Λεξιπλασίες (Nonce words)

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
μπομπαρύζι

Οινοπνευματώδες ρυζοποτό που το πίνουν φτωχοί Κινέζοι (εμπνευσμένο από εδώ).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
ελλήμπους

Λέξη με αμφιλεγόμενη ετυμολογία από τη σύνθεση Έλλην+πους.
Μονάδα μέτρησης για ειδικές ελληνομετρήσεις, ίση με 15 αγγλικά πόδια (και 457,5 εκατοστά του γαλλικού μέτρου). Λέγεται ότι ισούται με το μήκος του δεξιού ποδιού του χρυσελεφάντινου αγάλματος του Δία στην Ολυμπία (που εκτιμάται ότι είχε σε καθιστή θέση ύψος 12 μέτρων --κάντε τις πράξεις μόνοι σας).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
certifriable

Με έμπνευση το Ζάζουλα που εμπνεύστηκε από τον καμένο μου εγκέφαλο:
Certifriable: fit to be certified as having one's brain fried after having worked for too long.
 

Zazula

Administrator
Staff member
παουερποντιακός
ο σχετικός με παρουσίαση σε Powerpoint, ιδίως αν το τελικό αποτέλεσμα βγάζει περισσότερο γέλιο κι από ποντιακό ανέκδοτο
 

Zazula

Administrator
Staff member
κωστοβόρος
αυτό(ς) που έφαγε τον Κωστάκη (δηλ. το στραβό του το κεφάλι, το Βατοπέδι, ο Γιωργάκης κ.ο.κ.)
 
Παγιδάκια: τόσο νόστιμα παϊδάκια, που σε μαγεύουν, σε παγιδεύουν και θέλεις διακαώς να φας κι άλλα κι άλλα κι άλλα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
ευεγερτήριο: το ευχάριστο πρωινό ξύπνημα, που μπορεί να οφείλεται π.χ. στην ατμόσφαιρα διακοπών ή σε κάποιο ευεργετήριο έγγραφο που παραλάβαμε αποβραδίς.
 

Zazula

Administrator
Staff member
αγγελαδίτσα
η αγελάδα που πάει στον Παράδεισο
 

crystal

Moderator
Ελ Βελζεβούλης
Το αεροδρόμιο της Αθήνας με τους ψηλούς του φόρους.
 
Μακαντούκι: Λέξη που επινόησε ο πεντάχρονος γιος μου και βγαίνει από τη συνένωση δύο άλλων λέξεων-ονομάτων ξηρών καρπών, Μακαντέμια και Φουντούκι.

Το μακαντούκι απαντάται στα βάθη της ζούγκλας του Αμαζονίου και φυτρώνει μόνο την πρωτοχρονιά κάθε δίσεκτου έτους για δέκα λεπτά (τόσο διαρκεί η κατανάλωσή του το βράδυ της Πρωτοχρονιάς μαζί με το ουίσκι).
 

nickel

Administrator
Staff member
το κλεινό νάστυ = μέρος ένδοξο και ταυτόχρονα απαίσιο, εντελώς ακατάλληλο για διαβίωση

Το προστατεύουν οι υπαγόμενοι στο υπουργείο προστασίας του πολίτη ναστυνόμοι και ναστυφύλακες.

Το δυσκόλως ερμηνευόμενο φαινόμενο της αγάπης για αυτό το μέρος και της εγκατάστασης σ' αυτό (παρότι, όπως είπαμε, είναι εντελώς ακατάλληλο για διαβίωση) ονομάζεται ναστυφιλία και θεωρείται διαστροφή.


Εμπνευσμένο από εδώ.
 

daeman

Administrator
Staff member
το κλεινό νάστυ = μέρος ένδοξο και ταυτόχρονα απαίσιο, εντελώς ακατάλληλο για διαβίωση

Το προστατεύουν οι υπαγόμενοι στο υπουργείο προστασίας του πολίτη ναστυνόμοι και ναστυφύλακες.

