταφορική είναι η έννοια; Ο τιτλατζής του skai.gr ξαναχτυπά.

Ο Τραμπ «αναστέλλει» τη συμβολή των ΗΠΑ στη χρηματοδότηση του ΠΟΥ.

12A3E077-20BC-4456-97B4-6454FE612CFB.jpg
 

kotskons

New member
Καλησπέρα. Θα συμφωνούσατε ή όχι με τη χρήση εισαγωγικών στις παρακάτω περιπτώσεις;

  • Ο Κ.Α. είναι ένας καλλιτέχνης που «γέννησε» μεγάλο καλλιτεχνικό έργο.
  • Έμεινα μισή όταν ο Γιάννης «έφυγε» (σημ: από τη ζωή).
  • Στο χωριό μας όλες τις νέες κοπέλες τις λέμε «νύφες».
Ευχαριστώ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα σου πω εδώ το καλωσόρισες, γιατί δεν έχω ώρα να περάσω από τα κόμματα ακόμα.
Στο πρώτο παράδειγμα δεν είναι απαραίτητα τα εισαγωγικά. Είναι γνωστή και καθιερωμένη μεταφορική σημασία. Δεν υπάρχει περίπτωση να προκύψει παρερμηνεία.
Στο δεύτερο παράδειγμα θα τα κρατούσα, ιδίως έτσι λακωνική που είναι η διατύπωση, γιατί μόνο έτσι μπορεί να υποψιαστεί ο αναγνώστης τη μεταφορική σημασία (ο ακροατής είναι άλλη υπόθεση).
Στην τρίτη περίπτωση είναι θέμα σύμβασης. Κάποιοι βάζουν και κάποιοι δεν βάζουν. Νομίζω ότι τα εισαγωγικά είναι απλούστερη και σαφέστερη λύση.
 

SBE

¥
Οχι, ναι, όχι θα έλεγα εγώ, αλλά είναι θέμα προτίμησης. Ακόμα καλύτερα θα απόφευγα την εκφραστη του 2, για να μην υπαρχει καμία παρανόηση, γραπτη ή προφορική. Στο κάτω κάτω πες έφυγε απο τη ζχωή.
Την πάτησα δυο φορές τελευταία:
με κάποιον που σε συζητηση περί συνεπιμέλειας μου έιπε ότι ο πατέρας του έφυγε όταν ήταν μικρός, κι εγώ κατάλαβα ότι ο πατέρας του εγκατέλειψε την οικογένεια,
με τη γειτόνισσά μου που μου ειπε ότι εφυγε ο γάτος της και νόμισα ότι πρεπει να της δώσω συλληπητήρια ενώ ο γάτος είχε πάει τσάρκα με το σπάρο στη Ραφήνα (και βρέθηκε μετά από λίγες μέρες).
 

kotskons

New member
Δυστυχώς @SBE στη δική μου περίπτωση έχω να κάνω με απομαγνητοφώνηση λόγου τρίτων, οπότε δεν μπορώ να αλλάξω ούτε λέξη.

Όπως και να έχει, σας ευχαριστώ και πάλι. Καλώς σας βρήκα, @nickel.
 

SBE

¥
Tελικά τους έδιωξε ή δεν τους έδιωξε; Από εδώ.
(καλά και το υπόλοιπο άρθρο έχει πολλά τέτοια και χειρότερα, αλλά αυτό είναι πάνω πάνω)

1650367283630.png
 
Τώρα, φταίει όποιος το διαβάσει αυτό αν θεωρήσει ότι τα ευρήματα τα φύτεψε (ή «φύτεψε», αν προτιμάτε) η ΕΛΑΣ;
βρήκε.PNG
 

nickel

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι, ανάλογα με την πηγή, τα εισαγωγικά είτε έχουν το νόημα που αναφέρεις είτε έχουν το νόημα που λέει το νήμα μας: Ρε, δεν είναι για χόρταση τα εισαγωγικά!
 

Earion

Moderator
Staff member
Μήπως είχε την πρόθεση να βάλει αστερίσκους για να δηλώσει γράμματα bold;

Μια απλή *εφηβική* απορία, με μεγαλύτερο *καμάρι*
 
Για το «εφηβική» και το «καμάρι», μπορεί να ισχύει αυτό - και θα μπορούσαν ίσως να δικαιολογηθούν και τα κανονικά εισαγωγικά. Αλλά στο «εδώ» και στο «τι»...; o_O
 
Top