Το δυσκόλως ερμηνευόμενο φαινόμενο της αγάπης για αυτό το μέρος και της εγκατάστασης σ' αυτό (παρότι, όπως είπαμε, είναι εντελώς ακατάλληλο για διαβίωση) ονομάζεται ναστυφιλία και θεωρείται διαστροφή.


Εμπνευσμένο από εδώ.

:D:D:D
I hope nastyphilia won't kill ya!
 
Δελφίνος Φιλμ: Εταιρεία κινηματογράφησης συνεδρίων, διαβουλεύσεων και συναφών διεργασιών που σκοπό έχουν την ανάδειξη αρχηγού πολιτικής, θρησκευτικής, εμπορικής ή άλλης οργάνωσης
 

Zazula

Administrator
Staff member
καπνιστύριλόγ. καπνιστύριον) το καπνιστό τυρί
κολλητύρι λογιότ. κολλαστύριο) το τυρί που κολλάει στα δόντια
κολυμβητύριο το τυρί που κολυμπάει στην άλμη
κουρδιστύρι το κουρδικό τυρί
κρατητύριο το πολύτιμο τυρί που το κρατάς ως κόρη οφθαλμού
κρητύριο το κρητικό τυρί
λειπαντύριο το τυρί που λείπει απ' το ψυγείο
μαλακιστύρι το μαλακό τυρί
μηνιτύριο το τόσο κακό τυρί, που προκαλεί την μήνιν
μισθοτύριο το τόσο ακριβό τυρί, που θες έναν μισθό για να το πάρεις
μπανιστύρι (ευφημ.) το τυρί που μαζεύεται σε συγκεκριμένα σημεία τού σώματος απ' την απλυσιά
μυστύριο το τυρί που βάζουμε στη φάκα για να πιάσουμε ποντίκια
ξυπνητύρι το τυρί στο πρωινό τοστ
ριο-αντύριο το τυρί που γεφυρώνει πρώτο με δεύτερο πιάτο
σιωπητύριο το αποστομωτικό τυρί
σφαιριστύριο το μεγάλο Babybel
τηλεχειριστύριο το φοντύ
χωνευτύρι το χωνευτικό τυρί
ψηστύρι το τυρί σαγανάκι



Nickel says: Συνέχεια εδώ.
 
πιμιοστάσιο
ο χώρος αποθήκευσης των πμ (προσωπικών μηνυμάτων)
Π.χ. Το πιμιοστάσιό μου έχει τιγκάρει, πρέπει να σβήσω μερικά πμ.
 

daeman

Administrator
Staff member
συγκυνούμαι: κινούμαι μαζί με τον σκύλο μου.
Εμπνευσμένο από εδώ. Οπτικοποίηση εδώ.

συγκυνωνία: οι αγορές (ώνια) με τη συνοδεία σκύλου. Ναι, ξέρω, αλλά για έναν παρατονισμό θα τα χαλάσουμε;


επικυνωνία: οι αγορές (ώνια) με χρήση του σκύλου ως μεταφορικού μέσου. :eek:


Όχι, κυνόνημα δεν θα φτιάξω εγώ. Μετά το τυρόνημα, ίσως είναι πολύ κυνότοπο. Και δεν θέλουμε αυτός ο ιστότοπος να γίνει ρεζίλι των σκυλιών... :D
 

Zazula

Administrator
Staff member
anus mirabilis pl. anuses mirabiles
arse of wonders; wonderful ass
ΣτΖ: Φυσικά και οι αγγλόφωνοι δεν περίμεναν εμένα να το σκεφτώ· το χρησιμοποιούν ήδη.

Με την ευκαιρία, ας θυμηθούμε και το απύγανο νήμα. :)
Τι λέτε πάντως, μας παίρνει να το ξεφτιλίσουμε;
ζούπυγμα = το χούφτωμα, ιδ. των κωλομερίων
Πύγασος = (μυθολ.) το θηλ. ταίρι τού Κωλοσσού (βλ.λ.)
πυγαδήσιος = ευρύπρωκτος
παράπυγμα = το στριγκάκι
σταυροπυγιακός = ό,τι σε κάνει να σταυροκοπιέσαι αναφωνόντας: «τι καπούλια είναι αυτά, Θεέ μου!»
 
Top